Torf. Czy warto stosować? Jaki? Do czego?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Czy warto stosować torf?

Post »

pisałam ,że obok rosną stare dęby..
Piotrek T
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 526
Od: 10 kwie 2010, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Czy warto stosować torf?

Post »

Prosiłbym o poradę, a własciwie ocenę sensownosci mojego pomysłu.
Mam przy północno-wschodniej stronie budynku pas ziemi składający się z :
(patrząc od góry):
-około 30 cm liści podagrycznika lekko przetkanego trawskiem wysokim i niskim, tu i ówdzie perz, babka i rdest ptasi
-jako ściółka drobny gruz, szkło, szlaka, puszki po piwie i butelki po nalewkach, niektóre z ubiegłego tysiąclecia.
-pod ściółką około 30-40 cm plątaniny korzeni, pomieszane z elementami w/w ściółki
-pod plątaniną korzeni tylko żółty piach z gliną, oczywiście pomieszany z elementami w/w ściółki
-sądząc po ilości kopców, mieszka tam przynajmniej pół tuzina kretów
-gleba stale wilgotna tak do 2 metrów od ściany, dalej zależnie od pogody.
Pas ziemi zakończony przy ulicy dwoma dębami o średnicy ok 70-80 cm i kilkoma klonami o średnicy 30-50 cm.
Teraz do meritum.
Wymyśliłem na tym kawałku ozdobną,cienistą, wilgotną rabatę i w ubiegłym roku zacząłem odchwaszczanie. Widłami wybierałem to i wywoziłem na kompost. Z metra kwadratowego było tego ok. 2 taczki. Bez ziemi. Policzyłem, że pracując w dotychczasowym tempie i przy tej samej wydajności będę gotowy w połowie 2017 roku. ;:224 I lipa, bo część roślin mam już zamówioną. Rok mogą porosnąć sobie gdzie indziej, ale dłużej nie.
Pomyślałem, że niezłym pomysłem będzie wynajęcie koparko-spycharki i zebranie ok 50-60 cm z wierzchu. Powstały dół zamierzam przykryć właśnie torfem, warstwą około 25 cm, przekopać ten torf z piachem rodzimym i obornikiem. Torf mogę zamówić w przedziale pH 4-7 z dokładnością do pięciu dziesiątych. Podobno. Na tą warstwę nawieźć ziemi rolnej, z pola. Pole na którym z reguły rośnie pszenica. Po roku przekopać/przeorać to powtórnie, coby warstwy się wymieszały, sadzić i podziwiać.
Pytanie brzmi, czy ten torf ma sens? Myślałem o nim ze względu na możliwości magazynowania wody. Przyczepa torfu jest tylko nieznacznie droższa od przyczepy ziemi, a będę potrzebował max po 5 przyczep jednego i drugiego, więc aspekt finansowy możemy pominąć. Jeśli z tym torfem to chybiony pomysł, nawiozę samej ziemi. Recznie już tego rył nie będę, za żadne skarby.
Bedę niezmiernie zobowiązany za każdą opinię, zwłaszcza od praktyków. Piotr.
Pół hektara perzu , w końcu mam stałą pracę :-)
Mój poligon doświadczalny Popieram : http://www.zanimnapiszesz.info/" onclick="window.open(this.href);return false;
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy warto stosować torf?

Post »

!. Butelki po nalewkach z ubiegłego stulecia oddać do muzeum albo wiejskiej izby pamięci. Niestety na gratyfikację finansową nie masz co liczyć.
2. Wykorytować jak piszesz. Fadroma by się przydała.
3. Nawieźć ziemi o i nie cudować. Zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na sensowniejsze cele. Ponieważ, jak piszesz, różnica w cenie niewielka, to choć na piwo zostanie.
4. Ewentualnie dać na wierzch ten torf (ale 10 cm to aż za dużo) i obornik i wymieszać toto z nawiezioną glebą glebogryzarką.
Piotrek T
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 526
Od: 10 kwie 2010, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Czy warto stosować torf?

Post »

Tym piwem to mnie przekonałeś, ale myślałem że torf z obornikiem pod spodem dodatkowo nie dopuści do powrotu kretów. Taki eksperyment pod tytułem "wraca kret do domu w utytłanym stanie". No i wilgoć przytrzyma w razie długich upałów, ale faktycznie miałbym podwójną robotę. Zasugerowałem się też wyglądem ziemi "sklepowej" jaką kupuję do kwiatów, czy na rozsady. Ona zawsze z torfem wymieszana, myślałem że tak najlepiej. Porozglądam się jeszcze, poczytam, czas jest. Dopiero pod koniec marca będę miał maszyny u siebie, bo i tak muszę wykorytować w innym miejscu i ułożyć drogę z płyt, to przy okazji zrobią mi ten kawałek. Dzięki za radę, człowiek jak nieobyty w ogrodnictwie to czasem przekombinuje.
Słowo "czasem", czytaj "często" ;:224
Pół hektara perzu , w końcu mam stałą pracę :-)
Mój poligon doświadczalny Popieram : http://www.zanimnapiszesz.info/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Czy warto stosować torf?

Post »

A ja z uporem maniaka powtórzę - ziemia popieczarkowa!!!

Hasło puszczałam już wielokrotnie, gdzie kupić i dlaczego :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
_fox_

Re: Czy warto stosować torf?

Post »

Nalewko zależy na jaką glebę :) u mnie piaski i to wychodzą do wierzchu. Miałem po sąsiedzku pieczarkarnię i tyle tego sypałem, i nic nie dawało. Na gliniastą to można, żeby trochę rozlużnić, chociaż też wątpię ponieważ to już przerobione. Co do torfu to tylko do przekopania, a przynajmniej u Piotra patrząc na profil to wiatr wszystko zdmuchnie z wierzchu :(
WIDZEWIAK
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 30 mar 2010, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Andrespol/woj Łdzkie

Wyschnięty torf wysoki

Post »

Mam pytanie. Jak można wykorzystać wyschnięty torf wysoki pH 3,5. Do nasadzeń raczej go nie mogę wykorzystać może wy znacie jakieś sposoby. Czekam na propozycje.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4023
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Wyschnięty torf wysoki

Post »

Przesypuj nim kompost, nawodni się w naturalny sposób a dodatkowo wzbogaci kompost w próchnicę ;:333 .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
WIDZEWIAK
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 30 mar 2010, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Andrespol/woj Łdzkie

Re: Wyschnięty torf wysoki

Post »

Dzięki. Na pewno skorzystam z twojej rady szkoda żeby bela 250l się zmarnowała. Pozdro.
kr756
50p
50p
Posty: 86
Od: 6 mar 2012, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Suchy torf

Post »

Witam, kupiłem worek kwaśnego torfu okazało się, że jest dość suchy. Da się go jakoś nawodnić, aby stał się wilgotny i szybko nie przesychał? Da się coś z tym zrobić?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Suchy torf

Post »

Nic nadzwyczajnego, bo to torf :lol: a do czego on ci potrzebny ?
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
kr756
50p
50p
Posty: 86
Od: 6 mar 2012, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Suchy torf

Post »

Potrzebuję przesadzić kilka roślin wrzosowatych do większych doniczek, dlatego go kupiłem:)
kr756
50p
50p
Posty: 86
Od: 6 mar 2012, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Suchy torf

Post »

Więc jak go dobrze nawodnić? Trzymać przez jakiś czas w naczyniu z wodą? Mam przeczucie że po takim nasiąknięciu wodą torf szybko wyschnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”