Apteka na działce i w domu cz. II

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ewiczka52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 1 lut 2012, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

GOSIA123A i Corazonbianco :wit Bardzo dziękuję za informacje :) Ja niestety rdestowca nie mam - to nie dam rady zrobić winka :( a szkoda . Myślę ,że coś kupię z proponowanych preparatów . Jeszcze raz dziękuję :)
Pozdrawiam Ewula
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Gosia123A -Gosiu widzę,że też napaliłaś się na rdestowca ale jeśli nie planujemy kupić gotowych preparatów to przyjdzie na poczekać do późnej jesieni.

Pora pozyskiwania korzeni to wiosna (marzec-kwiecień) lub jesień (październik-listopad) i bezwzględnie należy przestrzegać tych terminów.
Chodzi o to,że w tym czasie wszystkie związki na których nam zależy sa skumulowane w tej części rośliny. Tak jest w większości przypadków , gdzie chodzi nam nie o ziele ale korzenie czy też kłącza.
Nie wiem dlaczego ale jest spore zamieszanie w nazewnictwie tych 2 roślin.
Pomijając nazwy łacińskie Rdestowiec japoński zwany jest także rdestem ostrokończystym albo rdestówką japońską.

Natomiast Rdestowiec sachaliński - rdestem sachalińskim i rdestówką sachalińską
Gosiu masz dobry do pozyskania korzeni bo informacje podają , że oba gatunki mają podobny charakter fitochemiczny i fitofarmakologiczny.
Jeśli chcesz skorzystać z ziela bo ja raczej nie - układ moczowy" taki sobie" i nie chcę nerek drażnić szczawianami.

Podaję Ci przepis Dr Henryk Różańskiego.
Napar z ziela rdestowca:
2 łyżki rozdrobnionego ziela zalać 2 szklankami wrzącej wody, przykryć, odstawić na 30-40 minut, po czym przecedzić. Wypić w ciągu dnia w 4 dawkach (po pół szklanki). Stosować 3-4 tygodnie. Między kolejnymi powtórzeniami zastosować przerwę 2-tygodniową.

UWAGA !!!
Wszystkie preparaty z rdestowca należy zażywać na 1-2 godziny przed jedzeniem
Nie zażywać dłużej niż pół roku.

cozapiachy - Basiu dziękuję poczytałam i nawet ostatnio przy pozyskiwaniu sadzonek chryzantem wykopałam kilka dorodnych sadzonek gwazdnicy z myślą,że je przerobię na miksturę ale w planie miałam pokrzywę na sok jako zapas na zimę .
Po powrocie do domu nie zawsze sa siły na takie przetwory.
Efekt taki,że gwazdnica wylądowała w kompoście a pokrzyw nie ścięłam bo była burza.

corazonbianco wyobraź sobie,że nie będę musiała chodzić jak sama napisałaś " z łopatą po okolicy..." bo wczoraj przy pomocy znajomej z naszych działek namierzyłam ładną kępę rdestowca. Działka opuszczona już kilka lat i od przodu krzewy go zasłoniły dlatego nigdy nie wpadł mi w oczy. Kępa niezbyt rozrośnięta ale wysoka i liście dorodne czyli dobrze mu tam...
Ledwo przemknęła mi myśl o tym aby zobaczyć jakie ma kłącza itd a już w garści miałam ze 3 łodygi ... :;230 lekko wychodziły te brzegowe więc dorwałam jeszcze 2 i te pięć sztuk posadzę u siebie wykopując w ziemi otwór i obłożę boki pasem starego linoleum jako zapora.
Wyrwałam niższe takie z 50 do 80 cm ale przed posadzeniem przycięłam je.
Tak sadziłam Miskanta Giganteus i sprawdza się więc i restowiec będzie pod kontrolą.
Za rok powinien dać trochę korzeni a póki co to jesienią wykopię z tej opuszczonej działki ... super :tan

Dziękuję za pomoc moim koleżankom bo ja ostatnio wciąż mam gości w domu więc czasu niewiele.
Faktycznie gdyby preparaty z niego były tańsze to kto by się bawił w szukanie, wykopywanie itd.
Ale cena wysoka a wiadomo,że trzeba zażywać jakiś określony czas i na pewno dłużej więc kwotę należy pomnożyć razy kilka.
Awatar użytkownika
Gosia123A
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3475
Od: 28 maja 2011, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Ewuniu musisz poszukać w lesie.Zobacz tylko jak wygląda,a zobaczysz,że znajdziesz.

