Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
RGR
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 maja 2008, o 10:42
Lokalizacja: Stróża k. Łodzi

Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

Stanąłem przed zakupem kompostownika, analiza cen niestety nie napawa otuchą, z drugiej strony przypomniałem sobie iż posiadam po budowie całkiem słuszną ilość bali sosnowych które stemplowały stropy przy budowie. Myślę, że jednym popołudniem złożył bym z nich całkiem fajny kompostownik. Niestety mój zapał studzi jedna sprawa mianowicie czy taki kompostownik nie rozleci się po roku ze względu na próchnicę drewna.

Pytanie zatem do praktyków czy kompost nie spowoduje błyskawicznego rozkładu belek drewnianych ?
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Z kompostem czy bez, drewno na powietrzu i tak próchnieję, jeśli nie jest zabezpieczone.
Mam kompostownik zbudowany z desek, które przez 20 lat tworzyły szopkę, stoi już ok. 7 lat i nie widzę,żeby im kompost szkodził. Aha, kiedyś były te deski malowane jakąś byle jaką farbą, śladów raczej już po niej nie ma.
Przy budowaniu nie zapomnij o tym,że kompostownik to nie twierdza,że musi być przewiewny.
Waleria
RGR
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 maja 2008, o 10:42
Lokalizacja: Stróża k. Łodzi

Post »

Waleria pisze: ...Przy budowaniu nie zapomnij o tym,że kompostownik to nie twierdza,że musi być przewiewny.
Dzięki za odpowiedź, oczywiście nie chcę zbudować bunkra :) te belki pociągają mnie m.inn. dla tego, że układając je na przemian osiągnę konstrukcję całkowicie przewiewną.
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Post »

Ostatnio mąż się zdeklarował, że zrobi mi kompostownik z desek, które mamy po rozbiórce,
jak mu narysuję, jak to ma wyglądać.
Czy możecie wstawić jakieś zdjęcia swoich drewnianych kompostowników.
Uwagi na co zwrocic uwage rowniez mile widziane.

przepraszam ale klawiatura mi zastrajkowala ... :?
Pozdrawiam serdecznie
Raku
100p
100p
Posty: 148
Od: 18 kwie 2008, o 14:50
Lokalizacja: Mysłowice

Post »

Cześć,
masz tu kilka linków na allegro, imho całkiem przyzwoite.

Ceny są bardzo ok. Jeżeli ktoś nie ma jeszcze materiałów na kompostownik, a dodatkowo nie lubi majsterkować - naprawdę warto się zastanowić nad kupnem takiego gotowca.
Wszelkie DIY wcale nie muszą być tańsze.

Od siebie: myślę, że warto, aby kompostownik był przykrywany, tym bardziej, jeżeli Twój ogród nie należy do gigantów.
Poprawia to estetykę i dodatkowo pozwala utrzymać właściwą temperaturę oraz wilgotność. Pokrywa może być bardziej ażurowa i nie taka masywna. Możesz ją zamontować na zawiasach dostępnych np. w Castoramie (mojej ulubionej) 8)
Drewno winno być porządnie zaimpregnowane, chyba, że masz dostęp do innych materiałów (np. PCV), ale to na przykład kłóci się już z moim naturalistycznym podejściem do ogródka.
Pozdr.
R.

Nie podajemy linków do allegro. Regulamin. Obrazek
RGR
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 maja 2008, o 10:42
Lokalizacja: Stróża k. Łodzi

Post »

Heh patrząc na te ogłoszenia zupełnie nie przejmuję się drewnem ;-) Moje belki wyglądają przy tych deseczkach jak armaty. poskładam belki jak na zdjęciach i gotowe :)

choć przyznam, że najbardziej podoba mi się ten: http://www.allegro

Nie podajemy linków do allegro. Regulamin. Obrazek
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Żeby pooglądać świetne i sprawdzone kompostowniki naszych forumków, a także poczytać na temat wielkości, budowy, późniejszego używania itd - wystarczy wpisać w Wyszukiwarcehasło "Kompost".
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Jolanka
50p
50p
Posty: 52
Od: 18 sie 2007, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mikołów

Kompostownik made of hand ;)

Post »

Witam serdecznie,

zajrzyj proszę na temat: Nadeszła wiosna - zapraszam do zakupu kompostowników,

polecam moje kompostowniki, dlatego, że wbrew pozorom nie sa wcale takie drogie, na pewno trwałe, ponad 15 lat, gwarancja 3-letnia, a forumowicze, którzy je ode mnie kupili,sa bardzo zadowoleni. Ponadto termo-kompostownik jednak zapewnia najlepsze warunki dla kompostowania, jest ekologiczny i estetyczny. Oczywiście decyzja należy do Ciebie. Przypominam o rabacie 5% dla forumowiczów. Dotrzymuję słowa. Z przesyłką tez nie ma kłopotów, ponieważ mam podpisaną umowę z firmą kurierską UPS. Dziś np. odbiera w Kamiennej Górze kompostownik forumowiczka miwia.

Pozdrawiam serdecznie

Jolanka :D
kto kompostuje, dwa razy zyskuje -
oszczędza środowisko, humus produkuje

JOLANKA
Malgorzata_S
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 lip 2008, o 09:52

Kompostownik - jaka pojemnosc i jak to zrobić ?

Post »

witam,jestem na kupnie kompostownika plastikowego i mam straszny problem z wyborem pojemnosci.Zastanawiam sie czy 400l wystarczy na nasze gospodarstwo miejskie cztero-osobowe,troszke ogrodka i trawki?Wogole moze ktos doradzi jak sie do tego zabrac??dziekuje i zycze milego dnia
Raku
100p
100p
Posty: 148
Od: 18 kwie 2008, o 14:50
Lokalizacja: Mysłowice

Post »

400 l to mało, bardzo mało. Kup większy.
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Post »

Kup troszkę większy i zakup odrazu środek do przyspieszenia kompostowania.

Albo sam zbuduj taki kompostownik, przyjrzyj się jak wygląda ten plastikowy i spróbuj na spokojnie go skopiować plus wpisz w google kompostownik i poszukaj jak inni to zrobili.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Nie w googla, tylko w naszej wyszukiwarce :lol:
Wpisz hasło "kompostownik" i zobaczysz kilka ciekawych wątków.

Te cztery osoby to sporo, ale ważniejszy jest areał ogródka i ilość trawy i innych resztek ogrodowych.
Z reguły na działkach 350 metrowych ludzie stawiają kompostownik 1,5 / 1,5 / 1,5 m albo większy i po sezonie budują następny, dwa razy większy :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Malgorzata_S
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 lip 2008, o 09:52

Post »

ojej!!to 600l???Chce zainstalowac taki kompostownik przy domu mieszkalnym nie na dzialce ogrodniczej.Toche trawki przed domkiem,toche trawki za domkiem...i odpadki z domowej kuchni...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”