Zakładanie ogrodu od podstaw,początkujący

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
alinaK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1801
Od: 16 lut 2010, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kalwaria zebrzydowska

Re: Mój ogród - totalne początki POMOCY

Post »

co do winogrona to radzę bezwzglednie w slońcu bo nie bedzie słodkich owoców
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Mój ogród - totalne początki POMOCY

Post »

alinko wiem wiem, mam nawet "miejscówkę", tylko niestety tam może wiać a winogrono podobno nie lubi przeciągów. Może jak zabudujemy z jednej strony ganek to nie będzie tak wiało i się je tam puści.
Na dom mój się nie zgodzi winogrona puścić i pewnie ma racje bo elewacje kiedyś będziemy robić to zniszczy się. Nawet o kratce specjalnej już myślałam ale to nie rozwiązuje sprawy
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Mój ogród - totalne początki POMOCY

Post »

Oprócz impregacji wiele zależy od jakości drewna.A z tym bywa różnie w dzisiejszych czasach-z jednej strony za szybko rosnące drzewa-ich jakość jest gorsza i dwa gorsza strona-drzewo sprzedawane przez nieuczciwych sprzedawców z wiatrołomów. Drzewa ścinane o każdej porze roku.
Kupione dobre drzewo zabezpieczone prawidłowo będzie latami nam służyć,odnowić co parę lat.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mój ogród - totalne początki POMOCY

Post »

Glebogryzarkę lepiej wypożyczyć - szkoda kasy !
Faktycznie masz sporo wody - czy masz jakiś pomysł jak się zabezpieczyć ?
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Mój ogród - totalne początki POMOCY

Post »

coma pomysł jest, drenaż oczywiście, ale na razie nie będziemy nic z tym robić bo mamy pilniejsze sprawy
sąsiedzi mówią że nie pamiętają tak wysokiego poziomu wody, na szczęście z dnia na dzień ubywa
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Mój ogród - totalne początki POMOCY

Post »

i tak oto woda w końcu opadła, mogliśmy "przeorać" faudy gleby z trawą glebogryzarką.
Dziś byłam i posadziłam kilka krzaczków truskawek selva i haneoye (jedna wczesna druga podobno dwa razy owoce ma) Możecie coś o nich powiedzieć, jeszcze jeden rządek truskawek dosadzę, możecie polecić jakąś dobrą odmianę (najlepiej na przetwory najlepsza)?

aha, i plany tez się zmieniły; chłopaki stwierdzili że trochę szkoda na całości tylko ziemniaki sadzić.. będą tylko na części. Jednak warzywko sadzimy w tym roku, w piątek i sobotę najprawdopodobniej. Mam wiec czas do czwartku by pomyśleć gdzie i co posadzić

tylko szargają mną pewne obawy które przemilczam.. bo glebogryzarka "przemieliła" wszystko, ziemię z trawą, korzeniami. nie wiem ile tam było perzu i czy był.. jeśli był to glebogryzarka pięknie mi go rozmnożyła :shock: jak mi przyjdzie pielić i wyrywac z korzeniami.. ale moze niepotrzebnie sie martwię i wymyślam problemy, jak zwykle ;)
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Mój ogród - totalne początki POMOCY

Post »

Aga, trafiają się i gorzkawe. U nas rośnie mnóstwo trześni, nawet na osiedlu ; żółte, czerwone i prawie czarne- te ostatnie pamiętam z dzieciństwa słodkie ale późniejsze. Trzeba jednak trochę poczekać na owocowanie. Fakt, więcej w nich pestki niż miąższu, ale dla dzieci i nie tylko jaka radocha połazić po drzewach!
Pozdrawiam! Gienia.
fortemagda
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 22 kwie 2013, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zakładanie ogrodu przydomowego od podstaw

Post »

Witam wszystkich forumowiczów. Spędziłam z Wami parę ładnych tygodni czytając każdy post jaki wpadnie mi w ręce. Dział ze zdjęciami bardzo zainspirował mnie do wzięcia sprawy w swoje ręce i założenie swojej małej zielonej przestrzeni. Jako, że młoda już nie jestem, boje się, że coś zrobię nie tak i czas poświęcony na zakładanie ogrodu jak i na oczekiwane efekty już nie wróci, dlatego chciałabym napisać krótki dzienniczek prac z prośbą o sprawdzenie :wink:

