Przygotowanie gleby pod pomidory

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
wiaro
100p
100p
Posty: 154
Od: 19 cze 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przygotowanie gleby pod pomidory

Post »

ludzie nie piszcie że unia pozwala nawozić obornikiem do 30 listopada, co oni mogą zabronić to nie tak, oto chodzi że w naszych warunkach od grudnia do marca jest przyjęte za okres martwy czyli spoczynku gleby roślin wszelkie prace glebowe są wręcz negatywne , a co Unia EU wyrabia z rolnikami to jest śmieszne dalej by się mogły posypać epitety ,za mało robią za dużo myślą
yarro35
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 maja 2010, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przygotowanie gleby pod pomidory

Post »

Dziękuje wszystkim za informacje.

Wiem, że przekopanie bez dodatków było błędem. Jestem tylko skromnym (niedoświadczonym) działkowiczem z 18-toma m2 szklarnią.
Zastosuje się do informacji "wiaro" i szybko zastosuję delikatne przekopanie powtórne z Fosforytem Mielonym.

Czy zielony nalot na glebie oznacza nad kwasowość ?

Pozdrawiam
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby pod pomidory

Post »

yarro35 pisze:szybko zastosuję delikatne przekopanie powtórne z Fosforytem Mielonym.
A co z potasem ?
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Przygotowanie gleby pod pomidory

Post »

wiaro bo zeszliśmy przez chwilę kiedy co można.. w tym przypadku nie ma znaczenia bo yarro35 ma szklarnię.
yarro35 pisze:..Zastosuje się do informacji "wiaro" i szybko zastosuję delikatne przekopanie powtórne z Fosforytem Mielonym.
Czy zielony nalot na glebie oznacza nad kwasowość ? Pozdrawiam
Co prawda ja szklarni nie mam, ale bez znajomości pH to chyba bym nie zaryzykowała - doczytałam, że fosforyt mielony zawiera 30% fosforu i aż 50% wapnia. Pamietam, że kilka osób posypało sobie ziemię w szklarni popiołem drzewnym i kłopoty mieli z uprawą, bo pH sporo wzrosło.
O tym zazielenieniu było na forum - to były glony, nie oznacza że ziemia jest kwaśna
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby pod pomidory

Post »

monika pisze: to były glony, nie oznacza że ziemia jest kwaśna
Ale oznacza, że wilgotna.
I te glony, to jest najmniejsze zmartwienie.
yarro35
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 maja 2010, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przygotowanie gleby pod pomidory

Post »

No to już nie wiem co robić.
Proszę napiszcie w kilku słowach: posyp tym i tym i przekop lub nic nie rób, albo zrób tak i tak.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby pod pomidory

Post »

My-amatorzy- uprawiamy swoje warzywa praktycznie w ciemno, bez analiz gleby. Ale nieznajomoćś do tego kwasowości gleby, to już całkowita ślepota.
yarro35 pisze:Proszę napiszcie w kilku słowach: posyp tym i tym i przekop lub nic nie rób, albo zrób tak i tak.
Zdajesz sobie sprawę, że bez nawiezienia gleby nie masz co przymierzać się do uprawy.
Bez bicia piany :
20-30 dkg superfosfatu wzbogaconego granulowanego na 10 m2
20-30 dkg siarczanu potasu na 10 m2.

I przekopać niezbyt głęboko ok 15 cm. Teraz

Wiosną na 2-3 tygodnie przed sadzeniem taka sama ilość saletrzaku i po nim tylko zagrabić.
yarro35
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 maja 2010, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przygotowanie gleby pod pomidory

Post »

O to mi chodziło,czyli konkretnie.

Wielkie dzięki, pozdrawiam.
wiaro
100p
100p
Posty: 154
Od: 19 cze 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przygotowanie gleby pod pomidory

Post »

tylko zależy czy chcesz prowadzić szklarnie ekologicznie czy nie jeśli tak to superfosfat odpada a jeszcze jedno jeśli nie masz odpowiedniego pH gleby (zbyt kwaśna)to nic ci z fosforu bo nie jest w tedy łatwo przyswajalny, a potas najlepiej sypać na wiosnę jest łatwo przyswajalny , radził bym udać się do biblioteki i wyporzyczyć fachową literatur i poczytać, a jedno jescze jeśli zależy ci na zbiorze to pobierz próbkę ziemi i wmyśli do laboratorium podaje link do przykładowej stacji Stacje Chemiczno-Rolnicze
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby pod pomidory

Post »

yarro35 pisze: Z powodu braku obornika nie została niczym wzbogacona.
wiaro pisze:czy chcesz prowadzić szklarnie ekologicznie czy nie jeśli tak to superfosfat odpada
No więc na czym ta uprawa ma być prowadzona?.
latyns
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 kwie 2020, o 23:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

trawnik pod pomidory

Post »

Mam na działce kawałek trawnika, chciałbym go usunąć i posadzić papryczki chili i pomidory, czytałem żeby rozkopać ta ziemie i posypać obornikiem granulowany.Zdążę w ogóle go przygotować do 15maja czy nie ma sensu?
Awatar użytkownika
ed04
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1014
Od: 5 mar 2017, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Przygotowanie gleby pod pomidory

Post »

Zdążysz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”