Świerk biały - conica i inne - zasycha,zamiera

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Nie jestem znawcą ,ale zgodziłabym się z KaRo ,że potrzebny jest tu oprysk środkiem grzybobójczym ,a nie owadobójczym jak to robiłaś.
Takie brązowienie nie jest typowe dla przędziorków . Wówczas brązowienie postępuje od środka krzewu ,nie od najmłodszych przyrostów.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Dyzio_tar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 5 cze 2008, o 07:55
Lokalizacja: Małopolska

Świerk 'Conica' - zasycha

Post »

Pomocy mój 80 cm świerk biały CONICA nagle zaczął żółknąć a właściwie brązowieć ze wschodniej strony. Igły robią się brązowe i opadają. Można powiedzieć, że taka reakcja drzewka pojawiła się nagle w przeciągu 2 dni.
Kobita chce mnie zabić, że to moja wina, bo tydzień temu opryskiwałem trawę na mlecze środkiem Target STARANE 250 EC starałem się świerka nie spryskać, w ulotce nic nie ma, że na krzewy ma jakieś uboczne działanie. Napiszcie jak go ratować, czy ten preparat rzeczywiście mógł mu zaszkodzić (pryskałem wokół krzewu a brązowy zrobił się tylko z jednej strony).
Proszę o każdą sugestię.
Dyzio
Ps. Wczoraj postanowiłem spryskać go na wieczór wodą i mocno podlać.
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Coniki często są atakowane przez przędziorki ,zwłaszcza gdy jest gorąco i sucho .
Opisane przez Ciebie objawy mogą o tym świadczyć ponieważ szkodników nie widać a pozostają po nich właśnie brązowe plamy .
Możesz wykonać oprysk przeciwko przędziorkom np.Talstarem .
Pryskanie zimna wodą stosuje się zapobiegawczo .
Dyzio_tar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 5 cze 2008, o 07:55
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Rozumiem że roślina sama raczej sobie z przędziorkom nie poradzi. Jak sprawdzić czy jest to łaśnie przędziorkom a nie skutki środka na chwasty. Czy on mogł spowodować takie objawy, moim zdaniem środek na chwasty od razu zrobił by swoje a nie tak nagle z dnia na dzień.
Dzięki za podpowiedź
Dyzio
Ps. Ogród masz przepiękny ale chyba koszkuje cię to dużo pracy.
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Dyzio_tar pisze:Rozumiem że roślina sama raczej sobie z przędziorkom nie poradzi.
Zerknij tutaj,znajdziesz trochę informacji na temat przędziorka .
Dyzio_tar pisze: Jak sprawdzić czy jest to łaśnie przędziorkom a nie skutki środka na chwasty. Czy on mogł spowodować takie objawy, moim zdaniem środek na chwasty od razu zrobił by swoje a nie tak nagle z dnia na dzień.
Na to pytanie nie umiem odpowiedzieć :oops: .Nigdy nie stosowałam STarane więc nie mam własnych doświadczeń.Poczekaj na opinię innych forumowiczów .

Dyzio_tar pisze:Ps. Ogród masz przepiękny ale chyba koszkuje cię to dużo pracy.
Wiesz jak to jest ,bez pracy nie ma kołaczy ,na efekty trzeba zapracować 8) :wink: :D
Na szczęście mnie to sprawia przyjemność więc mimo narzekań na bolący kręgosłup generalnie lubię pracować w swoim ogrodzie :D
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Starane ma niektóre substancje czynne podobne do Fernando FERNANDO 225 EC a w tym drugim mocno ostrzegają przed zbliżaniem sie do roślin iglastych(uwagi, p.2), . Szkodliwe są nawet opary, które unosza się znad opryskanej powierzchni. Więc możliwe... Alke wtedy na całej roślinie zielone części raczej by tylko pokrzywiło. Podejrzewam, że mogłeś prysnąć.
A tak w ogóle w pierwszej kolejności też pomyślałem o przędziorach. http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 142538[url][/url]


Link dot. FERNANDO 225 EC skróciłem
erazm
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Dyzio_tar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 5 cze 2008, o 07:55
Lokalizacja: Małopolska

Post »

