Cukinia - przepisy

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
mk1a
100p
100p
Posty: 178
Od: 6 maja 2012, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okoloce wawki
Kontakt:

Re: Cukinia - uprawa

Post »

tak ale ty gotujesz te składniki a potem studzisz i znowu gotujesz
babcia zawsze tak robiła i żyje do tej pory a pasteryzuje to co krótko się gotuje
ale nie jestem kucharzem nie będę się spierał
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Cukinia - uprawa

Post »

danger325 pisze:Czyli z 6 krzaczków uzbieram spokojnie 100 cukiń? :)
Najspokojniej w świecie, choć wszystko zależy od żyzności miejsca w którym rośnie. Tylko trzeba zrywać młode okazy, nie pozostawiać na krzakach starzejących się owoców. Gdyby tak ktoś miał czas i wagę elektroniczną, można by było zrobić eksperyment. Ścinać owoce z jednego krzaka, ważyć je i liczyć od początku do końca sezonu. Ciekawe ile by tego było... Dwie skrzynie z krzaka pewnie :D

Ja natomiast leczo robię na czuja. Nie mam konkretnych składników i proporcji. Najpierw podsmazam cebulę na oleju z dodatkiem oliwy z oliwek, albo jakiejś innej z tych lepszych i ciekawszych olei a pózniej rzucam składniki w zalezności od tego które muszą się dłuzej a które krócej dusić. Bardzo dobrym dodatkiem do lecza jest młoda dynia olbrzymia, na przykład 'bambino', małe patisonki przekrojone w ćwiartki, kalarepa (genialny dodatek do lecza, koniecznie o tym pamiętajcie ;)), oberżyna w niewielkiej ilości. Obowiązkowo trzeba dodać dużo czosnku i nie przesadzić z pieprzem i chili. Świerze zioła dodawać można wedle gustu, uważać na oregano od którego cukinia gorzknieje. W ogóle cukinia wcale nie jest najlepszą podstawą leczo. Mi bardziej smakują kawałki patisonów i młodych dyniek. W tym roku będę musiał mocniej poeksperymentować z leczo, bo unikam mięsa. Ciekawi mnie, czy da się zrobić jakiś odpowiednik leczo z rybą, czy tez nie jest to najszczęśliwszy pomysł...
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cukinia - uprawa

Post »

mk1a pisze: nie jestem kucharzem nie będę się spierał
To jest zagadnienie z zakresu bardziej mikrobiologii niż kucharstwa.
mk1a pisze:babcia zawsze tak robiła i żyje do tej pory a pasteryzuje to co krótko się gotuje
Moja babcia na ból głowy wiązała sobie u kolana cebulę/ fakt autentyczny/ albo gasiła w szklance wody zapaloną szczapkę drewna i tą wodę wypijała, albo pluła w rąbek spódnicy i wycierała sobie nią czoło . Ale już nie żyje
mk1a
100p
100p
Posty: 178
Od: 6 maja 2012, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okoloce wawki
Kontakt:

Re: Cukinia - uprawa

Post »

drwisz z sposobów ludowej medycyny czy jak to nazwać ale kiedyś wiedzieli jak wyleczyć ludzi bez NFZ:P
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Cukinia - przepisy

Post »

Najfajniej jest zaśmiecać tematy, ale po oddzieleniu, dyskusja jakoś się urywa :;230 znacie jakieś fajne potrawy z cukinii poza nadziewanymi i leczo? Ja kiedyś placki robiłem, ale mi nie podeszły. A najgorsze są płaty cukinii smażone w oleju, okropność. A kiedyś tylko to znałem, teraz bym nie tknął. :D

Bardzo fajne są naleśniki z kwiatów cukinii. znacie? Jeśli nie to koniecznie, koniecznie spróbujcie. Są genialne. Odcina się męski kwiat razem z łodyżką, macza w cieśnie naleśnikowym i krótko smaży na oleju słonecznikowym. Smaczniejsze są kwiaty patisonów, z uwagi na bardziej neutralny smak, ale cukinia tez jest spoko. Do ciasta naleśnikowego można dodać nieco imbiru, pogłębia aromat. W ten sam sposób się smazy kwiaty robinii akacjowej, które są jeszcze bardziej smakowite, ale cukinia tez daje radę ;)
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Cukinia - przepisy

Post »

W ubiegłym roku miałam 6 krzaków cukinii, rosły jak szalone, wszystko przerobiłam, w większości na ketchup - pyszny. W połowie zimy okazało się, że ketchup się skończył. Synowie nie jedli innego tylko ten z cukinii. W tym roku muszę zrobić więcej. :wit
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
malgoska141
500p
500p
Posty: 522
Od: 5 mar 2011, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Kańczugi, Podkarpackie

Re: Cukinia - przepisy

Post »

To dawaj przepis na keczup
Awatar użytkownika
kuleczka
200p
200p
Posty: 241
Od: 28 kwie 2011, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie pd - wsch

Re: Cukinia - przepisy

Post »

Ooo, ten przepis na ketchup z cukinii ja też poproszę. Leczo, cukinię smażoną, nadziewaną i placuszki już przerobiłam w poprzednich latach, więc szukam inspiracji, bo krzaczki rosną jak szalone, a jest ich 8 :D
Rośliny : Kuleczkowy kolorowy świat
Ogólne rozmowy: Kuleczka na okrągło
Zapraszam Dorota :)
Kalma
100p
100p
Posty: 170
Od: 21 kwie 2011, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Illinois, USA

Re: Cukinia - przepisy

Post »

Ja uwielbiam to warzywko z grilla. Cukinię kroje w plastry ok. 1cm (bez obierania ze skórki). Marynuje ok. 30min w zestawie czosnek z oliwą, solą oraz pieprzem. I wrzucam na ruszt. Można opcjonalnie posypać startym serem - żółtym lub parmezanem. Szybkie w wykonaniu, zdrowe i smaczne.
xrob
100p
100p
Posty: 118
Od: 21 sie 2010, o 06:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Cukinia - przepisy

Post »

Witam ja też poproszę o przepis na keczup z cukini pozdrawiam
Pozdrawiam Aga
magnolia15
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 997
Od: 26 sty 2009, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: biesal.warmia i mazury

Re: Cukinia - przepisy

Post »

Dorotko pięknie poproszę o przepis na ketchup z cukini . :D
Moje wątki
Zapraszam,Marzena
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Cukinia - przepisy

Post »

Przepraszam dziewczyny, że dopiero teraz, ale jakoś zapomniałam zajrzeć.
Ketchup z cukinii
1,5 kg obranej cukinii
0,5 kg cebuli
2 szkl cukru
1 łyżeczka ostrej papryki
1 łyżeczka słodkiej papryki
1 łyżeczka pieprzu
250 g koncentratu pomidorowego 30%
garść soli
Cebulę pokroić w kostkę i zasypać solą, wymieszać, odstawić na 6 godz. Soku nie wylewać. Cukinie zetrzeć na tarce, wymieszać z cebulą gotować 30min, aż warzywa będą miękkie. Dodać pozostałe składniki, gotować. jeszcze 15 min. całość zmiksować, przelać do słoików, zapasteryzować.
Jeśli ktoś woli ostrzejszy wystarczy dodać ostrej papryki, a jeśli łagodny to robimy bez dodatku papryki.
Smacznego. :wit
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
magnolia15
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 997
Od: 26 sty 2009, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: biesal.warmia i mazury

Re: Cukinia - przepisy

Post »

Dorotko pięknie dziękuje za przepis na ketchup. :D pozdrawiam.
Moje wątki
Zapraszam,Marzena
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”