Plantacja świerków na choinki - uruchomienie

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Plantacja choinek

Post »

Bezpieczne ale musisz pamiętać o specjalnej osłonie na dysze aby pryskać tylko na chwasty a nie po gałęziach.
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
szymon87
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 1 lip 2012, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Plantacja choinek

Post »

Witam, przymierzam się, raczej z nudów niż z chęci dużego zysku do założenia małej plantacji choinek.
Mam już książkę o uprawie świerka pospolitego, ale zanim się z nią zapoznam mam kilka szybkich pytań.
Zamierzam kupić duże sadzonki świerka pospolitego 3-4 letnie oraz nasiona świerka srebrzystego.
Ze świerkiem pospolitym sprawę mniej więcej znam: badam glebę, daje nawoź taki jaki gleba potrzebuje aby świerk dobrze rósł i potem nawożę dopiero po roku tak? Czy gotowy nawóz do roślin iglastych wystarczy czy muszę sam uzupełniać braki w ziemi dodając rożnych składników?
Od jakiego wieku świerków podcina się je aby zagęściły się i w jakich okresach?
Moim drugim pomysłem jest wysianie w foliaku nasion świerka srebrnego. Tu tez badam glebę, daje nawoź wg braków itp Kiedy mogę siać nasiona? Bo sadzonki to okres wrzesień, październik prawda?
Czy mogę siać nasiona do ziemi pod foliakiem czy musi być inspekt?
To prawda ze ledwie 20 % będzie miało srebrny kolor , a reszta będzie zielona? Można temu jakoś zaradzić?


Załóżmy że badam glebę i wyszło że muszę obniżyć pH to mogę zrobić to bezpośrednio przed posadzeniem?

Jeżeli świerki już rosną i zbadana gleba ma nieodpowiednie pH to mogę też dać odpowiednie środki?
Która wersja lepsza bo wygodniejsza na pewno ta już po posadzeniu
jak to jest z tym nawożeniem, można dawać 2 razy w roku ale ogólnie przy choinkach widzę ze powinno unikać się żeby za szybko nie rosły. To po prostu obserwuje które rosną wolniej i te nawoże a te większe zostawiam bez nawozu?
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: Plantacja choinek

Post »

Witam

To bardzo dobrze że zaczynasz od książki, na 80% pytań będziesz miał tam odpowiedz. Co do nawozu ja osobiście stosuje Hydrocomplex, szkoda przepłacać za etykiete do iglaków - dawkowanie zależy od obserwacji, a jeśli ziemia będzie starannie przygotowana to unikniesz nawożenia w pierwszym roku.
Kolejna rzecz, czy ziemia jest zasadowa pH 7 czy lekko kwaśna ?
Nasiona wysiewa się od marca do maja, najlepiej pod osłony inspekt czy tunel to wszystko jedno - najważniejesze aby kontrolować warunki. Kupować nasiona typu Kaibab, Majestic itp... mają najwięcej % srebnych okazów.

Przeczytasz forum i książke, rok doświadczenia i wszystko będziesz wiedział.
szymon87
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 1 lip 2012, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plantacja choinek

Post »

co do gleby jeszcze nie badalem, sa jakies testy zeby zrobic to samemu?
czyli teraz juz za pozno na sianie nasion?
i od jakiego wieku swierka zaczac jego formowanie? i w jakich okresach roku sie to robi? teraz tez juz za pozno prawda?
szymon87
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 1 lip 2012, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plantacja choinek

Post »

Witam ponownie, dalej mysle o tej plantacji
Z tego co widze nalezy unikac nawozenia zbyt czestego ale zaleca sie nawozenie startowe, co o nim myslicie, warto je zrobic?Kiedy sie je robi, jesienia po orce czy wiosna przed sadzeniem?
jesienia wykonuje orke a bronuje dopiero wiosna?
przepraszam ale tak czytam te 2 ksiazki ktore mam i mam tam sprzeczne informacje
Do nawozenia startowego uzyc wieloskladnikowej mieszanki? Gleba porolna
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plantacja choinek

Post »

