Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Zablokowany
Awatar użytkownika
AAleksandra
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2782
Od: 5 wrz 2009, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Już zapoznałam się z rzeźbieniem (crvingiem) w necie. Jest sporo filmików pokazujących wykonanie takich wspaniałości. Jeden ostry nóż to za mało, a specjalistyczne kosztują ;:224

No i zaczęłam także szperać w przepisach na przetwory z rajskich jabłuszek. Niestety nacięłam się i może wskażę gdzie w/g mnie zrobiam błąd (do naprawienia). Oby można było uczyć się na cudzych błędach.

186. Mus z rajskich jabłuszek :
2 kilogramów jabłuszek umyć i upiec w nagrzanym piekarniku (180*) przez 40 min. Po upieczeniu przetreć przez sitko. Ja kupiłam takie specjalne do przecierania i nie udało się ich przetrzeć. Zagotoałam więc i dopiero wtedy jakoś je przetarłam. Albo to moje urządzenie do kitu, albo przepis ... w tym miejscu zawiódł. Następnie gotowałam mus na małym ogniu z dodatkiem laski cynamonu i cukru. Cukier wsypywałam i oceniałam słodkość stopniowo. Odparowany mus umieściłam w słoiczkach i zapasteryzowałam.

187. Konfitura z rajskich jabłuszek:
1 kiligram jabłuszek umyć, nakłuć wykałaczką żeby nie pękały i wrzucić na gotującą się wodę.Gotować 5 min. Następnie odcedzić, przelać zimną wodą ... i tutaj wydaje mi się , że to był błąd , bo podczas gotowania z nakłutych jabłuszek wyciekło dużo soku, który wylałam ;:124 . W/g przepisu : należy jabłuszka zalać zimną wodą i wsypać 1 szklankę cukru. Zagotować. Odstawić do następnego dnia. Następnie znowu zagotować dodając następną szklankę cukru. Trzeciego dnia "operację" powtórzyć dodając trzecią szklnkę cukru. Potem jabłuszka umieścić w słoiczkach i zapasteryzować.

Na razie jestem na etapie pierwszego dnia :wink: Obrazek Obrazek
Pozdrawiam serdecznie,
moje wątki
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

AAleksandra na konfiturę przepis masz średni, szkoda że nie zapytałaś, bo mogłaś wykorzystać ten 83. przepis na dynię-bardzo ostra. http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 9#p1185369 , oczywiście bez obtaczania w tamtych przyprawach i zostawienia na 24h - chociaż kto wie, może z goździkami i cynamonem byłyby niezłe.
Nakłuwać raczej igłą trzeba, bo to malutkie jabłuszka
Syrop powinien być przynajmniej w proporcjach woda:cukier 1:1,5, ale lepiej dać więcej cukru nawet 1:2 albo jeszcze więcej. I syrop robi się wg mnie od razu, a nie dosypuje cukru w trakcie bo on się musi rozpuścić, ale są różne szkoły. Jak już owocki będą szkliste to ew potem możesz z części jabłuszek zrobić kandyzowane jak ja imbir http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 6325&hilit
takie podsuszone i obsypane cukrem jabłuszka są jak cukiereczki
Obrazek
zdjęcie stąd http://edicook.blogspot.com/2011/10/raj ... owane.html
Musu z tych jabłuszek nigdy w życiu bym nie robiła :lol:

A narzędziami do carvingu nie ma się co przejmować - najważniejsza pewna ręka, wyobraźnia i bardzo ostry poręczny nożyk
Awatar użytkownika
AAleksandra
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2782
Od: 5 wrz 2009, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

monika pisze:AAleksandra szkoda że nie zapytałaś,
No właśnie pytałam, a Ty poradziłaś żeby je ptaszkom zostawić :D Ptaszki u mnie mają zostawione duużo aronii i już zaczynają nią brudzić chodnik, niezdary :D
Ale mam jeszcze trochę jabłuszek na dalsze eksperymenty. Dziękuję zatem za cenne rady ;:180 Jabłuszka - cukiereczki - mniam ;:109
Jutro następna porcja do przerobu.
Pozdrawiam serdecznie,
moje wątki
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

no sama widzisz ile to z nimi pracy :D i żeby ktoś to zechciał potem jeść, bo do dekoracji to ile tego można użyć? :D
Nie wiem czy do tego syropu nie dodać soku z cytryny :roll: żeby za mdłe nie były, bo rajskie to takie trochę bezsmakowe chyba..
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

romaszka pisze:Dorotko, podaje przepis na 181. Giuwecz
Romaszko, zrobiłam Giuwecz wg Twojego przepisu (dopiero dziś, bo ciągle brak czasu, na szczęście warzywa na krzakach przechowują się lepiej niż w lodówce :;230 )
Zrobiłam opcję z przewagą papryki, czyli na 1 kg bakłażana dałam 2 kg oczyszczonej papryki.
Przepis SUPER, bardzo Ci dziękuję ;:196 Oczywiście już spróbowany jako dodatek do dzisiejszego obiadu, pycha!

