Podpory,pergole,drabinki i inne podpórki do roślin

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kefas g
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 maja 2011, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

No chyba nie, bo bylinowy.
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

Bylina - roślina zielna żyjąca dłużej niż dwa lata i zwykle wielokrotnie w tym czasie wydająca nasiona bądź zarodniki. Idąc za tą definicją to absolutnie wszystkie powojniki to byliny. Mam jednak wrażenie, że w ogrodnictwie (a w szczególności przy powojnikach) termin "bylina" stosowany jest zamiennie dla "kryptofit". U kryptofitów części nadziemne obumierają zimą, a wiosną z pąków znajdujących się na podziemnych kłączach (lub bulwach / cebulach), wyrastają młode pędy. Czyli powojniki bylinowe to takie które co roku wyrastają wyłącznie "od korzenia".

W takim rozumieniu "bylinowy"="kryptofit" to faktycznie Arabella jest bylinowa.


Natomiast botaniczny - oznacza odmianę powstałą spontanicznie w naturze. Ważną cechą odmiany botanicznej jest to, że można je rozmnażać przez nasiona - ponieważ nasiona powtarzają cechy rośliny matecznej. I przyznam szczerze, że nie wiem jak to jest z Arabellą.


Tym niemniej wydaję mi się, że jedno nie wyklucza drugiego... znaczy się może być powojnik bylinowy i botaniczny jednocześnie. Czy się mylę ?
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

lesioc pisze:(...) Natomiast botaniczny - oznacza odmianę powstałą spontanicznie w naturze. (...)
Ja zawsze myślałem, że pisząc, iż jakaś odmiana ozdobna jest ? botaniczna ?, mamy na myśli przede wszystkim to, że można ją przyporządkować do konkretnego gatunku (i nie jest ona mieszańcem międzygatunkowym) ? niezależnie od tego, czy pojawiła się spontanicznie w naturze na drodze doboru naturalnego, czy w hodowli na drodze doboru sztucznego.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
kefas g
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 maja 2011, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

No właśnie, Arabella to mieszaniec z grupy "Integrifolia", więc chyba nie jest botaniczny. Może się mylę, ale autorytetem w tej dziedzinie nie jestem. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Agulas74
50p
50p
Posty: 78
Od: 9 maja 2009, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tychy, często Kraków

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

kefas g pisze:No właśnie, Arabella to mieszaniec z grupy "Integrifolia", więc chyba nie jest botaniczny. Może się mylę, ale autorytetem w tej dziedzinie nie jestem. Pozdrawiam.
Masz rację, źle przez pomyłkę napisałam, to bylinowy -tak to jest jak się nie czyta ze zrozumieniem :oops:
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

Jako, że tematem wątku są podpórki pod powojniki, mnie udało się skonstruować coś takiego.
Trzeba jeszcze pomalować i gotowe.


Obrazek


Zabetonowane kwadratowe słupki a na nich siatka leśnicza.
Tanio, może nie estetycznie, ale na pewno będzie mocne.
Powojniki albo same będą się pięły albo będę przekładać pędy przez oczka zamiast wiązać.
Kiedy obrosną konstrukcję, nie będzie nic widać oprócz kwiatów i liści.
Wytrzyma na pewno z dwadzieścia lat albo i więcej, żeby tylko powojniki były tak żywotne a będzie OK. :uszy
Grażyna.
kogro-linki
miko4
200p
200p
Posty: 255
Od: 9 gru 2009, o 07:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

Mam powojnik Prince Charles, którego podsadziłem białym pięciornikiem licząc, ze za duży nie urośnie i będzie cieniował podstawę powojnika. Pięciornik urósł ponad 1 m i na nim znalazł oparcie ten powojnik. Tak to wyglądało w lipcu:

Obrazek
Awatar użytkownika
misiaczekm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2372
Od: 31 paź 2009, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: olsztyńskie/Barty

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

Na kratkach

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na siatce

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Campanula76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 lis 2012, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

Witam forumowiczów i miłośników m.in. Clematisów :wit
Mam ok. 10 clematisów i wszystkie w skrzyniach na tarasie, każdy z nich opiera się albo na drzewku np. sośnie Ophir, wierzbie, modrzewiu lub na krzewach np. Pęcherznicy. Princess Diana w jednym roku wyrosła na przemarzniętym Hibiskusie szczepionym na pniu, na którym zrobiłam kulę z drucików żeby nadać fajną formę:
Obrazek

Multi Blu wspina się na wierzbę szczepioną:
Obrazek
Krakowiak na modrzewiu
Obrazek

Serdecznie pozdrawiam
Awatar użytkownika
edziolek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 4 kwie 2012, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

mam takie pytanie :) posiadam na działce drewniany płot, ale sztachety są poziome (dwie) na całej długości. Jak deski z palet :)
chciałabym to czymś "przykryć" żeby takich prześwitów nie było i zyskać trochę zacisznego kącika.
Jak rozumiem powojniki do takich metrowych płotków jak najbardziej się nadają, ale musiałabym jakąś siatkę zamontować, tak? jak duże mogą być oczka? i czy to musi być kratka czy mogą być tylko dodatkowe poziome podpory? :)
pozdrawiam:)
Edyta
Awatar użytkownika
misiaczekm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2372
Od: 31 paź 2009, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: olsztyńskie/Barty

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

musi być coś cienkiego, ponieważ on owija swoją witką gałązkę z listkiem w około. Dlatego ja mam np. sznurek. Choć muszę przyznać, że udaje mu się złapać te deseczki... ale sprawdzę w dzień, bo pewny do końca nie jestem.
Awatar użytkownika
Werka2684
200p
200p
Posty: 267
Od: 1 mar 2012, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznan

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

U mnie clematisy pną sie po pergoli na starej działce
Obrazek Obrazek Obrazek
Na nowej działce będę miała duża kratownice przyczepioną do bocznej ściany domku a clematisy bedą posadzone chyba w donicach drewnianych razem z surfinia mianiaturową koleżanka tak ma i jest bardzo zadowolona z tego połączenia
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

Edyta , ja bym nie łączyła, chyba że posadzisz powojniki z grupy nie wymagającej cięcia , czyli montana i atragene, ale ... montana lubią przemarznąć, a atragene (oprócz kilku wyjątków) kwitną wiosną i koniec .
Można by się pokusić o dosadzenie jakichś wielkokwiatowych wcześnie kwitnących ( tych z 2 grupy cięcia ), ale i tak trzeba je choć trochę korygować sekatorem.
Ja generalnie unikałabym łączenia clematisów z innymi pnączami właśnie ze względu na ryzyko poplątania pędów .
Jak je później rozsupłać przy cięciu ? Można, ale to raczej bardzo czasochłonne.
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”