Filtr do oczka,jaki ,z czego i inne dyskusje

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Awatar użytkownika
zimar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 15 maja 2008, o 15:29
Lokalizacja: Radom

Post »

Witam,
Na keramzyt chyba miejsca zabraknie juz.

Mam przy okazji pytanie, co moge posadzic w poblize oczka dajacego cien i przy okazji, jako ozdoba ogrodu, moze jakies drzewko lub krzew?

pozdr
zimar
gg: 54754 lub 1961789
Awatar użytkownika
zimar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 15 maja 2008, o 15:29
Lokalizacja: Radom

Post »

Zdążyłem posadzić trochę roślin w oczku ( o których wcześniej pisałem).
Do dziś nie otrzymałem swoich wkładów do filtra i woda przypomina zielony koszmar z kożuchem glonowym na wierzchu ;(

Zanim roślinki i filtr "zadziałają" to pewnie upłynie sporo czasu, pozostaje być tylko cierpliwym.

Jeśli chodzi o wkład do filtra, to zdecydowałem sie na:

1. Warstwa szczotek
2. 3 warstwy gąbki o różnych porach
3. Kruszywo wulkaniczne
4. zeolit

Sprobuje jeszcze kwaśnego torfu, aby zbić glony i pomoc filtrowi oraz roślinkom a także rybkom.
Ile trzeba takiego torfu na oko wielkości ok 5-7m3

Jeszcze spytam, jak w praktyce sprawdza się stosowanie lamp UV, jakiej ewentualnie powinna być mocy, czy stosować oddzielny obwód przepływającej wody,czy może być jeden, doprowadzający wodę do filtra.

Pozdr
zimar
gg: 54754 lub 1961789
vasteq
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 12 lip 2008, o 15:21
Lokalizacja: POZNAŃ

Post »

Wie ktoś może jaka jest pojemność na wkłady w tym AquaEl Maxi ? Potrzebuje jakiś względnie tani filtr do oczka.
mirek53
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 mar 2010, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Oczko wodne oraz rzeczka jako filtr

Post »

Witam pierwszy raz piszę na forum i pierwszy raz piszę na komputerze tak że od razu przepraszam za niedociągnięcia. Mam oczko połączone z rzeczką w dolnym biegu rzeczki, mam dwa małe zbiorniki wodne, które są zakończone kaskadą przed samym ujściem do oczka. W tych małych zbiornikach chcę posadzić jak najwięcej roślin tzw. pożeraczy glonów. Mam pytania:
1. Jakiej wielkości procentowo w stosunku do oczka powinny być te zbiorniki i jakie głębokie?
2. Czy rośliny mogą być posadzone w samym drobnym żwirku i kamieniach czy też mogą być w specjalnych doniczkach, które przepuszczają wodę?
3. Czy w górnym biegu rzeczki też posadzić rośliny?
4. Gdzie najlepiej umieścić torf kwaśny i ile litrów na 1000m? wody?
5. Czy można wysypać na dno rzeczki keramzyt i jakie on spełnia zadanie oraz czy jest to jakiś specjalny rodzaj?
Rzeczka jest podzielona kaskadami oraz małymi tamami tak, aby zawsze była w niej woda nawet gdyby pompka przestała działać. Woda z oczka jest pompowana najpierw do filtra zewnętrznego z lampą UV, a z filtra wpływa do rzeczki, która w górnym biegu jest lekko stroma, a w dolnym jest na poziomie oczka .
Liczę, że dostane odpowiedź na nurtujące mnie pytania. Śledzę forum oraz czytam różne informacje, które przyprawiają mnie o zawrót głowy. Jeszcze jedno pytanie jak można sprawdzić twardość wody(woda z miejskiego wodociągu)?.Jutro postaram się wysłać zdjęcia.
Pozdrawiam
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Oczko wodne oraz rzeczka jako filtr

Post »

mirek53 pisze:Witam pierwszy raz piszę na forum i pierwszy raz piszę na komputerze tak że od razu przepraszam za niedociągnięcia. Mam oczko połączone z rzeczką w dolnym biegu rzeczki, mam dwa małe zbiorniki wodne, które są zakończone kaskadą przed samym ujściem do oczka. W tych małych zbiornikach chcę posadzić jak najwięcej roślin tzw. pożeraczy glonów.

