Ogródeczek raczkującej tamusi

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tamusia
100p
100p
Posty: 166
Od: 21 lip 2008, o 09:38
Lokalizacja: ŚWINOUJŚCIE

Ogródeczek raczkującej tamusi

Post »

Witam wszystkich bardzo serdecznie :!: Jestem młodą osobą,kupiłam działeczkę na peryferjach miasta jest to 400metrów kwadratowych.Na dzień dzisiejszy jest to dla mnie i mojego syna istny busz,córeczka jest za malutka bo ma 4 miesiące i niewiemy co sądzi :lol: , :) który chcemy zamienić w piękne miejsce do rekreacji.Na tej naszej działeczce jest kilka starych bardzo starych krzewów porzeczki czarnej jest też jedna czerwona,jedna śliwa prawdopodobnie węgierka,leszczyna,orzech włoski i maliny które rosną gdzie popadnie,dwa krzewy aroni ale jakieś liche i jeden wielki ogrom wielkiej trawy nie koszonej :( .Owoce porzeczki już zebrałam i mam pyszne soki w słoiczkach na zimę.Sama je przerobiłam gdyż kuchnia to mój konik,drugim konikiem a raczej źrebakiem będzie owa działeczka.Po oglądałam różne fotki z waszych działek są po prostu piękne.A tak prawdę mówiąc nie wiem odczego zacząć kiedy siać czy wkładać do ziemi cebulki kwiatów,jak przyszykować małą szklarenkę na nowalijki,jakie truskawki i inne cuda.Może znajdą się tu przyjaźni ludzie którzy mi trochę podpowiedzą co i jak i kiedy sadzić siać i zbierać,jak nawozić,opryskiwać.A i jeszcze kupiłam pierwszego działkowca lipcowego wieczorkiem go poczytam do podusi.Wszystkim którzy są chętni do pomocy dziękuję bardzo i pozdrawiam. :)
Awatar użytkownika
coccinella
1000p
1000p
Posty: 1298
Od: 8 kwie 2008, o 12:42
Lokalizacja: Kiel - DE

Post »

Tamusiu - Witaj w naszym ogrodomaniackim gronie!

jeśłi masz baaardzo stare porzeczki, to ja bym je spróbowała rozmnożyć przez okłady, a za rok albo dwa pozbyć się tych starych. Z resztą krzaki porzeczek powinno się co ileś tam lat wymieniać - tylko mnie nie pytaj co ile... Gdzieś o tym czytałam..

Ze szklarenką możesz sie na razie wstrzymać, bo przecież teraz jest już niewiele warzyw, które możesz jeszcze wysiać. Chyba, że ktoś Ci coś podpowie... Ale prawda jest taka, ze przy zapuszczonej działce wiele trzeba zrobić na już i wtedy zrobi Ci siejuż baaaaardzo późno.

Ja bym zaczęła teraz - no może poza doprowadzeniem do jakotakiego użytku trawnika -od przygotowania miejsca pod truskawki. Na początku sierpnia jest najlepszy moment do ich sadzenia. I dorzucilabym do nich bezrozłogowe poziomki.

Jeśli chodzi o kwiaty - no też nie wiem, czy nie za późno na sianie dwuletnich. Jednorocznych tym bardziej. Mozesz kupić już gotowe sadzonki, żeby było szybciej. Byliny w sumie można cały czas (jeśli się mylę, to mnie poprawcie), ale na pewno możesz sadzić funkie i liliowce. Cebulki kwiatów wiosennych (tulipany, żonkile, narcyzy itd) sadzimi jesienią, od września, plus dwie odmiany lilii (zabij, nie pamiętam które, Hanka1 Ci powie) Pozostałe cebule na wiosnę. Bulwy też.

a tak w ogóle, to weź poprawkę na to, że ja mam ogród od 3,5 miesiaca i raczkuję tylko ciut pewniej niż Ty...
Pozdrawiam, Iwona.
moje wątki
ten się nie myli co nic nie robi
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6275
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Witaj Tamusia na forum. Lepszego miejsca na szukanie pomocy nie mogłaś znaleźć. Tu jest wiele ludzi którzy chętnie Ci pomogą w tworzeniu Twojej własnej zielonej oazy. Na początek to proponuje abyś zdjęcia dodała bo to ułatwi działanie. Jak masz oczywiście taką możliwość, bo jak nie to pytaj, a odpowiedź zawsze otrzymasz :)
x-T-s
---
Posty: 5698
Od: 15 cze 2008, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

witaj na forum :lol: :lol: prawie sąsiadko :lol:
Awatar użytkownika
muminek
200p
200p
Posty: 462
Od: 26 mar 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Post »

