Niedobór fosforu ? , fioletowe łodygi

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
Chrysalis
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 14 mar 2013, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Niedobór fosforu ? , fioletowe łodygi

Post »

Witam serdecznie!

Jako, że jest to mój pierwszy rok z ogrodnictwem, niestety nie mam żadnego doświadczenie, a w tej konkretnej sprawie jest ono potrzebne by rozwiać moje wątpliwości
Na początku w ogóle nie zwracałem na to uwagi (no bo niby dlaczego, jak nie miałem punktu odniesienia), a chodzi konkretnie o:

objaw: fioletowo podbarwione łodygi, spody liścieni i ich ogonki

diagnoza: niedobór fosforu (?)
Objawy niedoboru fosforu są zróżnicowane u poszczególnych gatunków roślin, a szybkość ich pojawiania się zależy od stopnia niedostatku tego składnika. Rośliny mogą mieć poważny problem z pobieraniem fosforu, który nawet w glebie zasobnej może być dla nich niedostępny. Często taka sytuacja występuje wczesną wiosną ? niedostatecznie nagrzana gleba jest jedną z przyczyn zaburzeń, a pobranie zmniejsza się nawet o 70%. Również odczyn gleby wpływa na dostępność fosforu. Optymalna wartość pH wynosi 6-7, a wraz ze wzrostem zakwaszenia pierwiastek ten bardzo szybko (o wiele szybciej niż azot i potas) staje się niedostępny dla roślin. Najbardziej charakterystycznym objawem niedoboru fosforu we wczesnych fazach rozwojowych roślin są antocyjanowe (czerwonofioletowe) przebarwienia, które powstają w wyniku podwyższonego składu chlorofilu (nadchlorofilacji). W skrajnych przypadkach zaczynają obumierać starsze liście.
przyczyna:
1) i tutaj zacząłem szukać informacji w internecie, przeglądać zdjęcia siewek jak moje w podobnym stadium rozwoju, początkowo stwierdziłem że to z powodu zbyt niskiej temp. (powód wykluczyłem, temperaturę powietrza podniosłem do 20st.C(noc)-25st.C(dzień), podłoże ma temp. ok 22-24stC), rozsadę naświetlam od tego piątku 2x36W Fluora T8, 8500k, 1400lm każda, pow. ok 0,75m2, świetlówki na wysokości ok.25cm, 16h/dobe


2)następnie pomyślałem o kwestii przelania rozsady (znacznie ograniczyłem podlewanie, ziemia jest wilgotna ale nie mokra, podlewam raz na ok 4-5 dni w zal. od stanu podłoża, z wierzchu ziemia jest wręcz czasami wysuszona), tutaj muszę powiedzieć zauważyłem pewną poprawę, niektóre łodygi zaczęły się lekko odbarwiać

3)zbyt wysokie pH podłoża (pomiar kwasomierzem glebowym, który może nie jest bardzo dokładny ale mimo wszystko zawsze to jakaś informacja szacunkowa)
wynik: pH 6,5-7 (po dokładnym wymieszaniu podłoża z worka)

4)podłoże: terra...
skład: Obrazek

zdjęcia siewek (niestety robione tylko komórką)

A)pomidory, uniesiony jeden z liścieni (tutaj kolor widać dobitnie, są to jedne z pierwszych siewek, część moich błędów ich nie ominęła)
Obrazek

B)kolejne siewki pomidorów , ale już wysiane później (te wykiełkowały już w znacznie wyższej temp., tutaj właśnie po drastycznym ograniczeniu podlewania zauważyłem, że łodygi od góry zaczynają się powoli odbarwiać
Obrazek

C)a to wysiane 4 dni temu San Marzano (łodygi niestety trochę zaczynają się podbarwiać na fioletowo, a wydawało mi się że są już im zapewnione odpowiednie warunki :( )
Obrazek

D)papryka
wysiana 2tyg.temu
Obrazek

wysiana 10dni temu (delikatnie fioletowieje)
Obrazek

E) a tutaj jeszcze inne gatunki roślin które wysiałem i też widać u nich ten problem
poziomka
Obrazek
karczoch
Obrazek
trawa cytrynowa
Obrazek


Czy z moimi siewkami wszystko będzie dobrze? Co mogę jeszcze zrobić? Czy mieliście podobne problemy?
Analiza problemu jest teoretyczna, i wydaje mi się merytoryczna, może ktoś skorzysta na przyszłość.
Mam cichą nadzieje ze moje nowo wysiane siewki będą miały się lepiej niż te pierwsze.

Pozdrawiam!
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niedobór fosforu ? , fioletowe łodygi

Post »

Zacznijmy od sprowadzenia choć jednego zdjęcia do w miarę naturalnych kolorów

Obrazek

Jedno można powiedzieć. Ci producenci podłoża mają wyjątkowe poczucie humoru. Mówię o określeniu składu nawozowego.

