Buk czerwonolistny (Fagus sylvatica) -szczepione,kolumnowe,płaczące

Drzewa ozdobne
armada
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 11 maja 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Dynowa
Kontakt:

Re: buk purpurowy

Post »

Przy odpowiednio dużej bryle korzeniowej powinno się udać.
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: buk purpurowy

Post »

Ja cały czas przesadzam nawet się nie zastanawiam, wystarczy obkopać solidnie i nie wytrzepywać korzeni to musi się przyjąć. Ja zawsze potem jeszcze leję dwa trzy dni mocno wodę pod takie drzewo i szybciej mi one łapią niż sadzone na wiosnę czy jesień. Tłumaczę to sobie tak, że posadzone teraz do zimy odbuduje nieco system korzeniowy a od wiosny mocniej ruszy. Sadzone na jesień zaś nie rozbuduje korzeni a sadzone na wiosnę ma rok z głowy praktycznie, który roślina poświęci na ukorzenienie się.
Awatar użytkownika
gleameil
100p
100p
Posty: 151
Od: 3 kwie 2011, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: buk purpurowy

Post »

Tomek_MM całkiem nieźle to sobie wykombinowałeś. Mam 2 - 3 krzaczki do przesadzenia, zatem spróbuję skorzytać z takiego podejścia. :)
LeroyMerlin
200p
200p
Posty: 388
Od: 24 maja 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: buk purpurowy

Post »

Witam,
Zgadzam się - nie ma przeciwskazań. Przy bardzo starannym okopaniu bryły korzeniowej (by nie uszkodzić) oraz intensywnym podlewaniu po zabiegu - drzewko spokojnie się przyjmie.
Pozdrawiam, Wojtek
Ekspert Leroy Merlin
Awatar użytkownika
mosewa
100p
100p
Posty: 158
Od: 25 lis 2007, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świecie kuj-pom

Re: Buk szczepiony a forma naturalna?

Post »

Witam:) do mojej "kolekcji" drzew chciałabym zakupic buka tricolor. Czy te drzewa dobrze przyjmują się w naszym klimacie? Należałoby go posadzić w słońcu czy w cieniu? macie jakies doświadczenia z tricolorem? :)
Ewa
LeroyMerlin
200p
200p
Posty: 388
Od: 24 maja 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Buk szczepiony a forma naturalna?

Post »

Witam,
Buk odm. 'Tricolor' zdecydowanie lubi stanowisko słoneczne; gleby żyzne i świeże o stałym poziomie wód gruntowych. Drzewo nie powinno mieć problemu z zimowaniem - młodą sadzonkę jednak nie zaszkodzi owinąć na zimę agrowłókniną i podsypać podstawę kompostem.
Pozdrawiam, Wojtek
Ekspert Leroy Merlin
Awatar użytkownika
iwciach
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1476
Od: 18 sty 2009, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Głogów
Kontakt:

Re: Buk szczepiony a forma naturalna?

Post »

iwciach pisze:Poprawcie mnie, jeśli się mylę :oops: . Też miałam ogromną ochotę na buka tricolor. W opisie pisze, że jest szczepiony na wysokości 70-80 cm. Czy dobrze rozumiem, że jak będę obcinała przyrosty rosnące pionowo to mam możliwość trzymania go na wysokości ok. metra? Nie chcę 10 metrowego drzewa, tylko takie max. 150 cm. Czy to jest możliwe?
Teraz przeczytałam to co napisałam i stwierdzam, że byłoby to możliwe tylko wtedy, gdyby była to forma pendula :( . Prawda?
I stałam się dumną posiadaczką buka tricolor. Jak będzie za bardzo szalał, to go będę traktować sekatorem :wink: .
Awatar użytkownika
mosewa
100p
100p
Posty: 158
Od: 25 lis 2007, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świecie kuj-pom

Re: Buk szczepiony a forma naturalna?

Post »

Także , dosłownie przed chwilą kupiłam tricolora :) bardzo sie z tego ciesze, chociaż z drugiej strony zaczynam sie martwić o niego jak o dziecko hihihhi żeby tylko zimę mi przetrwał :) :) :) :roll:
Ewa
Awatar użytkownika
iscar
100p
100p
Posty: 103
Od: 18 lis 2008, o 01:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry górnośląskie strefa B6

Re: buk Red Obelisk

Post »

Witam mam pytanie czy dobrze posadziłem mojego buka po przeczytaniu rad od Jarko postanowiłem spróbować tej metody ale nie wiem czy dobrze zrozumiałem :wit Obrazek
Pozdrawiam!!! Grzegorz
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: buk Red Obelisk

Post »

Tak dobrze, pod warunkiem, że płaszczyzna środkowej misy jest na poziomie otaczającego gruntu (na podstawie tego zdjęcia trudno to rozstrzygnąć). Nie zapomnij tylko o właściwym nawodnieniu i usztywnieniu przewodnika (wiatry). Po tych 3 latach główne korzenie będą miały już tendencję do pionowego rośnięcia. Korzenie boczne, po zasypaniu (wyrównaniu powierzchni) oczywiście też po latach się pojawią (im większa susza, tym ich będzie więcej, nawadnianie będzie to ograniczało), ale już nie będą ograniczały towarzystwa innych roślin. Ta metoda najlepiej sprawdza się przy odmianach o wąskich koronach (kolumna, stożek), a nie warto jej stosować przy koronach szerokich i naturalnym, gęstym i bardzo szerokim systemie korzeniowym.
Awatar użytkownika
iscar
100p
100p
Posty: 103
Od: 18 lis 2008, o 01:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry górnośląskie strefa B6

Re: buk Red Obelisk

Post »

Tak misa jest na poziomie otaczającego terenu a i odmiana wydaje mi się odpowiednia bo to "Purple Fountain"
Pozdrawiam!!! Grzegorz
szkutnik
100p
100p
Posty: 143
Od: 6 kwie 2012, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska/śląsk
Kontakt:

Post »

Mam pytanie dotyczące tej odmiany,
Na internecie są różne egzemplarze tej odmiany, część jako niskie drzewka "na pniu", a część jako wysokie, szerokie "wodospadowe" drzewa,
i chciałbym się dowiedzieć od czego to zależy, czy od prowadzenia, czy są różne sposoby sczepienia. Jeżeli tak to po czym rozpoznać tą do dużych drzew.
Kolejne pytanie to jak szybko takie drzewo rośnie, i czy są różnice pomiędzy zwykłą pendulą oraz purpurową.
Może ktoś ma takie starsze drzewo, fotki mile widziane... :D
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: buk pospolity purpurea pendula

Post »

Nie ma wpływu miejsce szczepienia, zarówno szczepione nisko, jak i wysoko będą rosły w górę z pędami mocno przewisającymi. Egzemplarze bardzo mogą różnić się kształtem ponieważ mają trudności z wykształceniem przewodnika, bardzo wcześnie zaczyna on zwykle przewisać, jednak zadomowione drzewa, rosnące w dobrym miejscu będą wypiętrzać się dość szybko. Pendula Purpurea rośnie tak samo szybko jak zwykła Pendula, może i są różnice ale zbyt małe żeby zwracać na nie uwagę. Do dobrego wykształcenia przewodnika można drzewo podwiązywać przez krótki okres, szybciej będzie jako tako wyglądało.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”