Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

No wreszcie. :D
Na działce sezon się zaczyna, więc zaczynamy Budowę tunelu foliowego:
Na początek szpile wbijane, nie powiem, że lekko było, ale efekty sami oceńcie. :wink:
No wreszcie pogoda dopisała i zacząłem pracę/ Na razie powbijałem szpile i zrobiłem delikatną przymiarkę do słupków bocznych, pionowych.
Na zdjęciach widać w jaki sposób wbijałem szpile i w jakiej kolejności. To białe, to sznurek,
który wyznaczał przestrzeń, gdzie mogłem wbijać szpile... A poza tym, to wszystko widać na
zdjęciach przecież, więc... miłego oglądania. :wink: Ufff... sezon 2013 uważam za otwarty, przynajmniej u mnie na działce we Wrocławiu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
_fox_

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Sławku czy na tym miejscu stał poprzedni tunel ? czy to inna lokalizacja.
Awatar użytkownika
sosi1975
50p
50p
Posty: 51
Od: 22 lut 2010, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wąbrzeźno kuj-pom

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Ja mam troszkę inną myśl.Mam trochę starych okien i chcę z nich postawić boki,przód i tył,a góra z folii :heja .Tylko jak na razi mam problem z pogodą,wiadomo jeszcze zima,ale myślę że do połowy marca zdążę bo mam chęć na nowalijki ;:138
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Jacku - nowy tunel foliowy stawiam w miejscu, gdzie wcześniej miałem foliaka mniejszego. Jego pozostałości zresztą widać na zdjęciach, bo nie mam jak wyciągnąć z ziemi folii, Czekam aż warunki na działce pozwolą pokopać i dostać się do końca folii, która przysypana jest gruzem. Na razie te resztki starego foliaka w niczym mi nie przeszkadzają, więc sobie jeszcze troszkę poczekają. :wink:
Nie wiem, czy uprzedzając Twoje kolejne pytania, czy też nie, spróbuję tak:
1. W tym miejscu tunel foliowy stał przez ostatnie 3 lata (wcześnie rosły sobie w tym miejscu pod chmurką kwiatuszki Właścicielki Działki). W tak zwanym międzyczasie (czyli w ciągu 3 lat)dosypałem tam około 10cm ziemi nowej, bo akurat w tym miejscu na działce występowało zagłębienie i zawsze zbierała mi się tam woda.
2. Pomidory w foliaku uprawiałem w cylindrach i zawsze po sezonie na jesień przekopywałem ziemię z obornikiem, dodając kompost z własnego kompostownika.
Odnośnie postępów z budową tunelu, to melduję, że niestety zima nie odpuszcza we Wrocławiu. :(
Na razie udało mi się powbijać szpile w grunt, wypoziomowałem szpile, by słupki mające tę samą wysokość, kończyły się na tym samym poziomie, mniej więcej wypionowałem szpile, by słupki również trzymały pion. Dokładnym wypionowaniem słupków będę się zajmował przy mocowaniu ich na stałe ze szpilami. Poza tym wycinam górę słupków, by elegancko łączyły się z poprzecznymi kantówkami i krokwiami. Oczywiście zdjęcia wrzucę, gdy efekty moich prac staną się bardziej widoczne. :wink:
Pozdrawiam. :wit
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Pieniądze niewielkie.
Jak zawsze pozostaje pytanie jak długo konstrukcja wytrzyma.
Ale jeśli ktoś wczesniał ni miał nić innego to polecam jako poligon na kilka lat.
Ewentualnie poszukać na Alle.... powinno by ć jeszcze taniej.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Awatar użytkownika
mewa
1000p
1000p
Posty: 5373
Od: 25 paź 2009, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Weszłam tutaj zwabiona tytułem, też przymierzam się do foliaka w przyszłym roku .
Jednak To co pokazuje Sławek to już wyższa jazda jak dla mnie - sama tego raczej nie zrobię.
W poszukiwaniu pomysłów przypadkiem trafiłam do naszej Kasi ( MARANGO) i tam mi szczeka opadła
Myślę że ten tunel jestem w stanie sama zrobić bo tutaj tylko rurki i folia
Pozwolę sobie wkleić link do tunelu naszej forumki a to dlatego ,że sama weszłam tutaj w poszukiwaniu pomysłów i pewnie jeszcze nie jedna osoba ,która szuka w miarę taniego i szybkiego tunelu zrobi podobnie
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=588
Pozdrawiam. Ewa
ida74
---
Posty: 4357
Od: 10 kwie 2008, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nad stawem

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

;:oj ;:215
Wszystkie ostre krawędzie na wszelakich łączeniach zabezpiecz starą wykładziną czy gumowymi wycieraczkami .Folia nie będzię się przecierać .
Jerome
100p
100p
Posty: 199
Od: 30 sie 2012, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brandenburgia

