Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
apw81
200p
200p
Posty: 360
Od: 11 lis 2011, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: Aronia

Post »

Powiedzcie co jes mojej jednej aronii? Tzn. jej liście zrobiły się dużo jaśniejsze niż były, tylko jednej aronii tak się zrobiło-dla porównania:
Aronia z normalnymi, ładnie ciemnymi liśćmi:
Obrazek

Aronia która kiedyś też miała ładne ciemne liście ateraz ma takie jasne:
Obrazek
pozdrawiam Asia

"Willst du ein Tag glücklich sein, betrinke dich. Willst du ein Jahr glücklich sein, heirate. Willst du ein Leben lang glücklich sein, werde Gärtner." Życie- to życie- nie miód, a jednak cud a jednak cud
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aronia

Post »

miki331 pisze:nie podobno a NA PEWNO !
Gorzej jeśłi chodzi o doznania smakowe ale z dodatkami bądź też jako nalewka może być !
Jak dla kogo. Nie polecam jej jedzenia na żywca w dużych ilościach bo ona obniża ciśnienie krwi. Dla zdrowia powinno się ponoć wypijać szklankę soku dziennie. ale jak ze wszystkim także z tym należy uważac.
A tak nawiasem moja sierotka ma po zmierzeniu tak ze 260 cm wysokości i średnicę ponad 3,5 metra. Kwiat na kwiatku i jak zawiąże to myślę pobić rekord sprzed dwóch lat. Rekord plonu oczywiście. O ile mnie szpaki nie wyprzedzą.
Proszę nie pytac jaka odmiana bo nie mam zielonego pojęcia. Mamy ją od jakiś 25 lat od czasu gdy sobie instytut sadownictwa skierniewicki - oddział jeszcze wtedy w Nowej Wsi zrobił poletko doświadczalne :D
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Aronia

Post »

Mi to wygląda po prostu na młode liście, jeśli się bardzo niepokoisz to zasil krzew jakimś nawozem wieloskładnikowym.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aronia

Post »

Nic jej nie jest, to młode przyrosty jak pisze Drako.
Aronia rośnie bez nawozów, to wyjątkowo niewymagająca roślina.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
grzesio
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 31 lip 2013, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja aronii

Post »

Zamierzam zrobić aroniowy żywopłot.
W jakiej odległości od ogrodzenia sadzić żeby za bardzo nie przerastała poza nie i mieć jakiś dostęp?
Jaki rozstaw zastosować? 0,6m? 0,8m? 1m? 1,2?
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Pielęgnacja aronii

Post »

To chyba niezbyt dobry pomysł...

Aronia w dużej masie będzie trudna do kontrolowania, odrosty będą wszędzie.
Z kolei rzadko posadzona nie będzie spełniała funkcji żywopłotu.
Trzeba też brać pod uwagę, że dobrze owocująca aronia zwiesza gałęzie coraz niżej, w miarę jak owoce dojrzewają i robią się coraz cięższe, w rezultacie przez jakieś 6-8 tygodni żywopłot znacznie zwiększa objętość, wraca do poprzedniej szerokości dopiero jesienią po oberwaniu owoców.
No i poza tym: albo owoce, albo cięcie na żywopłot.

Na żywopłot nieformowany (nawet z ograniczaniem liczby przyrostów) potrzba naprawdę dużo miejsca, u podstawy lepiej nie planować jakich ciekawych nasadzeń, raczej trawnik.

Chyba, że to ma być nie żywopłot, a po prostu szpaler aronii, nie zasłaniający niczego, wtedy poszczególne egzemplarze prowadzisz jak małe drzewka.
Zielonym do góry!!!
grzesio
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 31 lip 2013, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja aronii

Post »

Więc załóżmy, że ma być to w miarę zwarty szpaler aronii. Jaka powinna być odleglość od ogrodzenia i jaki rozstaw krzewów?
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Pielęgnacja aronii

Post »

Wydaje mi się, że 1 m od ogrodzenia będzie minimalną odległością: będzie wtedy można przejść między ogrodzeniem a krzewami żeby zebrać owoce lub przeprowadzić jakąś podstawową pielęgnację (cięcie, wycinanie odrostów). Odstęp między krzewami zależy od tego, dużo chcesz mieć aronii: wydaje mi się, że wystarczy min. 50 - 60 cm między roślinami, z czasem wypuszczą nowe odrosty.
Zielonym do góry!!!
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pielęgnacja aronii

Post »

Kłopot z aronią jest taki,że im więcej cięta tym więcej odrostów, tej wady nie mają aronie szczepione na jarzębinie ale mają inną- nie można ich kupić.Kilka lat temu zaszczepiłem aronię na wys.1,5 m. i jestem zadowolony bo jest o wiele plenniejsza niż krzew mateczny i rośnie dużo wolniej-przez ten czas nie wymagała cięcia.
grzesio
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 31 lip 2013, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja aronii

Post »

Widziałem szczepioną aronię na pewnym portalu aukcyjnym. Niestety, cena powala, a samemu nie podejmuję się. Nie moja liga.
Chciałem zapytać przy okazji jaką odmianę wybrać - Galicjankę czy Nero?
Widziałem również w ofercie którejś ze szkółek odmianę "mitchurini". Z tego przeczytałem jest to rosyjska krzyżówka z jarząbem. I tu pytanie. Czy warto? Czy ktoś z Was coś takiego ma u siebie? Jaki jest smak owoców w porównaniu do "klasycznej" aronii?
Bonifacy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 22 sie 2013, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja aronii

Post »

Mam pytanie związane z owocowaniem. Moja aronia rośnie przy płocie, tak, że od strony południowej zwiesza się na plac sąsiada. Owocuje właściwie na tych gałęziach południowych, co zmusza mnie do niezłej gimnastyki by zebrać owoce znad placu sąsiada. Z gałęzi 4 krzaków - już powiedzmy 15 letnich - dostępnych z mojej działki zebrałem woreczek foliowy (taki supermarketowy przezroczysty) owoców (kiście były rozproszone), natomiast z gałęzi przewieszonych przez płot jakieś 3 takie siatki, a i tak jeszcze zostało, a kiść rosła przy kiści. Podobnie było rok temu.

Krzewy nie były chyba nigdy specjalnie cięte. W minionym roku trochę obciąłem tylko kilka gałęzi od strony sąsiada. Nie ukrywam, że chciałbym żeby krzaki owocowały bardziej na moim placu niż na przewieszonych gałęziach. Pytanie jakie znaczenie ma tu południowa ekspozycja, a jakie cięcie/odmłodzenie krzewów?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pielęgnacja aronii

Post »

Niestety aronia rosnąca w cieniu w cieniu nawet nie kwitnie i żadne cięcie nie pomoże
Bonifacy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 22 sie 2013, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja aronii

Post »

Hm... no tak, miejsce jest zacienione, bo w dodatku rośnie tam duża jabłoń, a tylko od południa Aronia ma dobre światło.
Dzięki za komentarz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”