Ostróżka ogrodowa (Delphinium elatum)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
joladzola
100p
100p
Posty: 134
Od: 27 maja 2012, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie 6a

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

Hey kochani :wit .Czy nikt tu nie zagląda :?: W tym roku posadziłam ostrózkę ,kwitnie już trzeci raz ,a chciałabym ja przesadzić .Czy mogę teraz czy czekać do wiosny?
Pozdrawiam Jolka
Ewa05
500p
500p
Posty: 899
Od: 13 lut 2011, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy okolice Włocławka

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

Czy jeszcze mogę wysiać ostróżkę, dopiero zebrałam nasionka.
Pozdrawiam Halina
Moje wiejskie rabatki
genia19
200p
200p
Posty: 317
Od: 20 cze 2012, o 01:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

Na sianie bylin to już trochę za późno,ale spróbować zawsze można wszystkich nasionek i tak nie wysiejesz,no chyba że to jest letnia to prosto do gruntu.Mam ostróżkę letnią i co roku sama się rozsiewa.Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Krzysia
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 824
Od: 3 lip 2012, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

A ja w zeszłym roku kupiłam tu na forum cudną ostróżkę i dowiedziałam się, że nasionka można od razu do gruntu teraz, lub wiosną do pojemnika /styczeń/ i wystawić na dwór.Albo same nasiona poddać stratyfikacji / przemrozić/ w lodówce , w pojemniku z warzywami przez dwa tygodnie i potem wysiać.
Bez tego nie skiełkują. :tan
Ewa05
500p
500p
Posty: 899
Od: 13 lut 2011, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy okolice Włocławka

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

Spróbuję wiosną.
Pozdrawiam Halina
Moje wiejskie rabatki
Awatar użytkownika
zeberka4
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6419
Od: 10 sty 2009, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

Nie zgodzę się ,że potrzebują stratyfikacji. Tego roku zbierałam nasiona i wysiałam je zaraz po zbiorze-wyrosło mnóstwo sadzonek.
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

Też wsiałam nasionka ostróżek zebrane u cioci. Wykiełkowały jak szalone. Najpierw są bardzo delikatne, ale po pikowaniu nabierają krzepy. :lol:
Mineralka
200p
200p
Posty: 273
Od: 5 lut 2008, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

kochani we wrześniu wysiałam delphinie teraz już chciałabym je przepikować tylko się zastanawiam czy trzymać je w domu czy na zewnątrz ? przetrzymają zimę ? boję się że jak będę trzymać na parapecie to się wyciągną za bardzo - macie jakieś zdanie na ten temat ? jak zobaczyłam teraz na zdjęciach jakie cuda wam wyrosły to strasznie się cieszę z całego pojemnika siewek :Dnie chcę ich stracić
Magda - pilna uczennica Matki Natury
Awatar użytkownika
georginja
500p
500p
Posty: 892
Od: 4 paź 2012, o 01:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

Wysiane we wrześniu są jeszcze za małe do pikowania,rozsadzisz na wiosnę.Ale zimować to powinny na polu.Ja też w tym roku siałam i przez ślimaki są zbyt słabe,więc zostają na rozsadniku do wiosny.Jak przyjdzie zima można lekko przykryć roślinki liśćmi lub gałązkami :wit
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 26&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje nadwyżki- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=154" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
georginja
500p
500p
Posty: 892
Od: 4 paź 2012, o 01:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

Dopiero teraz doczytałam że są w pojemniczku,więc wywal delikatnie i wkop gdzieś w zacisznym miejscu,przykryj włókniną.Ostróżki zimują bezproblemowo,tak że nie bój się-nie zmarzną.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 26&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje nadwyżki- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=154" onclick="window.open(this.href);return false;
Mineralka
200p
200p
Posty: 273
Od: 5 lut 2008, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

sęk w tym że tam już mało co ziemi zostało tak bardzo mają rozrośnięte korzenie - ja się w sumie nie znam - mają liście właściwe większość jedną parę ale właśnie słabo rosną - wydaje mi się że już się proszą o własne lokum bo jest im tam baaardzo ciasno - ale jeśli uważasz że lepiej im będzie w gruncie to zaraz je przeniosę
Magda - pilna uczennica Matki Natury
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

Mineralko, ja na Twoim miejscu podzieliłabym ostróżki w pojemniku na dwie części. Pierwszą bym ostrożnie wsadziła do gruntu w całości. Pozostałe ostróżki rozsadziłabym, starając się jak najmniej uszkodzić korzenie.

Jeśli tak zrobisz, daj znać wiosną co wyszło z eksperymentu i które mają się lepiej. :wit
Mineralka
200p
200p
Posty: 273
Od: 5 lut 2008, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

Bożenko i tak właśnie zrobiłam - tylko troszkę mniej ostrożnie - połowę mocniejszych i większych sadzoneczek przepikowałam do palety i stoją na oknie w cieple a pozostałą połowę wsadziłam do gruntu - jak przeżyje to suuuper jak nie to nic straconego - bo na oknie rośnie 45 a nasion jeszcze pełno
Magda - pilna uczennica Matki Natury
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”