Hibiskus ogrodowy-rozmnażanie

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
maarrii2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 19 paź 2006, o 14:20
Lokalizacja: Lubaczów

Hibiskus ogrodowy-rozmnażanie

Post »

Koleżanka ma piękni okaz hibiskusa. i mam pytanie odnośnie rozmnażania, czy i jak można go rozmnożyć ?
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Czy chodzi o hibiskusa gruntowego tzn Ketmię syryjską?
Awatar użytkownika
maarrii2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 19 paź 2006, o 14:20
Lokalizacja: Lubaczów

Post »

Tak tak o hibiskusa gruntowego a mianiwicieo Ketmię syryjską
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

To z tym będziesz musiała poczekać do lipca, a przynajmniej do czerwca i wówczas się przypomnij powiem jak zrobić sadzonki. Widziałam też w sklepach nasiona ale tylko raz.
Jak by to nie zabrzmiało obcesowo, ale uważam, że najszybszym i najpewniejszym sposobem jest kupno sadzonki. Jak nie na miejscu to w firmach wysyłkowych. Z prostego powodu odmiany licencjonowane są szczepione.

Jeśli masz zdjęcia krzewu wstaw to ustalimy odmianę.
Awatar użytkownika
elmarek
---
Posty: 236
Od: 25 lut 2006, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokołów Podlaski
Kontakt:

Post »

Basia pisze: Z prostego powodu odmiany licencjonowane są szczepione.
Racja! ;:138 Nie wszystko da się z siewu czy z sadzonek na parapecie okiennym
Ogrodnicy muszą też z czegos żyć :D
Awatar użytkownika
Paweł88
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 1 lis 2006, o 21:32
Lokalizacja: Podkarpacie

Post »

Basia pisze:Widziałam też w sklepach nasiona ale tylko raz.
Ja miałem możliwość kupienia takich nasionek i nic mi z tego nie wyszło. Być może zrobiłem coś nie tak. To było już spory czas temu. Kupiłem w szkółce sadzonkę i mogę cieszyć się całkiem ładnym choć jeszcze małym hibiskusem. :D
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Na temat siewu ketmi syryjskiej-Hibiscus syriacus- znalazłam w moich szpargałach takie notatki:
Nasiona ketmii łatwo kiełkują. Rozsadę można przygotować nawet na parapecie okiennym/ w lutym-marcu/. Małą skrzynkę lub plastikowe pudełko napełniamy mieszaniną wilgotnego torfu z piaskiem. Po wysianiu nasion pojemnik przykrywamy szkłem i ustawiamy w ciepłym, jasnym miejscu. Siewki pojawiają się po 2-3 tygodniach. Gdy podrosną, pikujemy do doniczek wypełnionych żyzną ziemią. Młode rośliny wymagają dobrego oświetlenia, regularnego podlewania oraz zasilania nawozami mineralnymi. Rozsadę często wietrzymy, a na kilka dni przed wysadzeniem na miejsce stałe hartujemy.
Nasiona możemy też wysiać w kwietniu-maju wprost do gruntu, w dobrze odchwaszczoną i spulchnioną glebę. Gdy siewki mają 2-3 listki, przerywamy je lub przesadzamy na miejsce stałe. Odstępy między roślinami powinny wynosić co najmniej 60 cm. Gdy ketmie zaczną intensywnie rosnąć uszczykujemy im wierzchołki wzrostu, żeby sprowokować silniejsze rozkrzewienie się pędów. Rośliny rozmnażane z nasion zakwitają w drugim lub trzecim roku uprawy
Jeśli chcemy, aby ketmia zachowała cechy odmiany, rozmnażajmy ją z sadzonek, lub przez szczepienie.

SADZONKOWANIE
W czerwcu lub lipcu tniemy sekatorem 2-3 węzłowe sadzonki z tegorocznych pędów. Po zanurzeniu ich końców w ukorzeniaczu sadzimy je w wilgotnej mieszaninie torfu z piaskiem, przykrywamy woreczkiem foliowym i umieszczamy w widnym i ciepłym miejscu.Kiedy się ukorzenią sadzimy je w doniczkach lub w ogrodzie.
Awatar użytkownika
maarrii2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 19 paź 2006, o 14:20
Lokalizacja: Lubaczów

Hibiskus

Post »

Posadziłam nasionka z szyszek hibiskusa na początku listopada i zaczęło kiełkować, jestem ciekawa czy coś z tego będzie i jak postępować dalej, bo już jest późna jesień a to się pnie do góry, już ma jakieś 4 cm, :)
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Nikt ci nie da gwarancji, że przeżyje. Możesz przed nadejściem przymrozków zabezpieczyć kupką liści obsypać liście ziemią i całość okryć plastikową butelką, w której odcięto dno. Aby butelkę wiatr nie przewrócił obsyp ją od dołu. Na razie nie zakręcaj butelki. Chyba, że pojawią się prawdziwe mrozy.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Ja na zimę wniosłam do piwnicy - ładnie przezimowały. ( Mam na myśli takie właśnie młodziutkie roślinki).
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Sasiadka miała trzy dorodne hibiskusy.
Zabezpieczyła je dość solidnie na zimę
a i tak nie przetrzymały 33 stopniowego mrozu.
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

U mnie ubiegłą zimę przezimowały bez okrycia i to na przeciągu.
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

:roll: Nasz ogród położony jest w zastoinie mrozowej.
Zdarza się że ja mam zmarzniętą ziemię w ciemnych zakątkach ogrodu nawet pod koniec MAJA.
W tym roku to 10 czerwca przyszedł taki przymrozek, że mi wszystkie pelargonie zmarzły.
To nie bajka to rzeczywistość :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”