Ogrzewanie tunelu foliowego

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Jerome
100p
100p
Posty: 199
Od: 30 sie 2012, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brandenburgia

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

A mozesz cos napisac o kosztach tej instalacji? Takä samä nagrzewnice znalazlem za 250 ?, to wydaje sie byc niezlä cenä, ale lista zalecanego wyposazenia dodatkowego jest troche szokujäca, bo wychodzi dodatkowo jeszcze 500. jeśli mozesz chociaz schematycznie nakreslic instalacje piec-nagrzewnica, bylbym bardzo wdzieczny.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 15&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Z czego miałoby wynikać zmniejszenie spalania ? Z tego że będziesz więcej ciepła odbierał/dystrubuował ?
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Sebastian1686
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 7 sty 2013, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Szybszy obieg wody między nagrzewnicą a piecem spowoduje mniejszy spadek tem. wody na nagrzewnicy, cieplejsza woda wraca do pieca i mniej energii jest potrzebne do ponownego podgrzania wody, obecnie na zasilaniu z pieca mam 90 stopni a na powrocie 60, a powinno być 90/70.

Koszty:
W moim przypadku tunel mały 16/9/2,5m, nagrzewnica Blowair S3 za 1500zł, odpowietrznik przed nagrzewnicą za 40 zł automatyczny, zawory, rury, kolanka i 20 innych pierdół do podłączenia w sumie około 500zł, kupowałem w najdroższym sklepie w okolicy ponieważ nie wiedziałem że jest najdroższy dowiedziałem się po fakcie, na allegro jest o połowę taniej.

Tunele duże:
Nagrzewnice Volcano 2 za 1800zł na dzień dzisiejszy 1 szt, niestety przy mrozach -17 i jednej foli musiałem odpalić stary piec nadmuchowy aby dogrzać tunel, przy 2 foliach z poduszką powietrzna nie byłoby problemu. Aczkolwiek dokupię jeszcze jedna i podwieszę po drugiej stronie tunelu dla lepszej rotacji powietrza.

Jeśli chodzi o koszty to w sumie nie jest to tania instalacji ponieważ piec do 3 nagrzewnic to minimum 50kw. U mnie na dzień dzisiejszy wszystko pracuje na piecu Atmos DC18S (20 KW) który jest piecem zgazowującym, jakoś daje radę ale dokładam przy mrozach co 40 min i w ciągu 3 tygodni palenia dzień/noc ponieważ mamy zasrana zimę spaliłem około 6-7 m3 drzewa MASAKRA.

Plusem jest 17 stopni w tunelu i nieważne czy na dworze -5 czy -15, napływ gorącego powietrza reguluje regulatorem obrotów za 180zł.

Wcześniej miałem CO i przy takich mrozach w tunelach 5 stopni na plusie i odebiałe rośliny. Więc jest lepiej nie wspominając o oszczędzaniu na miale. :)
Szkoda tylko że w ogóle nie śpię, ale do wiosny już niedaleko.
Jerome
100p
100p
Posty: 199
Od: 30 sie 2012, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brandenburgia

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

No niestety, pospac sie nie da. Teraz wlasnie wrzucilem teraz male co nieco do pieca. Na zewnätrz minus 14. Koniec marca, szlag by to. :evil:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 15&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
PASSAT
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 kwie 2013, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Witam
Co prawda już po sezonie grzewczym jednak trzeba dogrzewać w nocy.
Rewelacyjnym urządzeniem do ogrzewania (dogrzewania) tunelu jest Nagrzewnica Powietrza Pasat.
Jest to urządzenie które wstawiamy do tunelu zasypujemy ekogroszkiem groszkiem miałem a nawet peletem lub ząbkom
Jest to spalane w komorze i wydmuchiwane same ciepłe powietrze.Nagrzewnica pracuje w układzie efektywnej wymiany ciepła.Przez stalowy wymiennik wentylator przetłacza powietrze ogrzewając je. Zaletą tego rozwiązania jest brak pośredniego czynnika jakim jest ciecz (woda) Przez co bardzo oszczędne.
Urządzenie podłączamy do czujnika który steruje nam temperaturą w tunelu i już mamy całą noc przespaną.
Urządzenie jest sprawdzone i pracuje u wielu ogrodników
Jeżeli ktoś jest bliżej zainteresowany mogę spokojnie podać numery telefonów do osób które maja zastosowaną te urządzenie
i Podzielą się swoimi doświadczeniami
Pozdrawiam
fumikko
100p
100p
Posty: 155
Od: 2 cze 2013, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: ogrzewanie w tunelu foliowym

Post »