Moja mała przestrzeń to 12 m długości i 6 szerokości, razem 72m/2.
Do tej pory trawnik był koszony 6-7 razy w roku. Większość trawnika to niestety mech i chwasty, trawy jest bardzo mało. Od strony wschodniej rośnie pas wysokich świerków powodując, że słońce dociera do trawy po godzinie 10. W dzień trawnik jest w miarę nasłoneczniony - rosną 2 nieduże wiśnie, ale większość trawnika jest przez kilka godzin dziennie nasłoneczniona.
Wyczytałam, że mech lubi ziemie zacienione, mokre i kwaśne. Trawnik nie jest nasłoneczniony cały dzień, ale te kilka godzin chyba wystarczy dla trawy ? Teren też nie jest podmokły. Wywnioskowałam, że to przez kwasotę gleby. Kupiłam za 14zł zielony miernik pH na metalowym kijku do pomiarów. Wszędzie pomiar wskazuje granice 6-7 (na forum znalazłam kilka wątków, że te urządzenia są nic nie warte, niestety przeczytałam to po kupnie :( ). Po wbiciu szpadla i wywróceniu ziemi, cała jest czarna, wilgotna i dość miękka. Kiedyś na tej ziemi (ponad 10 lat temu) był uprawiony ogródek.

Dziennik prac wykonanych
1. Jesienią popryskałam dokładnie cały trawnik środkiem roundap.
2. Później wysypałam ręcznie woreczek dolomitu w granulkach.
3. Wiosną zgrabiłam liście i zaczęłam wygrabiać metalowymi grabiami mech.
Pozostałości zielonej natury i nowe pędy popryskałam jeszcze raz roundapem.
4. Po kilku dniach zaczęłam grabkami ręcznie dokładnie pielić.
Podłoże z wierzchu jest prawie oczyszczone (staram się usuwać z korzeniami, ale nie wszędzie się dało (lub z braku czasu).

Plan na koniec kwietnia
5. Wypożyczyć glebogryzarkę.
Chciałbym wyrównać idealnie teren (kilka fałd 5cm). Posuwać ręcznie jak najwięcej korzeni i pozostałości obumarłych pędów.
6. Posypać ziemię dolomitem (drugi raz), zagrabić, zwałować walcem ręcznym, zagrabić, zwałować, zagrabić aż będzie idealnie równo.
7. Zostawić ziemię w spokoju na 2-3 tygodnie w celu sprawdzenia czy nie wykiełkują jakieś chwasty.
Po glebogryzarce chyba trochę nasion, które znajdują się głęboko mogą przejść na wierzch i zacząć kiełkować ?
8. Wysiać nasiona z ręcznego siewnika i przysypać ręcznie zakupioną ziemią do trawnika.
Nie chcę grabić nasionek, by ich nie poprzesuwać (czy może wystarczy przejechać jeszcze lekkim walcem, by nasionka weszły delikatnie w ziemię ? )
9. Zakupić polewaczkę i codziennie wieczorem podlewać trawnik (czy lepiej kupić wąż i podłączyć ?)

Kilka pytań:
A - Czy mam dać jakiś nawóz np. tydzień przed sianiem trawy ? (wiem, że po sianiu nie wolno od razu, bo można ją łatwo spalić)
B - Wypożyczę walec ręczny o średnicy 390 mm i szerokość 520 mm, waga: 14 kg. Zastanawiam się ile wlać wody, jak ciężki powinien być walec by ubić glebę pod trawnik ?
C - Warto poczekać z sianek do momentu kiedy na jutrzejszy dzień lub 2 dni później będą zapowiadać deszcz ? (trawnik będzie idealny równy, ale czy może wymyć mi nasionka ?)
D - jak wygląda sprawa z chodzeniem po ziemi zaraz po wysianiu trawnika ? (nie wejdą mi nasionka w podeszwy od butów, nie poprzenoszę ich ?)
E - Wiem, że w pierwszych tygodniach trawnik trzeba codziennie podlewać po zachodzie słońca. Czy później po 2 miesiącach jak trawa się ukorzeni, mogę podlewać raz na tydzień lub tylko w bardzo suche dni (z powodów ekonomicznych) ? Czy podlewaczka się sprawdzi czy zainwestować na ten czas w wąż do podlewania (chodzi czy nie wymyje nasionek po siano i czy nie zadepcze ich za bardzo jak i wschodzącej trawy chodząc gęsto z polewaczką ?
F - Jaką trawę powinnam posiać ? (Trawnik będzie używany sporadycznie raczej, wieczorem po pracy jakiś mały spacer po ogrodzie, w weekend kilku znajomych i grill, trawa raczej nie będzie bardzo mocno deptana).

