Apteka na działce i w domu cz. II

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sylwia75
100p
100p
Posty: 169
Od: 19 lut 2012, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolny śląsk

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Kochani zrobiłam dziś pierwszy raz syrop z mniszka i wyszedł mi taki mętno zielony,nie dodałam jeszcze spirytusu-co mam zrobić?Może pogotować jeszcze trochę? I jeszcze jedno pytanie- nie wyskbujecie samych żółtych płatków?Z szypułkami się je gotuje??
Pozdrawiam Sylwia
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Ja obrywam kwiatki tak że prawie nie mają ogonków. Nigdy mi nie wyszedł "mętno zielony". Możliwe że dałaś za duże ogonki.
smolka
1000p
1000p
Posty: 1902
Od: 19 paź 2012, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Mam pytanie dotyczące gwiazdnicy. U mnie to straszne chwaścisko, ale podobno ma właściwości lecznicze! Czy to prawda? A jeżeli tak to na co pomaga?
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Nawet jest jadalna,wiosenną sałatkę można z niej robić,ale pachnie burakami.
Awatar użytkownika
wielkakulka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8593
Od: 5 wrz 2012, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: 30 km poniżej Wrocławia

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Syeopów sosnowych nie lubie. Jak byłam mala mama poiła nas syropami z sosny i taka miksturą czosnkowo-cytrynowo-miodowa. To sa dwa preperaty, których nie znoszę. Są skuteczne, ale ja ich nie przełknę... ;:185
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Raczek - Aniu ja syrop z mniszka mam już za sobą - teraz tylko etykiety i do piwnicy.
Robiłam 2 razy ale ten drugi zbiór gotowałam dużo krócej tak dla zróżnicowania. Widać po kolorze różnicę w stosunku do pierwszego bo ten dłużej gotowany jest dużo ciemniejszy i po ostygnięciu dużo gęsty. Gęstość jaśniejszego też mi odpowiada i wyszło z tej samej porcji o 2 słoiczki więcej.

Obrazek

A tu zasypane płatki Mniszka lekarskiego wg przepisu wczesniej podawanego - musza stać ok 5 tygodni.
Obrazek

Aniu chcesz abym pisałam o tym co aktualnie robię z ziół ... może i dobry sposób przekazu ale nie zawsze mam czas.

Teraz skupiam się na pokrzywie i na stronie 14 poprzedniej części pisałam trochę o jej zastosowaniu i właściwościach
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... a#p1499127

Teraz tylko dla przypomnienia podstawowe dane aby Was tym uciążliwym ale jakże cennych chwastem zainteresować.

Pijemy oboje z mężem przez cały maj zamiast herbaty do posiłków właśnie herbatę ze świeżych pędów szczytowych majowej pokrzywy.
Maj się kończy ale u nas jeszcze nie zakwita więc szybko narwałam na sok do bieżącego spożycia, po niedzieli zerwę na suszenie i wykonanie soku na zimowy zapas.


Sok z pokrzywy:
Świeże ziele mielimy przez maszynkę i zalewamy do połowy przegotowaną wodą.
Przykrywamy i odstawiamy na osiem godzin.
Po tym czasie odcedzamy a z masy roślinnej wyciskamy sok. Pijemy go cztery razy dziennie po jednej łyżce. Przechowujemy w lodówce przez pięć dni. Można zakonserwować go miodem ? 100 ml soku na 200 ml miodu lub cukrem w takich samych proporcjach.


Do konserwacji używa sie miodu, soli, alkoholu .. ale ja robię mniejsze porcje i zuzywamy go w ciągu 4 dni, potem kolejne.
(zamiast maszynki do mielenia mięsa użyłam robota wieloczynnościowego tnąc wcześniej pokrzywę na mniejsze kawałki)

Sok z pokrzywy na zimowy okres
Składniki:
- 2 kg młodych pokrzyw,
- 1 szklanka cukru,
- 1 litr wody,
- sok z 1 cytryny.

Sposób przygotowania:
Umyte młode liście pokrzyw zmiksować i zalać wrzącym syropem z wody i cukru (jeśli z pewnego źródła to nie ma potrzeby myć a wystarczy przejrzeć pod katem no mrówek czy innych zanieczyszczeń).
Zdjąć z ognia i zaparzać około 10 minut pod przykryciem. Po tym czasie dodać sok z cytryny i gorący sok, przelać do butelek.
Pasteryzować ok 15-20 minut.
Przechowywać w ciemnym chłodnym miejscu.

Taki sok można dodawać zimą do herbaty - zachowuje w tej postaci wszystkie swe właściwości lecznicze.

