Allelopatia - wzajemne oddziaływanie roślin... - 1cz.

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

nemo56 pisze:Erazmie a z jakiej to publikacji korzystasz? może ją posiadam? :wink:
Niestety nie jestem w stanie podać. Korzystam z moich notatek z jakiegoś kursu ? szkolenia? na temat ekologii ? biodynamiki, który był bardzo dawno, dawno ... temu, jak też cześć wiadomości mam od osób zajmujących się ekologią na działce. Z jakiej książki prowadzący szkolenie brał te dane nie jestem w stanie dziś podać. Postaram się w miarę możliwości wszystko- no prawie wszystko przekazać. Jeżeli macie jakieś pytania to postaram się odpowiedzieć na podstawie notatek i skromnego doświadczenia w zakresie zapobiegania i zwalczania niektórych chorób grzybowych i szkodników (patrz min. tematy: ?Preparaty roślinne stosowane w ochronie roślin?, ?Niekonwencjonalne środki ochrony roślin?) oraz wzajemnego oddziaływania roślin na siebie. ?Bawiłem? się w to, przez co najmniej 10 lat.
Stosowałem też preparaty biodynamiczne od 500, ... do 508, które kupowałem m.in. w gospodarstwie biodynamicznym Remigiusza Jasienieckiego zam. GOSIKOWO , 87-148 Łysomice dawne woj. Toruń. Ostatnio trochę to zaniedbałem, ale zaczynam wracać stopniowo do tego na działce, bo warto. Najważniejsze jest nasze zdrowie!.
Preparaty biodynamiczne to:
500 z krowieńca do opryskiwania gleby,
501 z krzemionki do opryskiwania roślin,
502 z kwiatów krwawnika pospolitego do pryzmy kompostowej,
503 z kwiatów rumianku pospolitego do pryzmy kompostowej,
504 z ziela pokrzywy zwyczajnej jw.,
505 z kory dębu jw.,
506 z kwiatów mniszka lekarskiego jw.,
507 z kwiatów koziołka lekarskiego (waleriany) jw.,
508 z kłosów zarodnionośnych do opryskiwania roślin i gleby,
O wykorzystywaniu tych preparatów napiszę później ( jakie rośliny i kiedy) ? jeżeli Was to będzie interesować.
Produkcja tych preparatów jest skomplikowana i wymaga odpowiedniego wyposażenia. Nie jesteśmy w stanie ich zrobić sami!.
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Trawa
-wpływa ona niekorzystnie na drzewa owocowe,
-niekorzystnie wpływa na nią koniczyna, krwawnik, lucerna.
Morela
- niekorzystnie wpływa na nią: owies, pomidory, ziemniaki.
Orzech włoski
-niekorzystnie wpływa na lucernę, ziemniaki, pomidory, jabłoń.
Nasionnica trześniówka - odstraszająco na nią wpływa bylica i piołun.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Erazm pisze:Trawa
-wpływa ona niekorzystnie na drzewa owocowe,
Przepraszam że pytam, ale która trawa? Każda?
Na które drzewa owocowe? Wszystkie?
I w jaki sposob uwidacznia się ten niekorzystny wpływ? I jakie są na to dowody?
Janusz
PS
Rodzina traw to przecież ponad 4000 gatunków. A drzew owocowych to pewnie w dziesiątki tysięcy gatunków możnaby liczyć. Nie mowiac o tym, ze niemal wszystkie drzewa można nazwać owocowymi (choć częsc z nich ma zapewne owoce jadalne tylko raz :mrgreen: ).
Z całym szacunkiem Erazmie, ale "cóś mnie sie wydaje", ze powtarzasz w tym wątku jakieś zasłyszane bajeczki porównywalne z wieściami o czarownicach i czarach. :roll:
J.
ogród bez winorośli to nie ogród...
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