Z góry dziękuje za wszystkie porady ;:168
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Zakładanie ogrodu/trawnika przydomowego od podstaw

Post »

Ja zacznę tak. Ja będąc w takiej sytuacji to wszystkie prace agrotechniczne bym wykonał na jesień 2012 roku.
Rozsiałbym wapno granulowane, przekopał lub użył glebogryzarki.
Wiosną rozsiał nawóz NPK np Polifoskę i wszystko wzruszył glebogryzarką lub ostrymi grabiami.
Teren wyrównał grabiami. Rozsiał trawę mieszankę na miejsca zacienione. Zagrabił delikatnie i uwałował teren.
fortemagda
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 22 kwie 2013, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładanie ogrodu/trawnika przydomowego od podstaw

Post »

gemciu83
Dziękuje bardzo za odpowiedz. Czy na prawdę mam czekać do jesieni z takimi pracami i z sianiem trawnika, aż rok do wiosny ? Wiem, że nie warto śpieszyć się z zakładaniem trawnika i wszystko robić powoli krok po kroku, ale to strasznie długo :(
Pół roku temu, w wielu postach wyczytałam, żeby zasilić ogród jesienią dolomitem i potraktować roundapem, a resztę prac wykonać jak tylko zejdzie śnieg. I tak zrobiłam. Jak tylko zszedł śnieg i pojawiły się cieplejsze słoneczne dni popryskałam raz jeszcze roundapem, odczekałam trochę i zaczęłam wygrabiać mech.

Czy dolomit w granulkach, który rozsypałam ręcznie jesienią (dawka zgodna z dawkowaniem z opakowania) miał prawo nie wchłonąć się cały (po usunięciu mchu na na ziemi jest trochę białych granulek) ?
Czy muszę idealnie wybrać cały mech ? (mogę zostawić małe placki 3x3cm ?)
Czy prócz usunięcia całej wierzchniej części mchu konieczne jest usunięcie też całego systemu korzeniowego teraz ? Czy mogę przyjechać glebogryzarką i powybierać tylko to co będzie na wierzchu ?
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Zakładanie ogrodu/trawnika przydomowego od podstaw

Post »

Ja napisałem tylko co ja bym zrobił.

Ale Ty nie czekaj do jesieni tylko wysiej trawnik teraz już - w zależności od mieszanki nasiona wzejdą już po 5 dniach do góra 3 tygodni.

Skoro trawa będzie rosła w miejscu zacienionym i wilgotnym mech będzie się pojawiał praktycznie zawsze, więc zastosowanie co jakiś czas nawozu zawierającego Ca będzie warte rozważenie. Stosujesz nawozy mineralne azotowe to pH będzie rosła i mech też się pojawi stąd na jesień stosuj PK, a wiosną-latem też możesz rozsiać np. wapno granulowane ale teraz już nie bo dałaś dolomit.


Nie wygrabisz i nie pozbędziesz się w 100% mchu i chwastów ale ograniczysz ich rozwój.
Z chwastami to pamiętaj by wiosną je traktować chemią jak już chcesz ale zanim zaczną rozsiewać nasiona bo później to walka z wiatrakami :)
fortemagda
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 22 kwie 2013, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładanie ogrodu/trawnika przydomowego od podstaw

Post »

gemciu83
Dolomit wysypałam na jesień (wiosną jeszcze nie sypałam). To teraz mam nie sypać ? Sypie się raz w roku tak ?

Jestem początkującym ogrodnikiem, mam jeszcze kilka pytań. :roll:
Jak mam sprawdzić czy gleba jest wilgotna ?
Czy w któryś z kolei suchy dzień wbicie szpadla do połowy i odwrócenie ziemi do góry nogami i zobaczenie wilgotnej ziemi (wilgotna, nie mokra) świadczy o wilgotnej glebie ?
Czy przez miejsca zacienione mam rozumieć miejsca gdzie wcale nie padają promienie słoneczne czy też takie miejsca, na która padają promienie nie dłużej niż np 1-2h dziennie ?
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Zakładanie ogrodu/trawnika przydomowego od podstaw

Post »

Nie teraz nic nie syp żadnego dolomitu.

Sama napisałaś, że jest to teren zacieniony i wilgotny.
Mech będzie się tworzył w takich warunkach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”