Termin sadzenia cebul tulipanów

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tulipany - kiedy sadzić?

Post »

Najlepiej posadź gdzieś tak na przełomie września i października.
Mnie akurat najbardziej podobają się tulipany sadzone w większych grupach ale widziałam też sadzone w rządku wzdłuż ścieżki i też ładnie to wyglądało.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipany - kiedy sadzić?

Post »

No bo tulipany sadzi się w grupach.Nie łączyć gatunkami a kolorami,wzór i kształt rabaty obojętny /chociaż ja preferuję prostokąt lub okrąg.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
kety
200p
200p
Posty: 200
Od: 13 maja 2012, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Tulipany - kiedy sadzić?

Post »

:wit
a ja wsypałam wszystkie do kosza i posadziłam jak leci i wyszło pięknie.
Kwitły całą wiosnę cała rabatka ok 120 szt. różne kolory i gatunki ;:63
Czytałam gdzieś, że nie lubią się z irysami ale o warzywach nie słyszałam.
Pozdrawiam.
Zuzanna, zakręcona na zielono !
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipany - kiedy sadzić?

Post »

Ja mam posadzone z irysami,ale irysy są inwazyjne i trzeba sporo im miejsca zostawić.Irysy zagłuszą po prostu tulipany jak będzie mało miejsca.A tak poza tym nie zauważyłem zgubnych skutków tego sąsiedztwa,a rosną razem od 4 lat.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
avalonne
500p
500p
Posty: 723
Od: 9 wrz 2012, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów - okolice

Re: Cebule tulipanów

Post »

Hej,
Odgrzebuję stary temat, bo sobie myślę, że na potrzeby jednej wątpliwości chyba szkoda zakładać nowego tematu.... :wink:
Czytałam w tym temacie o okrywaniu cebulek na zimę liśćmi.
Czy tak okryć można też te, które już puściły kiełki? Bo moje niektóre cebulowe, sadzone we wrześniu już wykiełkowały: tulipany, szafirki, krokusy, narcyzy..... Są na ok 5 cm wysokie, a szafirki to już mają dłuuugie listki. ;:224
Chyba pierwszy raz tak mi się zdarzyło ;:oj
Zastanawiałam się, czy nie przykryć ich gałązkami tui (cięłam je niedawno), a na to dać jeszcze włókninę. Czy pod samymi liśćmi nie wymarzną przez długą zimę?
Mamy ciepłą jesień i trochę się obawiam, żeby się nie rozpędziły w tym rośnięciu przed tęgimi mrozami.... ;:202
Pozdrawiam.
Celinka
Planuję ogród nieśmiało
Awatar użytkownika
ninkas
200p
200p
Posty: 346
Od: 23 sty 2011, o 23:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Cebule tulipanów

Post »

Cebule są za wcześnie i za płytko wsadzone. Zmarzną jak przyjdzie mróz.
Alicja
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cebule tulipanów

Post »

Szafirki zawsze wypuszczają liście jesienią, to normalne.

U tulipanów i narcyzy to nienormalne.
Krokusy są i jesienne i wiosenne, musisz wiedzieć jakie posadziłaś.
U wiosennych to też nienaturalne.
Awatar użytkownika
avalonne
500p
500p
Posty: 723
Od: 9 wrz 2012, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów - okolice

Re: Cebule tulipanów

Post »

Wszystkie cebule są wiosenne i sadziłam na taką głębokość trzykrotnie większą niż cebule...
No i sadziłam we wrześniu. Tak w okolicach połowy miesiąca.
Pewnie to przez to, że do tej pory jeszcze przecież jest w miarę ciepło... :roll:

Cóż, chyba teraz już nic nie poradzę na to, że wyrosły, okryję, no i zobaczymy... :evil:
Pozdrawiam.
Celinka
Planuję ogród nieśmiało
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Cebule tulipanów

Post »

