Moja balkonowa kolekcja kaktusów :) - przemek_pc

Zablokowany
Awatar użytkownika
przemek_pc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 15 mar 2013, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

hen_s pisze:Na wysiewy naturalne czyli bez świetlówek właśnie teraz nadchodzi czas. Wypada się tylko w nasionka zaopatrzeć i heja! :wink:
W sumie to trochę nasion mam. Zebrałem co nieco na jesieni z własnych roślin, głównie rebucji (ajlostery, bo są samopylne). Niby potrzebny sprzęt też jest, ale jakoś tak przekonany nie jestem :?

Nie przygotowałem się do siania w tym roku, a lubię postępować planowo. Może w następnym. Muszę też znaleźć jakieś pewne źródło zaopatrzenia :wink:

A dzisiaj profilaktycznie potraktowałem moją kolekcję środkiem przeciw przędziorkom - zaniepokoił mnie wygląd jedej rebucji, a te są wyjątkowo podatne na te cholery ;:163
Pozdrawiam,
Przemek

Mój wątek: cz.1 cz.2
Awatar użytkownika
moritius
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2578
Od: 30 sie 2010, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie (Żyraków/Rzeszów)

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

No no, rebucjowate (głównie Rebutia sensu stricto i Sulcorebutia) i lobiwie. Coś czuję, że będę wątek odwiedzał często. Bardzo przypadły mi do gustu zdjęcia z kwiatami, a ostatnia porcja sulek wygląda po prostu świetnie ;:333
Moje wątki (linki) | Hybrydy Chamaecereus na celowniku: 'Annie', 'Cintia', 'Glashouse Walz', 'Nelissa', 'Perla di Verona', 'Quenny', 'Wotan' :wink:
Pozdrawiam - Aleksander
Carpe diem. :wink: | Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion, klonów, ciekawych roślin
Awatar użytkownika
Nadzieja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 3 sty 2012, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dobczyce

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

Witam.
Bardzo ładne kaktusy posiadasz w swojej kolekcji. Będę tu zaglądać.
Awatar użytkownika
Marek L
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 980
Od: 5 maja 2012, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włodawa

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

No, no ,no - patrząc po fotka to ten balkon taki dużawy jest - czy zaanektowałeś balkon sąsiada??? :D
Sulki świetne ;:oj
Awatar użytkownika
przemek_pc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 15 mar 2013, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

moritius pisze:No no, rebucjowate (głównie Rebutia sensu stricto i Sulcorebutia) i lobiwie. Coś czuję, że będę wątek odwiedzał często. Bardzo przypadły mi do gustu zdjęcia z kwiatami, a ostatnia porcja sulek wygląda po prostu świetnie ;:333
Dzięki.
Rzeczywiście w tym wątku będzie głównie o rebucjach, ale sensu lato (rebucja, ajlostera, mediolobivia i jak niektórzy twierdzą także weingarcja i sulkorebucja). Poza tym będzie też sporo lobiwek. ;:198

Pojawią się także inne rodzaje. W mojej kolekcji zamieszują sobie całe dwa gymnokalicja, jak już pisałem wcześniej trzy mammillarie, ze trzy parodie i jeden brasilicactus (to tak żeby nie urazić Henryka :wink: ).

Poza tym jest jeszcze pięć neoporterii (w tym jeden horridocactus). aha, i jeszcze dwa echinocereusy.

I jest jeszcze coś czego gatunkowo nie potrafię zidentyfikować (jakiś echinofossulocactus).

Reszta to rebucje, sulkorebucje i lobiwie, a wszystko co powyżej, pozostaje w mojej kolekcji tylko i wyłącznie przez sentyment do nich (za wyjątkiem neoporterii) :)
Pozdrawiam,
Przemek

Mój wątek: cz.1 cz.2
Awatar użytkownika
przemek_pc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 15 mar 2013, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

Marek L pisze:No, no ,no - patrząc po fotka to ten balkon taki dużawy jest - czy zaanektowałeś balkon sąsiada??? :D
Sulki świetne ;:oj
Niestety balkon nie jest tak duży jakbym chciał. Chociaż pracuję nad tym, żeby moja kolekcja mogła się powiększyć. Czekam tylko na trochę lepszą pogodę. Efekty pokażę na forum ;:198
Pozdrawiam,
Przemek

Mój wątek: cz.1 cz.2
Awatar użytkownika
maqa
500p
500p
Posty: 812
Od: 26 lut 2012, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

hej :wit
niezła kolekcja kaktusów,
jak posiadasz grubosze to również chętne zobaczymy ;)
Awatar użytkownika
Rejden
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2761
Od: 22 sie 2012, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Będzin, Zagłębie Dąbrowskie

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

Witam i ja na forum.
Pięknie rozpoczęty wątek i kolejny dowód na powodzenia w uprawie balkonowej ;:138
Awatar użytkownika
przemek_pc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 15 mar 2013, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

maqa pisze:hej :wit
niezła kolekcja kaktusów,
jak posiadasz grubosze to również chętne zobaczymy ;)
Niestety mam tylko jednego - grubosza drzewiastego, i jest jeszcze bardzo młody :)
Pozdrawiam,
Przemek

