Dendrobium hybrydy - warunki uprawy

ODPOWIEDZ
x -C - m

Re: Dendrobium nobile - keiki

Post »

Ja wychodziłem z wiaderkiem przed blok i zbierałem normalnie z samochodów i ławek, murków i tak kilka razy. Nie ma się co tym przejmować, zawsze można pytającemu odpowiedzieć, że potrzebny do badań.
Al 56
100p
100p
Posty: 164
Od: 18 lut 2008, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Knurów

Hybrydy Dendrobium kingianum - Berry 'Oda' i inne

Post »

Dostałam go wiosna ub.roku wyglądał tak
Obrazek
przekwitł, stal, zaczął gubić liście, teraz z pędów zaczęły wyrastać jakby kiełki z korzonkami, co z tym zrobić ? zostawić czy odciąć i zasadzić
Obrazek
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: czy to Dendrobium phalaenopsis

Post »

Nie jest to Dendrobium phalaenopsis.
To jest "udoskonalona" krzyżówka z Dendrobium kingianum .
To jedna z ładniejszych form i chyba trwalsza w kwiatach ,do tego większych niż gatunek.
Jednocześnie to większa roślina... ale nie ma "nic za nic" :lol:

W handlu bywają z różnymi nazwami ale najczęściej mają określenie . Winter Beauty.]
W uprawie proszę kierować się wymaganiami jak dla Dendrobium kingianum.

Pozdrawiam JOVANKA
Al 56
100p
100p
Posty: 164
Od: 18 lut 2008, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Knurów

Re: czy to Dendrobium phalaenopsis

Post »

Czytalam, czytałam i dalej nie wiem co robić, natłok informacji mnie przytłacza ;:145
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: czy to Dendrobium phalaenopsis

Post »

No tak....ale to co wyczytałaś trzeba ułożyć sobie na procedurę uprawy w roku...-zrobic nawet kartkową ściągę :lol:

Jednak ...łatwiej byłoby nam rozmawiać czy podpowiedzieć .... gdybyś napisała co jest niezrozumiałe.

JOVANKA
Awatar użytkownika
anabell
200p
200p
Posty: 201
Od: 18 gru 2011, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: czy to Dendrobium phalaenopsis

Post »

:wit Witaj . Mam bardzo podobne dendrobium (w moim wątku storczykowym na 5 stronie mam jego zdj.) tylko moje ma nazwę -Dendrobium Berry Oda ; też wypuszcza nowe przyrosty z tym ,że u podstawy starych pseudobulw.Opiszę w skrócie jak je uprawiam - może coś pomogę :?: . Traktuję je trochę podobnie jak den. typu nobile. Obecnie podlewam regularnie(z odżywką), stoi na wschodnim , widnym parapecie, temp. ok. 18-22st.C.Nowe przyrosty szybko rosną. Koniec kwietnia -maj wystawiam na zewnątrz(byleby nie było dużych przymrozków)-ważna jest dobowa różnica temp. -u mojego to inicjuje kwitnienie. Kwitnie ok. lipca a potem drugi raz późną jesienią po powrocie do domu - wraca ok. października ale to też zależy jaka jest pogoda. Zastanawia mnie to że Twoje tak masowo zgubiło liście i przyrosty tworzą się na pseudobulwach a niektóre pseudob. są zupełnie suche :?: . Możliwe ,że ma/miało zbyt mokro lub jest przesuszone-jakiś problem z korzonkami.W jakich warunkach go trzymasz , jak podlewasz?
Al 56 pisze:co z tym zrobić ? zostawić czy odciąć i zasadzić
Jeśli stare pseud. mają zniszczone korzenie(nowe im nie wyrosną) to dobrze by było podchodować keiki tak by miały wystarczająco długie korzonki- obciąć i zasadzić
Raspa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 maja 2013, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Nie kwitnące dendrobium

Post »

Witam,

Posiadam storczyka dendrobium nobile z tego co wywnioskowalem po tym jak kwitl i po tym jak zobaczylem zdjecia w internecie. I mam taki problem
Po tym jak przekwitl usunalem lodyge. Pozniej zauwazylem ze wyrosl odrost ale on wcale nie puszczal kwiatow tylko zaczely mu opadac liscie(z mlodego odrostu) Po Tym jak opadly liscie lodyga uschla. I zauwazulem ze od dolnej czesci lodyga tak jakby zczerniala, tak wiec wycialem ten odrost. I od tamtego czasu storczyk stoi i nic sie nie dzieje zmienilem podloze i nadal nic sie nie dzieje podlewam storczyki teraz raz na 6dni poprzez moczenie do 30min. jeśli ktos mi jest w stanie pomoc co zrobic po opisie będę wdzieczny. jeśli nie to wrzuce pozniej zdjecia jak teraz wyglada storczyk.
Awatar użytkownika
anabell
200p
200p
Posty: 201
Od: 18 gru 2011, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Nie kwitnące dendrobium

Post »

Witaj. Nie wygląda to optymistycznie.
Rozumiem cały przyrost-pseudobulwę , która kwitła
Raspa pisze:Pozniej zauwazylem ze wyrosl odrost
młody przyrost -pseudobulwa często rosnąć korzysta z substancji zawartych w dorosłych pseudobulwach (nie wycina się ich)- a ich już nie było i może dlatego uschła. Być może roślina była chora albo po prostu zgniła. Moim zdaniem trudno tu będzie coś pomóc ;:174
Raspa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 maja 2013, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Nie kwitnące dendrobium

Post »

Nie wyciąłem pseudobulwy, tylko sama lodygę.

Z tego co się przyjrzałem, to pseudobulwy są suche... na wiór.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Nie kwitnące dendrobium

Post »

Ale dendrobium nobile nie ma łodyg. Kwiaty rosną prosto z pseudobulwy, więc nie bardzo rozumiem co obcięłaś w takim razie? Jestem tego zdania co anabell młode przyrosty korzystają z substancji magazynowanych przez stare pseudobulwy, dlatego nie usuwa się ich, bo stanowią rezerwuar dla młodych..
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Raspa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 maja 2013, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Nie kwitnące dendrobium

Post »

Żebyśmy się źle nie zrozumieli, to pseudobulw nie usuwałem. Tylko przyrosty. I od 2-4 miesięcy nic się nie dzieje.
Annabell, tak właśnie myślałem, że storczyka moglo coś dopaść. Inne storczyki rosną i wszystko jest ok, tylko z tym miałem problem.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Nie kwitnące dendrobium

Post »

nic już nie rozumiem.. a może to było D. phalaenopsis? Im liście często opadają a pseudobulwa sprawia wrażenie suchej ale jest w stanie kwitnąć, sama taką mam.. no i wypuszcza kwiaty na łodygach..
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
anetka12
100p
100p
Posty: 135
Od: 4 kwie 2013, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Nie kwitnące dendrobium

Post »

co by to nie było to i tak niepotrzebnie cokolwiek ucinałes. W tej całej łodydze którą uciąłeś storczyk magazynuje sobie substancje odżywcze i dzięki nim rosną nowe przyrosty a ty ich tego pozbawiłes. Nigdy nie miałam do czynienia z dendrobium w aż tak złym stanie, ale raczej jest ono bez szans
of course you should be afraid of the dark, you know what's out there...
moje storczyki
pozdrawiam, Aneta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”