Moja balkonowa kolekcja kaktusów :) - przemek_pc

Zablokowany
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

jeszcze co tej Weingartii, to jak nie ma rady to trza zamówić nasiona i za 5 lat mieć takie kwiaty :wink: Bodaj u Czechów i Berchta był sporawy wybór tych roślin. Natomiast co do kwiatów - przecie sulków takich na pęcżki jest żółto/pomarańczowo-czerwonych, któe to niewątpliwie są pięknymi kwiatami. Ja tam wejngarcje uwielbiam właśnie za ich niepowtarzalną, kanarkową żółć. Jednak, jak wrzucanie sulek do rebucji mogę zrozumieć, tak te badylki to dla mnie juz nie rebucje. Oczywiście da sie zauważyć podobieństwo do sulek, ale trochę inaczej z kwiatem, trochę inne ciernie... Nie, dla mnie to nie rebucje :] MOże i mają wspólnego przodka, ale dla mnie poszły już za daleko.

Przemku a Twoje rośliny są bez numerków? Bo starocie tak, ale taka Mediolobivia odehnalii to wręcz trudna do zdobycia bez numerka lokalizacyjnego?
Moje wątki: najstarszy, stary, nowy
Albumy: Mediolobivia, Aylostera
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

Solidnie zabezpieczone "zeribą" z cierni przed głodnymi intruzami - bardzo ładne rośliny.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
leszek2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3034
Od: 11 kwie 2010, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

Coraz więcej zaczynam lubić te kaktusiki za kwiatki i ,że bardzo mało miejsca zajmują i więcej można ich pomieścić w koszach,
bo moja Rebutia kwitnie już drugi tydzień,i zaczyna się podobać mojej żonie a to duży sukces ;:138
poz.Leszek
Kaktusy Leszka2
Awatar użytkownika
przemek_pc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 15 mar 2013, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

czarny pisze:Przemku a Twoje rośliny są bez numerków? Bo starocie tak, ale taka Mediolobivia odehnalii to wręcz trudna do zdobycia bez numerka lokalizacyjnego?
Generalnie staram się nabywać rośliny z numerami polowymi, choć nie zawsze się to udaje. Poza tym w numeracji jest tyle błędów, że czasami trudno się połapać. Szczególnie jeżeli rośliny są zakupywane u naszych południowych sąsiadów, lub stamtąd pochodzą ;:222

Akurat ta mediolobiwka jest pochodzenia czeskiego i ma numer SE109. I pod tym numerem mamy wielki znak zapytania, bo w wyszukiwarce numerów polowych figuruje jako Rebutia (Mediolobivia) odehnalii? / violascens? Vaclava Sedy (lokalizacja: ok. 8 km na wschód od Potosi, lewy brzeg rzeki, Boliwia). I co o tym sądzić :?: :shock:

Poniżej jej zdjęcia:
Obrazek

Obrazek

W tym roku będzie kwitła obficiej niż w latach poprzednich (kiedy miała zawsze tylko po dwa kwiaty i nigdy jednocześnie) :D
Więc jest szansa na trochę większą liczbę nasion :wink:
Pozdrawiam,
Przemek

Mój wątek: cz.1 cz.2
Awatar użytkownika
przemek_pc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 15 mar 2013, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

czarny pisze:Jednak, jak wrzucanie sulek do rebucji mogę zrozumieć, tak te badylki to dla mnie już nie rebucje. Oczywiście da sie zauważyć podobieństwo do sulek, ale trochę inaczej z kwiatem, trochę inne ciernie... Nie, dla mnie to nie rebucje :] MOże i mają wspólnego przodka, ale dla mnie poszły już za daleko.
I tutaj w zupełności się z Tobą zgadzam. Dla mnie nawet klasyfikowanie sulkorebucji jako podrodzaju rodzaju rebucja nie jest do końca oczywiste, nie mówiąc już o weingarcjach ;:333 Ale ja tam botanikiem nie jestem... :wink:
Pozdrawiam,
Przemek

Mój wątek: cz.1 cz.2
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

To ja miałbym prośbę o zapodawanie właśnie numerka do zdjęć :] Nazwa może być dziesięć razy pomiąchana, ale najważniejsze, żeby materiał się zgadzał z numerkiem.

