Buk czerwonolistny (Fagus sylvatica) -szczepione,kolumnowe,płaczące

Drzewa ozdobne
szkutnik
100p
100p
Posty: 143
Od: 6 kwie 2012, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska/śląsk
Kontakt:

Re: buk pospolity purpurea pendula

Post »

Dzięki za informacje, w sumie mogę podpierać nawet do 5-6m wysokości.
Jeszcze jedno pytanie, jakiej wysokości i szerokości mogę spodziewać się po upływie 10 lat,
Zastanawiam się czy posadzić go jako dominujące drzewo czy może w to miejsce posadzić coś szybciej rosnącego, a pendule wsadzić w mniej widoczne miejsce.
Nie ukrywam że taki solier by mi bardzo odpowiadał
http://kurowski.pl/pl/katalog-roslin/2/ ... ea-pendula
druga fotka
Ale jakbym miał czekać na taki efekt 20 lat to wolę w to miejsce posadzić coś szybszego np klona cz buka tricolor
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: buk pospolity purpurea pendula

Post »

Po 5 latach mój ma 3,5m wys. Kupiony miał około 30cm
szkutnik
100p
100p
Posty: 143
Od: 6 kwie 2012, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska/śląsk
Kontakt:

Re: buk pospolity purpurea pendula

Post »

To całkiem szybko rośnie, a jak z szerokością i gęstością?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: buk pospolity purpurea pendula

Post »

Palca nie można wsadzić, jest tak gęsty. Prowadzę go na szerokość 1m ale był by gęstszy gdybym go nie przycinał. Nawożony 5 razy w sezonie.
renitub
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 cze 2013, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: buk pospolity purpurea pendula

Post »

Witam,
Natrafiłam na wątek, który bardzo mnie interesuje. Miesiąc temu kupiłam dwa buki purpurea pendula. W szkółce, w której je kupowałam, podałam sprzedawcy nazwę buków i wytłumaczyłam, że chodzi mi o takie zwisające w dół, tak by tworzyła się z nich parasolka. Niestety, wydaje mi się, że te moje zakupione buki będą rosły w górę. Z tego co wyczytałam w internecie i utwierdziłam się będąc na tym forum,to że są dwie odmiany: jedna, rosnąca w górę, a druga puszczająca gałęzie w dół (płaczące) w miejscu szczepienia (tak jak np u wierzby iwa pendula). Muszę polubić i te :) A skoro mowa o nawożeniu to proszę mi podpowiedzieć czym je nawozić i kiedy przycinać by ładnie rosły.
Awatar użytkownika
greatwave
100p
100p
Posty: 158
Od: 24 lis 2010, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: buk pospolity purpurea pendula

Post »

Mam dwie odmiany buka, obie szczepione na pniu: 'Purpurea Pendula'- u mnie nie rośnie w górę tylko tworzy parasol i 'Purple Fountain'- wytworzył przewodnik i idzie sobie w górę, ale pędy cały czas maja pokrój płaczący.
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: buk pospolity purpurea pendula

Post »

Purpurea Pendula puszczony swobodnie zrobi pełny zwis(parasol) ale nawet wtedy można wybrać jedną z gałęzi i wyciągnąć go w górę, Purple Fountain wytwarza przewodnik ale często traci pion więc wskazane jest czujne oko i np prostowanie lub usuwanie drugiego przewodnika jeżeli chcemy mieć prosty okaz
Janusz 61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 602
Od: 26 lip 2009, o 19:22
Lokalizacja: Kraków

Re: buk pospolity purpurea pendula

Post »

Z buków płaczących purpurowych jest jeszcze Haaren (wąski selekt z Purple Fountain) oraz Rohan Weeping ( liście bardziej postrzępione, słabo przewieszjący się i wolno rosnący ).
Pozdrawiam Janusz
szkutnik
100p
100p
Posty: 143
Od: 6 kwie 2012, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska/śląsk
Kontakt:

Re: buk pospolity purpurea pendula

Post »

dzięki,
Kupiłem pendule purpurową , ma wykształcony przewodnik który lekko zwisa, tak więc liczę na to że pójdzie w górę , a jak nie to będę podpierał. W szkółce były też Purple Fountain ale niestety cztery razy droższe.
szkutnik
100p
100p
Posty: 143
Od: 6 kwie 2012, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska/śląsk
Kontakt:

Re: buk pospolity purpurea pendula

Post »

Ma ktoś doświadczenie w sadzeniu buków sporych rozmiarów? jak się przyjmują? czy nie ma żadnych problemów?
Chodzi mi o takiego ok 3,5 -4 m wysokiego i pniu o średnicy ok 8-10cm. Widziałem takiego w szkółce i waham się (z obawy czy sie przyjmie) czy go kupić, bo cena nie mała, a nigdy nie kupowałem takich dużych drzew.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: buk pospolity purpurea pendula

Post »

Jak kopany to wczesną wiosną posadź z dużą bryłą. Jak z donicy to przez cały sezon można sadzić. Liściaste bardzo dobrze znoszą przesadzanie. 4m to małe drzewko
szkutnik
100p
100p
Posty: 143
Od: 6 kwie 2012, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska/śląsk
Kontakt:

Re: buk pospolity purpurea pendula

Post »

dzięki za odpowiedź, buk jest w doniczce wiec kupię go teraz
Awatar użytkownika
AdamoB
50p
50p
Posty: 70
Od: 22 lis 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: buk pospolity purpurea pendula

Post »

W tamtym roku w okolicach listopada kupiłem około 4 metrowy buk zwyczajny kopany z gruntu. Zasadziłem od razu prosto w miejsce docelowe- przyjął się pięknie, miał w tym sezonie odpowiednie przyrosty a niedawno uraczył mnie dwoma grzybkami :) Tak więc mogę osobiście polecić późno-jesienny termin sadzenia buczków 'z gruntu'. Z donic można oczywiście sadzić przez cały sezon, pamiętając o odpowiednim podlewaniu w czasie upałów. To świetne drzewa, wokół których nie trzeba skakać- muszą mieć jednak odpowiednie warunki glebowe i wilgotność.
Pozdrawiam!
Adam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”