Liście i korzenie pokrzywy zawierają:
? Sole mineralne (12,5-18,5%) wapń, fosfor, magnez, żelazo, mangan, krzem,
? Karotenoidy,
? Flawonoidy,
? Kwasy organiczne (krzemowy i mrówkowy),
? Chlorofil (0,8%),
? Serotoninę,
? Histaminę,
? Witaminy A, C, B2, K,
? Garbniki,
? Kwas pantotenowy,
? Olejek eteryczny,
? Acetylocholinę.

Lecznicze składniki pokrzywy pomagają na:
? Wypryski,
? Bóle głowy,
? Tworzenie piasku nerkowego,
? Choroby nerek,
? Podwyższony poziom cukru we krwi,
? Choroby i zapalenia dróg moczowych,
? Zatrzymanie moczu,
? Schorzenia wątroby i dróg żółciowych,
? Choroby śledziony,
? W zwyrodnieniu śluzowym żołądka i narządów oddechowych,
? Skurcze i wrzody żołądka,
? Wrzody jelita,
? Choroby wirusowe i bakteryjne,
? Stany znużenia i wyczerpania,
? Blednice, niedokrwistość, anemie,
? Choroby krwi,
? Białaczkę,
? Alergie (w tym katar sienny),
? Choroby artretyczne i reumatyczne,
? Rwę kulszową, lumbago, zapalenie nerwów,
? Wypadanie/przerzedzanie włosów,
? Zwężanie naczyń wieńcowych.

Uwaga!!!
Pokrzywa tez może uczulać lub podrażniać jak każda inna roślina.
Gdy korzystamy z niej dłużej np powyżej 2-3 tygodni, trzeba równocześnie zażywać wit. B1

mirzan - Mirku jak by tak pomyśleć to niewiele w życiu się opłaca a jednak żyjemy, pracujemy i staramy się na wszystkie możliwe sposoby dbać o stan zdrowia. Jednemu pomoże eukaliptus, innemu mięta a jeszcze innemu nasza zwyczajna sosna - sprawa indywidualna i powiem do tego,że zmienna .
Mam w domu od wielu lat inhalator i z woreczkowwej metody nie będę korzystać ale dziękuję. ... :;230

perdii - Gosiu przez to ochłodzenie i deszcze nie byłam jeszcze po pędy sosny - późna pora bo koniec maja ale w tym roku wegetacja opóźniona i widziałam,że jeszcze można.
Przepisy podają określony czas macerowania itd ale ja tez często przetrzymuje dłużej.

sylwia75 - Sylwio nasze wyroby domowe nigdy nie będą klarowne i krystalicznie czyste jak te z apteki.
Ale zielony .... ??? powinien mieć słoneczno- bursztynowy kolor a jeśli dłużej gotowany to w odcieniu brązu.
Płatków nie wyskubuje tylko odchylam zielone części i wycinam płatki nożyczkami - robi się to o wiele szybciej niż skubanie. Niektóre przepisy podają,że można całe kwiaty z ta zielona częścią ale ja zawsze tylko płatki robię.

smolka Gwiazdnica pospolita to bardzo ważny składnik roślinny w prawie wszystkich specyfikach określanych jako tzw "pochłaniacze tłuszczu "
Poczytaj o niej na stronie dr. H. Różańskiego http://rozanski.li/?p=2349 i nie tęp jej tak do końca.... :;230
W razie skaleczenia masz gotowy lek bo ona posiada właściwości odkażające i bakteriobójcze więc rozgniecioną można przykładać na rany.

Zewnętrznie napar z ziela leczy wrzody, czyraki,,krosty, goi rany, siniaki, stłuczenia, podrażnienia skóry szczególnie te z towarzyszącym swędzeniem , żylaki, egzemy .
Kąpiele ze świeżego ziela pomagają w stanach zapalnych skóry,reumatyzmie. Sokiem przemywamy oczy w stanach zapalnych.

Lubie jej listki kłaść na kanapki - mnie smakuje.

ixeska - Ewciu w takim razie witaj w naszej gromadce.

wielkakulka - Aniu są inne preparaty na te schorzenia i jeśli ktoś nie może lub wypił w dzieciństwie przydział przeznaczony na długie lata " to wcale się nie dziwię.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1642
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

christinkrysia pisze:
W najbliższych dniach muszę zaplanować wyprawę - bedzie to spacer wiosenny do lasu graniczącego z miastem a przy okazji chce ukopać korzeni rdestu sachalińskiego bo z jesieni już mi sie skończył. To ostatni dzwonek na pozyskanie bo potem trzeba czekać az do późnej jesieni.

