Obsługa tunelu,ściółkowanie gleby,obniżenie temperatury,odkażanie itd...

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
loginal
200p
200p
Posty: 370
Od: 2 sie 2011, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Szklarnia po ataku zarazy ziemniaka

Post »

forumowicz pisze:Nadmanganian potasu ma taką właściwość, że w kontakcie z materia organiczną wydziela tlen atomowy/ in statu nascendi/ który jest bardzo aktywny chemicznie podobnie jak ozon.
Możesz też użyć wody utlenionej, działanie podobne, ale bezpieczniejsza bo nie pozostawia pozostałości w postaci manganu.

Ew. powierzchniowo - można spróbować zastosować dezynfekcję światłem UV, przez kilka dni oświetlać całość szklarni np. świetlówkami UV, taki jakie są stosowane w salach operacyjnych, zakładach przetw. spożywczego. Ale ważna UWAGA: w czasie pracy lamp nie powinno się przebywać w szklarni, bezwzględnie należy się upewniać czy lampy są wyłączone przed wejściem. No i nie powinno się tego robić w czasie sezonu wegetacyjnego bo grozi poparzeniem roślin.
GabiR7
50p
50p
Posty: 53
Od: 2 paź 2012, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie jakie cudne

Wymiana ziemi albo inny pomysł w tunelu

Post »

:wit Mam tunel od 10 lat nie była wymieniana ziemia i w tym roku zaraza zniszczyła mi prawie wszystkie pomidory. Co robić aby na wiosnę chciało się w nim pracować?
Ktoś mi podpowiadał, że trzeba wymienić ziemie. Dobre to trzeba wywrotkę ziemi, skąd kasy, może inne pomysły. Tunel ma wymiary 10mx12.
Zatorzanin
100p
100p
Posty: 187
Od: 7 wrz 2012, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zator, Małopolska

Re: Potrzebuje pomocy

Post »

Któryś z poplonów odkaża glebę, nie pamiętam czy jest to gorczyca lub facelia, ale najlepszym wyjściem byłaby wymiana ziemi.
Sed fugit interea fugit irreparabile tempus ...
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wymiana ziemi albo inny pomysł w tunelu

Post »

Po co ma wymieniać ziemię, jeśli zaraza ziemniaczana przenosi się przez powietrze?
Awatar użytkownika
Forest321
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 11 lis 2012, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Wymiana ziemi albo inny pomysł w tunelu

Post »

Mój dziadek co roku jesienią przekopuje ziemię, dodaje obornik i wapno budowlane. Zdarza się ze pod koniec sezonu z pomidorami pojawia się zaraza ale nie co roku. Wymiana gleby raczej zbędna.
Ja tu tylko sprzątam
GabiR7
50p
50p
Posty: 53
Od: 2 paź 2012, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie jakie cudne

Re: Wymiana ziemi albo inny pomysł w tunelu

Post »

;:oj Dziś w ogrodniczym podpowiedziano mi że trzeba oprysk kupić Czy ktoś może stosował opryski w tunelu. Nie bardzo chcę pryskać gdyż sadzę je po to by je jeść i rozdawać znajomym więc oprysk jest ostatecznośćią
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: Wymiana ziemi albo inny pomysł w tunelu

Post »

Forest321 pisze:Mój dziadek co roku jesienią przekopuje ziemię, dodaje obornik i wapno budowlane. Zdarza się ze pod koniec sezonu z pomidorami pojawia się zaraza ale nie co roku. Wymiana gleby raczej zbędna.
Chińskie przysłowia zawsze twierdzą że należy szanować starszych i darzyć szacunkiem ich wiedzę. Ale w tym przypadku Twój dziadek popełnia gigantyczny bląd. Wapno budowlane posiada właściwości odkażające, dezynfekujące - czyli bez wyjątku zabije wszystko to co żyje w glebie. cała pozytywna flora bakteryjna oraz mikrozy szlak trafi a gleba będzie jałowa.
Dodatkowo, obornik nam nawozi oraz wprowadza flore bakteryjną którą potem zginie od wapna budowlanego. Możesz mieć wszystko, azot, fosfor, potas i mikro - ale co z tego jak ziemia to będzie zbity popiół który nie ma pojemności wodno-powietrznej a to zasługa żyjące gleby.

Co do chemi, spalenie siarki - 1kg chyba kosztuje 6zl i podlewamy glebe previcore-m 100ml - 30zł
_fox_

Re: Wymiana ziemi albo inny pomysł w tunelu

Post »

Ja zawsze po zebraniu ostatnich pomidorów, gazowałem pozostałość siarką, dopiero za kilka dni usuwałem pędy i sznurki.
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wymiana ziemi albo inny pomysł w tunelu

Post »

Kiedyś czytałam,że patogeny glebowe niszczy się przez wysianie traw.
Wobec powyższego posiałam w szklarni żyto na zielony nawóz.
Nie zaszkodzi.
GabiR7
50p
50p
Posty: 53
Od: 2 paź 2012, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie jakie cudne

Re: Wymiana ziemi albo inny pomysł w tunelu

Post »

:wit Podpowiedziano mi i ja dzięlę się z innymi iż najlepiej opryskać ziemię opryskiem od futoftorozy i tak zrobiłam po tygodniu przekopać z obornikiem i powinna zaraza zginąć zobaczymy
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zmniejszenie temperatury w tunelu foliowym

Post »

Czy w taki dzień jak dzisiaj, bardzo słoneczny, 22 C na zewnątrz należy otwierać tunel z pomidorami? Zakładam że lekkie wietrzenie w południe nie zaszkodzi, ale co jeżeli zapomnimy?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Zmniejszenie temperatury w tunelu foliowym

Post »

Postaw krzesło pod folią i posiedź chociaż 20 minut, jeśli będzie dobra temperatura dla Ciebie , to i pomidory będą się dobrze czuły w przeszło 40 oC. U mnie o 8 godzinie dzisiaj przy pełnym otwarciu i wietrzeniu już było 24 oC.
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zmniejszenie temperatury w tunelu foliowym

Post »

ekopom pisze:U mnie o 8 godzinie dzisiaj przy pełnym otwarciu i wietrzeniu już było 24 oC.
A u mnie tylko +8'C.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”