Pelargonia - jak spowodować obfite kwitnienie? Nawożenie. Inne doświadczenia w uprawie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Zdzisława
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 20 maja 2008, o 14:16
Lokalizacja: Kraków/Moczydło
Kontakt:

Post »

Moim zdaniem koniecznie trzeba obrywać kwiaty po przekwitnięciu, ale nie same płatki, lecz cały kwiatostan. Będą kwitły jak szalone.
Zapraszam serdecznie
stokrotkapusz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 sie 2009, o 13:42

Post »

Moje pelargonie od kilku tygodni przestaly kwitnac. mam je juz trzeci sezon. Ostatnie lata pieknie systematycznie kwitly. dwa tygodnie temu usunelam suche kwiatostatny i od tego momentu pojawilo sie tylko kilka nowych paczkow. Same sadzonki takze jakby nizsze niz w ubieglych latach. czy to oznazca ,ze kwiat sie zestarzal i w przyszlym roku powinnam pomyslec o nowych, mlodych sadzonkach? dodam,ze raz w tygodniu kwiaty podlewam zasilaczem.dziekuje za wszelkie porady
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Tak- pelargonie rok-dwa kwitna ładnie- potem się wyciągaja albo nie kwitna dobrze. Niestety- czas wiosną na nowe sadzonki. Już tak jest...
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
tulipus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 kwie 2010, o 11:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pelargonia- co należy robić aby obficie kwitła

Post »

Moje pelargonie mam juz 4 rok. Przesadzilam je wiosna i widze,ze jedna sadzonka zaczyna kwitnoc, tylko,ze kwiat jest bardzo mizerny. Nie wiem, co o tym myslec. Liscie ladnie sie rozwijaja,ale czy kwitnac beda jak innymi laty? Da sie jeszcze je jakos wzmocnic,czy lepiej albym je wymienila na nowe sadzonki?A moze moge jeszcze je rozmnzyc?
luna42
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 cze 2010, o 09:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

dlaczego moje pelargonie nie rosną?

Post »

Dzień dobry! Jestem tu nowa i jeszcze nie bardzo sprawnie umiem się tu poruszać,chciałabym zapytać, może ktoś będzie umiał mi doradzić i powiedzieć co się stało z moimi pelargoniami w skrzynkach( to te zwisające o drobnych kwiatuszkach) Otóż przestały mi one rosnąć, mam wrażenie, że skarłowaciały. Liście zrobiły się bardzo twarde, nieelastyczne,nie są otwarte, lecz ciągle wywinięte do góry, roślinki są blade, maja bardzo jasne łodygi, nie "bujają" w skrzynkach, jak to czasem bywa.Mają co prawda wiele zawiązków kwiatowych, ale nie rozwijają się one. Pelargonie do skrzynek wysadziłam po 15 maja, sadzonki były zdrowe, zielone. Do tej pory przy podlewaniu nawiozłam je tylko raz, gdyż słyszałam, że ziemia ma na razie dostatecznie dużo składników pokarmowych i na razie nie należy roślin dokarmiać.
Nie wiem jednak jak jest przyczyna takiego stanu moich kwiatów. Nigdy wczesniej nie miałam takich problemów. Bardzo prosze o pomoc.
Awatar użytkownika
Antilia
1000p
1000p
Posty: 1036
Od: 15 maja 2010, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: dlaczego moje pelargonie nie rosną?

Post »

Pelargonie są dość żarłoczne i w porównaniu z innymi roślinami lubią dużo nawozów. Ja do każdego podlewania daję połowę zalecanej dawki nawozu dla roślin balkonowych i szaleją ;:108
Pozdrawiam, Izabela :)
Antilia i kwiatki :)
Poszukuję stapelii! Jeśli masz, daj znać!
agnieszkar1978
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1599
Od: 11 gru 2009, o 12:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.pomorskie - kaszuby

Re: dlaczego moje pelargonie nie rosną?

Post »

Antilia ma racje. Pelargonie lubią nawóz. Ja stosuje substral do pelargoni i szaleją.
evelvas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 lip 2010, o 20:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: dlaczego moje pelargonie nie rosną?

