Moja balkonowa kolekcja kaktusów :) - przemek_pc

Zablokowany
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

Potentat w hodowli parapetowej (balkonowej)... Brzmi dumnie. ;:306

Poważnie pisząc u mnie od kolejnych chciejstw głowa boli a miejsca coraz mniej...

Chętnie popatrzę u Kolegi na całość kolekcji, wtedy możemy dopiero napisać czy kolekcja jest przyszłościowa jeśli chodzi o miejsce do uprawy dalszych roślin z pięknych krain Ameryki Południowej. ;:204
Awatar użytkownika
przemek_pc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 15 mar 2013, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

czarny pisze:No ja powiem szczerze, że z tych dodatkowych zdjęć, to to jednak mi nie wygląda na torquatkę ;P Sorki za czepialstwo, ale mam to dzięki temu, że jakieś 30 % mojego materiału mediolobiwek, pochodzenia w zasadzie głównie czeskiego, okazało się być z błędem. Co mnie dość zirytowało. Nie przesądziłbym na 100% bo roślinka na tym zdjęciu mocno napita, może nawet ciutek wyciągnięta, ale dla mnie torquatka ma przede wszystkim silniej zaznaczone żebra, a aureole też raczej są gęściej rozstawione. Wstawię fotki części moich torquatek, choć to młode roślinki, a dodatkowe jeszcze nie napite i zimujące.
(...)
Żeby nie było czekam na więcej, co tam jeszcze u siebie chowasz :] Kupujesz roślinki czy też siejesz? Generalnie po zebraniu (prawie) wszystkiego z medio, chce pójść bardziej w ajlosterki i może sulki i szukam ludzi na wymianki, żeby już nie wydawać kasy. I chciałbym Cię zmartwić też takim faktem, iż te cholerne roślinki... rosną :tan Dziś 200, za 5 lat tylko 100, hehe. Ja mam takiego farta, że zbierać medio zacząłem w bloku, a obecnie już jestem współposiadaczem sporego ogrodu, więc mogę jechać w ciacho :]
Nie będę się spierał :) Chociaż jako R. torquata zostało to "coś" przeze mnie zakupione.
W końcu to Wy jesteście profesjonalistami. Dzięki w ogóle za cenne uwagi. Będę musiał poświęcić trochę czasu, żeby sprobować tę mediolobiwkę zidentyfikować. Może jak trochę podrośnie...

Jeżeli chodzi o warunki, to mam nadzieję w bliższej lub dalszej przyszłości uda mi się opuścić mieszkanie w bloku, a wtedy pomyślę nad czymś w rodzaju ogrodu zimowego, albo przynajmniej tunelu... Chociaż i teraz miałbym możliwość "zbudowania" jakiejś szklarenki, tylko trochę dalej od domu.

Co do powiększania się kolekcji, to jeszcze jakiś zapas na balkonie mam :wink: Jak zrobi się trochę cieplej będę robił większe półki.

Jak na razie to rośliny kupuję. Na sianie trochę brakuje mi czasu, ze względu na obowiązki rodzinne i służbowe :(

Co do wymiany, to chętnie jak będzie coś Ciebie interesowało udostępnię - choć w moim wypadku w grę wchodzą - z tego względu, że nie sieję - odrosty, i jeżeli Ci to będzie odpowiadało, to nie ma problemu. Zrobię listę moich roślin i wrzucę na forum. Ale bardzo dużo moich kaktusów to rośliny bardzo młode lub młode...
Pozdrawiam,
Przemek

Mój wątek: cz.1 cz.2
Awatar użytkownika
przemek_pc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 15 mar 2013, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

A teraz tak przed snem, jeszcze kilka wspomnień z poprzednego sezonu :wink:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I zaczekam, aż zaczną kwitnąć w tym sezonie...
Pozdrawiam,
Przemek

Mój wątek: cz.1 cz.2
Awatar użytkownika
Andrew Be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 803
Od: 19 lut 2013, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

No i już mam po spaniu :;230
Musiałeś!!??
A tak na serio, to baaaardzo ładne. Też tak chcę. ;:65 Ale jeszcze sobie poczekam, bo moje mają już 5 tygodni... więc jeszcze troszkę i zakwitną :;230
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
LUKASxd
500p
500p
Posty: 897
Od: 30 wrz 2012, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jawor (okolice Legnicy)

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

Widać, że dobrze o nie dbasz, że Ci tam wdzięcznie kwitną :wink:
Super fotki :D
Najbardziej spodobały mi się te dwa zdjęcia:
Obrazek Obrazek
To jest Lobivia sp.??
Piękna :D
Pozdrawiam :D
Zapraszam was do mojego wątku :wink: :
Kaktusiki - LUKASxd
Łukasz
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

Bez przesady, sianie nie zajmuje nie wiadomo ile czasu. Dwie godzinki i ostatnio obsiałem 100 poletek. Potem wystarczy ze 2 razy na tydzień zajrzeć czy nie ma grzyba, spryskać kimś previkurem i wszystko. Polecam bo to najlepszy sposób na rozwój kolekcji, tym bardziej jak w planach przeprowadzki. Jedynie kicha, ze w Polsce nie ma za bardzo od kogo kupować nasion i trzeba lukać na zagranicznych sprzedawców.
A całoroczny ogród zimowy to super sprawa. Natomiast dla rebucjowatych to ja bym nie stawiał foliaka. Najlepiej się czują na świeżym powietrzu - czyli stół i jakieś przykrycie z góry, żeby deszcz nie lał i wszystko :]
A kwiaty śliczne :]
Moje wątki: najstarszy, stary, nowy
Albumy: Mediolobivia, Aylostera
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

