Towarzystwo dla iglaków?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Co posadzić pod świerkami

Post »

jak tak się zrobiło ciepło ,to musi być dobrze
muszę uporządkować inf o roślinkach tam rosnących,zrobić sobie grafik co ,kiedy i komu potrzeba,
jak będzie przejrzyście,to i szanse na sukces będą większe :D
dzięki za cierpliwość
miło mi było was poznać ;:108

:wit
Oinone
200p
200p
Posty: 206
Od: 16 paź 2010, o 08:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Limanowa

Iglaki na glebę gliniastą + towarzystwo dla nich

Post »

Witam serdecznie,

1) bardzo proszę o porady co zrobić by iglaki które posadzę dobrze radziły sobie na glebie gliniastej - planuje oczywiście sadząc je, dołożyć do mojej gliny ziemię kwaśną, wymieszać obie w bezpośrednim sąsiedztwie posadzonego drzewka, podlewać by gleba była wilgotna, nawozić (glina jest uboga w składniki mineralne) i...co więcej?

Czy na zimę (okolice Limanowej) warto je osłaniać? Słyszałam, że iglaste radzą sobie 'od małego' z mrozami, więc to niekonieczne...

2) i wątek nr dwa - czy mogłabym prosić o jakieś sugestie jakie towarzystwo zapewnić moim iglakom by ogród nabrał barw? -chętnie ze zdjęciami i informacjami w jakiej odległości od siebie sadzić małe roślinki

serdeczne pozdrowienia
Oin
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Iglaki na glebę gliniastą + towarzystwo dla nich

Post »

Może zdradź najpierw co to za iglaki? nie każdy iglak ma takie same wymagania
Oinone pisze: (glina jest uboga w składniki mineralne)
Z tym to ogromna przesada :roll:
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Iglaki na glebę gliniastą + towarzystwo dla nich

Post »

Glina jest bardzo ważnym składnikiem dobrej gleby ogrodowej min dlatego,że cząsteczki gliny w przeciwieństwie do piasku nie są elektrycznie obojętne i mając ujemny ładunek przyciągają wiele minerałów.Więc gleby gliniaste są właśnie często bardzo zasobne w minerały :) .Z gliną tak jak ze wszystkim w nadmiarze jest szkodliwa i jeśli jest to bardzo ciężka i zbita ziemia gliniasta i co się z tym wiąże bardzo nieprzepuszczalna to niestety ale większość roślin będzie miała problemy z prawidłowym ukorzenieniem i dostępnością tlenu dla korzeni.Może warto by było najpierw ulepszyć glebę na całej powierzchni poprzez dodanie możliwie jak największej ilości humusu.Kwasy humusowe zmieniają strukturę takiej ziemi nadając jej bardziej gruzełkowatą strukturę przez co zwiększa się również jej przepuszczalność i dostępność tlenu dla korzeni.Poczytaj min o preparacie rosahumus ,który podobno bardzo poprawia strukturę takich gleb.
Awatar użytkownika
nikka55
100p
100p
Posty: 177
Od: 21 sie 2007, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Polska centralna

Re: Iglaki na glebę gliniastą + towarzystwo dla nich

Post »

Tu jest wątek o odczynie podłoża dla iglaków
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=17825
Pozdrawiam - nikka
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Iglaki na glebę gliniastą + towarzystwo dla nich

Post »

Ja w podobnych warunkach posadziłem Metasekwoję (coś pomiędzy paprocią a iglakiem), co prawda trzeba nieco zakwasić glebę trocinami czy korą... Ale efekty (i to bez nawożenia) są przynajmniej godne zastanowienia...
Oinone
200p
200p
Posty: 206
Od: 16 paź 2010, o 08:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Limanowa

Re: Iglaki na glebę gliniastą + towarzystwo dla nich

Post »

Dziękuję serdecznie za wszystkie odpowiedzi!

Cóż... pisałam o nędznym zasobie mineralnym gleby bo rosliny nawożone azofoską ruszyły, ale rosną wolno...z tego co mówicie, chyba najrozsądniej będzie nawozić roślinki a do tego - rozluźnić strukturę gleby... może będę ją w miejscu nasadzeń rozluźniac piaskiem?

spytam też o ten rosahumus... a propos humusu - humus zebrany z połowy działki to nędzna górka badziewia które miało ambicję być humusem, ale wygląda jak reszta ziemi spod spodu... tj glina, glina i jeszcze raz glina...

ma ktoś pomysł czy poza piaskiem coś dodać? jakie proporcje zmieszać? Na oko?

dziękuję też za propozycję metasekwoi :) pomyślę nad nią, ale bardziej mi zależny na ROŚLINACH OWOCOWYCH - i to o nie muszę powalczyć :)


pozdrowienia
Oinone
200p
200p
Posty: 206
Od: 16 paź 2010, o 08:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Limanowa

Re: Iglaki na glebę gliniastą + towarzystwo dla nich

Post »

Witam serdecznie,

Pora żeby odświeżyć własny wątek...

Działka jest już przygotowana do nasadzeń - w zeszłym roku mąż przekopał całą glinę glebogryzarką :) posialiśmy trawę i...trzeba teraz podjąć decyzję co zasadzić...

Bardzo proszę o porady - interesują mnie drzewa iglaste które będą szybko rosnąć (na glinie) Wolałabym żeby miały raczej zwięzły krój - co, Forumowicze, polecacie?

Druga sprawa-jakie iglaki i inne rośliny płożące polecicie na mocno kamienny (prawie bez ziemi) i dość stromy obsyp przy domu?

pozdrowienia
Awatar użytkownika
Menysek
200p
200p
Posty: 419
Od: 24 paź 2007, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wschodu

Towarzystwo dla świerka Conica

Post »

Hej, moja Conica rośnie pięknie od 12 lat i ma już 80 cm! ;:138
Czas na towarzystwo. Według projektu miał tam rosnąc również jałowiec Hibernica i jałowce Depressa Aurea oraz berberysy th. Erecta. Z różnych powodów do większych nasadzeń nie doszło - w tej chwili jest to rabatka bardziej niż nasadzenie - Conica, piwonie różowe, 1 szt. Erecta, 3 Bagatelle.
Już wiem, że Erecta mi się nie sprawdza - po 12 latach jest praktycznie do wymiany :roll:
Moje pytanie - czy pomysł z samą Hibernicą plus Derpessa Aurea warto realizować, czy nie spróbować czegoś innego?
Ktoś coś? ;:224
"W przedziwnym mieszkam ogrodzie, gdzie żyją kwiaty i dzieci, i gdzie po słońca zachodzie uśmiech nam z oczu świeci...
I pielęgnuję murawę, plewiąc z niej chwasty i osty, by każdy, patrząc na trawę, duszą, jak trawa, był prosty."
. L. Staff

Monika - "Przy malowniczej drodze"
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Towarzystwo dla iglaków?

Post »

Najlepszym towarzystwem dla iglaków są grzyby! ;:306
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”