Żółknący,usychający trawnik, placki

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
faza
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 15 cze 2008, o 09:34
Lokalizacja: Puławy (lubelskie)

Trawa Pomocy

Post »

witam
mam pytanie dotyczące wysiewu trawy "murawa piłkarska" trawe mam zamiar posiać na działce rekreacyjnej POD :D chodzi mi o to jaką ilością torfu ją przykryć po wysiewie ?? 250 m2
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21682
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

O jeżuuuuuuuuu....trawę po wysiewie sie przykrywa ? Torfem?
.... może lepiej zajrzyj tutaj http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=10197

:D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

U mnie trawa przykryta kiełkuje i rośnie lepiej.
Awatar użytkownika
faza
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 15 cze 2008, o 09:34
Lokalizacja: Puławy (lubelskie)

Post »

wronek89 pisze:U mnie trawa przykryta kiełkuje i rośnie lepiej.
wiec lepiej przysypać lekko torfem??i dopiero ubic
a walca niestety nie mam będę musiał jakoś inaczej sobie poradzić
Awatar użytkownika
livia
200p
200p
Posty: 300
Od: 6 cze 2007, o 00:47
Lokalizacja: małopolska

Post »

A ja mam taki wynalazek z deski (płaska ubijająca powierzchnia) z niej wystaje kij na wysokosc taką,żeby się wygodnie trzymało i poprzecznie taki jakby uchwyt-na małych powierzchniach się doskonale sprawdza :)
Jeśli będziesz zainteresowany to mogę jutro pstryknąć fotkę.
Awatar użytkownika
faza
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 15 cze 2008, o 09:34
Lokalizacja: Puławy (lubelskie)

Post »

livia pisze:A ja mam taki wynalazek z deski (płaska ubijająca powierzchnia) z niej wystaje kij na wysokosc taką,żeby się wygodnie trzymało i poprzecznie taki jakby uchwyt-na małych powierzchniach się doskonale sprawdza :)
Jeśli będziesz zainteresowany to mogę jutro pstryknąć fotkę.
Mama zamiar jutro wieczorem siać trawe skoro dałbys rade do południa będę wdzięczny :) , a przysypywałeś torfem lekko??
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

W żadnym wypadku nie należy przysypywać nasion trawy torfem. Torf jest lekki, szybko z niego ucieka wilgoć i nasiona trawy mogą mieć za mało wilgoci by skiełkować. Najlepszym sposobem jest po prostu, po posianiu trawy przegrabić ziemię z trawą metalowymi grabkami , zanurzając grabki w ziemi na 1-2 cm. Przysypywanie trawy torfem, oprócz tego że może zaszkodzić( chyba że będzie stale podlewana trawa do czasu wschodu)jest jeszcze kosztowna. Co do wałowania to jest prosty sposób. Na działkach z pewnością znajdziesz plastikową beczkę z zakręcanym wiekiem .Po wlaniu do niej wody i przewróceniu dobrze jest nią wałować( uciska ziemią środkową częścią) i ma odpowiedni ciężar by mocno ubić posianą trawę. Pozdrawiam. Tadeusz.
Awatar użytkownika
livia
200p
200p
Posty: 300
Od: 6 cze 2007, o 00:47
Lokalizacja: małopolska

Post »

Nie przysypywałam. Tak jak mówi Tadeusz lepiej po prostu zagrabić ziemię.
I jeszcze mam taką uwagę co do torfu: choćbyś jak się starał powierzchnia nie będzie idealnie gładka i równa, a torf spłynie ci (razem z nasionkami) w te delikatne dołki.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Post »

Z własnego doświadczenia zauważyłem że nasiona przysypane cienko ziemią trochę lepiej i równiej wschodzą.

Ale przy areale o którym piszesz to byłaby syzyfowa praca - wiosną siałem 100 m2 z przysypaniem i to było pół dnia ciężkiej pracy.... Więc lepiej zagrab i zwałuj, dla pewności dobrych wschodów możesz wysiać trochę więcej nasion.
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
livia
200p
200p
Posty: 300
Od: 6 cze 2007, o 00:47
Lokalizacja: małopolska

Post »

Obiecane fotki:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
livia
200p
200p
Posty: 300
Od: 6 cze 2007, o 00:47
Lokalizacja: małopolska

Post »

Hmm..no to jeszcze raz
Obrazek
Awatar użytkownika
faza
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 15 cze 2008, o 09:34
Lokalizacja: Puławy (lubelskie)

Post »

U mnie pół dnia dzisiaj padało wieczorem posiałem trawe niestety ubita jst tylko nogami bo sie wszystko do deski przyklejało, no i jeszcze jutro musze dosiać troche bo zabrakło :( oby sie jakoś chowała tylko
wartek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 18 wrz 2008, o 10:10

Problem z trawnikiem - żółty kolor

Post »

witam, jestem tu nowy i mam problem z trawnikiem :)
zaczne od poczatku, trawnik ma dokladnie 5-6 tygodni, byl regularnie podlewany.
powierzchnia to okolo 100m2, pierwsza dawke nawozu dostal okolo miesiac przed wysianiem - okolo 1kg azofoski.
druga dawke, okolo 2-3kg kilka dni przed pierwszym koszeniem - po 1 miesiacu.
wtedy trawa zrobila sie ladna ciemnozielona, tylko pojawily sie pewne problemy, trawnik wyglada tak:
Obrazek

widac zolte liscie po lewej, na krawedzi trawnika oraz po prawej taki dlugi pas (w tym kierunku jezdzilem siewnikiem z nawozem), zolty placek jest tez nad zaworem odwadniajacym instalacji nawadniania, czyli tam gdzie gleba jest bardzo przepuszczalna bo pod ziemia jest piasek.
na calej dzialce jest glina, a na nia nawieziona ziemia na ktorej chyba nic nie bylo dawno uprawiane bo przez okolo 2 miesiace nie urosly chwasty, wydaje mi sie ze nie bylo w niej zadnych skladnikow mineralnych.
miejsca tego zółknięcia sugeruja mi, ze tam zabraklo nawozu,
- krawedz trawnika - moze nie przejechalem tak dokladnie siewnikiem
- ten pas na srodku - moze akurat nie zauwazylem i zostawilem pusty pas
- nad zaworem, nawoz szybciej odplynal w glebsze warstwy gleby
jeszcze jedna sprawa, sasiad obok, ma taka sama ziemie, zasial trawe duzo wczesniej, ale musial wyjechac wiec jej nie podlewal, rosla slabo i powoli, a teraz jest cala zolta w bardzo podobny sposob do mojej tu szczegoly:
Obrazek Obrazek

wszystko wskazuje ze to brak nawozu, jednak kiedy dosypalem go troche w te miejsca... to nic nie pomoglo :(
moze za malo go dosypalem, no ale jest go juz za duzo, albo przyczyna jest jeszcze jakas inna, nie mam pojecia. problem nie wystepuje tylko w tych 3 miejscach, ale jak widac na 1 zdjeciu w tych 3 miejscach jest szczegolnie widoczny, a tak to ogolnie trawa nie ma jednolitego odcienia, i sa obszary gdzie jest bardziej zolta.
moze ktos ma jakis pomysl, za wszelkie rady dziekuje :)
boje sie dosypac jeszcze nawozu, bo nie wiem czy ta trawa nie jest juz wypalona
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”