Tamuniu, ja mam ogród troszkę dłużej niż Coccinella (muszę Jej przyznać,że raczkowanie nieźle jej wychodzi ;)) i wydaje mi się,że krzak czerwonej porzeczki możesz dłuuugo jeszcze zostawić, czarne szybciej się starzeją. Dobrze jest zapisywać sobie, co kiedy się robi (ja to robię od pewnego czasu :)) a poza tym mam książkę "Rok w ogrodzie", która jest dla początkujących rewelacyjna. Na pewno sobie poradzisz i szybko wciągnie Cię Twoja działeczka.Powodzenia :)
Awatar użytkownika
tamusia
100p
100p
Posty: 166
Od: 21 lip 2008, o 09:38
Lokalizacja: ŚWINOUJŚCIE

Post »

dziękuje wam za podpowidzi :) .Od soboty pomaga mi tato wycina trawe kosą tak tak ,kosiarka niechciała tego wziąć,mase pokrzyw które są równe ze mną.
coccinella--super pomysł z tymi truskawkami,powiedz jeszcze jaka odmiana i czy masz na myśli nasionka czy to mają być gotowe sadzonki ze sklepu.Tylko się prosze nie nabijać ze mnie :| porzeczka jest stara a jak z niej zrobić szczepy czy jak to się nazywa by był młody krzak no i owoce żeby były na następny zezon.
tess -witam cię tylko do ciebie to sporawy kawał drogi
muminek jutro pomaszeruje do księgarni i jeżeli jest ta książka to napweno ją zakupie a jak niema to zamówimy :wink:
krzysiek86 proszę o pomoc co do wstawiania zdjęć ,jeżeli jutro nie będzie padało(( bo dziś to lało )to pojadę na moją działeczkę i porobię kilka fotek.
Mam tam maliny w chwili obecnej są na nich owoce jeszcze niedojrzałe podpytałam sąsiadki obok i mówiła że to sąjakieś póżne co zbiera sę we wrześniu,chciała bym je po zbiorach przesadzić bo one są prawie na środku działki.Czy tak można. :?: :?: :?:
Awatar użytkownika
coccinella
1000p
1000p
Posty: 1298
Od: 8 kwie 2008, o 12:42
Lokalizacja: Kiel - DE

Post »

Tamuś - odkłady robisz w ten sposób, ze nachylasz pęd, który owocował do ziemi, nacinasz tam, gdzie sięstyka z ziemią, wkładasz w nacięcie kamyk, żeby się nie zrosło, przyciskach go czymś i czekasz aż się ukorzeni. Tak własnie piszą w "roku w ogrodzie". Ja Ci powiem, że nie jestem z tej książki zadowolona. Mam, ale wielu info mi w niej brakuje.

Truskawki - no ciut późno już na wysiew, chociaż... Tak mi się wydaje, że one powinny być dośc duże do przesadzenia do gruntu, ale z drugiej strony, to Ci powiem tak: Ponoć truskawkę z nasion wyhodować jest trudno. Łatwiej popytać sąsiadów, czy nie mają za dużo, bo truskawki mają to do siebie, że się bardzo rozłażą i wielu ogrodników się pozbywa nadmiaru. A jeszcze łatwiej kupić w sklepie i przy okazji popytać, jaka odmiana jest wcześńiejsza, jaka późniejsza... Ja mam dwa rodzaje i jedna się pokłada po ziemi a druga ma owoce w górze i mnie krew zalewa, że wzięłam tą pierwszą...

Maliny - sadzić ponoć lepiej na jesień. Więc nie ma przeciwskazań. Sprawdź tu:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ght=maliny

a z pokrzyw nastaw sobie gnojówkę.
Pozdrawiam, Iwona.
moje wątki
ten się nie myli co nic nie robi
Awatar użytkownika
muminek
200p
200p
Posty: 462
Od: 26 mar 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Post »

Coccinello, a jakich autorów masz tą książkę? Widziałam różne o podobnych lub tych samych tytułach i jestem ciekawa ;)
Awatar użytkownika
tamusia
100p
100p
Posty: 166
Od: 21 lip 2008, o 09:38
Lokalizacja: ŚWINOUJŚCIE

Post »

