Moja następna miłość - wędrówki górskie i inne

Humor, psychologia, podróże, pokrewne.
Zablokowany
Awatar użytkownika
delosperma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2418
Od: 20 mar 2012, o 00:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Moja następna miłość - wędrówki górskie i inne

Post »

Doroto Kamieńczyk, to jak wiadomo żelazny punkt zwiedzania . Jest piękny,a jego wąwóz był tłem do niektórych scen filmu Opowieści z Narni.

Jurku moje gratulacje, widzę, że Cię nie zaskoczyłam. Ale, że lubisz legendy, to może opowiem "O tragicznej Śmierci Rusałki i Kamieńczyka", może i innych forumków zaciekawi.

Jak powszechnie wiadomo, dawno temu w okolice Karkonoszy i Gór Izerskich przybyli Walonowie w poszukiwaniu złota . Odkryli oni tu także szlachetne kamienie i niektórzy dzięki temu dostatnie życie wiedli. Na szlakach swoich wędrówek pozostawiali ryte znaki, które do dzisiaj można znaleźć na kamieniach.
Niektórzy miejscowi mieszkańcy nazywani byli kamiennikami, lub kamieńczykami, gdyż też próbowali poszukiwać drogocennych kruszców i kamieni.
Jednym z mieszkańców Szklarskiej Poręby był drwal Bronisz, którego matka pewnego dnia bardzo się rozchorowała , a on musiał pozostać w domu i opiekować się nią. Kiedy zabrakło im jedzenia postanowił też spróbować szczęścia i wyruszył na poszukiwania. Doszedł tak do Łabskiego Szczytu, gdzie tryskają źródła rzeki Łaby i i tu zaczął szukać..
Nie wiedział, że z ukrycia obserwowało go 8 sióstr Rusałek Wodnych z Łabskiego Źródła.A że był urodziwy, to jedna z nich Łabudka zakochała się w nim bez pamięci.
Kiedy szykował się do dalszej drogi podeszła do niego nieśmiało i poprosiła, żeby z nią został. On też obdarzył ją uczuciem i opowiedział dlaczego został kamieńczykiem. Wtedy Łabudka oddała mu cały swój skarb ukryty w kosówce, a było tam złoto i kamienie szlachetne.
Spędzili ze sobą piękny dzień,a on obiecał, że jak matka wyzdrowieje, to do Łabudki wróci.
Minęło wiele, wiele dni , a Kamieńczyk nie wracał do swojej ukochanej. Łabudka nie była już beztroską rusałką, chodziła smutna,popłakiwała. Aż wreszcie z tęsknoty postanowiła zejść w Dolinę rzeki Kamiennej i poszukać Bronisza. Nie pomogły tłumaczenia sióstr, że nie wolno jej schodzić poniżej kosówki , że stanie się przez to zwykłą kobietą i nie będzie miała powrotu na Łabską Łąkę.
Przez Szrenicę, Halę Szrenicką doszła do wysokopiennego lasu i była zdumiona ogromnymi drzewami. Nie zatrzymała się jednak, tylko wiedziona tęsknotą pobiegła ścieżką w dół, aż zatrzymała się nad urwiskiem. Ostrożnie zaczęła wyszukiwać szczeliny którymi się przeciskała i trzymając się ostrych występów schodziła powoli w dół. Aż nagle serce gwałtownie jej zabiło , spojrzała w dół i zobaczyła pod stromą ścianą martwe ciało swego ukochanego. Pojęła wtedy, że wspinał się do niej i odpadł od ściany. Serce mocno ją zakłuło, oderwała ręce od skały i runęła w dół. W ostatniej chwili życia uświadomiła sobie, że na zawsze już będzie z ukochanym.
Kiedy siostry dowiedziały się o śmierci Łabudki , żeby być jak najbliżej niej, pobiegły na Halę Szrenicką i tam usiadły i zaczęły ją opłakiwać. A z z ich łez powstało 7 źródeł, które połączyły się w jeden potok płynący ścieżką i na urwisku, gdzie zginęli Łabudka i Kamieńczyk do dzisiaj podziwiamy wodospad, nazwany od tamtych wydarzeń Kamieńczykiem.
Maria motyczką dziabnięta
Moje wątki Aktualne: https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 4850Wiosna" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
slila1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6316
Od: 18 maja 2009, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Moja następna miłość - wędrówki górskie i inne

Post »