Rdestowce
Rdestowiec japoński zwany też rdestem ostrokończystym albo rdestówką japońską.
Rdestowiec sachaliński - rdestem sachalińskim i rdestówką sachalińską
Pozwolę sobie wrócić na chwilkę do kwestii pozyskiwania surowca z rdestowca. U mnie w okolicy - lasy, nieużytki oraz tereny przydziałkowe rozpanoszył się niezmiernie w ostatnich latach. Pełno tego zielska wszędzie, a jako iż kłącze rdestowca jest bogate w resweratrol, jest to towar niezwykle pożądany w mojej ziołowej apteczce. Niestety ogromnym problemem jest dla mnie wykopanie korzenia. Próbowałam kilka razy - korzeń siedzi głęboko, wyrywam sam badyl, część podziemna zostaje w gruncie. ;:223 Dodatkowo czynność utrudniają rosnące obok kępy trawy i ziela. Jak sobie z tym radzisz? Używasz narzędzi?
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

corazonbianco witaj w mojej aptece :wit
Zrobiłam 2 podejścia aby wykopać choć trochę korzenia rdestowca ale skończyło się na złamaniu łopatki i małej ukruszonej części korzenia .
Znów pozostaje mi tylko skorzystanie z części zielonej w czasie kwitnienia lub tuż przed.
Gdyby on rósł z daleka od zabudowań to pewnie wzięłabym szpadel ale on rośnie u nas tylko w jednym miejscu obok leśniczówki też przy samym lesie więc w ziemi korzeni mnóstwo i nie wiadomo co czyje.

Dr Henryk Różański w swym opracowaniu napisał tak :
"Surowcem zielarskim jest kłącze rdestowca wraz z korzeniami "[/i] i tego nie rozumiem bo korzenie tak ale kłącza - jedno i drugie w ziemi ?

W dalszej części napisano tak :
"Ziele rdestowca - Herba Reynoutriae japonicae (Herba Polygoni cuspidati) można używać w fitoterapii niektórych schorzeń, wykazuje znacznie węższy zakres właściwości leczniczych. Zbierane powinno być przed kwitnieniem lub w okresie kwitnienia i suszone w ciemności."

Sporo mikstur robi się głownie z kłączy- jedynie napar można z ziela.
Napar z ziela rdestowca:
2 łyżki rozdrobnionego ziela zalać 2 szklankami wrzącej wody, przykryć, odstawić na 30-40 minut, po czym przecedzić. Wypić w ciągu dnia w 4 dawkach (po pół szklanki). Stosować 3-4 tygodnie. Między kolejnymi powtórzeniami zastosować przerwę 2-tygodniową. Nie zalecam zażywać dłużej niż pół roku.

Resveratrol określany jako cudowny eliksir młodości od wielu lat poddawany jest szczegółowym badaniom i wciąż zachwyca naukowców swymi mozliwościami stąd pewnie taka cena preparatów.

Szukałam informacji na temat innych roślin które zawierają resveratrol
i występuje w skórkach winogron , szczególnie czerwonych więc i wino z nich też go zawiera.

Niewielkie ilości resweratrolu znaleziono też w orzeszkach ziemnych, w owocach morwy, owocach czarnej porzeczki i czarnej borówki, a także w liściach eukaliptusa.
Jednak jak dotąd najwięcej resweratrolu mają rdestowce w/w. prawie 5000 razy więcej niż czerwone wino.
Końcówka lat XX w. rdest japoński stał się przedmiotem intensywnych badań rdestowca japońskiego z myślą o pozyskiwania resweratrolu i wykorzystaniu - panaceum na wiele chorób i eliksir długowieczności.
Resweratrol w rdeście japońskim gromadzony jest zarówno w częściach zielonych jak i w kłączach rośliny.

Człowiekiem który poświęcił wiele lat pracy nad badaniem tej rośliny i wielu innych był prof. dr hab. n. farm. Jerzy Lutomski (zmarł w wieku 72 lat 9.VI.2003)
Tu >> można poczytać o nim i lekach roslinnych, które opracował razem ze swym zespołem ludzi
Awatar użytkownika
Gosia123A
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3475
Od: 28 maja 2011, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Krysiu ;:196 -mnie też bardzo interesuje Rdestowiec,tylko ja mam Rdestowiec ostrokończysty.Proszę napisz do kiedy można pić ziele rdestowca tz. w jakich miesiącach.Bardzo lubię zioła i stosuję,co się da ;:196
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1642
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

