Ziemia gliniasta - pytania,porady

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
aurynka
---
Posty: 2061
Od: 26 wrz 2006, o 14:28

Post »

Dzięki Wam! :D Spróbuję ją nafaszerować torfem i zobaczę jakie będą rezultaty. :)
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Post »

Aurynko! Ja się zastanawiam, czy nie zastosować (jak będzie taka potrzeba)na moim przyszłym warzywniaczku podlewania kropelkowego. Wyczytałam o nim u Erazma.
A jak często jesteś na działce? Pewnie o tym pisałaś, ale tak dużo czytam na tym forum, że na razie mam trochę mętlik w głowie :wink:
Pozdrawiam serdecznie
aurynka
---
Posty: 2061
Od: 26 wrz 2006, o 14:28

Post »

Wiśnia pisze:Aurynko! Ja się zastanawiam, czy nie zastosować (jak będzie taka potrzeba)na moim przyszłym warzywniaczku podlewania kropelkowego. Wyczytałam o nim u Erazma.
A jak często jesteś na działce? Pewnie o tym pisałaś, ale tak dużo czytam na tym forum, że na razie mam trochę mętlik w głowie :wink:
W sezonie jestem co sobotę, a w lecie dodatkowo czasami nocuję tam od piątku do niedzieli. :D Przejrzę sobie u Erazma to podlewnie kropelkowe, bo nie mam pojęcia na czym polega. :D
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

aurynka pisze:... Przejrzę sobie u Erazma to podlewnie kropelkowe, bo nie mam pojęcia na czym polega. :D
Piszę o nim w temacie "Od Erazma do Wszystkich ..." ale nie pamiętam strony oraz na http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=459&start=0 To naprawdę duża wygoda. Polecam wszystkim. Nadaje się do podlewania warzyw, kwiatów, tuneli foliowych, szklarni, ... :wink:
Pozdrawiam Andrzej.
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Aurynko dodaj do swojej ziemi torfu i kompostu.
W znacznym stopniu zmieni się struktura Twojej gleby.
Ja natomiast mam piaseczek :D
i właśnie do roku dodaję na jesień trochę gliny,
aby ziemia była trochę cięższa.
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Post »

Proponuje sprawdzić pH ziemi. Może poprawisz strukturę gleby przez wapnowanie.
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Mariola szkoda, że tak daleko mieszkamy od siebie, wymieniłybyśmy po trochę nasze gleby i wyszłaby taka w sam raz.
W piaseczku fajnie się robi, zawsze jest miękko, tylko podlewania trzeba pilnować, no i minerały pewnie Ci szybko uciekają.
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

lila31 pisze:W piaseczku fajnie się robi, zawsze jest miękko, tylko podlewania trzeba pilnować, no i minerały pewnie Ci szybko uciekają.
No właśnie. Lilu Ty podlewasz zapewne raz na dwa tygodnie :D
a ja w upalne dni gdzie temperatura dochodziła do + 38 stopni w cieniu podlewałam rano a wieczorem wszystko prawie "leżało"
Nie było znaku po wodzie. :D
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Może nie raz na dwa tygodnie, ale raz na tydzień, ale porządnie. Jedynie młodzież (nowo posadzone rośliny) dostawała wodę częściej.
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

cynia pisze:Proponuje sprawdzić pH ziemi. Może poprawisz strukturę gleby przez wapnowanie.
Badanie pH jest podstawą w/g niego można obliczyć ile dodać wapna tlenkowego
Mariola54 pisze:Aurynko dodaj do swojej ziemi torfu
Torf pogorszy nie najlepsze już stosunki wodno powietrzne gleby
Mariola54 pisze:i kompostu
jak najbardziej wskazane też jako przedplon do przekopania motylkowe
Coondelboory pisze:Myślę, że jak władujesz w nią odpowiednią ilość materii organicznej to sie poprawi. Poza tym możesz ją odchudzić piaskiem.
Przy próbie zastosowania czystego piasku(pH= 8 ) trzeba znać pH gleby bo można pogorszyć
bardziej wskazany dodatek gleb bielicowych
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
aśka2006
500p
500p
Posty: 556
Od: 18 gru 2007, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn warmia i mazury

Ciężka glina - pomocy ! ( gliniasta ziemia )

Post »

:( Dwa lata temu kupiłam działkę i założyłam na niej mały sad i inne nasadzenia ozdobne. Niestety nie znam się na jakości gleby i posadziłam to wszystko na ciężkiej glinie. Część działki jest na górce i tam jest naprawdę tragicznie - sucho i strasznie twardo (podobno IV klasa) w dole jest lepiej ale nie wiele.
Wiem, że trochę za późno na rady ale może jeszcze można uratować moje drzewka owocowe?
Bardzo słabo rosną pomimo tego, że je podlewam i na wiosnę wykopałam do okoła dołki i wkopałam obornik.
Proszę o radę
Aśka
Aśka
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ciężka glina - pomocy!

Post »

Ja uskuteczniam mulczowanie trawą, czynię to jednak wyjątkowo bezczelnie, nie licząc się zbytnio z wieloma zasadami (jak wcześniejsze suszenie trawy czy grubość mulczu) a do tego praktykuję to raczej na krzewach ozdobnych a nie owocowych więc polecić z ręką na sercu nie mogę.

Przy młodych drzewkach (i krzewach) trzeba być ostrożnym żeby nie czynić tego zbyt blisko nasady bo razem z trawą i chwastami mogą przegnić i korzenie samego drzewka. To co zauważyłem natomiast przy mulczowaniu krzewów ozdobnych to zwiększona wilgotność gleby, u mnie przy glinie to żadne upały nie są straszne, nadobecność różnego rodzaju żyjątek, masowo pojawiające się krety co prowadzi do tego, że w ciągu 2 miesięcy ziemia potrafi się zrobić dość mocno spulchniona. Nadto rozkładająca się materia wydziela dwutlenek węgla, następuje ocieplenie klimatu :oops: :twisted: ale też i roślinki mają czym oddychać. :)

Nie wiem tylko jak to jest w przypadku roślin sadowniczych, wiadomo, różnego rodzaju choróbska, czy inne takie tam paskudztwa... no, trzeba być ostrożnym.

Tak czy inaczej na twoim miejscu zainteresowałbym się mulczowaniem...

---

IV klasa ziemi to jak na sad nie jest chyba tak źle, powiedziałbym wręcz, że to normalka, gorzej, że aż taka 'betonowa' glina ale po dwóch latach od posadzenia drzewek? cierpliwości, będzie dobrze, :)
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Drzewka posadzone w glinie nie rosną bo korzenie się duszą w takiej ziemi. Glina ma owszem dużą pojemność wodną ale część wody jest dla roślin niedostępna, bo związania z cząstkami gleby zbyt duża siłą. Stały dopływ substancji organicznych w postaci obornika czy kompostu powinien z czasem poprawić warunki w glebie. Należy jednak pamietać, że gdy wprowadzasz do gleby duże ilości materii organicznej bogatej w węgiel a ubogiej w azot (kora, trociny, słoma, liście, trawa) musisz dodatkowo nawozić azotem, żeby bakterie mogły rozłożyć i przyswoić związki węgla.

pozdrawiam Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”