W takim razie co robić zastanawiające jest to że brązowe plamy pojawiły się dopiero teraz po tygodniu od spryskiwania, co ciekawe tylko z jednej strony na dodatek w przeciągu 1 dnia i nie koniecznie u samego dołu. Jeśli jednak przez nieuwagę prysnołem to co teraz czy roślina sobie z tym poradzi, końce pędów są zielone zbrązowiały te większe igły.
Jeżeli w tym momencie profilaktycznie spryskam Talstar to czy nie dodam oliwy do ognia.
Proszę o sugestie.
Dyzio
Dyzio_tar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 5 cze 2008, o 07:55
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Kupiłem Jakiś środek nazywa się MAGUS 200SC na przędziorki chociaż nadal nie jestem pewny czy to jest to. Mam jednak nadzieję że oprysk nie zaszkodzi.
Dyzio
Ps. Jutro postaram się dodać kilka zdjęć
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Trochę dziwi mnie, że przędziorki mogły tak zaatakować tylko jedną stronę świerka. :roll: A piesek???...może świerk miał bliskie spotkanie z pieskiem, który go osiusiał..?
A czy masz inne iglaki, wokół których pryskałeś? I po jakim czasie od oprysku chwasty zaczęły ginąć?
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

"STARANE 250 EC
DZIAŁANIE NA CHWASTY
Środek pobierany jest poprzez liście chwastów, a następnie przemieszczany do korzeni roślin powodując ich zamieranie. Pierwsze objawy działania środka na chwasty są widoczne po upływie 2-3 dni. Zamieranie chwastów następuje po 5-7 dniach.
(..)

UWAGI:
1. Na teren potraktowany środkiem nie wpuszczać zwierząt gospodarskich, a szczególnie bydła mlecznego, wcześniej niż po upływie 7 dni od zabiegu.
2. Podczas opryskiwania trawników w pobliżu drzew i krzewów nie dopuścić do znoszenia cieczy użytkowej na drzewa i krzewy oraz ograniczyć do minimum możliwość zetknięcia się cieczy użytkowej z glebą, szczególnie pod koronami drzew.
3. W sadach nie dopuścić do opryskiwania pędów i niezdrewniałej kory drzew z uwagi na możliwość powstania uszkodzeń.

4. W trakcie zabiegu oraz do 5 dni po zabiegu minimalna temperatura dobowa nie powinna być niższa niż 8°C.
5. W przypadku stosowania środka w mieszaninie z innymi herbicydami należy ściśle przestrzegać etykiety – instrukcji stosowania tych środków."

http://www.bip.minrol.gov.pl/FileRepozy ... em_id=4179

Pro forma, wklejam tu kawałek karty produktu, ale chyba czytałeś to Dyzio_tar, przed zastosowaniem STARANE w ogrodzie ?
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Dyziu zobacz jeszcze świeżutki temacik-jeszcze ciepły

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... highlight=
Dyzio_tar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 5 cze 2008, o 07:55
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Tak wygląda strona zachodnia drzewko zielone i puszyste

Obrazek

a tak drga strona

Obrazek

Zaważyłem również że pojawiły się takie małe robaczki co ciekawe są na zdrowych pędach a nie na tych brązowych

Obrazek

a tak z bliska wygląda ta zżółkła

Obrazek

Nie mam psa posesja jest zamknięta w sobotę był co prawda wujek z Haskiem ale to suka wiec trudno by jej było tak wysoko siknąć.
Mam jeszcze inne krzaki np kosodrzewiny i tuje wschodnie ale odpukać im nic nie jest a w ich pobliżu też opryskiwałem.
Czytałem instrukcję przed pryskaniem i starałem się zastosować do opisanej tam procedury. Mogło jednak zawiać, różnie bywa.
Jakie macie doświadczenia. Czy mogę liczyć na to że drzewko odzyska dawną świetność.
Czy to że opryskałem go teraz środkiem na przędziorkę mu nie zaszkodzi.
Dyzio
tarnovitz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 18 maja 2008, o 21:43
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post »

witam,
jeśli pączki pozostają zielone, to zapewne były to jednak (na szczęście) przędziorki. Moje 2 Coniki w ubiegłym roku latem też miały to paskudztwo. Obie w krótkim czasie zrobiły się żółte i zaraz potem brązowe i tylko z jednej strony (północno-wschodniej). Nie pryskałem ich niczym, lałem tylko wodą 2 x dziennie. W tym roku nie ma śladu - obie są zieloniutkie.
pozdrawiam

tarnovitz
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”