Skalniak od podstaw,projekt

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
qrystyna216
50p
50p
Posty: 63
Od: 18 sty 2007, o 21:58
Lokalizacja: Bialystok

Post »

Ja w tym roku również skusiłam się i założyłam sklaniak.
Na razie część rolinek to jednoroczne ale z czasem zastąpię je bylinkami.
Obrazek-taki był początek

z czasem roślinki rozrastały się
Obrazek

a to niektóre z nich
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
qrystyna216
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

aśka2006 pisze:Kari,
jeśli możesz to załącz zdjęcia swojego skalniaka - bardzo mnie interesuje jak teraz wygląda :D :D :D
Przepraszam Cię, Asiu - przeczytałam Twojego posta ze sporym opóźnieniem, bo już dawno nikt tu do mnie nie zaglądał ;)

Mój skalniak wygląda teraz tak:

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Post »

kari bardzo ładny skalniaczek
brawo
ja uciekam powoli za skalniakami na rzecz funkii i żurawek :)
pozdrawiam
Jacek
goswi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 29 cze 2008, o 12:18
Lokalizacja: Pabianice

Post »

Kari skalniak tak samo piękny jak reszta ogrodu. Czekam na bonusowe roślinki z Twojego skalniaka. Będą posadzone na moim jako pierwsze eksponaty otrzymane od Was. Od roku rosnie 5 jałowców górskich obok wjazdu na działkę i tam powstanie skalniak.
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Pomóżcie przy skalniaczku...

Post »

Śliczny skalniaczek! :)

Rozglądałam się za wcześniej wspomnianą lewizją.
Czy umieściałaś ją na swoim skalniaku?

...jest to jedna z roślin, którą baaaaaaaaaaaardzo chcę mieć, ale niestety nie dane mi jej zakupić :( a skosów, miejsc pochyłych mam dla niej duuużo :roll:
Pozdrawiam, Basia.
viewtopic.php?f=2&t=117468
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

jackon pisze:kari bardzo ładny skalniaczek
brawo
ja uciekam powoli za skalniakami na rzecz funkii i żurawek :)
Dziękuję serdecznie :) Skalniak z funkiami też chyba może być? Tylko duuuuuuuży :D
goswi pisze:Kari skalniak tak samo piękny jak reszta ogrodu. Czekam na bonusowe roślinki z Twojego skalniaka. Będą posadzone na moim jako pierwsze eksponaty otrzymane od Was.
Dziękuję Ci, Gosiu - mam nadzieję, że szybko się przyjmą i będą cieszyć oko - tym bardziej, że wiele moich roślinek skalniakowych to potomstwo darowanych przez forumowiczki ;)
apus pisze:Rozglądałam się za wcześniej wspomnianą lewizją.
Czy umieściałaś ją na swoim skalniaku?
Wstyd sie przyznać, ale lewizja... ciągle w doniczce :oops: Muszę skuć fragment zaprawy w murku, bo innego dobrego miejsca dla niej nie znalazłam :(
goswi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 29 cze 2008, o 12:18
Lokalizacja: Pabianice

Post »

Roślinki dostałam wczoraj, są w wyśmienitej kondycji. Dziś będą wsadzone. Mam nadzieję, że rozrosną się tak jak Twoje i będę mogła obdarować potrzebującą osobę.
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Bez dwóch zdań - jeszcze będziesz walczyła z tym ich "rozrastaniem" :D
cervus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 sie 2008, o 17:21
Lokalizacja: Poznań

Post »

Witam,
Podłączę sie do pytań nt skalniaka. Chciałabym zrobić skalniak z roślinami cieniolubnymi. Znajdować się on będzie na północnej stronie domu. Przeczytałam wszystkie tematy o skalniakach na forum, głównie jednak dotyczyły one skalniaków wystawionych na słońce. Czy taki cieniolubny skalniak wykonuje się według takiego samego planu - tj. dół z gruzem, darń, ziemia, podłoże (złożone z ziemi, grysu, kompostu w stosunku 3:2:1)?