Marysiu pięknie urozmaiciłaś swój wątek przytaczając tą legendę. Z przyjemnością ją przeczytałam.Teraz już wiem skąd wzięła się nazwa Kamieńczyk.
Pozdrawiam Lidka "A niebo zostawmy im - aniołom i wróblom". Heinrich Heine
Moje wątki.
Moja działka cz.9
Awatar użytkownika
ra_barbara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2180
Od: 15 sty 2010, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Już świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Moja następna miłość - wędrówki górskie i inne

Post »

Marysiu mój M stwierdził...no popatrz jaka mądra Maryśka ;:215 , wiedziała o jakiego mamuta mi chodziło.Marysiu Ty sobie nie wyobrażasz jak ważny jest Twój watek dla mojego Ba... Mówi...- jak tam będziesz miała coś nowego od tej Maryśki to mi pokazuj ;:303
Pozdrawiamy serdecznie :D :wit
Abyście tylko potrafili położyć kwiaty pomiędzy smutnymi liśćmi życia! aktualny Co w trawie piszczy-2014-2017
Cz.1. cz.2. cz.3.Dziergam...bo lubię
Awatar użytkownika
delosperma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2418
Od: 20 mar 2012, o 00:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Moja następna miłość - wędrówki górskie i inne

Post »

Lidziu bardzo mi miło, że się podobało. ;:168

Baśko pozdrów mojego fana, chociaż jeden chłop mnie docenił. :shock: No o o o, ;:173 może oprócz mojego siostrzeńca, któremu fascynacja mną, a raczej moją byłą pracą i położeniem.... znaczy się miejscem zamieszkania ;:306 ;:306 nie przechodzi, bo on miłośnik gór, a przede wszystkim nart .
Czy Twój M. lubi /ł/ zwiedzać inne ciekawe miejsca np. zamki, pałace itp., bo ostatnio bardzo reklamują Naszą Dolinę Pałaców i Ogrodów i trzeba przyznać , że wiele w kierunku przywracania świetności tymże się dzieje.
No to na.ra ;:172 ;:172
Maria motyczką dziabnięta
Moje wątki Aktualne: https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 4850Wiosna" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
ra_barbara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2180
Od: 15 sty 2010, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Już świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Moja następna miłość - wędrówki górskie i inne

Post »

Marysiu Twojego fana nie pociągają zabytki tak namiętnie jak góry, natomiast nasz syn zjeździł rowerem kawał naszego kraju i nie tylko, w poszukiwaniu zamków, więc jeśli będa u Ciebie takowe podrzuce Ci jeszcze jednego fana ;:303
Ładnych kilkanaście lat temu mój M wyruszył samotnie na Rysy, było zbyt późno na powrót i drzemkę sobie urządził na szczycie.Dumny z tego osiągnięcia jest, no ja mniej wtedy byłam, bo juz słabo widział.To było jego pożegnanie z wędrówkami górskimi, ale teraz juz zaczyna kombinować z dziećmi ;:215
Abyście tylko potrafili położyć kwiaty pomiędzy smutnymi liśćmi życia! aktualny Co w trawie piszczy-2014-2017
Cz.1. cz.2. cz.3.Dziergam...bo lubię
Awatar użytkownika
semper
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2538
Od: 27 lis 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: 160km od Pragi

Re: Moja następna miłość - wędrówki górskie i inne

Post »

Brawo Marysiu. ;:138 Ta legenda to jest to co lubię najbardziej. Trafiła do Mojego zbioru.
Pozdrawiam! ,Jurek z górek ;)
Moje górki
Rojnikowisko i nie tylko
Awatar użytkownika
delosperma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2418
Od: 20 mar 2012, o 00:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Moja następna miłość - wędrówki górskie i inne

Post »

Basiu no to muszę się sprężyć z tymi zamkami , cóż się nie robi dla zdobycia fanów.
A górskie samotne wędrówki są niebezpieczne, ale ja też lubię w pojedynkę, tłumy mnie zniechęcają. ;:185 Życzę Twojemu żeby znowu mógł wędrować, może będzie mniej zmierzły.

Jurku wyszperam może jeszcze jakieś opowieści w moich książkowych zbiorach o okolicach i powoli będę dawkować Ci te przyjemności bez kontekstów. :oops:

Odwiedzającym życzę Miłych Świąt.
Maria motyczką dziabnięta
Moje wątki Aktualne: https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 4850Wiosna" onclick="window.open(this.href);return false;
babojola
200p
200p
Posty: 269
Od: 25 maja 2009, o 16:42
Lokalizacja: Słubice

Re: Moja następna miłość - wędrówki górskie i inne

Post »

Witaj Marysiu :D
Piękny wątek, piękne góry i piękna legenda. Teraz już za każdym razem kiedy ędę na Kamieńczyku, będę o niej pamiętać.
Awatar użytkownika
delosperma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2418
Od: 20 mar 2012, o 00:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Moja następna miłość - wędrówki górskie i inne

Post »

Witaj :wit Jolu . Zapraszam na następną wycieczkę w okolice Karpacza.