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

O kurka rurka, fachowa robota. ;:333
Mozesz napisac czym wycinales poziome czesci w kantöwce? Dokladnie chodzi mi o te wyciecia ze zdjec 15 i 18 z pierwszej relacj.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 15&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

ida74 pisze:;:oj ;:215
Wszystkie ostre krawędzie na wszelakich łączeniach zabezpiecz starą wykładziną czy gumowymi wycieraczkami .Folia nie będzię się przecierać .
Wszystko fajnie tylko te materiały najczęściej są ciemne a to błąd przy kontakcie z folią i słońcem.
U siebie oszlifowałem i pomalowałem na biało miejsce styku z folią i na razie folia (UV4) wygląda dobrze po drugiej zimie.
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Nooooo widzę że kolega Sławek ostro ruszył. Pewnie do końca kwietnia będzie gotowiec. ;:108
Pozdrawiam
Dariusz
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5083
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

darbo pisze:... do końca kwietnia będzie gotowiec. ;:108
Synowa ma jeszcze drzewo w lesie, ale za dwa tygodnie tunel o wymiarach 11,50mx30m będzie gotowy do sadzenia, takie powinno być tempo, a jeszcze do tego opieka nad niemowlakiem.
jerry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 4 mar 2010, o 00:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Sławek nie musi się tak uwijać, nie ma niemowlaka pod opieką ...chyba :D :;230
Byle do sadzenia sie wyrobił :;230, dobra fachowa robota ;:136
Pozdrawiam
Jerry
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

No to teraz wersja opisowa :wink: :
Zaimpregnowałem słupki 7x7 Xylomalem kolor TIK i o ile nie musiałem ich szlifować, bo zakupiłem już oszlifowane, to wszystkie inne elementy drewniane musiałem przed pomalowaniem oszlifować. Operację tę wykonałem za pomocą wiertarki z nasadką do której na rzep przyczepia się krążki papieru ściernego. Ważne jest, by szlifować nie tylko powierzchnie boczne, ale przede wszystkich krawędzie. Chodzi o to, by krawędzie nie były za ostre, bo mogłyby pokaleczeczyć nałożoną na wierzch folię. Oprócz tego środka zapobiegawczego, zamierzam też owinąć taka cienką folią pakunkową wszelkie miejsca łączeń, a przede wszystkim dół słupków, gdzie wystają metalowe szpile wraz ze śrubami.
Najpiew wkładałem słupki do szpil wbitych w ziemię, następnie za pomocą pionów starałem się, by słupki były jak najbardziej w pozycji pionowej. Ołówkiem zaznaczyłem miejsca, w których musiałem przewiercić otwory w słupkach, by można było wsadzić śruby fi10mm i skręcić całość. Zdjęcia 5, 6, 9. Mogłem kupić 20 śrub fi10mm o długości 10cm, ale wybrałem inną opcję tańszą- zakupu pręta gwintowanego fi10mm, pocięcia go za pomocą gumówki na kawałki 10cm, przeszliwowania końcówek gumówką, by dało się wkręcić nakrętki. Pod nakrętkę dałem duże podkładki. Zdjęcie 9. I już. :wink:
Wcześniej górną część słupków poprzycinałem do odpowiednich kształtów. 4 narożne słupki mają taki kształt, bo muszą się tam zmieścić dwie kantówki wzdłużne, które idą poziomo. Zdjęcia 2, 4, 16, 17.
Sześć środkowych słupków ma inny kaształt, bo oprócz kantówek wzdłużnych poziomych, odchodzic będą krokwie w górę pod kątem 30 stopni. Zdjęcia 3, 10, 15, 18.
Wykonałem krótszą wersję krokwi z odpowiednio wyciętą końcówką, która jest widoczna na zdjęciach 13, 14. Całą operację przycinania wykonałem za pomocą wyrzynarki, do której zamontowałem ostrze do drewna (rzadkie zęby). :wink:
Gdy słupki znalazły się już w szpilach i całość była skręcona ze sobą, zacząłem mocować poziome kantówki. Za pomocą ścisków i poziomicy wszystko poustawiałem, by było równo. Najpierw pomocowałem kantówki po jednej stronie tunelu, czyli dwie kantówki wzdłuż przymocowane ściskami do skrajnych słupków i trzecim ściskiem przymocowane do środkowego słupka, w miejscu gdzie się ze sobą stykały. Zdjęcia 4, 8.
Następny krok, to połączenie na stałe ze sobą kantówek i słupków. W tym celu za pomocą wiertarki akumulatorowej i wiertła ponawiercałem otwory pod wkręty. Gdy wykonałem wszystkie otwory, zmieniłem wiertło na nasadkę do wkręcania wkrętów i elegancko powwiercałem wkręty.
Całą operację powtórzyłem z drugim bokiem tuneli. Na koniec pozostało mi zamontowanie kantówek na dwóch krótszych bokach. Wcześniej musiałem poprzycinać końcówki, by dało się zamontować w nich krokwie. Widać te zacięcia na zdjęciach: 12, 13, 14, 16, 17.
I to chyba wszystko. Na razie, bo pogoda raczej nie pozwoli mi wejść na działkę w tygodniu. Inna sprawa, że teraz to mnie czeka robota pod tytułem szlifowanie kantówek, porobienie zaciosów w odpowiednich miejscach, by krokwie elegancko sie zeszły z poziomymi kantówkami, no i na koniec zaimpregnowanie wszystkiego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”