Wierzba mandżurska (Salix matsudana)- uprawa,cięcie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wierzba mandżurska - uprawa

Post »

W takim razie i ja spróbuję. Moja córka koniecznie chce mieć taką wierzbę. Czy myslisz że wiosna to odpowiedni czas na ukorzenianie ? Czy prowadzisz sadzonki na jeden pęd czy jako krzak?
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Wierzba mandżurska - uprawa

Post »

Obrazek

Obrazek

moja wierzbę wzięłam ze śmietniska, mały kikut ale z korzonkami daleko, daleko od działki - ku mojemu zdziwieniu szybko odbiła a co ważne zimowała w tamtym miejscu bez okrycia, korzeń praktycznie nie zabezpieczony.
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wierzba mandżurska - uprawa

Post »

Piękna wierzba ;:215
_fox_

Re: Wierzba mandżurska - uprawa

Post »

Ukorzenione wsadziłem do ziemi i był tylko jeden pęd, przez 4 lata rozrosły się pięknie i jesienią miały bliskie spotkanie z piłą spalinową ;:124 niestety zaczęły za dużo sobie pozwalać :;230
A wiosna to najodpowiedniejszy termin ukorzeniania, chociaż wierzba przez cały rok potrafi.
bozena76
50p
50p
Posty: 58
Od: 6 wrz 2012, o 16:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wierzba mandżurska - uprawa

Post »

Czyli jest to możliwe do zrobienia samemu .Fajnie teraz tylko postarać się o gałązki wierzby i do dzieła na wiosnę ;:63
PEPSI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7095
Od: 20 sty 2013, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko - pomorskie

Re: Wierzba mandżurska - uprawa

Post »

Moja przygoda z mandżurką zaczęła się 2 lata temu; dostałam kilka poskręcanych gałązek, któe posłużyły mi jako ozdoba świąt wielkanocnych - wisiały na nich jajka :D ; po świętach wsadziłam jedną gałązkę (taką najbardziej prostą cokolwiek to znaczy) do ziemi, i podlewałam, podlewałam, tej jesieni musiałam ją skracać i przywoływać do porządku, bo się dziewczynka zaczęłą panoszyć. Polecam, ciekawe drzewo, dużo radości, bo szybko rośnie, nie choruje, gałazki służą jako ozdoba a moi znajomi dostają co chwilę ciekawe sadzonki z tych gałązek.
Kamil50kk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 16 sie 2013, o 19:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Wierzba mandżurska

Post »

Witam ;:196
Jakieś nie całe 4 lata temu na wielka noc kupiłem poskręcana patyczki dla ozdoby.W tedy jeszcze nie wiedziałem co to jest,więc wstawiłem je do wody,po pewnym czasie się ukorzeniły.Wsadziłem je do ogrodu ,jeden najmniejszy "najbrzydszy" patyczek przetrwał i mam go do dzisiaj ma jakiś 1,7m.Ma bardzo gruby pień,właśnie gubi listki.
A oto zdjęcia:
http://zapodaj.net/3d21e264533d5.jpg.html http://zapodaj.net/1e63643e0b9ef.jpg.html http://zapodaj.net/6629de9b5c6d2.jpg.html
Dzisiaj oderwałem jeden patyczek i włożyłem do wody, zobaczymy co z tego będzie :uszy
A wy drodzy forumowicze posiadacie oto tą wierzbę?
Przepraszam za jakość zdjęć robione telefonem.
WAnia
100p
100p
Posty: 163
Od: 5 sty 2013, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wierzba mandżurska

Post »

Kamilu, rozumiem, że masz dość dużą działkę, by pomieścić to wielkie drzewo? Zasadziłam taki patyczek wiele lat temu. Całe szczęście poza moim ogrodem. Po kilkunastu latach było już wysokie na 10 metrów, pień, a właściwie dwa, po jakieś 60 cm średnicy każdy, korona mniej więcej równa wysokości. Drzewo piękne, acz kruche - podczas letnich burz z deszczem potrafi zebrać na liściach tak dużo wody, że łamią się dość grube konary. No i miliony liści spadające od października do końca grudnia. Poza tym fajne drzewko. :D .

Anka
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wierzba mandżurska

Post »

Ja także poluję na tą wierzbę , tylko nie mam gdzie zdobyć gałązek , nie każdy chce się podzielić....
Bożena
Awatar użytkownika
janhel41
200p
200p
Posty: 364
Od: 29 kwie 2008, o 15:21
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Wierzba mandżurska

Post »

Kamil50kk to nie jest wierzba mandżurska

Kilka lat temu dostaliśmy w prezencie bukiet kwiatów w którym znajdowały się artystycznie powyginane gałązki.Po pewnym czasie kwiaty trzeba było wyrzucić, a że stały w wazonie w wodzie okazało się że gałązki puściły korzenie.Był to koniec listopada ,wiec przechowałem je w wazonie do wiosny i jedną z nich wsadziłem do ziemi na działce.Wspólnie ze znajomymi ustaliliśmy,ze jest to wierzba mandżurska.Jednak szperając w internecie ustaliłem ,że jest to wierzba Salix ?Erythroflexuosa? Oto jej charakterystyka.
Jedną z bardziej osobliwych i ciekawych form dostępnych na rynku jest odmiana mieszańcowa ?Erythroflexuosa?, uzyskana w Ameryce Południowej, w Argentynie. Posadzone w przydomowym ogrodzie drzewko zdobi posesję egzotycznym wyglądem, a przy okazji dostarcza niemal przez cały rok materiału na oryginalne bukiety.
Salix ?Erythroflexuosa? powstała w 1972 roku ze skrzyżowania wierzby płaczącej Salix ×sepulcralis ?Chrysocoma? z wierzbą balibońską Salix babylonica ?Tortuosa?. Uzyskana odmiana to niewielkich rozmiarów, wolno rosnące drzewo o gęstej, kulistej koronie, osiągające po 20 latach uprawy około 4 m
Więcxej na jej temat w tym linku .http://zszp.pl/?id=30&nid=1097&lang=1
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Wierzba mandżurska

Post »

Ja bym stawiał na mandżurską, jej świeże pędy mają barwę bardzo podobną do Erythroflexuosa ale kluczowy jest kolor w zimie i wczesną wiosną, jeśli nie czerwonawy tylko żółty to jest to Tortuosa.
Awatar użytkownika
janhel41
200p
200p
Posty: 364
Od: 29 kwie 2008, o 15:21
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Wierzba mandżurska

Post »

Jeżeli chodzi o moją wierzbę jest to bezwględnie Wierzba(salix) Erythroflexuosa podana charakterystyka w linku który podałek powyżej w 100% odpowiada mojej wierzbie.Poniżej zdjęcie

Obrazek
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wierzba mandżurska

Post »

Jesienią dostałam kilka gałązek wierzby mandżurskiej i jak widzę , przyjeła się w 100%, tylko kilka sztuk jest obgryzionych przez sarny , lecz pomału też puszczają listki ;:138
Bożena
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”