Ogrzewanie tunelu foliowego

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

ekopom pisze:Tylko trzeba mieć odpowiednie piece itp.
Skądże - po prostu gazowe, ale z odpowiednim sterowaniem.
Trzeba będzie dobrać wartość strumienia powietrza do kaloryczności gazu,
a gaz będzie powtarzalny jeśli plastik będzie powtarzalny.
Najlepiej byłoby skupić się na jednym rodzaju plastiku, np. butelki po napojach, wodach itp.

Zaś samo wytwarzanie gazu - nie jest trudniejsze niż pędzenie bimbru, o ile ma ktoś doświadczenie (ja nie mam :wink: ).
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

artur1968 pisze:Co do ogrzewania - myślę jeszcze o gazyfikacji, ale eksperymenty zacznę jak zrobi się cieplej. Mam już wytwornicę gazu. Chcę przetestować gazyfikację plastiku, a dokładnie PE, PP i PS.
One mają aż 46MJ/kg a są za darmo :lol: Wystarczy pozbierać po rodzinie.
Wow ,,,, studnie powyżej 30m lepiej zgłosić a .... spalać można butelki PET ? Nie uda Ci się uzyskać tak wysokiej temperatury aby rozbić toksyczne związki ... (tak mi się wydaje).
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

NOTO pisze:Wow ,,,, studnie powyżej 30m lepiej zgłosić a .... spalać można butelki PET ?
A co ma wspólnego jedno z drugim?
Ja ich nie mam zamiaru spalać, tylko rozbijać na węglowodory proste, frakcja gazowa.
Potem dopiero spalać gaz. Papier, barwniki - to pozostaje, nie przechodzi do gazu.

Trochę tak, jakby porównywać cukier z alkoholem.

Koreańska firma opatentowała spalanie plastiku wprost. Oglądałem nawet certyfikaty, wyniki badania spalin.
Trociny, miał i inne znane paliwa są bez szans przy palniku na plastik, w zakresie czystości spalin.
Ważne by nie było w mieszance tworzyw zawierających chlor, np. PVC.

Polecam obejrzeć film.
http://www.youtube.com/watch?v=qQIiVbAfq70
Sebastian1686
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 7 sty 2013, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Ciekawy pomysł z plastikiem :)
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Sebastian1686 pisze:Ciekawy pomysł z plastikiem
A najciekawsze że jest za darmo, a jak się dobrze załatwi to jeszcze zapłacą za odebranie.
Czyli ciepło można mieć teoretycznie taniej niż za darmo.
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Rzeczywiście jest to możliwe. Ale jeśli zrobisz to samodzielnie ... to na pewno ktoś się przyczepi. Nie będziesz w stanie udowodnić że to nie szkodzi środowisku.
Nie chcę siać defetyzmu ... lubię innowacje, ale w tym kraju .... będzie bardzo cieżko.
Trzymam kciuki.

Jeśli w kominku mam 200-300 stopni to zwykły PET też się prawidłowo rozłoży ?
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

NOTO pisze:Jeśli w kominku mam 200-300 stopni to zwykły PET też się prawidłowo rozłoży ?
Niestety nie, potrzebny duży nadmiar powietrza, najlepiej pod ciśnieniem z kompresora i sporo wyższa temperatura.
W domowych warunkach w ogóle nie ma możliwości i szans, ale widzę że sporo jest tu osób ,,grzejących" tunele i szklarnie na nieco większą skalę niż amatorzy.
Temat mógłby ich zainteresować dla mocy ponad 100kW. Choćby przy zastosowaniu cytowanego wcześniej palnika koreańskiego.
Jerome
100p
100p
Posty: 199
Od: 30 sie 2012, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brandenburgia

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

artur1968 pisze:Co do ogrzewania - myślę jeszcze o gazyfikacji, ale eksperymenty zacznę jak zrobi się cieplej. Mam już wytwornicę gazu. Chcę przetestować gazyfikację plastiku, a dokładnie PE, PP i PS.
One mają aż 46MJ/kg a są za darmo Wystarczy pozbierać po rodzinie.
Artur to wszystko wydaje sie proste do pewnego momentu.
Jestem niezmiernie ciekaw jak ci pöjdzie, chociaz obawiam sie ze to wszystko pozostanie w strefie planowania. I nie chodzi mi i koszty, czy stopien skomplikowania przdsiewziecia. Bardziej obawialbym sie przeszköd natury biurokratycznej, a jezeli rzecz ma miec miejsce w nieduzym srodowisku to röwniez tzw. oporu materii zywej.

