Wisienka - mój kawałek ziemi

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Wisienka - mój kawałek ziemi

Post »

Witajcie!
Za poradą KaRo otwieram mój wątek. Prawdę mówiąc nie myślałam o tym, bo jeszcze nie mam ogrodu ani nawet ogródka. Za to miałam wiele różnych pytań, które nie zawsze wiedziałam, gdzie zadać.
Za ileś tam lat pewnie też będę miała się już czym chwalić, ale na razie wygląda to tak:
Obrazek
Na razie zasadziłam tylko trochę konwalii i kilka drzewek owocowych ale o tym w następnym poście, bo okropnie wolno mi dziś wgrywa zdjęcia.
W sumie wszystko okropnie wolno będzie się działo ponieważ działka jest daleko i bywamy tam tylko w weekendy.
Poza tym mamy w planie budowę domku letniskowego, więc mogę działać tylko na obrzeżach działki.
A ponieważ bardzo chcę już działać, więc w przyszłym roku zamierzam zrobić sobie jakiś zagonek warzywny, w czym mam nadzieję pomoże mi miła KaRo, bo ja nie wiem, jak się do tego zabrać!
Serdecznie pozdrawiam
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
alka
200p
200p
Posty: 375
Od: 3 paź 2006, o 23:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Południe Gdańska

Post »

Wisienko, a ta chałupka, to już nie Twoja? Jak to nic nie masz? Masz trawnik, a to już COŚ !
Powodzenia.
Pozdrawiam, Ala
Mój ogród - Alka
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

I to jaki trawnik :D
Do pozazdroszczenia :D
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

:D :D Pole do popisu jest- aż szkoda tej trawki ! ąle przyjemności grzebania nic nie zastąpi. Przez zimę sobie pomyśl co gdzie zrobisz, może nawet rozrysuj- a wiosną robota ruszy! Przez weekendy też można dużo zrobić !
Ja jak wsadziłam jakąś nową roślinę to co chwilę latałam ją oglądnąć- w domu się śmiali, że z roślinkami gadam - ale to jest frajda- z niczym tego nie porównasz :D
W młodości nie interesował mnie ogród, dopiero po trzydziestce zakochałam się w roślinach- i choć nie mam takich pięknych pergoli ani ozdób to ogród jest mój i mogę sadzić co zechcę i na co mi siły pozwolą. I dla mnie jest najpiękniejszy i już ! :D :D
Awatar użytkownika
alka
200p
200p
Posty: 375
Od: 3 paź 2006, o 23:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Południe Gdańska

Post »

A może jeszcze się zastanów, bo jak już wsiąkniesz i przesiąkniesz ziemią, to nic Ci tego nie przesłoni. Gdzie się nie ruszysz, czego nie dotkniesz, wszystko będziesz oglądać pod kątem ogrodu. Każdą roślinkę będziesz chciała mieć na własność, każdy kwiatek wąchać na swojej grządce. A i pracy nigdy nie przerobisz...
Tylko cóż innego jest w stanie, dać Ci tyle przyjemności...
Pozdrawiam, Ala
Mój ogród - Alka
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21718
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Nie tylko KaRo będzie sugerowała Tobie pewne rozwiązania Wisienko.
Mam nadzieję,że Wszyscy Forumowicze podzielą się tutaj z Tobą swoimi doświadczeniami.
Chciałabym już zaprosić obecnego właśnie na forum Andrzeja, do podzielenia się z Tobą i ze mną też naturalnie, uwagami -jak masz przystąpić do wydzielenia kawałka zagonu pod przyszłoroczny warzywnik!
Zdjęcie sugeruje,że -jak okiem sięgnąć- na Twojej działce tylko trawa,trawa i trawa.!
Ale może Wisienko,gdzieś na obrzeżach wyszarpnęłaś już naturze kawałek ziemi pod uprawę?
Musisz nam więcej napisać , pokazać lub zadawać konkretnych pytań bo trudno samemu snuć domysły.... :D

na pewno ziemia pod ten zagon wymaga przekopania na głębokość conajmniej 30 cm jeszcze w tym roku i pozostawienia tej odwróconej skiby na zimę.
Działąnie czynników atmosferycznychw okresie zimowym /zamarzanie i rozmarzanie/ wpływa korzystnie na strukturę gleby oraz przyczynia sie do wyniszczenia szkodliwych owadów,grzybów oraz chwastów kłączowych i korzeniowych.
Wczesna wiosną aby nie pozbawiać gleby zapasów wody z opadów zimowych ,należy przystąpić do dalszego uzdatniania ziemi.
Gleba dobrze przygotowana pod zasiewy lub rozsady jest pulchna,ciepła i w miare wilgotna.

Normalnym zjawiskiem Wisienko będzie też zaskorupianie sie gleby i masowe wystepowanie chwastów po każdym deszczu - ale tu zacznie sie Twoja najważniejsza rola - przeciwdziałanie temu przy użyciu różnych narzędzi.
Nie wiem jaki rodzaj gleby masz u siebie - lekką czy ciężką - ale niezależnie od tego,podstawowym zajęciem będzie motyczenie.,które też w miare wzrostu roślin można usprawnić.
W tej chwili dyskusyjne wydaje się dla mnie nawożenie zagonka pod uprawę.
Będzie miło i z korzyścia nie tylko dla Ciebie Wisienko,jeśli nasi koledzy zechcą zabrać głos w tej sprawie
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Post »

