Jakie warzywa można uprawiać pod drzewami?

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
Prazyn
200p
200p
Posty: 250
Od: 30 lip 2012, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pobiedziska

Jakie warzywa można uprawiać pod drzewami?

Post »

Chciałbym się dowiedzieć jakie warzywa można uprawiać pod drzewami. Dokładnie to chodzi mi pod jabłoniami :wit
Karol
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4023
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Jakie warzywa można uprawiać pod drzewami?

Post »

W odległości większej niż korona to możesz wszystko ;:333 . Natomiast pod samą koroną to tylko kwiatki, a i to zależy jak wysoko od ziemi są gałęzie.
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
Prazyn
200p
200p
Posty: 250
Od: 30 lip 2012, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pobiedziska

Re: Jakie warzywa można uprawiać pod drzewami?

Post »

Gałęzie są na wysokości 2-3 metrów.
Karol
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4023
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Jakie warzywa można uprawiać pod drzewami?

Post »

No to wszelkie kwiaty, byliny o wysokości nie większej niż 0,5m. żeby je było widać ;:333 . Chodzi o to, żeby tam ciągle nie kopać, bo niektóre korzenie potrafią być dość płytko pod ziemią. Możesz też posadzić takie zwykłe tradycyjne czerwone i żólte tulipany. One są wytrzymałe. Ja mam tak posadzone pod jabłonką, a właściwie sadził je jeszcze mój poprzednik - co roku wyrastają łanem ;:173 . Część pewnie ginie ale i tak jest ich mnóstwo. Latem pod drzewem jest dużo cienia - dobrze bedą tam rosły pierwiosnki, niezapominajki, miodunki i inne cienioluby. Ja pod jabłonką mam dużą rabatę kwiatową :heja .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakie warzywa można uprawiać pod drzewami?

Post »

Prazyn pisze:Chciałbym się dowiedzieć jakie warzywa można uprawiać pod drzewami. Dokładnie to chodzi mi pod jabłoniami :wit
A ja się zastanawiam, czy odpowiadacze czytają zadane pytanie? :? Autor pytał o warzywa i tylko o warzywa. Nie o kwiatki, nie o krzaczki, nie o owoce, nie o nic innego, tylko o warzywa. ;:oj
U mnie sprawdzają się cukinie. Rewelacji nie było, bo jednak słońca mało, ale nie było źle. Na potrzeby grillowania i nawet parunastu słoików przetworów wystarczyło. Poza tym pod jabłonią rośnie u mnie jagoda kamczacka w ilości 4 krzaków. No ale kamczacka zasadniczo nie jest warzywem, więc chyba się nie łapie do merituma? :wink:
kwapisz_ogrod
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 20 sty 2013, o 09:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Jakie warzywa można uprawiać pod drzewami?

Post »

Owszem, czytają. ;:108 I to nawet ze zrozumieniem. Odpowiedź padła - POD drzewem raczej warzywek nie uprawiamy bo korzenie jabłonka może mieć płytko a stanowisko dla warzyw wymaga ingerencji w wierzchnią warstwę gleby. Natomiast (ponieważ towarzystwo jest tu życzliwe i zajmuje się nie tylko warzywami) od razu usiłują pomóc w zagospodarowaniu kuszącej przestrzeni.
U mnie - ponieważ jabłonka jest baaardzo stara i ma gałęzie jak parasol - robi za parawan i daszek od słońca i wiatru przy grillowaniu :heja
"Niecierpliwość to okropnie brzydka wada"
Trzeba nad nią ciężko pracować :)
Lila
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Jakie warzywa można uprawiać pod drzewami?

Post »

Szczypiorek - mam posadzony pod jabłonką - gdzieś wyczytałam, że korzystnie wpływa na jabłonie. Doskonale rośnie i nie trzeba przekopywać pod jabłonią, tylko wyplewić. Może też być siedmiolatka. Co prawda, nie warzywko, ale maliny też dobrze wpływają na jabłonie.
Waleria
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4023
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Jakie warzywa można uprawiać pod drzewami?

Post »

Maliny może obok, ale nie bezpośrednio pod koroną. Po pierwsze dlatego, że wypuszczają odrosty korzeniowe i trzeba z tym robić porządek a po drugie maliny lubią słońce ;:3 . W cieniu mogą mieć szarą pleśń ;:145 . A jeszcze jedna uwaga co do uprawiania warzyw pod jabłonką. Czasem zdarzy się, że trzeba ją opryskać. Jak są pod nią kwiatki, to im nic nie zaszkodzi, ale warzywkom i jedzącym je ludziom - hm ;:202 .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
Prazyn
200p
200p
Posty: 250
Od: 30 lip 2012, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pobiedziska

Re: Jakie warzywa można uprawiać pod drzewami?

Post »

Ja nie pryskam jabłoni. Może ktoś wymieni kilka takich warzyw jakie, które mógłbym posadzić.
Karol
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jakie warzywa można uprawiać pod drzewami?

Post »

Kiedyś próbowałem uprawy warzyw pod drzewami. Były to jabłonie i śliwy. Wiele nie zebrałem i dałem sobie spokój. Problemy były na samym początku z przygotowaniem ziemi. Wszędzie korzenie. Podlewanie też nie było łatwe, zawsze jakaś gałąź przeszkadzała.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Jakie warzywa można uprawiać pod drzewami?

Post »

" Po pierwsze dlatego, że wypuszczają odrosty korzeniowe i trzeba z tym robić porządek a po drugie maliny lubią słońce" Z odrostami korzeniowymi nie mam problemu, spokojnie usuwam. Z tym słońcem to nie całkiem tak. Trochę tego słońca mają, i okazuje się, że te od południa, czyli prawie cały czas w słońcu, są słabsze. Żadne szare pleśnie ich się nie imają, chyba dlatego, że jabłonka jest dosyć podcięta od dołu, no i ogólnie przewiew jest. Inna odmiana rośnie w całodziennym cieniu, i malinki są słodziutkie i wysokie.
Waleria
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Jakie warzywa można uprawiać pod drzewami?

Post »

Można też spróbować zrobić podwyższoną rabatę i wtedy nie było by problemu przy przekopywaniu ziemi przed siewem, ale i w takim przypadku to warzywa korzeniowe typu marchewka, pietruszka itp. odpadają, ponieważ korzenią się bardzo głęboko.
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4023
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Jakie warzywa można uprawiać pod drzewami?

Post »

Ale po co upierać się, żeby tam sadzić warzywa ;:oj . Natomiast, gdyby na obrzeżach posadzić jakieś dyniowate i pędy przypadkowo zabłądziłyby pod jabłonkę ;:224 , to problemu nie powinno być.
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”