janusz pisze: Przepraszam że pytam, ale która trawa? ...
Każda.
...Na które drzewa owocowe? Wszystkie? ...
Podałem niektóre gatunki. Piszę o popularnych drzewach owocowych rosnących w Polsce.
...I w jaki sposob uwidacznia się ten niekorzystny wpływ? I jakie są na to dowody? ...
Nie wszystko od razu. Stopniowo to opiszę. Oczywiście w miarę możliwości i przekazanej mi wiedzy na szkoleniu. Nie jestem „alfa i omegą”. Pisałem już o "korzystnym wpływie" na Twoją prośbę - odwróć to co napisałem odwrotnie i masz odpowiedz co oznacza "niekorzystny wpływ". Oczywiście sposoby wzajemnego oddziaływania na siebie roślin nie są w pełni poznane.
...A drzew owocowych to pewnie w dziesiątki tysięcy gatunków możnaby liczyć...
W Polsce – ha, ha, ha... ;:112
...zasłyszane bajeczki porównywalne z wieściami o czarownicach i czarach. ..
Jak to są bajeczki to poczytaj je do snu.
;:41 ;:19 ;:112
A tak na marginesie. Posadź jednego roku obok siebie pomidory i ziemniaki. Pomidory bez przerwy będziesz musiał pryskać chemią i będą „byle jakie”. W następnym roku posadź miedzy pomidorami czosnek, pokrzywę, cebule. Nie będziesz musiał prawie używać chemii i jakie dorodne będą pomidory. By się przekonać czy to nie bajki musisz sam to sprawdzić. Prawie na wszystkie zadane pytania masz w tym temacie już dużo odpowiedzi. Tylko poczytaj dokładnie.
Pozdrawiam Andrzej.
Dociekliwy

Post »

Słyszałem że :
Bób - korzystnie działa na ziemniaki
- wzajemne niekorzystne działanie bobu - pomidorów, konopi , selera .

Buraki - niekorzystnie na nie wpływa fasola tyczna , gorczyca ,kapusta odm.Mustard.
- obustronnie korzystnie cebula , fasola karłowa , soja , pory, kapusta , kalarepa .
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

coś takiego! bób w zasadzie zawsze sadzi się miedzy -lub obok ziemniaków.
Tak to właśnie widzę na okolicznych polach!
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Bo wpływa na lepsze plony ziemniaków. Rozmawiałem na ten temat z jednym z rolników, który mi to potwierdził. Mówił, że Dzięki temu zmniejszyl opryski ziemniaków przeciwko zarazie do minimum i nie ma śladów parcha na bulwach od tego momentu... ;:112
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Erazm pisze:
janusz pisze: Przepraszam że pytam, ale która trawa? ...
Każda.
...Na które drzewa owocowe? Wszystkie? ...
Podałem niektóre gatunki. Piszę o popularnych drzewach owocowych rosnących w Polsce.
Hm! No to wykaż negatywne działanie kostrzewy sinej na jarzebinę. Albo bambusa na morwę. Albo drżączki pośredniej na pigwę. Skoro wszystkie trawy....
I dlaczego tylko na drzewa rosnace w Polsce? :shock: A na te rosnące za granicą nie działa ta zasada? :shock:
...I w jaki sposob uwidacznia się ten niekorzystny wpływ? I jakie są na to dowody? ...
Nie wszystko od razu. Stopniowo to opiszę.
Zdaje się, ze unikasz rozmowy. A ja już myślałem, ze przynajmniej z Tobą da się pogadac konkretnie...
Szkoda bo mogłaby wyniknąć interesujaca dyskusja. :cry:
A tak na marginesie. Posadź jednego roku obok siebie pomidory i ziemniaki. Pomidory bez przerwy będziesz musiał pryskać chemią i będą „byle jakie”. W następnym roku posadź miedzy pomidorami czosnek, pokrzywę, cebule. Nie będziesz musiał prawie używać chemii i jakie dorodne będą pomidory. By się przekonać czy to nie bajki musisz sam to sprawdzić. Prawie na wszystkie zadane pytania masz w tym temacie już dużo odpowiedzi. Tylko poczytaj dokładnie.
Zbaczasz. Co mnie obchodzą ziemniaki i pomidory? Pisałeś o trawach i drzewach i o tym rozmawiajmy. :D
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

