Zrazy

Drzewa owocowe
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Post »

Jakie są szanse przyjęcia się zazielenionych zrazów na wiśni-dziczce? Dostałem w prezencie wiązkę zrazów łutówki przy okazji zakupu różnych krzewów. Pan ze szkółki powiedział, że jeszcze można.
Zrazy leżały w mokrym piasku, ale pączki zaczęły im już pękać. Stwierdziłem, że nic nie stracę i zaszczepiłem kilka na wiśniach samosiejkach, których mam 4 sztuki. Większość metodą stosowania z nacięciem, a jeden całkiem nieortodoksyjnie - pod korę w nacięcie kształtu T. Zasmarowałem maścią, owinąłem...

Jakie szanse, że jednak się przyjmą?
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Re: Dostałem zrazy, zaszczepiłem.

Post »

Aha, no i wyczytałem, ze szansa przyjęcia u wiśni to 50-70 procent. Czyli u mnie pewnie połowa z tego.
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Re: Dostałem zrazy, zaszczepiłem.

Post »

Minęły 2 tygodnie i wygląda, że 3 zrazy się przyjmą, bo rozwijają listki!
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Dostałem zrazy, zaszczepiłem.

Post »

No to gratulacje ;:136
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Termin pobierania zrazów lilaka termin oraz metoda szczepien

Post »

Jak w temacie proszę osobę która się tym zajmowała o wypowiedzenie się i przekazanie tej wiedzy tajemnej, również interesuje mnie na czym są szczepione. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
x_O-o
50p
50p
Posty: 51
Od: 15 cze 2012, o 22:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Termin pobierania zrazów lilaka termin oraz metoda szczepien

Post »

One są szczepione na wszystkim i niczym...Jeśli się komuś to uda (ludzią nie doświadczonym) to życzę powodzenia bo początkujący ogrodnik tego sam nie zrobi.A z resztą musi być sterylnie a także dobrze zabezpieczone bo jak coś się wda to już po roślinie całkowicie-umiera.Więc tego nie zalecam początkującym. ;:108 ;:108
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Chcę pobrać zrazy do szczepienia z bardzo starej śliwy. Problem w tym, że roczne przyrosty są bardzo małe, rzędu 2-3 cm i są na nich co najwyżej 2 oczka + wierzchołek. Co w takiej sytuacji ? Czy jest szansa na powodzenie przeszczepienia? Z okulizacją też będzie problem, bo te przyrosty są bardzo cienkie. Co radzicie? I pytanie o inną śliwę, też stara bardzo, która praktycznie nie owocuje już (wiosną pojedyncze kwiaty). Czy pobrane z takiego drzewa zrazy dadzą w efekcie owocujące drzewka?
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Zrazy ze starej śliwy

Post »

Jeśli Ci się nie spieszy przycięłabym to drzewo, wówczas wypuści sporo normalnych zrazów, które będą gotowe do pobrania za rok.

Szczepiłam takimi maciupkimi zrazami z bardzo starej czereśni, też nie miała żadnych porządniejszych. Nawet mi się ładnie przyjął, ale tylko 1. Pewnie dlatego, że ogólnie marnie mi idzie szczepienie.
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zrazy ze starej śliwy

Post »

Tylko mały problem: nie moge przyciąć tych drzew, bo nie moje. A po wtóre - wyrosną wilki, a tym się nie zaleca szczepić.
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Zrazy ze starej śliwy

Post »

Wystarczy kilka gałązek przyciąć, nie całe drzewo, ale śliwę to po zbiorach trza by było ciąć.
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
mlody
50p
50p
Posty: 69
Od: 16 maja 2011, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Zrazy ze starej śliwy

Post »

Witaj
Można szczepić takimi cienkimi patyczkami mnie się udało ale przyjęcia były znikome więc lepiej zaszczepić na zapas.
Po pobraniu zrazów w następnym roku w z tych pędów wyrosły normalne zrazy do szczepienia więc można powtórzyć szczepienie.

Ps wiem że wilków nie powinno się przeszczepiać ale i tak się robi jak nie ma wyjścia i też się przyjmują ważna by nie były przemarznięte.
Pozdrawiam
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zrazy ze starej śliwy

Post »

mlody pisze:Witaj
Ps wiem że wilków nie powinno się przeszczepiać ale i tak się robi jak nie ma wyjścia i też się przyjmują ważna by nie były przemarznięte.
Pozdrawiam
Słyszałem gdzieś, że nie w tym rzecz, że się nie przyjmą, tylko że potem guzik z nich jest (w sensie, że długo nie owocują).
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Zrazy ze starej śliwy

Post »

hmm nie wiedziałam o tym... ja szczepiłam z wilków i w tym roku było kilka kwiatków, tylko niestety kwiaty się osypały.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”