Post »

Witam wszystkich serdecznie.
Jestem nowa na forum i miło mi, że mogę być jedną z Was :)

Szkoda tylko, że pojawił się problem, który połączę z tym tematem.

W okolicach 26 maja posadziłam na balkonie pelargonie rabatowe (premiera była w zeszłym roku, ta sama uprawa). Rozpoczęłam nawożenie (Substral Burza Kwiatów) po upływie 2 tygodni. Nawóz dodaję do każdego podlewania (tak zalecają, tak robiłam w zeszłym roku-było super)-1/4 małej łyżeczki proszku na 1,5 l odstanej 24h wody (temp. pokojowa). Kwiaty podlewam rano (codziennie, jakieś 2-3 tyg. temu robiłam to rzadziej), ok. godz. 8-9-balkon od wschodu, więc temp. dochodzi tu od paru tygodni nawet 30st. C o takiej porze. Ziemia wcześniej z zewnątrz bywała bardzo sucha, teraz podlewam jak jest nawet lekko wilgotna.
Powiedzmy, że do połowy czerwca było ok. Potem kwiaty zaczęły marnieć. Pąków już prawie nie ma, jak są to maluteńkie, bądź usychają. Młode pędy w tej chwili obeschnięte w 100 procentach. Kwiaty nie rozkrzewiają się, nie kwitną, liście póki co zielone-ale coraz więcej wygląda tak, jak na załączonych zdjęciach-żółkną miejscami na brzegach, potem brązowieją i usychają całkowicie. Żadnych innych plam, kropek itp. (również od spodu).
Pomóżcie... Żal mi roślin... Co robię źle? :cry:
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: dlaczego moje pelargonie nie rosną?

Post »

Może to choroba grzybowa?
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: dlaczego moje pelargonie nie rosną?

Post »

Niekoniecznie coś co było dobre w zeszłym roku - musi być w tym. Także - to nie choroba grzybowa.
Uważam, że zdecydowanie za dużo podlewasz. Ciągle mokro i mokro i w dodatku w połączeniu z nawozem. Masakra.
Daj ziemi każdorazowo przed podlaniem całkowicie przeschnąć. Można to sprawdzać palcem. Także należy ograniczyć nawóz - na chwilę obecną - całkowicie zaprzestać, bo to tylko pogarsza sytuację.
Ja swoje (wszystkie rośliny) podlewam wyłącznie wieczorem. Między 19 a 20. I właściwie co 2-gi dzień. Teraz w te upały można co dzień - ale absolutnie bez nawozu ! Jest wręcz szkodliwy - roślina nie jest w stanie go zaabsorbować. Nie nawozimy niczego w takie upały. W przypadku poprawy u Twoich pelargonii (co powinno niechybnie nastąpić) można nawozić gdy temperatura spadnie do 20 stopni (no max. 25) i to co 3-cie a najlepiej co 4-te podlewanie.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
evelvas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 lip 2010, o 20:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: dlaczego moje pelargonie nie rosną?

Post »

Serdecznie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i jednocześnie podpowiedź :P
Nie chciałam, żeby zabrakło im picia i jedzenia-nadgorliwość... :oops:
agnieszkar1978
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1599
Od: 11 gru 2009, o 12:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.pomorskie - kaszuby

Re: dlaczego moje pelargonie nie rosną?

Post »

Przy podlewaniu uważaj też aby za bardzo nie polwać liści i kwiatów wodą bo też tego nie lubią.
uważaj też zeby zbytnio ich nie przsuszyć bo wtedy kwiaty zasychają.Kwiaty które już przkwitły najlepiej oberwać żeby rośliny mogły skupić się na tworzeniu nowego kwiata a nie na zawiązywaniu nasionek.
Darhena
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 1 mar 2012, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pelargonia- co należy robić aby obficie kwitła

Post »

Odświeżam wątek i pytanie, jak należy uszczknąć pelargonię, żeby się ładnie rozkrzewiła :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”