-- 1 cze 2013, o 20:13 --

Krysiu ;:196 zgadzam się z Tobą w 100%.Ja też nie zbieram ziela
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Ciekawa jestem ilu z Was korzysta z dobrodziejstw takiej małej roślinki jaką jest Czosnek niedźwiedzi

Obrazek

Czosnek niedźwiedzi
Jest jednym z najsilniejszych ziół skutecznie czyszczących żołądek, jelita oraz krew.
Zawarta w nim allicyna ma właściwości szczególnie silnie działające na przewód pokarmowy, zachowując w należytym stanie wszystkie pozytywne substancje, potrzebne do prawidłowej jego pracy a usuwając jej wszystkie negatywne, powodujące zaburzenia jego pracy, tyczy to się zarówno żołądka jak i jelit. Przyspiesza on odbudowę flory bakteryjnej przewodu pokarmowego oraz wydalniczego. Przywraca zachwianą równowagę ich pracy po zastosowaniu leków.

Wskazania:
- usuwanie negatywnych skutków przemiany materii
- wspomagające prędkość przepływu krwi i chłonki oraz wszystkich życiodajnych płynów ustrojowych do narządów, tkanek a zarazem sprawniejszym odtransportowaniu z nich zbędnych skutków przemiany materii, toksyn, które przez długi czas osadzały się
- odbudowa flory bakteryjnej
- odbudowa tkanki skóry
- obniżenie zawartości tłuszczu w organizmie
- uszczelnienie i uelastycznienie naczyń
- pobudzenie żywotności i regeneracja komórek organizmu.

Czosnek niedźwiedzi ma praktycznie wszystkie właściwości ?zwykłego? czosnku.
Informacje podają,że ?nalewka z czosnku niedźwiedziego? czyni cuda i stawia na nogi osoby przeziębione ... może warto mieć ją tak na wszelki wypadek i w sezonie przeziębień wypróbować... ;:173

To jedna z pierwszych wiosennych nowalijek i pierwsze młode listki są wyjątkowo delikatne.
Liście czosnku mają tą przewagę że:
- ładnie wyglądają
- nie pozostawiają tak intensywnego zapachu, którego trudno się pozbyć
- są lepiej trawione niż czosnek
? jeśli ktoś miał np. problemy z wątrobą, a lubi czosnek, to doceni tę zaletę
Liście można kroić i dodawać do kanapek, do sałatek itp
Jeśli mamy więcej zamrozić w całości lub pokrajane .Ja czasami mrożę w kostkach lodu i mam gotowe .

Swa uprawę zaczęłam od kilku cebulek a teraz już mam 2 spore kępy i jesienią planuję na stałe posadzić do gruntu w rządku po 3 cebulki w odstępach.
Lubi lekką ziemię i półcień a nawet cień wtedy liście dłużej sa delikatniejsze bo słonce oszczędza je.
Juz niedługo nie będzie można ścinać bo zaczyna robić się twarde i łykowate.
Powoli roślina zacznie żółknąć, zasychać i poczekamy na nia do następnego sezonu.

Gdzieś znalazłam informacje,że gdyby teraz ściąć to pod koniec lata znów pojawia się świeże listki - czy to prawda ? Może warto spróbować ...
Awatar użytkownika
Gosia123A
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3475
Od: 28 maja 2011, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Krysiu bardzo lubię jak piszesz o tych zbawiennych roślinkach. ;:63
Awatar użytkownika
iwona0042
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20161
Od: 15 lis 2011, o 10:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Mam posadzone dwie cebulki czosnku na razie, poczekam niech się troszkę rozrośnie ;:215
Awatar użytkownika
TerDob
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9595
Od: 13 sty 2008, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małogoszcz k.Kielc

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

A ja mam cztery cebulki i nawet jedna zakwitła :tan czekam na więcej ;:108
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Oj moje kochane kobietki ... ilości bardzo małe i nawet dobrze nie spróbujecie smaku liści ... a szkoda. Jednak od czego trzeba zacząć.
Każdego roku ścinałam kwiaty bo ponoć mocno się sieje ale w tym roku zostawię na nasiona i sama zbiorę je. Poza tym te kwiaty też są jadalne i nawet fajnie na kanapce wyglądają .
Z informacji wynika,że mają mają krótki termin kiełkowania
Awatar użytkownika
Ewiczka52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 1 lut 2012, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

