Co można wrzucać/wysypywać na kompost ?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
danap
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 kwie 2009, o 14:15

Mech na kompost

Post »

Mam nieco zacienioną działkę, wobec tego w wielu miejscach miedzy bylinami pojawia się mech. Chcę się dowiedzieć, czy można wrzucać go na kompost z innymi usuwanymi, niepotrzebnymi roślinkami (chwastami), czy raczej wybierać i usuwać z działki.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Mech na kompost

Post »

Można dawać na kompost bez obaw :) Mech między bylinami powstaje nie tylko wskutek cienia (gęsto posadzone wyższe byliny też zacieniają), ale mało przepuszczalnej gleby.
Awatar użytkownika
danap
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 kwie 2009, o 14:15

Re: Mech na kompost

Post »

Co do gleby, to mam piaszczystą i przepuszczalną ( w okolicach Warszawy), ale dziękuję za odpowiedź. Będę mech wrzucać na kompost.
Dana
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Post »

Słuchajcie mam bardzo zdrowe, : brokuły, kalafiory i kalarepkę, szkoda mi tego zielska,
po oberwaniu oczywiście części jadalnych wyrzucić gdzieś na stracenie.

Piszą, żeby nie dawać na kompost z uwagi na kiłę kapuścianą,
czy faktycznie nie można tego przekompostować skoro jest zdrowe :?:
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
padrito
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 1 lip 2009, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: kapustne a kompost

Post »

Nie ma co popadać w skrajności. Jak piszesz, że są zdrowe to śmiało możesz je przekompostować. Jeśli pryzma kompostowa jest poprawnie zaprojektowana to w początkowej fazie temperatura wewnątrz kopca dochodzi do 70 o C. Większość nasion i chwastów i patogenów w takich warunkach ginie. Druga sprawa, że porażone części roślin nie powinny być składowane na pryzmie. Ja osobiście od zawsze używam kapustnych do produkcji dobrego kompostu i kiła kapuściana mnie jeszcze nie dosięgła. Pozdrawiam
" Nie płacz, że coś się skończyło, tylko uśmiechaj się, że ci się to przytrafiło." - Gabriel García Márquez
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: kapustne a kompost

Post »

Kompostuje się nawet śmieci komunalne, potem się pakuje we worki i sprzedaje jako ziemie do wysiewu lub do kwiatów/ wzbogaconą jeszcze o błoto ze stawów/. Przyjdzie wiosna ,to działkowicze mają o czym pisać na forum. A Ty się przejmujesz jakimś kapuścianym liściem.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: kapustne a kompost

Post »

Dzięki Wam za odpowiedź :D
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
majchal
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 1 lip 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Witam
Planuję obsadzić działkę iglakami, aby tworzyły żywopłot. Pytanie brzmi czy obcięte gałązki z iglaków można dawać jako materiał podstawowy do uzyskania kompostu?
Wiadomo, że w pierwszych latach cięcia będzie mało, jednak z czasem brabant, czy inny żywotnik lubi sobie podrosnąć i wtedy nie wiem co z tym robić. Czy z nich i dodatku trawy może wyjść wartościowy kompost?
Czy gdybym posadził żywopłot z liściastych i obcięte gałęzie wykorzystywał j.w. na kompost, to czy byłby bardziej wartościowy od pozyskanego z iglaków?
Czy można odpowiedzieć na pytanie: który z tych dwóch kompostów byłby lepszy do roślin typowo ogrodowych, głównie liściastych?
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Czy iglaki można wrzucać na kompost

Post »

Niektóre igły mogą zakwasić glebę i kompost ale te z żywotnika chyba nie.
Awatar użytkownika
dorkow0
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2616
Od: 17 sty 2013, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Czy iglaki można wrzucać na kompost

Post »

Mam kompostownik już kilkanaście lat, i daję na niego gałęzie z Jałowca, Thuj, Sosny... A także inne różne odpadki, łącznie z tekturą... Ale nie mam mocno zakwaszonego tego kompostu, rosną w nim dobrze wszystkie rośliny ogrodowe... Jednak do tych kwasolubnych muszę dokładać nieodkwaszonego torfu, bo kompost nie spełnia warunków... Nie mając rębaka, wszystkie gałązki tnę sekatorem, żeby szybciej się przerobiły... Najbardziej zakwaszony kompost, będzie wtedy, gdyby dawać do niego samą sosnę i jej igły... Długo się rozkłada, ale robi robotę... Reszta, to taka normalna ziemia ogrodowa... Wzbogacona dodatkami... :wink:
Odpowiadając na pytanie... Uzyskasz dobry kompost, dając do niego i iglaste, i liściaste i odpadki domowe... Czyli wymieszanie najlepsze... Moje zdanie, po kilkunastoletnim doświadczeniu... :)
Wśród Sosen... Buków... Kotów...
Część 1Część 2
Dorota
majchal
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 1 lip 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czy iglaki można wrzucać na kompost

Post »

To już jestem trochę uspokojony, bo mogę planować żywopłot bez ograniczeń.
majchal
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 1 lip 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czy iglaki można wrzucać na kompost

Post »

Witam i podbijam temat, bo jestem wygłupiały.
Rozmawiałem dziś z koleżanką, która zajmuje się architekturą zieleni i powiedział mi, że iglaki ( wszelakie, nawet żywotniki ) dając na kompostownik, będzie zakwaszać. Trzeba by odkwaszać, i dłużej kompostować, aby nieco zneutralizować odczyn kwaśny.
To jak to jest z tym kompostem z iglaków.
x-f-a
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 18 lut 2013, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy iglaki można wrzucać na kompost

Post »

Podrzucisz pod rododendrony, będzie w sam raz ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”