Pawcio0086, mam pytanie ....stoję przed potrzebą postawienia tunelu ale nie mam pojęcia i nigdzie nie mogę za specjalnie znaleźć informacji jaką ilość węgla czy miału należy założyć na ogrzewanie tunelu przez cały sezon ....gdzieś przeczytałem że jest to ok 200kg na m2 powierzchni czy masz doświadczenie w tej kwestii ?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: ogrzewanie w tunelu foliowym

Post »

Założenia zużycia opału na nic się zdadzą, jak będzie dodatnia temperatura lub bardzo ujemna, to zużycie będzie kilkakrotnie inne. te 200kg/1m2, to pewnie założenie użycia opału przez cały rok. Ale wystarczy założyć kurtynę termiczną i zużycie spadnie np. do 40% dla tej samej temperatury.
Jak rozumiemy ogrzewanie podłogowe, jeśli myślimy o położeniu rur w glebie, to może być dużym błędem przy uprawie pomidorów, bardziej celowe może być przy uprawie ogórków.
moniaiogrod musisz zacząć jaką mocą i ilością opału dysponujesz w kotłowni i od tego uzależnisz termin sadzenia, można zacząć od ogrzewania jednego tunelu i co tydzień dorzucać następny tunel . W ostatnim tunelu pewnie by wystarczyła nagrzewnica zasilana Twoją gorącą wodą.
baktus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 sie 2014, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Witam.Jeśli to możliwe proszę o odpowiedz Sebastian1686 .Czy nagrzewnice blowair i volcano dalej pracują bez zarzutu i która wydaje sie lepszym wyborem?czy nie jest to jakis chinski chłam.Planuje załozyc 4 nagrzewnice w pieczarkarniach w takich tunelach foliowych z foli i 10 styropianu z szczytami murowanymi o rozmiarze 6/12/3,5 i.pozdrawiam
Daniel Green
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 28 wrz 2014, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Cześć Wszystkim! :wit
Chcę kupić tunel foliowy 6x3m. Będę hodowl w nim kwiaty jednoroczne i krzewy, drzewka ozdobne. Rośliny będą wsiane z nasion, plus kilka dziesiąt sadzonek drzew, które wyhodowalem w tym roku. Uprawę chcę zacząć od lutego, wymagane temperatura ok. 20 stopni. Jest to hodowla, jak widać po metrażu tunelu, amatorska. Moje pytanie do Was Drodzy Forumowicze, czy istnieje tanie rozwiązanie grzewcze dla tak malego obiektu? (Znajde urzadzenie lub system grzewczy do 500zl?)

Uprzejmie prosimy o pisanie postów w języku polskim, pomid.
Daniel
Daniel Green
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 28 wrz 2014, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Sprzedawca polecił mi do ogrzewania tunelu 6/3/2, nagrzewnicę gazową o mocy 10 KW. Zastanawiam się nad tym czy tego typu ogrzewanie będzie odpowiednie dla roślin oraz jakie mogą być koszty zużycia gazu takiego urządzenia. Może ktoś z Was miał do czynienia w praktyce z takim urządzeniem?
Chce ogrzewać tunel od lutego.

P.S.
Przepraszam za częściowy brak polskich liter w poprzednim poście.
Obecnie używam komputera stacjonarnego więc nie powinno się to powtórzyć.


Dziękujemy, ekipa i forumowicze.
Daniel
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Najbardziej powinieneś skupić się, aby nie uciekało ciepło, może jakieś kurtyny termoizolacyjne, a potem dopiero ogrzewanie i wtedy 2kW powinno wystarczyć, bo 10kW to powinno nawet wystarczyć do ogrzania domku jednorodzinnego przy dobrym ociepleniu. Gaz, prąd i olej opałowy są dosyć drogie, aby oszczędnie ogrzewać tunel, cztery razy tańszy może być więgiel i wystarczy jakiś piecyk, a nad nim wentylator mieszający powietrze i można takiej folii ogrzewać, chociaż trzeba liczyć się zwiększoną pracą i nadzorem. Mając jakiś stary piec co, też można zastosować kaloryfery, rury, bądź piec na dmuchanie gorącym powietrzem.
Ps. Nagrzewnica 10kW w tak małym pomieszczeniu bez doprowadzania świeżego powietrza, w bardzo krótkim czasie spali tlen i będzie wytwarzał się tlenek węgla.
Anusiak1983
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 17 sie 2014, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ogrzewanie tunelu foliowego.

Post »

Witam serdecznie, mam takie pytanko. Czy ktokolwiek z forumowiczów używa nagrzewnicy gazowej do ogrzewania tunelu???Jeżeli tak to czy to zdaje egzamin. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu filiowego

Post »

Opłaci się tylko przed spodziewanymi przymrozkami, stosowanie przez krótki czas.
A tak, to warto najpierw poszukać w wyszukiwarce na ten temat, chociażby http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 6&start=84
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”