A ja uważam,że okrywając je przysporzysz im więcej złego niż pożytku.Po pierwsze ,takie przykrycie stanowi wspaniałą kryjówkę dla gryzoni a te jak już znajdą się w pobliżu cebul (zwłaszcza tulipanów),to na pewno nie zostawią w spokoju tego smakołyku.Po drugie, takie dodatkowe okrycie pobudzi cebule do rośnięcia.Rośliny się "wyciągną", zbledną i dopiero teraz będą wrażliwe na ewentualne mrozy.A po trzecie u mnie co roku na jesieni tulipany,szafirki,hiacynty,rzadziej narcyzy wypuszczają listki.Niczym nigdy nie przykrywałam i nie zmarzły.Gorzej jeśli posadzi się je w podmokłym miejscu,wówczas istnieje duże ryzyko wygnicia cebul.
Serdecznie pozdrawiam Danuta
Awatar użytkownika
avalonne
500p
500p
Posty: 723
Od: 9 wrz 2012, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów - okolice

Re: Cebule tulipanów

Post »

A mi pierwszy raz w tym roku wyrosły listki jesienią :roll:
A co roku sadzę mniej więcej o tej samej porze i w tym samym miejscu - tylko ziemię mieszam trochę. Dziwne to trochę...

Rozumiem, że pod agrowłókniną mogą sobie żerować nornice, ale może gałązki tui ochronią chociaż od mroźnego wiatru.... :roll: no albo te liście...

Żeby chociaż przestały już rosnąc i nie wyciągnęły się dłuższe przed mrozami .... ;:218
Pozdrawiam.
Celinka
Planuję ogród nieśmiało
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Cebule tulipanów

Post »

Avalonne mi w tamtym roku cebule (tulipany głównie) zrobiły psikusa i w listopadzie miały już 3-5cm listki. Przed pierwszymi poważnymi przymrozkami ( miało być w nocy -5/6 bodajże) okryłam lekko całą grządkę (były tam też zioła i to głównie z ich powodu).
Okrycie było dość lekkie , kilka gałęzi sosny i cienka agrowłóknina... i tak aż do wiosny. Zakwitły i tak dopiero w kwietniu i maju ale przeżyły , a przy wykopywaniu cebul większość była rozrośnięta i w dobrym stanie.
Tyle tylko,że wszystkie cebule miałam wsadzone w donicach balkonowych z dużą ilością dziurek ,wiec gryzonie nie miały szans ,żeby się do nich dobrać.
Awatar użytkownika
avalonne
500p
500p
Posty: 723
Od: 9 wrz 2012, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów - okolice

Re: Cebule tulipanów

Post »

Też kiedyś sadziłam w doniczkach, ale teraz są bez żadnych osłon.

Dzisiaj rano przyglądałam się bacznie tym kiełkom i stwierdzam, że to chyba, nie tyle tulipany i narcyzy (choć zdaje się, że też puszczają :twisted: ) co krokusy puściły największe listki - nie mówiąc o szafirkach, ale szafirki to norma. W sumie na tej rabacie wsadziłam ok 200 cebul różnych kwiatów, mniej więcej połowa z nich wykiełkowała. Nie jestem na sto procent pewna, że tulipany i narcyzy są dokładnie tam, gdzie myślę, ale trochę się łudzę, że one puszczą listki jako ostatnie :)

Dzięki za wszystkie słowa otuchy - teraz już się tak nie martwię, dzięki temu, że napisałyście, że się to zdarza i potem może być dobrze. Nie wyobrażam sobie wiosny bez tulipanów ;)
Pozdrawiam.
Celinka
Planuję ogród nieśmiało
Awatar użytkownika
MirellaM
100p
100p
Posty: 173
Od: 13 cze 2011, o 17:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Cebule tulipanów

Post »

Mogę jeszcze posadzić tulipany? Są mrozy , a ja przez chorobę nie zdążyłąm posadzić :( :( zmarnują mi się cebulki?? ;:145 mam jeszcze krokusy i narcyzy ;:145
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 61&t=75966" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”