janusz pisze:…No to wykaż negatywne działanie kostrzewy sinej na jarzebinę. Albo bambusa na morwę. Albo drżączki pośredniej na pigwę. Skoro wszystkie trawy....
A dlaczego mam udowadniać i jak sobie to udowadnianie wyobrażasz skoro nie przyjmujesz faktów potwierdzonych w literaturze do wiadomości? A czy ja pisałem o trawach "ozdobnych? ;:110
…I dlaczego tylko na drzewa rosnace w Polsce? ...
Niech będą nawet te, co rosną w Afryce i na Antarktydzie... ;:112
I w jaki sposob uwidacznia się ten niekorzystny wpływ? I jakie są na to dowody? ...
Dowody właśnie zbieram wspólnie z nowym ministrem ... . Do tego czasu poczytaj trochę na ten temat...
…Zdaje się, ze unikasz rozmowy. A ja już myślałem, ze przynajmniej z Tobą da się pogadac konkretnie ...
Z Tobą niestety tak. Jesteś za bardzo „agresywny i złośliwy" w ... . Tobie trzeba nawet udowodnić, że białe jest białe, a czarne jest czarne. Takiej dyskusji nie prowadzę. ;:112 Jak chcesz to Ty udowodnij mi, że nie istnieje coś takiego jak oddziaływanie roślin na siebie. Przyjedź latem do mnie na działkę to Ci wszystko pokażę naocznie. Inaczej tego nie można zrobić jak nie przyjmujesz do wiadomości faktów opisywanych miedzy innymi w literaturze i kwestionujesz nawet to co sam stwierdziłem w czasie uporawy roślin na działce przez siebie i innych...
Jak widzisz nawet ze mną nie da się Tobie
...pogadac konkretnie ...
Nasuwa się tu pytanie dlaczego :?: Myślę, że na tym skończymy tą dyskusję. ;:109
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Aksamitka wpływa:
-niekorzystnie na nicienie (pisano już o tym w innym temacie) i mączliki,
-korzystnie na pomidory.
Bez czarny i brzoza
-korzystnie na kompost.
Koper włoski
-niekorzystnie na kminek, koper ogrodowy, pomidory, kalarepę, kolendrę, fasolę karłową.
A mieczyki
-niekorzystnie na groch i fasolę.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Erazm pisze: A dlaczego mam udowadniać i jak sobie to udowadnianie wyobrażasz skoro nie przyjmujesz faktów potwierdzonych w literaturze do wiadomości?
1. Stawiasz jakąś tezę. Mam wątpliwości co do jej prwdziwości no to oczekuję jakichś dowodów, argumentów, ktore wyprowadziłyby mnie z "mylnego" błędu.
2. Chcę właśnie faktów. :lol:
3. Jak powszechnie wiadomo papier wytrzyma wszystko nawet stwierdzenie, ze trawy wpływają negatywnie na drzewa... Dlatego oczekuję argumentów (np. opisu mechanizmow powodujacych zjawisko), anie powoływania się na papier....
A czy ja pisałem o trawach "ozdobnych? ;:110
Napiałeś, ze wszystkie trawy. Po za tym uznanie kostrzewy sinej za trawę ozdobną to lekka przesada... :lol:
I w jaki sposob uwidacznia się ten niekorzystny wpływ? I jakie są na to dowody? ...
Dowody właśnie zbieram wspólnie z nowym ministrem ... .
Nie rozumiem :shock:
…Zdaje się, ze unikasz rozmowy. A ja już myślałem, ze przynajmniej z Tobą da się pogadac konkretnie ...
Z Tobą niestety tak. Jesteś za bardzo „agresywny i złośliwy" w ... .
Jeżeli tak odebrałeś moje pytania i wątpliwości to bardzo Cię przepraszam. Nigdy nie było moim zamiarem Cię urazić ani być w stosunku do Ciebie agresywny lub złosliwy. Bo czy pytanie o konkrety może być złośliwością???? :shock:
I nigdy nie ośmieliłbym się napisac w stosunku do Ciebie:
Do tego czasu poczytaj trochę na ten temat...

Tobie trzeba nawet udowodnić, że białe jest białe, a czarne jest czarne.

Akurat tego to nie. Jednak tezę, ze trawy negtywnie wpływają na drzewa - owszem. :lol:
Jak chcesz to Ty udowodnij mi, że nie istnieje coś takiego jak oddziaływanie roślin na siebie.

He! he! Przecież doskonale pamiętasz z filozofii, że nie ma dowodów na nie istnienie czegokolwiek.
Zresztą to Ty postawiłeś tezę o negatywnym oddziaływaniu traw na drzewa. No to ja nadal oczekuję argumentacji na rzecz jej zasadności. :lol:
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Kukurydza
-obustronne dobre oddziaływanie kukurydzy – dyni, melona, ogórków, fasoli, grochu ziemniaków.
Perz
-niekorzystnie wpływa na pomidory, soje,
Seler
-niekorzystnie wpływa na bób i szkodnika bielinka kapustnika.
-wzajemnie korzystnie wpływa seler – kapustne, pomidory, ogórki, pory, groch, fasola karłowa.

Na pędraki odstraszająco działa: bylica, piołun, cebula, pelargonia, petunia.
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Szpinak
-obustronnie korzystnie na siebie wpływa szpinak – truskawka.
Szczypiorek
-niekorzystnie wpływa na groch, fasolę, mączniak agrestu, parch jabłoni,
-korzystnie wpływa na marchew, drzewa owocowe.
Słonecznik
-obustronnie niekorzystnie wpływają na siebie słonecznik – ziemniaki,
-obustronnie korzystnie słonecznik – ogórki ( miałem tak w tym roku).
Pozdrawiam Andrzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”