Witaj Mirku,
Napisz przede wszystkim jakie to oczko. Jakie ma wymiary dł. - szer. - gł. W jakiej technice zbudowane, czy to oczko na folii, jeśli tak to na jakiej (PVC, EPDM, czy nie daj Boże budowlanka z PE). To samo o rzeczce, czy to naturalna rzeczka, czy strumyk wykopany przez Cibie. Jakiej długości i głębokości masz ten strumień, czym izolowany. Pod pojęciem głębokości strumienia mam na myśli wysokość od lustra wody do izolacji. Chcę się dowiedzieć czy istnieje w nim możliwość posadzenia roślin, bezpośrednio w obrębie koryta strumienia.
Poza tym przydał by się rysunek całego układu, lub zdjęcia, jeśli masz to już zrobione.
1. Jakiej wielkości procentowo w stosunku do oczka powinny być te zbiorniki i jakie głębokie?
To zależy od wielkości dolnego oczka, i tego co chcesz w nim mieć, ryby, rośliny ile i jakie.
2. Czy rośliny mogą być posadzone w samym drobnym żwirku i kamieniach czy też mogą być w specjalnych doniczkach, które przepuszczają wodę?
Mogą być również posadzone w substracie bezpośrednio w obrębie strumienia i w tych małych oczkach.
3. Czy w górnym biegu rzeczki też posadzić rośliny?
W każdym miejscu możesz je posadzić, byle by nie w nurcie strumienia. W obrębie koryta strumienia przy brzegach zrób kieszenie dla roślin.
4. Gdzie najlepiej umieścić torf kwaśny i ile litrów na 1000m? wody?
5. Czy można wysypać na dno rzeczki keramzyt i jakie on spełnia zadanie oraz czy jest to jakiś specjalny rodzaj?
Tam gdzie go można usunąć po ok 3-4 tygodniach. w przeciwnym wypadku będzie się rozkładał i użyźni azotanami oczko. Poza tym używanie torfu zależne jest od pH wody. Jeśli jest wysokie tzn powyżej pH 8, stosujemy torf, tak aby obniżyć pH do 6-7,5, sprawdzając jednak wcześniej twardość ogólną wody (TwO).Twarda woda trudno się zakwasza.
Rzeczka jest podzielona kaskadami oraz małymi tamami tak, aby zawsze była w niej woda nawet gdyby pompka przestała działać. Woda z oczka jest pompowana najpierw do filtra zewnętrznego z lampą UV, a z filtra wpływa do rzeczki, która w górnym biegu jest lekko stroma, a w dolnym jest na poziomie oczka.
Jeśli zrobisz te roślinne filtry w małych oczkach i strumieniach to ta całą technika nie będzie Ci potrzebna, rośliny zrobią całą oczyszczającą z azotanów robotę.
Jeszcze jedno pytanie jak można sprawdzić twardość wody (woda z miejskiego wodociągu)?.
W sklepach akwarystycznych dostaniesz proste zestawy do badania parametrów fizykochemicznych wody (pH, twardość ogólną TwO, twardość węglanową TwW, testery na jony amonowe (amoniak), azotyny i azotany).

