Uprawa melonów cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Uprawa melonów

Post »

A ja chciałam zapytać czy powinnam przesadzić sadzonkę malona do większego pojemnika?
Rośnie teraz w kubku 200 ml, pokazuje się drugi liść właściwy. Ew do jak dużego pojemnika? i czy pod same liścienie czy tak jak rośnie?
I czy ktoś praktykował cięcie pędu melona po trzecim liściu przed wysadzeniem na miejsce stałe?
Mój przeznaczony do gruntu
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Uprawa melonów

Post »

Ja to planuję w tym roku rozsadę arbuzów i melonów w litrowych wiaderkach (w hurtowni opakowań u mnie były po 1.20). Myślę, ze jeśli już sadzonki mają trafić do ziemi większe niż przeciętne, to lepiej żeby trafiły do gruntu również z większą bryłą ziemi. Trzeba to tylko tak przewidzieć żeby bryła korzeniowa była na tyle duza, aby nie rozpadała się przy sadzeniu. Dlatego jakoś boję się uzyć większych wiaderek, na przykład takich od śledzi.

Pikuje się pod liść, ale pewnie lepiej zostawić nieco przestrzeni pomiędzy liściem a ziemią.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Uprawa melonów

Post »

Alembik w takich dużych? ja myślałam o pojemnikach 400-500ml, ale nie wiem bo pierwszy raz robię sadzonki.
Tu na obrazku chyba nawet w mniejszych pojemnikach rosły
Obrazek
zdjęcie stąd http://www.vegetablegardener.com/item/2 ... s/page/all#
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Uprawa melonów

Post »

No ale ten melon ma tylko ze trzy liście. Tak na oko to mógł być siany na przykład pierwszego maja a sadzony piętnastego. Jeśli posieję swoje arbuzy na przykład jutro to do 15 maja sadzonka powinna spokojnie wytworzyć system korzeniowy obejmujący całą doniczkę. W tamtym roku sadziłem kilka arbuzów w takich pojemnikach po litrowym maśle i resztę w pojemnikach po zwykłym maśle. Efekt był taki, ze sadzonki w większych pojemnikach były ładniejsze, po prostu lepsze i lepiej sobie na początku radziły. Później wprawdzie się to wyrównało i arbuzy sadzone z mniejszych sadzonek tez zaowocowały. Ale jednak doszedłem do wniosku ze warto zainwestować w większe pojemniki choćby nawet dlatego, ze rośliny lubią mieć jak najwięcej tego sklepowego torfu pod korzeniami :)

z ogórkami do kwaszenia, typu śremski bym się jednak nie bawił we wczesny siew, bo one i tak zdążą zaowocować. Melony i arbuzy trzeba pospieszać jak się da żeby były ładne :)
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Uprawa melonów

Post »

No to do litrowych mam posadzić? tak radzisz? kubki po twarogu mam.
Moje wysiane w pierwszych dniach kwietnia, kiedyś czytałam, że Frant tak robił to ja też :wink:
Po 2 tygodniach dopiero mają malutkie zaczątki drugiego liścia, może potem to się rozbuja, nie wiem
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Uprawa melonów

Post »

Mozesz posiać najpierw do normalnych, małych kubków a gdy juz ładnie się rozrosną a na zewnątrz będzie zimno przesadzić do większych. A jeśli ogrodniki się przesuną w tył wsadzić mniejsze. Kombinuj :)
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Uprawa melonów

Post »

Ja wysiewam do doniczek P9 , one mają bodajże 450 ml . Ale część rośnie po dwie sztuki w doniczce , i też świetnie dają radę . Zasadniczo dyniowate nie przepadają za częstym przesadzaniem .
Monika , melony faktycznie po rozłożeniu liścieni dość wolno zabierają się za liście , potem akcja nabiera tempa . Rozsada z trzema liśćmi właściwymi w życiu nie urośnie w dwa tygodnie od wysiania , zajmie to w najlepszym razie 25 dni .
Jeśli ktoś wcześnie zaczął produkcję , lub warunki nie pozwalają na wysadzenie . to przycięcie za 2-3 liściem jest dobrym pomysłem . Po 2 tyg. będą już pędy boczne 2-3 cm , i szybko zaczną przybierać .
W tym roku wszystko jakoś się opóźniło , i wysiewam dopiero ok. 20 kwietnia .
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Uprawa melonów

Post »

Alembik po co miałabym siać drugi raz? :roll: Ja chcę w miarę możliwości posadzić do gruntu już przyciętego.

Frant przede wszystkim dziękuję za nasiona, pięknie wzeszły i rosną, zdrowe jak rzepy ;:333
Tak też myślałam, że nie ma szans, żeby to tak szybko urosło od wysiania, czyli trafiłam w punkt z wysiewem, bo czytałam, że kiedyś tak robiłeś. Wiem, że dyniowate nie lubią przesadzania, zrobię to starannie i wobec tego do kubków 500 ml
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Uprawa melonów

Post »

Chodziło mi o to, ze jeśli by tak były wyjątkowo zimne i długie ogrodniki to zawsze można przesadzić melony do większych pojemników. Jak planujesz w 0.5 kubkach od razu posiać to na pewno będzie dobrze, ale ja byłem zmęczony i zamotany i zrozumiałem ze chcesz w takie małe posiać jak na pokazanym przez Ciebie zdjęciu. A najlepiej to słuchaj franta i siejmy te arbuzy i melony jak najszybciej :)
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Uprawa melonów

Post »

monika pisze:..czy powinnam przesadzić sadzonkę melona do większego pojemnika?
Rośnie teraz w kubku 200 ml, pokazuje się drugi liść właściwy. Ew do jak dużego pojemnika? ..
rzeczywiście byłeś zamotany :lol:
Awatar użytkownika
_dorota_
50p
50p
Posty: 99
Od: 4 lut 2013, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Uprawa melonów

Post »

A ja oczywiście przed sianiem nie poczytałam co i jak :roll: i posialam do jednej kuwety zamiast do osobnych pojemniczków. Teraz czytam że nie lubi przesadzania. Mam nadzieję że coś mi jednak wyrośnie, nie są posiane zbyt gęsto.
Dorota
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3986
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Uprawa melonów

Post »

_dorota_, jak wykiełkują i rozłożą liścienie to poprzesadzaj, ale delikatnie, żeby jak najmniej naruszyć korzenie.
A to moje sieweczki. Niektóre są po dwa w jednym kubeczku, bo jakoś żal mi uszczykiwać ;:224 .

Obrazek

Dzisiaj podosypuję niektórym ziemi, bo już zaczynają się pokładać i powyłaziły ponad brzeg kubeczka ;:65
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Uprawa melonów

Post »

monika pisze:
monika pisze:..czy powinnam przesadzić sadzonkę melona do większego pojemnika?
Rośnie teraz w kubku 200 ml, pokazuje się drugi liść właściwy. Ew do jak dużego pojemnika? ..
rzeczywiście byłeś zamotany :lol:
O no właśnie! Jeśli teraz jest drugi liść właściwy to myślę ze możesz a nawet powinnaś do litrowego pojemnika. W końcu jeszcze jakiś miesiąc będą rosły. A o dosiewanie mi chodziło ze teraz mozesz dosiać bo się moze okazać ze przerosną. Mniej więcej o to mi chodziło. Choć w zasadzie to całkiem nie pamiętam o co mi wtedy chodziło ;:14

Wczoraj byłem tak bardzo zamotany ze jak chciałem odliczyć 10 pojemników do sadzenia to liczyłem tak: dwa, cztery, sześć, k***a mać! ;:14
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”