A numerek tej mediolobiowki jest jak najbardziej poprawny. Właśnie sobie 109 była opisywana, jako nowy gatunek Rebutia odehnalii. Tylko według sporej liczby osób ona nie zasługuje na własny gatunek, ani nawet rodzaj, tylko jest to forma violascens. Dlatego w wyszukiwarce te znaki zapytania. U mnie ta pozycja jest opisana Mediolobivia haagei var. violascens f. odehnalii. Acz myślę, że Mediolobivia haagei var. odehnalii też by mogło być. Natomiast nowym gatunkiem rebucji to ona nie jest. Ot pęd zbieracza ze stanowiska naturalnego do zapisania się w historii, jako odkrywcy czegoś całkiem nowego :]
Moje wątki: najstarszy, stary, nowy
Albumy: Mediolobivia, Aylostera
Awatar użytkownika
popiolek69
500p
500p
Posty: 802
Od: 22 paź 2011, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin, Trawniki

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

Jestem i ja u Ciebie :) Roślinki super, no i sulki też jedne z moich ulubionych :wink:
Awatar użytkownika
moritius
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2578
Od: 30 sie 2010, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie (Żyraków/Rzeszów)

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

Helioski świetne - aż normalnie po tych fotkach mam naprawdę wielką ochotę zaopatrzyć swoją kolekcję w kilka takich roślin, i to jak najszybciej (wysiew niestety nie wyszedł) :wink:
Moje wątki (linki) | Hybrydy Chamaecereus na celowniku: 'Annie', 'Cintia', 'Glashouse Walz', 'Nelissa', 'Perla di Verona', 'Quenny', 'Wotan' :wink:
Pozdrawiam - Aleksander
Carpe diem. :wink: | Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion, klonów, ciekawych roślin
Awatar użytkownika
przemek_pc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 15 mar 2013, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

Patrzę za okno, i po prostu nie wierzę w to co widzę... ;:145 ;:185 ;:145
Pozdrawiam,
Przemek

Mój wątek: cz.1 cz.2
Awatar użytkownika
banditoo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3054
Od: 23 lis 2008, o 01:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

chyba mnie tu jeszcze nie było, bardzo ładne posiadasz chwasty, chociaż to nie moja bajka z wiadomych powodów to bardzo doceniam szczególnie jak kwitną ;:333
Awatar użytkownika
przemek_pc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 15 mar 2013, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

Serdecznie witam i zapraszam do częstszych wizyt. Wątek zapewne się bardziej rozrusza z pierwszymi kwitnieniami. Jak wszyscy z niecierpliwością czekam na ;:3 i wyższą temperaturę ;:65

Mam jeszcze do Szanownych Koleżanek i Kolegów pytanie: a mianowicie, miałby ktoś się podzielić (=sprzedać) jakimś odrostem M. pygmaea 'diersiana'? ;:224 Jakoś nigdzie nie mogę trafić ;:198
czarny pisze:No ja powiem szczerze, że z tych dodatkowych zdjęć, to to jednak mi nie wygląda na torquatkę ;P Sorki za czepialstwo, ale mam to dzięki temu, że jakieś 30 % mojego materiału mediolobiwek, pochodzenia w zasadzie głównie czeskiego, okazało się być z błędem. Co mnie dość zirytowało. Nie przesądziłbym na 100% bo roślinka na tym zdjęciu mocno napita, może nawet ciutek wyciągnięta, ale dla mnie torquatka ma przede wszystkim silniej zaznaczone żebra, a aureole też raczej są gęściej rozstawione.
Wiesz, chyba przyznam Ci rację. Trochę poszperałem w sieci i ta moja niby torquatka wygląda mi raczej na M. pygmaea 'gracilispina'.

A więc kolejne pytanie: ma ktoś ochotę się podzielić torquatką :?: ;:131


A tak przy okazji, to w najnowszym numerze magazynu Xerophilia ukazał się ciekawy artykuł dotyczący klasyfikacji lobiwek. Zainteresowanym polecam lekturę (po angielsku, albo rumuńsku - jak kto woli :D). Dostępna pod linkiem: http://xerophilia.ro/wp-content/uploads ... .03.13.pdf
Pozdrawiam,
Przemek

Mój wątek: cz.1 cz.2
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

przemek_pc pisze: Obrazek
mmmmm, fajne to! :)
Jak tak dalej pójdzie, to jeszcze mi się rebucje zaczną podobać ;)
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
przemek_pc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 15 mar 2013, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

A to jest można by powiedzieć - parafrazując znanego polityka - wyjątkowa wyjątkowość wśród rebucji :wink:
Ale przyznać trzeba, że zawsze przykuwa oko, w szczególności jak jest już mocno rozrośnięta i kwitnie dziesiątkami kwiatów :D
Pozdrawiam,
Przemek

Mój wątek: cz.1 cz.2
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”