Mój wątek: cz.1 cz.2
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

przemek_pc napisał(a):
W mojej kolekcji zamieszują sobie całe dwa gymnokalicja, jak już pisałem wcześniej trzy mammillarie, ze trzy parodie i jeden brasilicactus (to tak żeby nie urazić Henryka :) ).
Dlaczego urazić?? Przecież tak jest szczegółowo i... prawdziwie. Bo gdzie brasilicactus do parodii?? Jakie te rośliny są różne każdy widzi... ;:132

Tak sobie myślę, że za jakiś czas jak już się tu opatrzysz na Forum to więcej różnych chciejstw mieć będziesz. Urozmaicisz jeszcze bardziej kolekcję. I ilość parodii oraz gymno niepomiernie wzrośnie - taką mam nadzieję i tego życzę. A co! :D
Awatar użytkownika
przemek_pc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 15 mar 2013, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

hen_s pisze:Bo gdzie brasilicactus do parodii?? Jakie te rośliny są różne każdy widzi... ;:132

Tak sobie myślę, że za jakiś czas jak już się tu opatrzysz na Forum to więcej różnych chciejstw mieć będziesz. Urozmaicisz jeszcze bardziej kolekcję. I ilość parodii oraz gymno niepomiernie wzrośnie - taką mam nadzieję i tego życzę. A co! :D
Zapewne masz rację, jeżeli chodzi o brasilicactusa. Jednak w większości współczesnej literatury występuje on jako synonim parodii, chociaż jak wspomniałeś są z wyglądu różne.

Jeżeli chodzi o urozmaicenie kolekcji, to już to przerabiałem :wink: Kaktusy są obecne w moim mieszkaniu już od kilku lat. Początki miałem takie jak zapewne wszyscy. Trudno było się powstrzymać, aby przejść obojętnie obok jakiegokolwiek kaktusa. No i w konsekwencji najpierw na parapecie, a potem na balkonie panował totalny "bałagan". Po jakimś roku, czy dwóch moim sercem zawładnęły całkowicie najpierw wszelakie rebucje, a potem także lobiwie. I tak już pozostało. Chociaż przyznam, że jak widzę kaktusa innego rodzaju to pokusa też jest, i naprawdę ciężko jest czasami nad sobą zapanować.

A "chciejstw" mam mnóstwo. Niemniej jednak koncentrują się one wokół rebucji (szczególnie mediolobiwii, któych nie mam wiele) i lobiwii. "Poluję" także na akantokalicja (a te z kolei niektórzy zaliczają, zresztą tak jak lobiwie, do echinopsisów) oraz neoporterie (szczególnie te, które wcześniej były, lub w dalszym ciągu są, zaliczane do rodzaju Horridocactus oraz Pyrrhocactus).

Jeżeli chodzi o parodie to podobają mi się kwiaty P. herteri oraz P. sanguiniflora ;:333
Pozdrawiam,
Przemek

Mój wątek: cz.1 cz.2
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

Wracając do siania - jeśli jeszcze nie siałeś, a planujesz jakieś wysiewy w przyszłości to bierz zebrane nasiona i siej. A to dla przetrenowania. Filozofii w sianiu rebucjowatych za wiele nie ma, ale warto zebrać jakieś doświadczenia, żeby nie wtopić z droższymi nasionami, bo różne rzeczy mogą się zdarzyć. Ja z pierwszego wysiewu (to były różne różności, bo się nei sprofilowałem jeszcze wtedy) straciłem ponad 90% roślin przez... koty ;:138 Od tego czasu mam nauczkę, jak kuwety zabezpieczać przed tymi szkodnikami ;]
A źródła nasion omówione tutaj:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 77&start=0
Ja polecam w szczególności Succseed (trochę drogo, ale świetna obłsuga, nasiona są nawet po tygodniu od zapłaty na miejscu, a kiełkowałność rebucjowatych fenomenalna porównując do innych sprzedawców), no i może Berchta (choć tu słabiej pod względem szybkości i kiełkowalności). A i jeszcze de Barmon był niezły.

No i śliczne suleczki. Małe, ale ja lubię małe. Też powoli się coś zaopatrzam w te górale. Szkoda tylko, że one takie modne, przez co niektórzy się strasznie z nimi cenią.
Moje wątki: najstarszy, stary, nowy
Albumy: Mediolobivia, Aylostera
Awatar użytkownika
przemek_pc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 15 mar 2013, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

czarny pisze:Wracając do siania - jeśli jeszcze nie siałeś, a planujesz jakieś wysiewy w przyszłości to bierz zebrane nasiona i siej. A to dla przetrenowania.
W więc za radą Szanownego Kolegi, posiałem dzisiaj co nieco, z nasion, które zebrałem ze swoich roślin na jesieni ;:oj

Rebutia (Aylostera) albipilosa
Rebutia odehnalii
Rebutia (Aylostera) pulvinosa
Rebutia winteriana
Rebutia (Aylostera) spegazziniana
Rebutia chrysacantha var. elegans
Rebutia (Aylostera) robustispina
Rebutia senilis
Rebutia (Mediolobivia) atrovirens 'haefneriana'
Rebutia (Aylostera) narvaecensis


Zobaczymy co z tego wyjdzie :?: I zostało mi jeszcze sporo nasion R. narvaecensis... Chętnie się podzielę, żeby się nie zmarnowały :wink:
Pozdrawiam,
Przemek

Mój wątek: cz.1 cz.2
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”