Krzyżowanie kaktusów,sukulentów

Awatar użytkownika
Maja100
200p
200p
Posty: 233
Od: 31 mar 2011, o 00:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Krzyżowanie kaktusów,sukulentów

Post »

Słuchajcie, mam do Was takie pytanie (może trochę głupie i pewnie oczywiste dla wytrawnych kaktusiarzy ;) )

Jak krzyżować kaktusy ? Chodzi mi o to jakie gatunki można krzyżować ze sobą ?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Krzyżowanie kaktusów

Post »

Najlepiej nie krzyżować kaktusów. W tej zabawie chodzi o to, by mieć w kolekcji wyłącznie rośliny możliwie najmniej różniące się od tych rosnących w naturze. Jedynym wyjątkiem są hybrydy Astrophytum, Echinopsis i kaktusowych epifitów.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Maja100
200p
200p
Posty: 233
Od: 31 mar 2011, o 00:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Krzyżowanie kaktusów

Post »

Tomku, wiem że formy "czyste" są bardziej cenione ale jednak z krzyżówek może wyjść coś fajnego :) Ale czy są jakieś reguły co do krzyżowania ?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Krzyżowanie kaktusów

Post »

Osobiście nie krzyżuję roślin więc nie mam w tej materii doświadczenia. Jeśli jakiś kwiat zostanie przez nieuwagę zapylony i pojawią się dojrzałe owoce z podejrzanymi owocami to je wyrzucam. Za dużo w tej materii nie pomogę.

Natomiast trzeba myśleć realistycznie. Rośliny muszą byś stosunkowo blisko ze sobą spokrewnione, bo inaczej kwiatów nie uda się zapylić. Po udanym zapylaniu trzeba nasiona wysiać i w zależności od rodzaju poczekać od 3 do 10 lat na pojawienie się kwiatów. W tym czasie nie można pozbywać się żadnych siewek, bo każda z nich może być czymś ciekawym. Można próbować ten proces przyspieszyć przez szczepienie, wtedy kwitnące rośliny można uzyskać średnio przez okres 2-3 lat lub nawet szybciej. Nie mniej trzeba wtedy mieć doświadczenie w szczepieniu siewek i bazę podkładek. Oczywiście wymagana jest szklarnia, najlepiej całoroczna, czyli ogrzewana zimą. W końcu gdzieś trzeba upchnąć te setki lub tysiące siewek.

Pytanie, czy na pewno dysponujesz takimi zasobami i taką ilością czasu, by na poważnie zająć się krzyżowaniem roślin.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Phacops
1000p
1000p
Posty: 1217
Od: 8 wrz 2012, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: Krzyżowanie kaktusów

Post »

Tomek wspominałeś kiedyś łamaczach bariery samozapylenia. Interesuje mnie to w kontekście Echinopsisów szczególnie E. Haku-jo to jest chyba mało zmienny genetycznie?
Moja Galeria
Letnia wyprzedaż Sprzedam
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Krzyżowanie kaktusów

Post »

O ile mnie pamięć nie myli Echinopsis 'Haku-jo' jest hybrydą międzyrodzajową między Echinopsis i Eulychnia. To coś nie chce kwitnąć, pąki najczęściej są zdegenerowane i nie chcą się rozwijać. Kiedyś to miałem, raz mi to zakwitło ale tematu nie kontynuowałem. Prawdopodobnie jest to jeden klon i może być on bezpłodny bo takie zazwyczaj są naturalne hybrydy międzyrodzajowe. Moje zdanie znacie: szkoda czasu na ten temat :twisted:
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Phacops
1000p
1000p
Posty: 1217
Od: 8 wrz 2012, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: Krzyżowanie kaktusów

Post »

Tak podejrzewałem ze to klon. Jak dla mnie jest to intrygujące samo w sobie że ma takie żebra... Tomek masz racje ze najlepsze są polowe tylko trzeba je wpierw mieć. Na razie to moje echino co mam muszą mi starczyć....
Moja Galeria
Letnia wyprzedaż Sprzedam
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Krzyżowanie kaktusów