1.Im wolniej świerk rośnie tym lepiej,bo będzie bardziej gęsty /i nie trzeba będzie podcinać ,zresztą kto Ci go kupi.
Przewodniki idą najbardziej do góry. Także nie przesadzać z nawożeniem
2.Wybarwienie się świerka kłującego,bo o nim tu mowa a nie o srebrnym jak się go potocznie nazywa zależy od matecznika ile % nasion przejmie cechy mateczne czyli w tym przypadku kolor.Tu wyspecjalizowany instytut a nie tam sprzedawca z allegro .
3.Sadzonki można wziąść z nadleśnictwa groszowa sprawa i materiał pewny.
4.Sadzonki możesz sadzić na wiosnę /ale tu uwaga żebyś przypadkiem potem na suszę nie natrafił ,chyba,że masz tam jakiś pomysł z nawadnianiem.Jak małe podlewasz ,potem odpuszczasz.
5.Oszczędne nawożenie roślin /sugerował bym gotowy wieloskładnikowy nawóz.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
szymon87
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 1 lip 2012, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plantacja choinek

Post »

radzisz nawiezc startowo przed sadzeniem a potem na 2-3 lata odpuscic czy nie robic nawozenia startowego i obserowac swierki i jezeli beda slaby rosly powiedzmy po 2 latach to je nawiezc?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plantacja choinek

Post »

Przed sadzeniem nic nie nawozić.Jak sadzisz w kwietniu powiedzmy to nawieść raz w sezonie powiedzmy w czerwcu.
Zaoszczędzisz na nawozach a poza tym nie ,,wygonisz ich '' będą ładniejsze i prędzej znajdzie się na nie chętny.Wolniej to wolniej ale będzie lepiej./ i tak szybko rosną/.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
szymon87
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 1 lip 2012, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plantacja choinek

Post »

spotkalem sie z taka informacja zeby wogole nie nawozic w pierwszym roku po posadzeniu
nie jestes za ta teoria?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plantacja choinek

Post »

Raz minimalnie możesz podsypać wieloskładnikowym gotowym nawozem.Nie nawozić zaraz po posadzeniu i nie nazowić zbyt późno,nawozimy maksymalnie do 15 września.
Nawóz zagrzebujesz w ziemi naokoło drzewka ,unikniesz strat nawozu który po prostu uleciał by inaczej w powietrze.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Plantacja choinek

Post »

15 września to już na prawdę jest maximum.Świerka nie nawoziłbym w ogóle a jak już koniecznie to do końca czerwca tylko.Zamiast mineralnych nawozów użył bym organicznych.
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: Plantacja choinek

Post »

Wiosną Hydrocomplex, a jeśli nie zastosujesz wiosną nawozu a widoczne będą braki pod koniec lata to śmiało możesz sypać nawet do 15 sierpnia i poźniej nawóz jesienny tzn. BEZ AZOTU !
Pod sianie bez nawozu, potem po roku rozwoju w gruncie możesz śmiało sypać.

Podstawowe rzeczy:
- używać nawozów bezchlorkowych,
- jesienią używać nawozów bez azotu (azot przedłuża okres wegetacyjny i iglaki będą narażone na przemarzanie)
- starać się używać nawozów nie tylko z NPK ale i z S oraz Mg
- po podsypaniu koniecznie mieszać glebe z nawozem

Najlepszym sposobem będzie sezonowany obornik, jesienią rozrzucony i przemieszany w dawce 20-25t na h i na drugi rok jesienią można wysadzać krzaczki. Dzięki temu zapewnisz idealne warunki w glebie oraz spore zapasy i łatwo przyswajalne składniki.
szymon87
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 1 lip 2012, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plantacja choinek

Post »

jak kupuje sadzonki swierku pospolitego z nadlesnictwa to przewaznie w paru tysiacach dostaje jescze rozne pododmiany swierka bo roznia sie igliwiem np ksztaltem

Czy jest jakas odmiana swierka pospolitego nadajaca sie typowo na choinki i gdzie mozna ja dostac?

a slyszeliscie o swierku pospolitym odmianie augustowskiej czy cos takiego
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”