Napisz też jak Ty sobie wyobrażasz ten układ strumień + 2x oczka + oczko. Co chcesz w nich mieć (rośliny, ryby, jakie i gdzie)
Tutaj masz link do instrukcji wstawiana zdjęć do postów.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
mirek53
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 mar 2010, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oczko wodne oraz rzeczka jako filtr

Post »

Witaj Pawle!
Napisze coś więcej o swoim oczku. Oczko ma około 5000tys. litrów i jest wyłożone folią PVC tak samo strumyk. Strumyk jest zrobioy w całości przez moją skrmną osobę. W dolnej części, gdzie wpada do oczka jest mała tama i kaskada aby oad i inne zanieczyzczenia, kóre ię gromadzą w dwóch małych zbionikach ( ok. 1m/1m) nie wpływały bezpośrednio do oczka. Zbiorniki są głębokie na ok. 40cm. W dalszej części strumyk jest ponad poziomem terenu, tak że na samym końcu jest ok. 60cm nad poziomem. W oczku pływają ryby, których jest chyba za dużo, a roślin za mało. Przeglądałem forum wiele razy i na podstawie różnych opini doszedłem do wniosku, że oczko jest za małe. Dlatego podjąłem decyzje że je powiększe, a cały strumyk przebuduje. Wszystkie rady, które ktoś mi podpowie będe mógł w pełni wykorzystać. Jak mi się uda to wyślę w najbliższym czasie zdjęcia. na razie wysyam zdjęcia z zeszłego roku.
Pozdrawiam Mirek :) Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
mirek53
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 mar 2010, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oczko wodne oraz rzeczka jako filtr

Post »

Witam jeszcze raz wszystkich
Zdjęcie-niebieska folia jest sprzed 2-lat a pozostałe z zeszłego roku.Zdjęcie strumyka było robione w czasie jego budowy,to drzewo już nie rośnie bo liści było i w strumyku i w oczku fuul.Kosztowało mnie to 2 dni zanik mowy u mojej żony.
Pozdrawiam Mirek :P
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Oczko wodne oraz rzeczka jako filtr

Post »

mirek53 pisze: 5. Czy można wysypać na dno rzeczki keramzyt i jakie on spełnia zadanie oraz czy jest to jakiś specjalny rodzaj?
Przeoczyłem to pytanie. Keramzyt nie zda egzaminu w strumieniu. Jest za lekki i pływa po powierzchni wody, Spłynie Ci z po pierwszym uruchomieniu strumienia. Najlepszy jest żwir o od 1 do 3 cm. Proponuję zakryć folię w strumieniu wykładając go gliną i żwirem, jak to zrobić piszę tutaj - http://www.mikrojezioro.met.pl/tech/strumien.html .
Zauważyłem że rośliny w strumieniu posadziłeś w jego nurcie, istnieje niebezpieczeństwo że prąd strumienia je wypłucze. Rośliny sadzi się w zakolach poza nurtem, w specjalnie przygotowanych kieszeniach z większych kamieni.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
marek 58
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 lut 2010, o 11:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Filtr do oczka

Post »

witam jak zrobić filtr naturalny z roślin do oczka i jakie rośliny zastosować by oczyszczały wodę proszę o porady miłe widziane zdjęcia pozdrawiam ;:138
Aro81
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 kwie 2010, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: filtr z roślin do oczka

Post »

Chyba masz na myśli strumień i rosnące w nim rośliny strefy bagiennej-przybrzeżnej typu sitowie. Im dłuższy strumień tym lepsza filtracja.
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Re: filtr z roślin do oczka

Post »

można też zrobić osobny filtr i wodę oczyszczoną o ile pozwalają na to warunki puścić strumieniem
w innym wypadku stosujemy zasadę naczyń połączonych (zbiorniki muszą być bardzo dobrze wypoziomowane)
w osobnym filtrze łatwiej dobrać optymalnie filtrujący zestaw roślin, nie wszystkie dobrze rosną na przepływie wody w strumieniu
dla przykładu, bardzo dobrym filtratorem jest rzęsa wodna, nawet powstają oczyszczalnie ścieków oparte na tej roślinie
w filtrze utrzymamy rzęsę, zabezpieczając tylko wylot, w strumieniu tego nie zrobimy
pozdrawiam
Jacek
Bronski
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 9 paź 2009, o 00:20
Lokalizacja: Śląsk

JAKI FILTR I POMPA DO OCZKA powyżej 20.000 l?