Znacie??? Znamy, znamy. ;:108 ;:108 To poczytajcie i pooglądajcie.

W Karpaczu Górnym / powojenne Bierutowice/ stoi piękna norweska świątynia Wang. Jest to bezcenne dzieło sztuki nordyckiej . Zbudowana jest z sosny norweskiej nasączonej żywicą na wzór łodzi wikingów, bez uzycia gwoździ. Powstała w miejscowości Vang w Norwegii na przełomie XII i XIII w.
W XIXw. została wystawiona na sprzedaż i kupił ją król pruski Fryderyk Wilhelm IV , z zamiarem postawienia jej na Wyspie Pawiej w Berlinie. Jednak król zrezygnował z tego zamiaru , więc dzięki staraniom hrabiny von Reden z Bukowca koło Kowar przywieziono ją do Karpacza/ w częściach/ w 1842r. , gdzie miała służyć okolicznym ewangelikom. Posadowiona została na zboczu Czarnej Góry 885m n.p.m. /najwyżej położona świątynia na Śląsku/.
Obok świątyni stoi 24 m wieża ze śląskiego granitu, chroniąca kościół przed podmuchami wiatru. W otoczeniu fontanna, cmentarz, plebania, na zachodniej skarpie płyta pamiątkowa hrabiny von Reden z 1856r. , a obok rzeźba wskrzeszenia Łazarza wykonana w 1994r.
Obrazek

Obrazek
Fontanna
Obrazek
Cmentarz

Obrazek
Płyta pamiątkowa hrabiny von Reden

Obrazek Obrazek

Rzeźba Łazarza
Obrazek Obrazek

Chrzcielnica (barok dolnośląski) wykonana ok. 1740 r. pochodzi z rozebranego kościoła w Dziećmorowicach koło Wałbrzycha. Dziełem Jakuba z Janowic jest krzyż wykonany w 1844 r. z jednego pnia dębowego oraz postać Jezusa.
Obrazek Obrazek

Ambona została wykonana z drewna przywiezionego z Norwegii. Pochodzące z 1904 roku dwie tablice na numery pieśni śpiewanych podczas nabożeństwa umiejscowione są na ścianach.
Obrazek Obrazek
Wyrzeźbione w stylu bizantyjskim górne części kolumn z XII wieku, tzw. kapitele, zdobione postaciami zwierząt, roślinami i maszkaronami.

Obrazek

Drzwi w portalu północnym
Obrazek Obrazek Obrazek


Świątynia Wang znana jest szeroko, jako kościół szczęśliwych małżeństw.

W Karpaczu można sobie zanocować w takim domku,
Obrazek

Albo kupić sobie ambasadę i zamieszkać na dłużej.
Obrazek
Do zobaczenia ;:7 ;:7 ;:7
Maria motyczką dziabnięta
Moje wątki Aktualne: https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 4850Wiosna" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
slila1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6316
Od: 18 maja 2009, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Moja następna miłość - wędrówki górskie i inne

Post »

Marysiu jak miło jest, dzięki Tobie, przypomnieć sobie miejsca zwiedzane dawno, dawno temu.
Dziękuję bardzo za piękną wycieczkę.
Pozdrawiam Lidka "A niebo zostawmy im - aniołom i wróblom". Heinrich Heine
Moje wątki.
Moja działka cz.9
Awatar użytkownika
dorcia7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12456
Od: 13 lip 2011, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Moja następna miłość - wędrówki górskie i inne

Post »

Ja ostatnio byłam równo rok temu,ale też z przyjemnością pooglądałam zdjęcia
Awatar użytkownika
delosperma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2418
Od: 20 mar 2012, o 00:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Moja następna miłość - wędrówki górskie i inne

Post »

Lidziu, Dorotko, cieszę się, że przywołałam miłe wspomnienia. :D
Maria motyczką dziabnięta
Moje wątki Aktualne: https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 4850Wiosna" onclick="window.open(this.href);return false;
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7669
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Moja następna miłość - wędrówki górskie i inne

Post »

MARYSIU.....mimo pieskiej pogody u mnie trafilam do Ciebie......ja już tu wedrowalam z Tobą tylko Ty chyba większe tempo miewasz i ja zostalam w tyle........wazne że Cię dobieglam...

pozdrawiam
Zablokowany

Wróć do „Strefa kreatywnego RELAKSU - Zagadki, humor, podróże, psychologia”