KRYSIU :wit Ja mam 2 kępki czosnku nidżwiedziego,ale po przekwitnięciu jakoś zanika . Uwielbiam liście jako dodatek do sałatek , jajecznicy . Tylko szkoda ,że tak mało go mam . U forumki -" Zielona jagoda " str. 47 widziałam fotkę ze spaceru po lesie gdzie były całe pola czosnku niedżwiedziego . Ja jak mam trochę więcej liści to kroję i zamra żam w woreczkach . Uwielbiam jako dodatek do wszystkiego , tylko nie do słodkiego :;230
Pozdrawiam Ewula
Awatar użytkownika
TerDob
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9595
Od: 13 sty 2008, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małogoszcz k.Kielc

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Krysiu ;:196 A kiedy wysiać nasionka czosnku ?? a możne lepiej zostawić nich się sam wysieje ???
Awatar użytkownika
wielkakulka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8593
Od: 5 wrz 2012, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: 30 km poniżej Wrocławia

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Krysiu szukam jakichś informacji o diecie bezglutenowej, ostatnio nasłuchałam się jaka ona zdrowa dla ludzi, zaczęłam się zastanawiać czy na pewno. Szczerze mówiąc teściowa przeszła na nią - dla zdrowia - naciska, że dzięki temu zniknie połowa naszych zdrowotnych problemów - w to, że uleczy cukrzyce insulinozależna i choroby tarczycy - jakoś nie wierzę....ale moze ktos ma jakies doświadczenie w tym temacie.
Awatar użytkownika
hala67
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3796
Od: 1 paź 2011, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Witaj Krysiu :wit
Szukałam w Twoim wątku informacji na temat ziół wspomagających leczenie zakrzepicy (żył głębokich). Znalazłam tylko wzmiankę przy imbirze o rozrzedzeniu krwi. Czy znasz jakieś inne kuracje ziołowe skuteczne na to schorzenie?
Pozdrawiam Hala
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Ewiczka52 - Ewciu to fakt ,że czosnek niedźwiedzi można używać do wszystkiego ale .... na słodko raczej nie ... :;230
Tez myślałam, że będzie więcej aby można było zamrozić w kostkach lodu ale niestety.
Poza tym wszystkich liści nie można obskubać bo chcę aby rośliny kwitły, zawiązały nasiona i tak faktycznie jest. teraz pilnować i zebrać je.

TerDob - Teresko pewnie,że można zostawić wszystko przyrodzie i nasiona same sie rozsieją. Informacje podają,że zdolność kiełkowania zachowują dość krótko więc jeśli ja chce sama to zrobić w miejscu gdzie mnie pasuje to tez posieję krótko po ich dojrzeniu.

wielkakulka - Aniu dieta bezglutenowa to szeroki temat...
Pewnie zdrowa a szczególnie dla osób z celiakią i rożnymi innymi nietolerancjami na pszenicę i gluten. Do tematu czuje awersję bo od razu przypominają mi się lata męczarni mojej siostry gdy w latach osiemdziesiątych próbowała gotować, piec chleb i inne wypieki dla swej córeczki, która po 3 miesiącach życia okazało się,że ma celiakię .
To był koszmar bo wtedy jeszcze nic w sklepach nie było , może w większych ale nie tu na Mazurach.Przejście na nasz typowy chleb siostrzenica miała w 16-tym roku życia i potem powoli przeszła w 100% na normalna dietę.
Bardzo mnie zdziwiło, gdy 3 lata temu poinformowała mnie ,że wszystko wróciło i znów jest na diecie bezglutenowej bo musi aby żyć.

hala67 -Halinko choroby żył - profilaktyka i leczenie naturalnymi metodami.
hmm... dla mnie taką mądrą osobą w tym i innych tematach gdzie podstawą leczenia są naturalne metody jest pani Magdalena Zabłocka (biotechnolog) i ma w sieci dużo ciekawych opracowań. Poczytaj tutaj

Arcydzięgiel lekarski
Dzięgiel litwor, arcydzięgiel litwor (Angelica archangelica L., Archangelica officinalis Hoffm.)
? gatunek rośliny z rodziny selerowatych. Roślina ma wiele nazw zwyczajowych i ludowych: angelika, dzięgiel lekarski, dzięgiel wielki, anielskie ziele, archangielski korzeń, anielski korzeń.
To piękna i ogromna roślina mająca wszechstronne zastosowanie, które opisze w najbliższym czasie ale jutro planuje ściąć trochę pędów aby samodzielnie zrobić tzw anżelikę w syropie i kandyzowane pędy.
Nigdy tego nie robiłam - czy ktoś ma sprawdzone przepisy?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”