Bo jeśli weźmiemy dolną zawartość, to podłoże jest za ubogie we wszystkie składniki. Jeśli zaś weźmiemy górna zawartość- zasolone
Awatar użytkownika
Chrysalis
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 14 mar 2013, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niedobór fosforu ? , fioletowe łodygi

Post »

kolor zdjęć wynika z temperatury barwowej włączonych lamp fluora (fioletowo , białe światło)
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niedobór fosforu ? , fioletowe łodygi

Post »

Skoro pH jest takie, jakie zmierzyłaś/łeś ,to ten wygląd ,to jest pierwotny niedobór fosforu w podłożu. Najbezpieczniej będzie podlać rośliny roztworem superfosfatu z tej prostej przyczyny, że nie znana jest zawartość azotu i potasu przy takiej informacji producenta. Zastosowanie innego nawozu mogłoby spowodować zasolenie i zniszczyć siewki.

Mam jeszcze pytanie, czy kiedykolwiek wcześniej stosowałaś/łeś ten sam rodzaj światła do doświetlania roślin ?
Awatar użytkownika
Chrysalis
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 14 mar 2013, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niedobór fosforu ? , fioletowe łodygi

Post »

nie nie stosowałem, tak jak zaznaczyłem na początku posta, w tym roku zaczynam przygodę z ogrodnictwem

długości emitowanych fal przez te świetlówki

Obrazek
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Niedobór fosforu ? , fioletowe łodygi

Post »

forumowicz - na tym etapie niedobory ?
Obstawiam jednak za niską temperaturę, Chrysalis podniósł temperaturę ale nie cofnie to zmian.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niedobór fosforu ? , fioletowe łodygi

Post »

No niestety na tym etapie też a może przede wszystkim.

Jeżeli, tak jak podaje producent, to podłoże może zawierać 8o mg/l P205 to jest to dużo za mało. Dolna graniczna zawartość fosforu/ w przeliczeniu na P2O5/ w podłożu to 138 mg/l- Comciu. Siewki maja prawo tak zareagować
Awatar użytkownika
Chrysalis
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 14 mar 2013, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niedobór fosforu ? , fioletowe łodygi

Post »

według tego co czytałem to właśnie wyjątkowo (w przeciwieństwie do innych pierwiastków) niedobory fosforu są najbardziej widoczne w wczesnej fazie wzrostu siewek
przy czym w tamtym artykule wskazywali jako przyczynę niedoboru, nie jego brak w podłożu ale niemożność jego wykorzystania przez rośliny z powodu mi in. właśnie złego pH, za niskiej temp. , przelania systemu korzeniowego rośliny


ten superfosfat w jakiej postaci najlepiej zaaplikować takim siewkom ? zrobić roztwór z postaci granularnej? czy są dostępne od razu do kupienia postacie płynne?
Awatar użytkownika
PaulaPola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1957
Od: 26 mar 2012, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Niedobór fosforu ? , fioletowe łodygi

Post »

forumowicz, może zielony spray zaproponuj ;:306. Moje wysiane w lutym, też takie miały jak były w fazie tworzenia pierwszych liści. Te wysiane 21 marca też takie mają. Tamtym samo przeszło, to i tym przejdzie.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niedobór fosforu ? , fioletowe łodygi

Post »

Moje siewki stoją w temperaturze 18 * C i łodyżki mają normalne. Tak pomidorów jak i papryki

Od początku Paula
Awatar użytkownika
Chrysalis
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 14 mar 2013, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niedobór fosforu ? , fioletowe łodygi

Post »

hej PaulaPola :)
niestety PM mi nie działa(nieaktywny), przepraszam że nie mogę odpowiedzieć

kilka siewek w fazie pierwszych liści właściwych eksperymentalnie przepikowałem niestety nie dały rady, stąd moje obawy, liścienie zaczęły żółknąć i siewki obumarły
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niedobór fosforu ? , fioletowe łodygi

Post »

Chrysalis pisze:długości emitowanych fal przez te świetlówki
W procesie fotosyntezy bierze udział światło niebieskie o długości fali około 420 nm i światło czerwone o długości fali około 680 nm.
Z Twojego wykresu widać, że to oświetlenie nie jest najlepsze. Za niski udział czerwieni o długości 680 nm
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Niedobór fosforu ? , fioletowe łodygi

Post »

Chrysalis, nie zrażaj się, kup inną ziemię i spróbuj. Ja używam torfu odkwaszonego do wysiewów, potem pikuję albo do zasilonego torfu ,albo do ziemi do rozsad i pikowania i nie mam większych problemów. Co prawda pomidory stojące przy zimnej szybie mają lekko dołem fioletowe łodyżki ale się pozbierają.
Część pikowałam na etapie wykształcania liści właściwych, ani jeden mi nie padł.
Szukaj przyczyny w podłożu.

Kilka lat temu przy pikowaniu pomidorów "pomagała" mi 3-letnia wnuczka i o dziwo wszystkie się przyjęły i rosły. Naprawdę trudno jest zamordować pomidory....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”