COCCINELA podpowiedz jakiego autora jest ta książka,na razie czytam intensywnie "DZIAKOWCA" mam i lipcowego i już sierpniowego.
Podowiedzcie czy jak kupie krzak porzeczki w ogrodniczym wsadzę to do ziemi to czy na przyszy rok będzie mi to owocowało. :?: W sklepie kupiłam również preparat by wzmocnić aronię ma ona owoce ale jakieś liche i sąsiadka z działki obok podpowiedziała co z nią począć. :oops:
Znalazłam również maliny więc jak tylko podszykuje miejsce gdzie będą one wsadzone to pojadę i kupię sadzonka kosztuje 2 zł i są one prosto z ziemi a nazywają się"polan"czy to dobre :?: co sądzicie.
Chcę też mieć piękne kwiaty trochę jest info w działkowcu ,więc na nim będę się opierała :|
Katarzynka
500p
500p
Posty: 696
Od: 23 mar 2007, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kujawsko pomorskie

Post »

Witaj Tamusiu wsród nas :)
Sama zobaczysz jesienia jaki bedzie wybór drzewek i krzaków w szkółkach ogrodniczych. Porzeczki, agrest wsadzony jesienia na pewno zaowocuje Ci w przyszłym roku.
Malina odm. POLANA jest bardzo plenna , owoce duże i smaczne, owocuje na pędach jednorocznych, czyli po zbiorze owoców , które są do późnej jesieni przycinasz całość.
Awatar użytkownika
tamusia
100p
100p
Posty: 166
Od: 21 lip 2008, o 09:38
Lokalizacja: ŚWINOUJŚCIE

Post »

Katarzynka witam :!: podpowiedz jak je podcinać bo dla mnie to po prostu magia.A po drzewka pan z ogrodniczego kazał podejść już pod koniec sierpnia,a jaki agrest jest dobry chodzi mi o taki co soki dla dzieci będą smaczne.Jeżeli możesz to podpowiedz.Z góry dziekuje. ;:94
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Witam Tamusiu wśród nas.
Widzę żę masz ogromny zapał do stworzenia sobie fajnego miejsca.
Trochę Ci - jeśli mogę - podpowiem.
Porzeczki jeśli są stare, a chcesz mieć w przyszłym roku zbiór, nie wyrzucaj na razie, a tylko prześwietl.
Tzn. powycinaj stare, krzywe gałęzie, a młodsze zostaw.
Możesz zrobić sadzonki z gałązek, wystarczy tylko pociąć tegoroczne zdrewniałe gałązki i wsadzić do ziemi.
Powinny się przyjąć bez problemu, ale z nich plonu w przyszłym roku jeszcze nie zbierzesz.
Malina "polan" jest dobrą maliną, owocuje właśnie jesienią.
Ma tę zaletę że nie popada w choroby i nie ma robali, a to dla tego że ją się ścina nisko przy ziemi na zimę.
Owocuje na pędach tegorocznych. Niektórzy zostawiają pędy cały rok, ale ja ścinałam.
Truskawki rzeczywiście - tak jak pisała Coccinella - sadzi się w sierpniu i najlepiej poprosić sąsiadów, albo kupić w szkółce dobrą odmianę.
Wtedy wiesz co masz, a sąsiedzi nie zawsze wiedzą jaka jest to odmiana.
O cebulkach też pisała Coccinella, a byliny można sadzić cały rok, tym bardziej gdy są z doniczek.
I muszę Ci powiedzieć że "Działkowiec" to bardzo dobry miesięcznik, piszą tam o wszystkim i są to fachowe porady.
Nawet co i kiedy trzeba zrobić.
Zresztą myślę że już to zauważyłaś.
Ja też go czytam od samego początku, a działkę uprawiam już 16 rok.
Mam całe sterty "Działkowca" i Mojego Pięknego Ogrodu"- też miesięcznik.
Oczywiście i tutaj na forum znajdziesz mnóstwo porad, jeśli tylko zechcesz pytać.
A więc pytaj śmiało, a odpowiedzi i podpowiedzi na pewno otrzymasz.
Życzę Ci powodzenia !
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Witaj na forum, chyba dobrze trafiłaś :)

Jeśli masz kłopot ze wstawianiem zdjęć, zacznij od tego wątku:
- Pomoc techniczna forum - podpowiedzi i linki

Znajdziesz tam np. dokładne instrukcje jak wstawiać zdjęcia, ale też wiele innych ciekawych porad. Przebiegnij też kolejne sekcje, szczególnie te ogólne (PORADY Ogrodnicze i Działkowe), tam znajdziesz najwięcej wątków podobnych do twojego, gdzie bardzo początkujący działkowicze pytają, co mają zrobić i w jakiej kolejności na swoich nowych / starych działkach.

A tak między nami, jeśli masz owocujące maliny, to po co chcesz je kupować? Po prostu przesadź te, które masz, na pewno się przyjmą, oczywiście nie wszystkie przesadzisz, pewnie masz ich i tak za dużo :D A porzeczki można odmłodzić wycinając najstarsze pędy. O tym poczytasz w sekcji "owocowej".

Powodzenia!
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”