christinkrysia pisze: Zrobiłam 2 podejścia aby wykopać choć trochę korzenia rdestowca ale skończyło się na złamaniu łopatki i małej ukruszonej części korzenia. Znów pozostaje mi tylko skorzystanie z części zielonej w czasie kwitnienia lub tuż przed. Gdyby on rósł z daleka od zabudowań to pewnie wzięłabym szpadel ale on rośnie u nas tylko w jednym miejscu obok leśniczówki też przy samym lesie więc w ziemi korzeni mnóstwo i nie wiadomo co czyje.
Ano właśnie, ciężka praca. Tym bardziej, że głupio mi trochę spacerować po okolicy z wielką łopatą. Ludziska pomyślą, że jakaś psychopatka - zwłoki przyszła zakopać w lesie :lol: Spróbuję sekatora i małej, ręcznej piły. Przynajmniej zmieszczą się w torbie.
Dr Henryk Różański w swym opracowaniu napisał tak:"Surowcem zielarskim jest kłącze rdestowca wraz z korzeniami "i tego nie rozumiem bo korzenie tak ale kłącza - jedno i drugie w ziemi ?
Również bazuję na wiedzy Różańskiego. Cudowny człowiek i naukowiec ;:180
Ja sobie wydedukowałam, że kłącze to ta część łodygi, która jest pod ziemią i bezpośrednio łączy się z korzeniem.
W dalszej części napisano tak:"Ziele rdestowca - Herba Reynoutriae japonicae (Herba Polygoni cuspidati) można używać w fitoterapii niektórych schorzeń, wykazuje znacznie węższy zakres właściwości leczniczych." Sporo mikstur robi się głownie z kłączy- jedynie napar można z ziela.
Ziele rdestowca mnie nie interesuje z dwóch powodów - zawiera bardzo niewiele resweratrolu, za to ma w składzie bardzo dużo niekorzystnych dla zdrowia (nasilają stany zapalne i ból przy dolegliwościach reumatycznych, uszkadzają nerki) szczawianów. I oczywiście działanie lecznicze jest zupełnie inne.
Szukałam informacji na temat innych roślin które zawierają resveratrol i występuje w skórkach winogron , szczególnie czerwonych więc i wino z nich też go zawiera.
Ja też szperałam dużo na ten temat w różnych bazach prac naukowych z dziedziny medycyny i ziołolecznictwa (klik,klik, klik,klik). Konkluzja - skórki winogron i wino są bardzo ubogie w resweratrol - najwięcej tego związku zawierają liście winogronowe.
Jednak jak dotąd najwięcej resweratrolu mają rdestowce w/w. prawie 5000 razy więcej niż czerwone wino.
Dlatego tak się męczę z wykopaniem korzenia ;:333
Człowiekiem który poświęcił wiele lat pracy nad badaniem tej rośliny i wielu innych był prof. dr hab. n. farm. Jerzy Lutomski (zmarł w wieku 72 lat 9.VI.2003)
Tu >> można poczytać o nim i lekach roslinnych, które opracował razem ze swym zespołem ludzi
Dzięki serdecznie za linka. ;:196 Tej strony jeszcze nie znam. Wspaniała lektura na deszczowe dni. Leje jak z cebra od kilku dni, prawdziwy potop i chcąc nie chcąc wyprawy po zioła i na działkę muszę odłożyć na koniec tygodnia.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
Ewiczka52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 1 lut 2012, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

KRYSIU :wit Jakie leki -suplementy można kupić które zawierałyby resveratrol z ziela rdestowca. Czy szukać w sklepach zielarskich czy ze zdrową żywnoćią . Czy jest taka możliwość . Może jakiś wyciąg z rdestowca istnieje :) Miłego weekendu ;:168
Pozdrawiam Ewula
Awatar użytkownika
Gosia123A
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3475
Od: 28 maja 2011, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Ewuniu -ja widziałam w internecie wyciąg z Rdestowca 20g.coś koło 43zł.Już dokładnie nie pamiętam.Jest go chyba ze 3łyżki.Najlepiej sobie zrobić winko,lub na alkoholowy. :wit
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1642
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Ewiczka52 pisze:KRYSIU :wit Jakie leki -suplementy można kupić które zawierałyby resveratrol z ziela rdestowca. Czy szukać w sklepach zielarskich czy ze zdrową żywnoćią . Czy jest taka możliwość . Może jakiś wyciąg z rdestowca istnieje :)
Preparaty z resweratrolem istnieją, ale są bardzo drogie, np. 60 kapsułek Resveratrol Trans (Kenay) na bazie rdestowca ostrokończystego kosztuje bagatela 260 PLN. :shock: Tańszy jest Resveratrol 100 (Swanson) - około 30 PLN i także na bazie rdestowca. Now Foods, Olimp i Peak też mają w ofercie suplementy z resweratrolem. Ale musisz wiedzieć, że producent nie zawsze podaje źródło resweratrolu zawartego w suplemencie, stąd też odnoszę wrażenie, że większość parafarmaceutyków z resweratrolem dostępnych na rynku jest wytwarzana właśnie na bazie rdestowca, jako iż jest to stosunkowo tanie i wydajne źródło resweratrolu.
Polecam także ciekawy artykuł autorstwa pracowników Wydz. Technologii Żywności Krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego - Prozdrowotne właściwości resweratrolu
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”