Mini-storczyk - jak uprawiać ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: mini phalaenopsis problem z doniczką

Post »

W OG są doniczki o średnicy 6 i 8 cm a poza tym allegro 6,7,8 cm i wiele innych :) Nadają się także wszelkie transparentne kubeczki po jogurtach albo wiadereczka po śledziach czy też przecięte na pół butelki plastikowe, oczywiście z dorobionymi dziurkami ;)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
actus
1000p
1000p
Posty: 4193
Od: 13 sty 2013, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reims FR

Re: mini phalaenopsis problem z doniczką

Post »

Dufin ;:306 zapomnialas o sloikach po ogorkach jako oslonki ;:306
Callanthe
1000p
1000p
Posty: 2212
Od: 19 mar 2013, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Storczyk miniaturka, czy wymaga przesadzenia?

Post »

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Otóż 8 marca dostałam storczyka miniaturkę Phalenopsis Calimero, który przed trafieniem do mnie spędził dłuższy czas na mrozie. Gdy był w domu wszystko było z nim w porządku kiedy to po kilku dniach zaczęły żółknąć mu pączki, które z czasem mu odpadły oprócz jednego, który się otworzył jednak po kilku dniach zwiędnął. Tak samo otwarte już kwiaty zaczęły opadać.
Mam trzy storczyki miniaturki, które rosną w doniczkach o średnicy ok. 12 cm, czyli dużo większych niż małe storczyki w momencie kupienia. Rosną w korze i wypuszczają pędy.

Storczyk, którego dostałam na Dzień Kobiet, rośnie w spaghnum (tak mi się wydaje). Kwiatek jest taki, że bez problemu wyjmę go z plastikowej osłonki. Nie jest w niej dobrze osadzony, a podłoże jest zbite w jedną bryłę. Pewien czas temu na jego podłożu pojawił się biały nalot, który zniknął kiedy przesuszyłam dobrze kwiatka. Nie zauważyłam na nim żadnych szkodników.
Moje pytanie jest następujące. Czy wynikiem tego, że kwiat zrzucił pączki i pędy jest wynikiem przemarznięcia? Czy jego podłoże wymaga zmiany?
Pozdrawiam, Pati :wit
Moje storczyki: cz. I II
sprzedam
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Storczyk miniaturka, czy wymaga przesadzenia?

Post »

Witaj,

Bez zdjęć to tak ciężko oceniać :)
No, ale coś podpowiedzieć można.. Otóż: zbite sphagnum nie działa na korzyść żadnego storczyka. Uniemożliwia ono niezbędny dopływ powietrza do korzeni. Zacznają one wtedy gnić, a co za tym idzie roślina zaczyna to objawiać w liściach (marszczą się, bo storczyk nie ma czym pobierać wody) i w pączkach, które nie mają siły się otworzyć. Napisałaś jednak, że możesz bez problemu wyjąć go z doniczki, ale czy widziałaś korzenie? Są jędrne, zielone, żółte? Czy brązowe, puste, zgnite?
Przemarznięcie oczywiście wpływa na kondycję rośliny jak i na pączki. Jednak bez zdjęć, to niewiele można ocenić :wink:

________________________edit

Nie wiem, czy nie było tych zdjęć, czy ja ich nie zauważyłam.. :lol:

W każdym razie liście są ok, czyli z korzeniami nie jest fatalnie. Są w wystarczającej ilości, by dostarczać storczykowi niezbędnych składników pobieranych z wodą. Nalot jest zapewne z wody. Podlewasz kranówką? Bo pojawia się on po stosowaniu twardej, zasolonej :wink:
Myślę, że nie musisz przesadzać. On po prostu przekwita lub nie miał dostatecznej ilości światła, by kontynuować kwitnienie. Moja jedna miniaturka też nie dała rady utrzymać pąków :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyk miniaturka, czy wymaga przesadzenia?

Post »

Storczyki zrzucają często pączki kwiaty na skutek nowych warunków, muszą się zaaklimatyzować, aczkolwiek niska temperatura na pewno wzmocniła ten szok. Prawdą jest także fakt, że w sklepach lubią dać dużo za dużo sphagnum i po zakupie takiej mini warto zajrzeć w podłoże, zwłaszcza, ze przekwitła :) Jeśli masz świeży mech to daj świeży, jeśli nie, to możesz posłużyć się tym samym ale nie ugniataj go, niech będzie luźno wsadzony.

Mogę zapytać czemu miniaturki przesadziłaś do ogromnej 12 cm doniczki? ;:oj ja mam jedna mini, ale jakoś nie umiem sobie tego wyobrazić.. Przecież storczyki lubią ciasnotę :shock:
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Callanthe
1000p
1000p
Posty: 2212
Od: 19 mar 2013, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Storczyk miniaturka, czy wymaga przesadzenia?