W momencie gdy säsiedzi zorientujä sie jakiego uzywasz opalu, to trzeba bedzie wyräbac ze dwa hektary lasu na papier jaki zuzyjä na pisma do röznych instytucji. I żadne racjonalne argumenty nie bedä wazne, wyniki badan jakie zrobisz oczywiscie na swöj koszt tez nie bedä mialy zadnej mocy.
Co tam tytuly naukowe i skomplikowane urzädzenia. Babcia möwi ze smierdzi, a babcia wie najlepiej i zaden profesor nie bedzie gadal ze jest inaczej. A jak profesor taki mädry, to niech sobie kupi dzialke i wybuduje obok. Nie kupil? To mamy najlepszy dowöd ze to jakis przekret, przeciez jakby bylo dobrze, toby kupil.
Fakt posiadania juz dzialki i domu przez naukowca nie jest zadnym usprawiedliwieniem, moze sprzedac. ;:224

I tak powröcisz do mialu, wegla, trocin, drewna etc, bo ci bedzie szkoda zycia na uzeranie sie.
A jak sie jeszcze okaze ze opal masz za darmo....no tego to juz przecietny säsiad nie jest w stanie przezyc. :wink:

Kurde, przeczytalem to co napisalem i widze ze Kasandra przy mnie to jednak pikus.
Wiec przewrotnie będę Ci zyczyl powodzenia :D
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 15&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Sebastian1686
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 7 sty 2013, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Możecie polecić jakaś pompę obiegową na 3,5bara. Kaliber domowy :) Podnoszenie 3-4m. ??
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Ostatecznie z braku czasu i mozliwosci na eksperymenty zdecydowalem sie na kabel grzewczy elektryczny ze sterowaniem z termostatem.

Zapotrzebowanie mocy gdzies znalazlem jako 100W/m2 dla obiektow pod folia lub szklem.
Poniewaz moj material pokryciowy ma o polowe mniejsza przenikalnosc cieplna
przyjelem obliczeniowo 50W/m2.

I taka moc zastosowalem, jak bedzie w praktyce - sprawdze juz za miesiac.
Sebastian1686
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 7 sty 2013, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Odpaliłem ogrzewanie i po 4 dniach testów mogę powiedzieć jak się sprawuje system oparty na nagrzewnicach wodnych.
Temperatura w tunelach 17 - 19 stopni przy wczorajszym 5 stopniowym mrozie. Tunel na podwójnej foli z poduszką powietrzną. o wymiarach 9x16x2,5m.
Szczyty nie ocieplone ( po ociepleniu na pewno straty ciepła będą mniejsze)
Nagrzewnica Blowair S3. Trzyrzędowy wymiennik.
Plusy:
Szybki czas nagrzania tuneli w 5 minut od uruchomienia wentylatorów tunel ciepły.
Bardzo prosta instalacja którą sam wykonałem nie robiąc tego nigdy wcześniej. Trochę wiedzy z instrukcji i schematu od pieca.
Szybki rozruch samego pieca ( mała ilość wody ).
Minusy:
Nagrzewnica bardzo mocno wychładza wodę w moim przypadku piec 18Kw okazuje się za mały,
znajomy hydraulik podał wskazówkę abym zainstalował regulator obrotów wentylatora co
zmniejszy wychładzania wody w obiegu i podobno zwiększy moc nagrzewnicy, niestety zasięg
strumienia gorącego powietrza spadnie, na szczęście ciepło rozchodzi się samoczynnie więc powinno być tylko lepiej,
w praktyce sprawdzę w ciągu 2 dni.
Moje sugestie warto zainstalować zawór trójdrożny na krótkim obiegu na piecu co zaoszczędzi spadek temperatury wody na powrocie wody do pieca i wydłuży jego życie w moim przypadku Laddomat 21 wraz z pompą. Warto zainstalować 2 pompę na zasilaniu nagrzewnic z pieca co spowoduje szybszy obieg wody i mniejsze wychłodzenie.
Co do finalnego werdyktu który sposób ogrzewania lepszy jeszcze się powstrzymam ponieważ muszę moją instalacje dopieścić. Ważnym elementem okazały się rury, najpierw założyłem stabilizowany plastik który po otrzymaniu temperatury 90 stopni stał się wężownicą, jeśli ktoś stoi przed dylematem czy plastik czy stal odpowiadam tylko STAL!!!
W drugim tunelu zakładam nagrzewnice dwu rzędową i sprawdzę co lepsze. Na chwilę obecną mam mieszane uczucia to co najważniejsze to fakt że działa.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Piec o mocy18kW , to trochę małej mocy, warto mieć rezerwę. Może jeden tunel ochroni przed przymrozkiem . Nie ma potrzeby stosowania dwóch pomp, bo jedna da radę wyrzucić ciepłą wodę z pieca. Jeśli masz tak wysoką temperaturę w tunelu przy -5 oC na zewnątrz. to tunel ma dobrą izolację. Jeśli palisz węglem, to ile opału spalasz w ciągu nocy?
Sebastian1686
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 7 sty 2013, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Owszem jedna wyrzuca wodę ale daje za małe ciśnienie na nagrzewnice bo jest to obiegówka do utrzymania stałej temperatury na piecu a nie zasilenie nagrzewnic stąd zbyt mocne wychłodzenie nagrzewnicy przynajmniej tak mi się wydaje, pale drzewem i na noc spalam 5 skrzynek drzewa co mam nadzieje ulegnie zmniejszeniu po założeniu 2 pompy i podłączeniu regulatora obrotów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”