Post »

Witam wszystkich forumowiczów
jestem w trakcie budowy oczka wodnego, mam problem z doborem pompy i filtra.... Oczko jest dwupoziomowe, są to dwa kwadraty zachodzące na siebie o wymiarach, 4,20x4.20m i 2,8x2,8m wg moich obliczeń wejdzie do nich co najmniej 20.000l wody, na zdjęciach to wygląda tak:

http://i45.tinypic.com/wujp94.jpg
http://i45.tinypic.com/jrafqc.jpg


zastanawiam się nad Gardeną:
GARDENA POMPA DO STRUMYKA / FILTRA FSP 16000
GARDENA FILTR DO OCZKA WODNEGO Z LAMPĄ UVC F16000

proszę o poradę.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: JAKI FILTR I POMPA DO OCZKA powyżej 20.000 l?

Post »

Domyślam się, że woda będzie się przelewać z górnego oczka do dolnego przez kaskadę - próg. Jeśli tak, to wybór pompy powinien być uzależniony od szybkości przepływu przez ten próg. Szybkość przelewu uzależniona wtedy będzie od szerokości i długości tego progu oraz głębokości nurtu przelewającej się wody. I tak przykładowo jeśli próg miałby 100 cm x 10.0 cm x 2,5 cm (szerokość x długość x głębokość nurtu) to aby woda przepływała z prędkością 10 cm/sek, to potrzebnY jest na progu przepływ 4500 l/h.
Drugą sprawa to przewyższenie i wydajność pompy na tej docelowej wysokości. Z zasady producenci podają maksymalną wydajność na wylocie pompy i z każdym 1m przewyższenia traci się na wydajności ok 1000 l/godz, przy standardowej średnicy na wylocie = 32 mm. Dojdą do tego straty w filtrze, lampie UV i przewodzie zasilającym całą instalację, które w zasadzie są trudne do obliczenia
Dlatego proponował bym pompę o wydajności 10000 l/h, z zamontowanym zaworem kulowym fi 32 mm regulującym przepływ wody, zamontowanym na wyjściu pompy przed sterylizatorem UV i filtrem. Sterylizator i filtr umieścił bym poza oczkiem i połączył bym to karbowanym wężem fi 32 mm z pompą w dolnym oczku, za pomocą przejściówki OASE TRADUX przez folię EPDM. Bo taka folię polecam.
Poniżej podaję zestaw dobrany pod względem wydajności.

POMPA ENERGOOSZCZĘDNA J E B A O FTP 10 000 - 345.00 zł - http://www.ogrody.robizoo.pl/Produkty/P ... OOSZCZEDNA

STERYLIZATOR TETRA POND UVC 40 000 - Wydajność: 8500 l/h - 899.00 zł - http://sklep.oczkowodne.net/p216,tetra- ... 0-000.html

FILTR AQUAEL SUPER MAXI - Wydajność 10000 l/h - 399.00 zł - http://sklep.oczkowodne.net/p116,filtr-super-maxi.html

WĄŻ KARBOWANY fi 32 mm - 13.00 zł/mb - http://sklep.oczkowodne.net/p454,waz-32-mm.html

Przejściówka OASE TRADUX - 119.90 zł - http://sklep.oczkowodne.net/p448,tradux ... folie.html

Poza tym pompa o większej wydajności jest o tyle przydatna że można ją wykorzystać przy opróżnianiu oczka na czas jego konserwacji.

Poz tym, miał bym jeszcze kilka uwag, lecz musiał bym znać całą koncepcje tych oczek, na jakiej izolacji, jaka głębokość, jak mają być wykończone, i czy będą w nich jedynie rośliny czy i dla ryb tez ma tam być miejsce.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”