Post »

Przepraszam, oczywiście miałam dodać zdjęcia od razu z postem, ale się zagalopowałam i musiałam później je załadować... :oops:
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, bo trochę się o niego martwiłam :)

A co do storczyków w 12 cm doniczkach... No niestety człowiek kiedyś mało wiedział, to i głupi był i wsadził w takie beczki wielkie i tak już zostały. I też nie użyłam żadnych osłonek tylko prosto w te doniczki, wstyd się przyznać :oops: I z miniaturek zrobiły się dwa razy większe miniaturki, a przynajmniej ich liście. Jednak na razie kwitną i kwitły zawsze, więc chyba zrobiłabym im krzywdę, wsadzając je do mniejszej doniczki :wink:

Podlewam je wodą przefiltrowaną z dzbanka Brita. Ponieważ stoją nad kaloryferem, to staram się lekko zraszać im z góry korę, dosłownie jeden psik i koniec. Raz w tygodniu przelewam je wodą przefiltrowaną, a co dwa tygodnie nawozem do storczyków :)

Te które prezentuje poniżej, to właśnie te miniaturki w dużych doniczkach. Niestety nie pamiętam, jakie mają kolory więc z niecierpliwością czekam, aż się otworzą ;:oj

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Pati :wit
Moje storczyki: cz. I II
sprzedam
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyk miniaturka, czy wymaga przesadzenia?

Post »

Callanthe pisze: I też nie użyłam żadnych osłonek tylko prosto w te doniczki, wstyd się przyznać...
Wprost przeciwnie... wsadziłaś je wprost do osłonek, nie używając doniczek :) Ale faktycznie się rozrosły ;:oj Może ktoś blefował mówiąc, ze to miniaturki? :D hehe..
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Callanthe
1000p
1000p
Posty: 2212
Od: 19 mar 2013, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Storczyk miniaturka, czy wymaga przesadzenia?

Post »

Przyznaję, że gdy je kupiłam to były wielkości kwiatka o którego pytałam :) Później gdy przekwitły i nie chciały za Chiny zakwitnąć przesadziłam je do tych osłonek. Więc chyba to przez nie tak się rozrosły. W sumie mają już 5 lat więc może po prostu "dorosły" :D ale ja się nie znam i to pewnie myślenie "na chłopski rozum".
Pozdrawiam, Pati :wit
Moje storczyki: cz. I II
sprzedam
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Storczyk miniaturka, czy wymaga przesadzenia?

Post »

A ja czytałam tu na Forum, że tak to często jest, że miniaturki rosną do rozmiarów 'normalnych' storczyków :lol: fajnie to wygląda, :D
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
karminka
200p
200p
Posty: 222
Od: 18 sie 2012, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Storczyk miniaturka, czy wymaga przesadzenia?

Post »

3velyna pisze:A ja czytałam tu na Forum, że tak to często jest, że miniaturki rosną do rozmiarów 'normalnych' storczyków :lol: fajnie to wygląda, :D
Mój maluszek ma pięć lat i właściwie cały czas jest takiej samej wielkości. Teraz tak trochę dziwnie zakwitł, ale nie próbowałam prostować pędu, żeby nie uszkodzić.


Obrazek
Pozdrawiam, Ania.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyk miniaturka, czy wymaga przesadzenia?

Post »

Ogromny jak na miniaturkę :D
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Storczyk miniaturka, czy wymaga przesadzenia?

Post »

3velyna pisze:A ja czytałam tu na Forum, że tak to często jest, że miniaturki rosną do rozmiarów 'normalnych' storczyków :lol: fajnie to wygląda, :D
Myślę, że to będzie podobnie jak z bonsai. Zmiana doniczki na większą powoduje przyrost korzeni i tego co na górze. Chociaż są też phalaenopsisy uzyskane z miniaturowych przodków i wtedy nie będą wyrastać.

karminka piękna miniaturka! I do tego kwitnie na dwóch pędach. Gratulacje!
Callanthe
1000p
1000p
Posty: 2212
Od: 19 mar 2013, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Storczyk miniaturka, czy wymaga przesadzenia?

Post »

karminka niesamowita miniaturka! ;:oj Bardzo mi się podoba :D Ilość pączków jest imponująca! Zauważyłam, że jeśli zmienimy im doniczkę na większą, to rosną i korzonki i liście, jednak kwiaty są wciąż tej samej wielkości :)

Moje miniaturki (kwitnące) na dzień dzisiejszy wyglądają tak :lol: :

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Pati :wit
Moje storczyki: cz. I II
sprzedam
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”