Post »

A czy to mało jest źródeł, w których można kupić dobrej jakości roślinki? Zazwyczaj problemem jest brak miejsca na rozwój kolekcji a nie brak roślin. Oczywiście jest także kwestia kasy, ale raczej nie najważniejsza i zazwyczaj można ją jakoś obejść.
Nie ma sensu chcieć mieć wszystko natychmiast bo największą frajdą jest właśnie budowanie kolekcji, zdobywanie wymarzonych roślin, wysiew ciekawych nasion. Gdyby tak wszystko można było mieć na pstryknięcie palcem to jaki sens miałoby to hobby? Żadna frajda. Znudziłoby się po miesiącu.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Phacops
1000p
1000p
Posty: 1217
Od: 8 wrz 2012, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: Krzyżowanie kaktusów

Post »

Hm frajda no owszem ale przyznasz Tomek ze mając trochę siewów i trochę drobnicy która za szybko się nie doczeka kwiatów to by szybciej mieć kwiat z trzeba by zapłacić trochę aby mieć na teraz... Ja tam nie mówię ze moje multiplexy są złe tylko na razie są w zasadzie jedyne co dają kwiat. Nie mam zamiaru się ich pozbywać ba.... za ich pomocą infekuje sporo ludzi. Bierze się takiego delikwenta pokazuje jak to kwitnie nawet nie musi być rozwinięty kwiat ale starczy duży pąk i już zainfekowany. Daje się na drogę trochę odrostów porady co i jak z tym zrobić i już leci....
Te co mam to od małego trzymane i owszem satysfakcja jest ze to się tak ładnie prowadzi że nie trzeba było kupować. Przyznaj jednak że fajnie by mieć jednak jakieś inne kwiaty. Kombinuje aby coś zdobywać i sam coś co mi zbywa rozdaje... i chyba tak to działa.
Moja Galeria
Letnia wyprzedaż Sprzedam
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Krzyżowanie kaktusów

Post »

Jest sporo firm specjalizujących się w wysyłkowej sprzedaży roślin. Ceny są różne, pewnie nie jest tanio, nie mniej jakoś strasznie drogo przy popularnych roślinkach też zazwyczaj nie jest. Jeśli na szybko chcesz mieć dużo kwiatów to sugeruję skorzystać z tej metody budowy kolekcji. Oczywiście warto również odwiedzić kilka dobrych kolekcji w kraju czy np. u południowych naszych sąsiadów i spróbować tam zaopatrzyć się w ładnie kwitnące kaktusy.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Krzyżowanie kaktusów

Post »

Najbliższy termin to chyba maj i rozpoczęcie sezonu kaktusowego w czeskim Dvur Kralove (17-19.05.2013). Pamiętam, że na zakończenie sezonu we wrześniu w Chrudimu zaopatrzyłem się w sporo roślin za stosunkowo niewielkie pieniądze także warto jeśli ktoś chce rośliny na już i kwitnące. W maju pewnie będzie można nawet kupić rośliny już kwitnące lub z pąkami.
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
Phacops
1000p
1000p
Posty: 1217
Od: 8 wrz 2012, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: Krzyżowanie kaktusów

Post »

Akurat na echinopsisy to czekać trochę trzeba żeby im się chciało. Lobivie pewnie szybciej.... Te Czechy Artur to faktycznie blisko bedzie z 60-70km
Moja Galeria
Letnia wyprzedaż Sprzedam
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Krzyżowanie kaktusów

Post »

Jedną z najwcześniej kwitnących od wysiewu roślin jest Echinopsis ancistrophora. Potrafi dać kwiaty w 3. sezonie od wysiewu. Poniżej kilka fotek roślinek z tego gatunku:
http://www.lobivia.pl/echinopsis/Echino ... _MLV_1.jpg
http://www.lobivia.pl/echinopsis/Echino ... RH_480.jpg
http://www.lobivia.pl/echinopsis/Echino ... _MN_20.jpg
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”