Jeżówka Echinacea cz. 1

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
stokrotka12311
500p
500p
Posty: 800
Od: 18 gru 2006, o 00:43

Re: Jeżówka Echinacea

Post »

Jednokrotnej długości korzonka ...i szybko otwórz ten woreczek ,lub zrób w nim dziurki
bo Ci ta malwa zgnije- spleśnieje .
Marek Podlaskie
200p
200p
Posty: 213
Od: 26 sie 2012, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jeżówka Echinacea

Post »

Witam.Kilka fotek mojej jeżówki.Tzn na razie myślę ,że to będzie jeżówka.Nasionka kupiłem od kolegi z forum pszczelarskiego i w tym roku wysiałem.Według mnie super się rozrosły.W ubiegłym roku wysiałem nasiona i niestety nic z tego nie wyszło.Dwa kwiatki to kupione w ubiegłym roku roślinki. W tej chwili jest ich około 40 szt.Czy należy na zimę okrywać jakoś te sadzonki.Polane woda to były przesadzane z innego miejsca ,ale właśnie takie małe urosły.Pozdrowionka :wink:
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Biedronka641
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5724
Od: 5 cze 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Jeżówka Echinacea

Post »

Zauważyłam,że jeżówki pełne nie zawiązują nasion i zwykle w koszyku ich nie ma .Można ich rozmnożyć przez podział. Jedynie do wysiewu nadają się niepełne.Być może w sprzedaży są nasiona tylko pospolitych jeżówek (białe i różowe).
Jak jest u Was z rozmnażaniem pełnych?
abelia
100p
100p
Posty: 130
Od: 8 sty 2011, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jeżówka Echinacea

Post »

Pierwsza kupiona jeżówka purpurowa wysiana wprost do gruntu bardzo słabo powschodziła, później rosły słabo (tylko trzy roślinki z opakowania) i zakwitły w trzecim roku.
Następne, te o których pisałam, siałam w domu w marcu, wzeszły wszystkie nasiona, rosły bardzo dobrze i zakwitły w następnym roku, mają sporo kwiatów. Zawsze kupowałam ziemię Substrala i wszystko było w porządku. W tym roku też kupiłam, siałam różne nasiona, ale prawie nic nie wzeszło, a te które wzeszły nie chciały rosnąć. Po dwóch miesiącach kupiłam inną ziemię i po przesadzeniu dopiero zaczęły rosnąć.
pozdrawiam Joasia
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Jeżówka Echinacea

Post »

Też się zastanawiałam nad wysiewem nasion różnych odmian, ale chyba w przyszłym sezonie, znowu kupię kilka sadzonek różnych odmian.
Nadal kwitnie:

Obrazek
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
x-p-k
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 3303
Od: 3 sie 2008, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jeżówka Echinacea

Post »

A jaka to odmiana?
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Jeżówka Echinacea

Post »

To Maui Sunshine ;) nic sobie nie robi z nocnych przymrozków. Jak widać towarzystwo astrów jesiennych jej sprzyja.
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jeżówka Echinacea

Post »

Witam
Czy wszystkie Jeżówki są miododajne i wieloletnie,i jak jest z rozmnażaniem ich przez nasiona?

Mam zamiar kupić na allegro nasiona odmiany:Rudbekia trwała (Jeżówka)mieszanka kolorów - Nasiona
Rudbeckia purpurea syn.Echinacea purpurea

Chyba się nada? :)
Marek Podlaskie
200p
200p
Posty: 213
Od: 26 sie 2012, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jeżówka Echinacea

Post »

Witaj.Nie wiem czy wszystkie jeżówki są miododajne ,ale myślę ,że tak.Ja wysiewałem w tym roku sporo nasion ,nie wszystkie wzeszły ,ale te co przesadziłem urosły bardzo duże.Tyle ,że w tym roku kwiatków nie było.I to była i chyba jest jeżówka purpurowa.
Kilka postów wcześniej są fotki Stokrotki ;:138 i te jeżówki są super dla pszczółek.
Obrazek
Marek Podlaskie
200p
200p
Posty: 213
Od: 26 sie 2012, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jeżówka Echinacea

Post »

Cytuję
"Można wysiewać wiosną bezpośrednio do szklarenki, a można do pojemnika i na dwa miesiące wstawić na dół do lodówki. Nasiona poddane przechłodzeniu wschodzą bardziej równomiernie i w większym procencie. Przyjmując ten sposób wysiewu wysiewamy już w lutym i wyjmujemy po około 8 tygodniach. Wschodzą najlepiej w temp. Powyżej 20 stopni C. "

To wyczytałem o wysiewie jeżówki.Ja swoją wysiewałem w kwietniu ,przesadziłem hm ,nie pamiętam.I urosła ,jak na fotce wyżej.Teraz mam trochę nasion i może w lutym bym wysiał ,ale pojemnik z wysianymi nasionami raczej na zewnątrz ,niż do zamrażarki.Czy ,ktoś może podpowiedzieć ,jak podejść do wysiewu i czy ten opis jest ,lub może zwiększyć przyjęcie nasion jeżówki.Pozdrowionka ;:136
Marek Podlaskie
200p
200p
Posty: 213
Od: 26 sie 2012, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jeżówka Echinacea

Post »

Przepraszaj ,za kolejny post.Ale może ktoś podpowie czy stratyfikacja jeżówki ,tzn nasion jest potrzebna.,Oraz ,jak najlepiej i kiedy wysiać nasionka.Bo w ubiegłym roku wysiałem baaardzo dużżżżżżżżżżżo ,ale wzeszło ok 40 szt.Pozdrowionka :)
abelia
100p
100p
Posty: 130
Od: 8 sty 2011, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jeżówka Echinacea

Post »

Stratyfikacja nasion jeżówki nie jest konieczna. Można nasiona podzielić na dwie części i jedną przechłodzić w lodówce (nie zamrażarce). Ja swoje wysiewałam bez stratyfikacji, w domu w marcu i wzeszły prawie wszystkie. Wschodzą dość szybko więc lepiej wysiać w kwietniu. W zeszłym roku wiele osób pisało na forum, że były kłopoty ze wschodami nasion spowodowane kiepską jakością podłoża. Ja tak miałam z podłożem Substrala. Jeżeli chcesz nasiona stratyfikować na zewnątrz, to warto je zabezpieczyć najlepiej w zimnym inspekcie, bo ptaszki też szukają pożywienia. :D
pozdrawiam Joasia
Marek Podlaskie
200p
200p
Posty: 213
Od: 26 sie 2012, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jeżówka Echinacea

Post »

Witaj i dzięki za info.Właśnie zamierzam wysiać w luty i trochę wystawić na zewnątrz .Przykryję szybka ,może ptaszki nie znajdą dojścia.Ja w ubiegłym roku też wysiałem ,myślę że na koniec marca.Wzeszły ,ale bardzo mało.A dzielżan ,to tyle nasion i ani jednej roślinki.To kiedy radzisz np nasionka schłodzić.I czy tylko nasionka ,czy już posiane i do lodówki.Pozdrowionka :)
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”