Hm... chyba faktycznie trochę niezręcznie to zabrzmiało :oops:
Przepraszam, ale niekiedy za szybko coś napiszę i wyślę ...
Oczywiście ZAPRASZAM WSZYSTKICH ;:114 do dzielenia się ze mną swoimi cennymi uwagami - będę za nie bardzo wdzięczna :D
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
jakja
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 115
Od: 10 lis 2006, o 16:38
Lokalizacja: Poznań

Post »

Pytanie: ile jest chwastów? Jako najlepsze sugerowałbym zaoranie odcinka/połaci, którą chcesz przeznaczyć pod uprawki - wydzielić z trawnika (o ile taki przewidujesz). Mróz tworzy strukturę gruzełkowatą gleby, najkorzystniejszą pod względem kalilarów (pojemność wodna, przewietrzanie). Dlatego zrób to teraz! Ostatni gwizdek!
W przypadku b. dużej il. perzu jednak sugerowałbym chemię - Randap spryskać powierzchnię, po 4 tyg. zaorać - zginie 95%. Chyba że lubisz woeczne pielenie - perz trzeba wyciągać z kłączami (nawet 1-3 cm odbije!) albo bronować/kopać płytko w momencie wschodów (2-5 cm) aż do zmęczenia -wyczerpania zapasów pokarmu w kłączu... Trwa to cały rok...
Jedna prośba: zamieszczaj fotki na fotosiku o większych rozmiarach, np. 1024x768, bo na takich małych to nic nie widać. Zainstaluj sobie program do wysyłki plików - zrobi wysyłkę bez Twojej stałej ingerencji... (opcja wysyłki - kilka fotek...). Powodzenia.
Pozdrawiam. Jacek.
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Post »

Dziewczyny jesteście bardzo miłe, ale to nie jest wypielęgnowany trawniczek, tylko pole porośnięte trawą, którą sympatyczny rolnik sobie kosi i zabiera. Ja nawet nie miałabym czym to robić, bo jeszcze nie kupiliśmy kosiarki!
Alka! niestety za późno ... już wsiąkłam na dobre ... Chodzę i patrzę na drzewa, krzewy, trawę, kwiaty, ogródki. I sama z siebie się śmieję.
Chałupka to stara obora, którą niestety trzeba wyburzyć.
Do tej pory nie miałam czasu zająć się tworzeniem ogrodu, bo cały mój czas poświęcałam na porządkowanie. Nie uwierzycie ile śmieci na tym terenie było!
Teraz chciałabym przygotować miejsce na zagon warzywny, ale nie wiem, czy po przekopaniu mogę zostawić darń, czy ją teraz muszę zlikwidować? Ziemię mam gliniastą, na której latami rosła tylko trawa, więc trzeba by było chyba ją nawieźć?
Póki co, zasadziłam tylko pod lipą trochę konwalii:
Obrazek
których oczywiście na razie nie widać :wink:
I tu mam pytanko dot. lipy: chyba trzeba by było wczesną wiosną powycinać te wszystkie gałązki, które urosły na dole pnia (rosną chyba od korzeni i na samym pniu)?
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Admiiin
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 467
Od: 6 wrz 2006, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie
Kontakt:

Post »

No to sporo pracy Cię Wiśnio czeka z tą połacią ziemi. :D
Więc do roboty... trzeba zakasać rękawy i zrobić chociaż jakiś mały kawałek z "roślinkami miodnymi dla oka". :D
---...== Admin ==...---
Przyjazne Forum.... dla Kochających Rośliny...
www.FORUMOGRODNICZE.info :arrow:
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Jeśli rolnik kosi i zabiera, to pewnie nie jest to zwykła trawa, a raczej mieszanka łąkowa, albo kośno - pastwiskowa albo coś podobnego. Ale to bardzo dobrze, bo ziemia uprawiana jest zdecydowanie mniej podatna na zachwaszczenie. A perz? Perz wyrośnie zawsze i wszędzie :lol:

Jak już wytyczysz sobie zagonek, przekopiesz do góry nogami ziemię (+ - na głębokość łopaty), zostaw trawę, czy jak to nazywasz - darń, pod spodem, przez zimę powinna się rozłożyć i zasili ci zagonek w nową porcję próchnicy.

Z Roundapem to jest tak, że działa tylko wtedy, kiedy rośliny są w fazie rośnięcia, kiedy "śpią" można sobie darować. A więc pryska się albo jesienią (wrzesień, góra październik), albo wiosną, kiedy wznowią wzrost. A przy ogrodzie warzywnym należy zachować szczególną ostrożność, więc dwa razy się zastanów, czy na pewno chcesz użyć chemii, czy lepiej się skatować motyczką, ale mieć zdrowe jarzynki. Tak, wiem, chemia się rozkłada, ma okres karencji itd, ale ja wolę być podwójnie ostrożna. Już i tak mamy od groma i jeszcze trochę chemii w kupowanych jarzynach, własne wolałabym mieć w miarę od niej wolne.

Powodzenia!!!
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Wiśnia pisze:Ziemię mam gliniastą, na której latami rosła tylko trawa, więc trzeba by było chyba ją nawieźć?
Wisnio przekop zagon pod przyszły warzywniak jak Ci radzą wszyscy.
W pierwszym roku nie nawoż ziemi, ponieważ jest ona "wypoczęta"
i zobaczysz jakie warzywa dorodne Ci urosną
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
aurynka
---
Posty: 2061
Od: 26 wrz 2006, o 14:28

Post »

Boże jakie Ty masz widoki :shock: :shock: Po prostu rewelacja! :shock: :shock:
Ja radziłabym Ci rozplanować przyszłe położenie domku i warzywnika, bo dzięki temu będziesz mogła posadzić sobie już to, co wolno rośnie a jest śliczne. :wink:
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”