Bardzo ładne kaktusy i zdjęcia. ;:138

Prośba jest jedna: podpisuj fotki. Wtedy jest wiele lepiej bo każdy może porównać, dopisać do listy etc...
Awatar użytkownika
przemek_pc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 15 mar 2013, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

LUKASxd pisze:Widać, że dobrze o nie dbasz, że Ci tam wdzięcznie kwitną :wink:
Super fotki :D
Najbardziej spodobały mi się te dwa zdjęcia:
Obrazek Obrazek
To jest Lobivia sp.??
Piękna :D
Pozdrawiam :D
Tak to jest lobivia. U mnie jest opisana jako L. acanthoplegma, ale głowy sobie uciąć nie dam, że to jest akurat ten gatunek (nie wiem czy występuje z białym kwiatem). Musiałby się na ten temat wypowiedzieć jakiś specjalista od lobiwek.
Pozdrawiam,
Przemek

Mój wątek: cz.1 cz.2
Awatar użytkownika
przemek_pc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 15 mar 2013, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

czarny pisze:Bez przesady, sianie nie zajmuje nie wiadomo ile czasu. Dwie godzinki i ostatnio obsiałem 100 poletek. Potem wystarczy ze 2 razy na tydzień zajrzeć czy nie ma grzyba, spryskać kimś previkurem i wszystko. Polecam bo to najlepszy sposób na rozwój kolekcji, tym bardziej jak w planach przeprowadzki. Jedynie kicha, ze w Polsce nie ma za bardzo od kogo kupować nasion i trzeba lukać na zagranicznych sprzedawców.
A całoroczny ogród zimowy to super sprawa. Natomiast dla rebucjowatych to ja bym nie stawiał foliaka. Najlepiej się czują na świeżym powietrzu - czyli stół i jakieś przykrycie z góry, żeby deszcz nie lał i wszystko :]
A kwiaty śliczne :]
Ok. Ale jest jeszcze kwestia miejsca, w którym później siewki miałyby rosnąć. Nie wiem czy przy kolekcji balkonowej posiadanie kilkunastu lub kilkudziesięciu sztuk jednego gatunku ma sens - co innego jak ma się ogród czy tunel. Co nie znaczy, że nigdy nie będę siał :wink:

Jeśli tylko nie będę w stanie zdobyć rośliny, która mnie interesuje, a będę mógł zdobyć jej nasiona - to na pewno to zrobię.

P.S. Wczoraj podziwiałem Twoją wspaniałą kolekcję. Byłoby w niej kilka roślin, które by mnie interesowały :)
Pozdrawiam,
Przemek

Mój wątek: cz.1 cz.2
Awatar użytkownika
przemek_pc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 15 mar 2013, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

hen_s pisze:Bardzo ładne kaktusy i zdjęcia. ;:138

Prośba jest jedna: podpisuj fotki. Wtedy jest wiele lepiej bo każdy może porównać, dopisać do listy etc...
Dzięki. Zgodnie z życzeniem, kolejne wstawiane fotki będą podpisywane. :wink:

Twoje parodie też są piękne, chociaż to nie moja bajka. Mam tylko trzy, z czego jeszcze żadna mi w życiu nie zakwitła (pewnie dlatego, że traktuję je tak jak rebucjowate (z góry za to przepraszam ;:224 )). Trzymam je chyba tylko z sentymentu. Chociaż muszę przyznać, że na B. haselbergii pojawiły się - po raz pierwszy - pączki :D Więc może się trochę z nimi bardziej zaprzyjaźnię?
Pozdrawiam,
Przemek

Mój wątek: cz.1 cz.2
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

Zgodnie z życzeniem, kolejne wstawiane fotki będą podpisywane. :wink:
Tutaj taka praktyka. :)
Ot, chociażby po to aby można było w notesiku kolejne chciejstwo zapisać. ;:108
Twoje parodie też są piękne, chociaż to nie moja bajka.
Nie widziałem Cię na wątku. :?
Interesują Cię w ogóle? Teoretycznie to rejon występowania ten sam co rebucjowate...
Mam tylko trzy, z czego jeszcze żadna mi w życiu nie zakwitła
Pewnie nieduże - to dlatego. Inaczej one muszą kwitnąć. :wink:
na B. haselbergii pojawiły się - po raz pierwszy - pączki :D
To nie Parodia a Brasilicactus. Niby teraz włączony do rodzaju ale wg. mnie zupełnie inny niż typowe parodie. Takie wrzucanie do jednego "worka" jest bardzo denerwujące - wiele o tym tutaj pisaliśmy na różnych wątkach.
Ja jestem zwolennikiem starej klasyfikacji i nią się posługuję. W moim wieku już widocznie nie czas na zmiany. ;:218
Awatar użytkownika
przemek_pc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 15 mar 2013, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

Nie wiem jak u Was, ale na mój balkon nieśmiało wkracza wiosna :D

Niektóre kaktusy zaczynają się budzić z zimowego snu, pomimo nadal względnie niskiej temperatury (ok. 3-10 stopni) i braku wody...

Poniżej kilka fotek:

Obrazek Obrazek Obrazek
Rebutia krainziana Sulcorebutia langerii Rebutia violaciflora

Obrazek Obrazek
Rebutia marsoneri Rebutia marsoneri var. sieperdaiana

Obrazek
Rebutia (Aylostera) brunescens Lau383

Obrazek
Brasilicactus haselbergii
Pozdrawiam,
Przemek

Mój wątek: cz.1 cz.2
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

O! Jakie ładne rośliny! I z pąkami! :)

Do tego ślicznie podpisane. Super! ;:333

U mnie nawet widoku na wiosnę nie ma. Śniegu po kolana, mróz tęgi - a jeszcze większy zapowiadają - wiosna jeszcze dalekooooo... ;:202
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”