Melioracja(drenaż) podmokłej działki

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Lesnik89
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 sty 2013, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Drenaż podmokłych terenów.

Post »

Gleba najlepsza to granulometrycznie do ogrodu: gliniasto-piaszczysta, lub piasek gliniasty. Wtedy woda nie stoi zbyt długo, i zbyt szybko nie ucieka. Przy gliniastej, to pewnie czekasz na intensywne opady, bo pewnie latem twarda, jak beton, a z kolei, jak zleje deszczem, to przez tydzień błotko :P

Jak masz obawy, to rozluźnij glebę piaskiem w miejscu sadzenia, powinno pomóc.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Drenaż podmokłych terenów.

Post »

Zrób podwyższone rabaty a na brzegach rabat rura drenażowa.
Arek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 6 sty 2013, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Drenaż podmokłych terenów.

Post »

U Ciebie jest potrzebna studnia, która będzie zbierała wodę i do niej doprowadzić węże zbierające wodę z działki, które będą podłączone do rynien domu i wkopane w ziemię owinięte agrowłókniną i przysypane żwirem.
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Melioracja. Moja nowa działka jest podmokła

Post »

U nas też działki były podmokłe. Jak się ludzie wprowadzili i posadzili sporo drzew i krzewów ... to warunki wodne się poprawiły. Czasami zalewa jednak działki ale już nie jest tak ciezko jak kiedyś że woda chlupotała na trawie.
Czasami wystarczy kilka jesionów posadzić na lekkich wzniesieniach.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Awatar użytkownika
agat
100p
100p
Posty: 113
Od: 8 mar 2013, o 00:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Drenaż fundamentów a ogród.

Post »

Jeszcze chciałam Was o coś podpytać, otóż zastanawiam się nad założeniem drenażu rynien. W ramach tego założenia mają być w trawnik wyprowadzone rury drenarki w oplocie i obsypane dookoła żwirem rzecznym (4 tony żwiru na 4 rynny, w działkę ok. 600 m2, w tym teren zielony ok. 300m2). Obawiam się, czy ten drenaż rynien nie wydrenuje mi generalnie całego podłoża istniejącego, tj. nie zachwieje istniejącej równowagi wodnej, jaka istnieje obecnie. U mnie teren nie jest podmokły, wody nie stoją długo po intensywnych opadach czy roztopach. Boję się, ze tego żwiru będzie za dużo i deszczówka padająca bezpośrednio na teren ze żwirem inaczej wsiąka i inaczej się wchłania, słowem : przelatuje niżej. Nie chciałabym zrobić jakiegoś błędu.
Co sądzicie?
Serdeczności
Agata
karr-km
200p
200p
Posty: 377
Od: 3 paź 2011, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: TBG

Re: Drenaż fundamentów a ogród.

Post »

Mogę polecić oplatanie rur drenażowych geowłókniną. Mam tak zrobione wokoło domu przy fundamencie, a woda jest odprowadzana do studni murowanej (H 4m kwadrat 1,5m). Woda w studni jest czyściutka.
Awatar użytkownika
agat
100p
100p
Posty: 113
Od: 8 mar 2013, o 00:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Drenaż fundamentów a ogród.

Post »

Uzupełniam wpis, żeby było jaśniej: chodzi o odprowadzenie wody z rynien do gruntu, a nie o osuszenie terenu. Bo grunt nie jest podmokły, woda nigdy nie stoi.
Jakie rozwiązania byłyby najtańsze?
Serdeczności
Agata
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Drenaż fundamentów a ogród.

Post »

studnia chłonna.
marcinek123
100p
100p
Posty: 152
Od: 28 mar 2013, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Podmokła ziemia - Co zrobić?

Post »

Kupiliśmy w okolicy kawałek ziemi 5 klasy. Chcemy zasadzić tam część pomidorów i papryk. Problem polega na tym ze jest to teren dość zaniżony otoczony z 2 stron ulicą o pochyleniu na działkę tak ze woda z roztopów i opadów deszczu tam spływa. Teraz wygląda jak małe jeziorko. Czy są jakieś sposoby na uprawę na takim terenie. (nawiezienie ziemi teraz nie wchodzi w grę)
Awatar użytkownika
pawel1000
50p
50p
Posty: 76
Od: 20 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skawina małopolska

Re: Podmokła ziemia - Co zrobić?

Post »

http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 42&t=51630

W tym wątku, forumowicz opisuje jak sadzić pomidory na redlinach.
To jest chyba najlepszy sposób, sadzenia na podmokłym terenie.
Pozdrawiam Paweł.
Mariuszsowka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 cze 2013, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Działka nizinna i walka z wodą.

Post »

Witam szanownych forumowiczów. Piszę tutaj pierwszy raz i oczekuję że sympatycy ogródków pomogą mi w problemie jakim jest często zalewany ogródek, a zwłaszcza po deszczu.
Problem jest o tyle trudny że jestem otoczony z każdej strony wyższymi terenami i mimo że obok znajduje się rów melioracyjny (chyba tak się nazywa) to pełnił swoją funkcję zanim w sąsiedztwie nie powstał autokomis wzniesiony ok. 2 metry wyżej. Więc poziom wody wypiera poza koryto i utrzymuje się tygodniami - brak jakiegokolwiek odpływu.
Pewien sąsiad podpowiedział mi że że jeśli wykopię dół na głębokość 1 - 1.5 metra to woda odpłynie z wodami gruntowymi. Zastanawia mnie jednak czy ma to sens z racji tego że w ogródku obok kolega ma oczko wykopane również dość głęboko i też mu wszystko zalewa.
Bardzo proszę o porady. ;:219
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Działka nizinna i walka z wodą.

Post »

Do kogo należy rów, i czy sąsiad nawiózł ziemi legalnie? Zgodnie z prawem wodnym, nie wolno zmieniać stosunków wodnych na gruncie. Jeśli można wykazać, iż z powodu zmiany rzędnej terenu wpływa to stan wody na Twojej działce to można zawiadomić właściwy organ- Starostę (wydział budownictwa i wydzial ochrony środowiska - a najprościej pismo do Starosty i niech sami dzielą wg kompetencji). A może wystarczy tylko wyczyścić rów?
Wówczas i tak zgłoszenie do Starosty, jeśli korzystający z rowu nie chcą go czyścić - Starosta zobowiązany jest wydać decyzję nakazującą. Uchylenie od tego nakazu skutkuje grzywną i wykonaniem zastępczym.

Można udawać, że nie chce się wojować ze sąsiadem, ale czasem trzeba się wówczas pogodzić, że mamy zalaną działkę.
Awatar użytkownika
lilija
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 6 sty 2014, o 19:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Drenaż podmokłych terenów.

Post »

Witam. Mam kilka pytań dotyczących drenażu w ogrodzie.
Mimo, że ziemię (glinę) przekopano na głębokość ok.1,6 m (pod rury do pompy ciepła)a wierzchnią warstwę wymieszano z piaskiem, wzbogacono czarnoziemem to i tak jest mokro i można sadzić ryż. :D
I teraz mam kilka pytań odnośnie drenażu.
Czy rury drenarski fi 100 wystarczą?
Co lepiej położyć? "Tradycyjnie" geowłókninę, żwir i rury czy może lepsze są rury z otuliną z kokosa lub geowłókniny? Z otuliną mniej roboty ale czy lepsze?
Jeżeli "tradycyjnie" to ile potrzeba żwiru na 10 m długości rury i jaką szeroką geowłókninę zastosować?
Oczywiście chodzi mi o oszacowanie kosztów.
Proszę o radę.
pozdrawiam,Ania
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”