Roślin jeszcze do końca wybranych nie mam. Znalazłam już gatunki, które rosną w zacienionych miejsach, muszę jeszcze wybrać które zasadzę. Myślę, że znajdą się na pewno paprocie, przylaszczka, kopytnik, zawilce.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

cervus pisze: Czy taki cieniolubny skalniak wykonuje się według takiego samego planu - tj. dół z gruzem, darń, ziemia, podłoże (złożone z ziemi, grysu, kompostu w stosunku 3:2:1)?
W takim skalniaku podłoże powinno być dostosowane do roślin w nim rosnących. Na przykład paprocie lubią podłoże wilgotne, cieniste i lekko kwaśne. Większość roślin cieniolubnych preferuje podłoże wilgotne. Dlatego w skład podłoża zamiast grysu powinien wchodzić torf, i w zależności od tolerancji roślin na kwaśne podłoże można zastosować kwaśny torf.
Roślin jeszcze do końca wybranych nie mam. Znalazłam już gatunki, które rosną w zacienionych miejscach, muszę jeszcze wybrać które zasadzę. Myślę, że znajdą się na pewno paprocie, przylaszczka, kopytnik, zawilce.
Dodał bym jeszcze takie rośliny jak: Bergenia sercolistna Bergenia cordifolia, Serduszka Dicentra cucullaria, Goryczka żółta Gentiana lutea, Ciemiernik czerwonawy Helleborus purpurascens, Inkarwilla Maire’a Incarvillea mairei, czy Inkarwilla Delavaya Incarvillea delavayi, większość z nich można posadzić u podnóża skalniaka w wilgotnej ziemi, w pełnym cieniu lub półcieniu, no i nie powinno zabraknąć Lilii złotogłów Lilium martagon, rośliny poświęconej Marsowi. Jako ciekawą roślinkę okrywową (zadarniającą) na skalniaku w półcieniu polecam Krzyżownicę Polygala chamaebuxus.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
kubanki
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1981
Od: 28 sie 2008, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Post »

Witaj Kari,
piękny skalniaczek, ja też o takim marzę, mój na razie składa się głównie z kamieni i ziemi.
Bardzo podobają mi się Twoje kwitnące roślinki, będę pewnie wiosną podpytywać o nazwy. A gdzie zaopatrujesz się w roślinki? Cieszę się, że te byliny tak szybko rosną, ja moje posadziłam na początku lipca, widać, że coś nowego popuszczały, ale jak na moje oczekiwania to mało...Mam nadzieję, że wiosną tak ruszą jak Twoje w tym roku. Może wtedy ktoś się skusi na jakieś wymiany ze mną, bo w sumie to drogie hobby :) Nawet wolę nie liczyć ile na same roślinki w tym roku wydałam.
Pozdrawiam serdecznie
Ania
Mój ogród cz. 1, cz. 2
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witaj, Aniu - miło mi Cię gościć :)
Z typowo kwitnących roślinek mam na skalniaku właściwie tylko floksy, goździki i zawciąg nadmorski. Pozostałe roślinki to najróżniejsze odmiany rozchodników i rojników, jest też jedna gęsiówka, skalnica, czyściec, hutunia oraz delosperma.
Rozchodniki i rojniki miałam właściwie z dwóch źródeł - od forumowiczek i ze spacerów :D Wielu osobom te roślinki poprzerastały przez ogrodzenia i "wylazły" na ulicę, więc je skubałam ;) Ukorzeniają się w mgnieniu oka. Mam ich najwięcej i chętnie się nimi z Tobą podzielę na wiosnę, jeśli chcesz (wtedy najłatwiej się przyjmują) :D
Pozostałe roślinki kupowałam w ogrodniczym, na ogół były po 3 zł za doniczkę :) Sadziłam je jesienią zeszłego roku, ale największy przyrost miały rzeczywiście na wiosnę. Latem skupiają się chyba na tworzeniu kwiatków ;)
Awatar użytkownika
kubanki
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1981
Od: 28 sie 2008, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Post »

Dziękuję za szybciutką odpowiedź. Ja też na pewno będę poszerzać moją kolekcję bylin, więc na zamiany bardzo się palę. Bo niby tylko 3 zł (moje też w większości tyle kosztowały), ale jak się chce mieć różne kolory, w różnych miejscach to trochę tego wychodzi. Myślę, że wiosną i ja już będę miała sporo roślinek do podziału, te wysadzone w czerwcu/lipcu cały czas coś wypuszczają.
Dziś chyba będzie ładny dzień na ogródek, przynajmniej u mnie. Życzę wszystkiego dobrego i do miłego zobaczenia
:wit
Ania
Mój ogród cz. 1, cz. 2
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”