Przesadzanie- drzewa,krzewy,byliny. KIEDY? JAK?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa i krzewy - przesadzanie - BAZA

Post »

Witam, tej jesieni posadziłem drzewka owocowe. Robiłem to od jakiś 3 tygodnie do tygodnia temu. Są to:
wiśnie, brzoskwinia, morela

Jednak się okazało że drzewka muszę przesadzić. I teram ma dwa warianty (pytania)

1) Czy mogę te drzewka przesadzić jeszcze teraz? Czyli niecały miesiąc po ich pierwszym posadzeniu?
Jeśli tak to jak? Też mam się bawić o to że korzenie mają być z ziemią?

2) Czy mogę te drzewka przesadzić jesienią za rok, czyli de facto rok po ich pierwszym posadzeniu?
Jeśli tak to jak? Tu już pewnie muszę wykopać całe korzenie, nie mogę nic łopatą ściąć? I pewnie razem z ziemią?

Proszę o opinie na każdy z dwóch wariantów.
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Drzewa i krzewy - przesadzanie - BAZA

Post »

Przesadzaj śmiało,teraz drzewka nie rosną tylko wegetują w ziemi,a na wiosnę ruszą Ci już w nowym miejscu, nie będziesz wiedziała kiedy.Czy pamiętałaś o takim wsadzaniu aby miejsca szczepień były nad ziemią?
Halina
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa i krzewy - przesadzanie - BAZA

Post »

Tak, szczepienia nad ziemią. Jednak teraz na zimę zrobiłem kopczyk, który również szczepienie przykrywa, czy to źle?

A co z drugim terminem za rok? Bardziej bym się przychylał ku temu terminowi, bo na 100% dopiero wtedy będę wiedział, gdzie dokładnie mają być przesadzone.
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Drzewa i krzewy - przesadzanie - BAZA

Post »

Na wiosnę rozgrzebiesz kopczyk i wtedy miejsce szczepienia ma być nad ziemią.Co do drugiego terminu przesadzania to zawsze można,ale Twoje drzewka już ruszą na wiosnę i po prostu będą większe,a to się wiąże z większym wysiłkiem przy przenosinach.
Halina
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa i krzewy - przesadzanie - BAZA

Post »

Tak, kopczyk miałem zamiar rozgrzebać.
Jak bardzo może sie system korzeniowy po tym roku rozwinąć? Rozumiem, że wykopując drzewka, nie mogę łopatą ściąć tych korzeni, gdy się okaże, że będą za duże?
Goskaa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 10 maja 2012, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa i krzewy - przesadzanie - BAZA

Post »

Witam

Jestem zmuszona przesadzić w tym tygodniu dosyć starą, rozłożystą leszczynę wysokości ok 5 m oraz ok 3 metrowe iglaste drzewko.
czy jest szansa, że się przyjmą?
Awatar użytkownika
Darmokot
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1953
Od: 10 lis 2012, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kieleckie

Re: Drzewa i krzewy - przesadzanie - BAZA

Post »

W zeszłym roku 7 grudnia znalazłem świeżo wykopanego 3metrowego orzecha z nieuszkodzonym korzeniem (pogłębiali rów i go wykopali koparką) i go wsadziłem od razu, grudzień u mnie był ciepły i bez mrozu-jedynie niewielkie spadki temperatury były nocami. Wyglądał ładnie, czuć było że w gałęziach są soki. Niestety na wiosnę nie wypuścił liści, a gdy go w lipcu wyrwałem okazało się , że z podziemnej części pnia wypuścił małe przyrosty. Mimo tego go wyrzuciłem. Więc nie polecam teraz przesadzać roślin,tym bardziej że od 30 listopada ma być już zimowo...
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa i krzewy - przesadzanie - BAZA

Post »

Leszczyna może się przyjąć,iglak nie.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
kropelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5533
Od: 30 kwie 2008, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Drzewa i krzewy - przesadzanie - BAZA

Post »

etam, etam...
Najlepszym terminem na przesadzanie/sadzenie drzew, krzewów lisciastych jest czas, kiedy nie mają liści- w praktyce od października do marca, oczywiscie jeśli temperatury nie spadają poniżej zera. Jesienne przesadzanie jest o tyle lepsze, ze jesienią zazwyczaj jest większa wilgotność. Wiosny zazwyczaj mamy suche.
Z mojej praktyki wynika, że drzewka przesadzane późną jesienią, kolejnej wiosny startują bez problemu, natomiast te wiosenne nasadzenia zazwyczaj rok stoją w miejscu...
Wczoraj przesadziłam klona palmowego ;:173
Każda moja roslina ogrodowa była przesadzana wiele razy, w dalszym ciagu będę praktykować ten model :) Oczywiscie są pewne granice, bo nie będę się silić na 10 letnie drzewo, ale wszelkie młodociane- jak najbardziej.

Iglaki też przesadzałam zeszłej jesieni- dosłownie wytargiwałam je z ziemi- nie zauważyłam by jakos negatywnie odbiło się to na nich :)
w domu i w ogrodzie, cz.2, cz.3, cz.4
pozdrawiam serdecznie, Mariola
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Drzewa i krzewy - przesadzanie - BAZA

Post »

Goskaa pisze:Witam

Jestem zmuszona przesadzić w tym tygodniu dosyć starą, rozłożystą leszczynę wysokości ok 5 m oraz ok 3 metrowe iglaste drzewko.
czy jest szansa, że się przyjmą?
Daruj sobie :? Posadź młode, bo będziesz patrzeć już potem tylko na ich powolną degradację.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa i krzewy - przesadzanie - BAZA

Post »

selli7 pisze:
Goskaa pisze:Witam

Jestem zmuszona przesadzić w tym tygodniu dosyć starą, rozłożystą leszczynę wysokości ok 5 m oraz ok 3 metrowe iglaste drzewko.
czy jest szansa, że się przyjmą?
Daruj sobie :? Posadź młode, bo będziesz patrzeć już potem tylko na ich powolną degradację.


Nie zgodzę się z Tobą.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
nikka55
100p
100p
Posty: 177
Od: 21 sie 2007, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Polska centralna

Re: Drzewa i krzewy - przesadzanie

Post »

Leszczynę raczej niełatwo 'ukatrupić' :?
Tylko trudno mi sobie wyobrazić przesadzanie tak dużej leszczyny. Chętnie obejrzę zdjęcia :)
Pozdrawiam - nikka
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa i krzewy - przesadzanie

Post »

E trochę wyciąć /zależy jaka ona rozłożysta ,obkopać ,włożyć w dół i podlać.
Kiedyś taką mieliśmy w szkółce .Znalazł się chętny.I przyjęła się.Leszczyny to tak jak chwasty :lol:
Tylko mi się zachciało wynalazków czerwono-listnych i rośnie toto jakby chciało a nie mogło ;:oj
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”