Lobuzka, wpadaj do mnie po cukinie, nawet nie wiesz jak chętnie się podzielę :D Chyba im pogoda pasuje i krzaczory przeżywają drugą młodość :lol:
Pozdrawiam, Dorota
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

a'propos smakołyków
z pigwy dulce de membrillo, z moreli amardine, rosyjskie ???????
czyli wariacje na temat galaretek (drobnych marmoladek) z różnych owoców i nie tylko, z bakaliami lub bez, o różnej grubość i dowolnym kształcie..u nas najpopularniejszych z jabłek, zwłaszcza jak nie wiadomo co z nadmiarem robić
Obrazek
jak ktoś jest zainteresowany to przepis mogę wrzucić..ale jutro
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1872
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Ja poprosze z jabłek! :wit
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

BRZOSKWINKA podaję Ci dokładny przepis na marmoladki z jabłek. Ten typ marmolady to marmolady tzw skrzepłe. Ja od tego zaczynałam. Jak już je zrobisz wg tego przepisu to możesz robić różne wariacje na temat, a można poszaleć, wierz mi. Niestety trzeba na jej zrobienie poświęcić trochę czasu bo trzeba pilnować, żeby się nie przypaliła

188. Marmoladki z jabłek
- 1 kg przecieru z pieczonych jabłek
- 80-90 dag cukru
- papier pergaminowy

1. Niezbyt dojrzałe antonówki umyć, upiec i gorące przetrzeć przez sito.
2. Przecier odparować stale mieszając, bo pryska i łatwo się przypala.
3. Następnie dodać cukier i jeszcze razem gotować do uzyskania ilości równej podwójnej ilości dodanego cukru
(najlepiej wsypać na początku do gara podwójną ilość cukru żeby na oko zobaczyć ile tego ma w garnku zostać)
4. Przygotować arkusze papieru pergaminowego i lekko zwilżyć je wodą
5. Gorącą masę wylać na pergamin, szybko rozsmarować szerokim nożem do grubości ok. 1 cm i pozostawić do wystudzenia
6. Po zastygnięciu przykryć płaty marmolady innymi arkuszami pergaminu, odwrócić je, zdjąć pergamin na którym masa stygła i tak pozostawić do następnego dnia
7. Szklaneczką lub foremką itp - nie pozostawiając skrawków - wyciąć małe marmoladki i ułożyć je na sitach do obsuszenia
8. po jednym/dwu dniach obsuszone marmoladki obsypać grubym cukrem ułożyć w słojach lub w pudełkach wyłożonych pergaminem, przekładając każdą warstwę również pergaminem

Do masy na marmoladki można dodawać przecier z czarnej porzeczki lub wiśni żeby uzyskać różne kolory
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

monika pisze:Tula chcę wykorzystać Twój przepis 103. bardzo stary, włoski przepis na przecier z pomidorów na zupę pomidorową, będzie ok? jakoś tak na oko wyliczyłam:
- 5 kg dojrzałych pomidorów (najlepsze z dużą ilością 'mięsa')
- 3 duże dojrzałe czerwone słodkie papryki
- 1 duża cebula
- 2-3 ząbki czosnku
- duży pęczek bazylii
- duży pęczek natki pietruszki
- 1 mały seler naciowy
sól do smaku.
..
pomidory myję, wycinam szypułki i kroję na ćwiartki. Małymi porcjami wrzucam do garnka i pod pokrywką gotuję około 10 minut na małym ogniu (chodzi o to, żeby pomidory puściły sok tylko). Następnie zawartość gara przesypuję na durszlak i czekam, aż odcieknie .. Robię w ten sposób z całością pomidorów..Następnie pomidory lądują w garze i dopiero następuje ich gotowanie.
Do gotujących się pomidorów wrzucę pokrojoną paprykę, zielsko, zmiażdżony czosnek i zeszkloną cebulę. Potem wszystko przepuszczę przez maszynkę do 'mięsa' i przetrę. Będzie ok?
Tula dziękuję, wyszedł przepyszny, na jutro pomidorówkę sobie zażyczono
nawet domowy makaron zrobię do niej, będzie po królewsku ;:195
Awatar użytkownika
oxalis
1000p
1000p
Posty: 1448
Od: 24 mar 2012, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko- Biała

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Czy ma ktoś sprawdzone przepisy na przetwory z głogu i dzikiej róży?
Byłabym wdzięczna za podrzucenie ;:196 , dziś planuje trochę nazbierać tych owoców.
Awatar użytkownika
Tula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 7 lut 2009, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wyższe Partie Apeninów

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Zrobiłam "dżem wschodni" ale dałam winogrono truskawkowe zamiast śliwek. Niebo w gębie !
Poziomki uzyskujemy przez przewracanie pionków.
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

A ja własnie skończyłam robić "Buraczki z papryka" :wink:
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

A ja w trakcie buraczkowania :D I potrzebuję pomocy... ;:180 ;:180 ;:180
Zrobiłam buraczki tarte z papryką i same, ale chciałam jeszcze spróbować zrobić ćwikłę i ćwikłę z chrzanem, taką drobniutko tartą. Macie może jakieś sprawdzone przepisy?
Pozdrawiam, Dorota
Zablokowany

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”