Ogród Fridy - co powstanie z chaosu

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Frida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1770
Od: 31 mar 2008, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Pada deszcz więc jeszcze wkleję kilka fotek, których przed obiadem nie zdążyłam.

Najpierw serduszka biała, kwitnie od dwóch tygodni, a różowa dopiero ma pierwsze kwiatki.
Obrazek
  • Rozkwitły pełniki, chociaż były przesadzane z pąkami kwiatowymi.
    Obrazek

    A tutaj peris (pieris) - nie jestem pewna jaka jest poprawna nazwa. Kupiłam go z zawiązkami pączków, wsadziłam do ziemi dla różanecznków, sporo urósł i pięknie zakwitł.
    Przy okazji pytanie - czy usuwać przekwitłe kwiaty?
    Obrazek

    Na koniec rabata wokół dębu - iglaki na lewo od dębu rosną sobie już kilka lat, reszta została dosadzona teraz. Wszystkie rośliny się przyjęły, widać już przyrosty.

    Obrazek
Katka
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 cze 2007, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

Frida pisze:A tutaj peris (pieris) - nie jestem pewna jaka jest poprawna nazwa. Kupiłam go z zawiązkami pączków, wsadziłam do ziemi dla różanecznków, sporo urósł i pięknie zakwitł.
Przy okazji pytanie - czy usuwać przekwitłe kwiaty?
Obrazek
Tak, Pierisy się przycina usuwając przekwitłe kwiatostany.
Bardzo ciekawie się zapowiada Twój ogród, życzę powodzenia :) .
Pozdrawiam
Katka
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
Frida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1770
Od: 31 mar 2008, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Wczoraj zimmno i deszcz, więc z konieczności miałam przerwę w pracach ogrodowych. Może dzisiaj po powrocie z pracy?
Mam kłopoty z kompozycją rabat. nie wiem co z czym? Są rośliny, które się "lubią", a przez to ładnie rosną, ale są chyba takie "nielubiące" się? Dużo czytam, oglądam ogrody na forum i w necie, zapożyczam pomysły, ale nie na wszystkie pytania znajduje odpowiedzi. Nie wiem co posadzić przy tulipanach żeby je zakryć po przekwitnięciu. Oprócz roślin jednorocznych chciałabym jakieś byliny. Jakie?
Podobny dylemat mam z różami. Same tak smutniutko wyglądają, szczególnie przed pełnią kwitnienia. Co sadzić między krzewami, przy brzegu rabaty. Myślałam o lawendzie, goździkach, naparstnicy, floksie szydlastym, ... Może doświadczeni ogrodnicy podpowiedzą mi, pomogą.
Inny problem, to pnącza. Rosły sobie bez cięcia, na dole są niemal gołe, z bujną zielenią na górze. Zamiast okrywać ścianę, znaczą ją kilkoma listkami na łodygach, a najładniejsza część weszła na dach. Co zrobić? Przyciąć jesienią. Są to: wiciokrzew, dławisz, kiwi - posadzone obok siebie przy słonecznej ścianie.
Byłabym bardzo wdzięczna za rady.
Serdecznie pozdrawiam, Frida
Awatar użytkownika
JSZFRED
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2842
Od: 1 lut 2008, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Ząbki

Post »

Frido,
ale u Ciebie będzie pięknie jak podrosną te Twoje roślinku juz jest super i ten teren mmmmmmmmmmmmmmm, marzenie
Pozdrowionka
Pozdrawiam Asiorek

Asiorlinki
Awatar użytkownika
Frida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1770
Od: 31 mar 2008, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Wczoraj udało mi się popracować w ogrodzie prawie 3 godziny, aż deszcz mnie przegonił. Chwasty rosną na potęgę. Przy okazji odsłoniłam milin amerykański, odbił z korzenia, a byłam pewna, że już po nim, bo przemarzł.
Przyjrzałam się pnączom i - moje wątpliwości wyrażone w poprzednim poście - są nadal aktualne. Może ktoś z forumowiczów poratuje mnie radą?
Awatar użytkownika
JSZFRED
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2842
Od: 1 lut 2008, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Ząbki

Post »

Frido,
Czytałam wczoraj i kiwi powinno byc prowadzone podobnie jak winogrona, najlepiej przyciąć styczeń/luty bo bardzo płaczą, co do wiciokrzewu to bym nie czekała przycieła bym teraz najwyżej nie będzie kwitł w tym roku, ale się ładnie od dołu zazieleni, chyba że ktoś ma doświadczenie z tymi roslinami i Ci coś lepszego podpowie, pod dębami posadziłabym kilka kolorowych różaneczników i różnobarwnych host, między różami możesz posadzić ale dopiero w sierpniu peonie w różnych kolorach (ja się właśnie przymierzam do takiej zmiany), przed iglakami możesz posadzic w półcieniu lilie, climatysy bylinowe,żurawki ,a przy chodniczkach tak jak myslisz możesz posadzic kilka lawend na przemian z kwiatami jednorocznymi np. żółte niskie aksamitki (mozna kupić kwitnące sadzoneczki za parę groszy, a najważniejsze; nie od razu Kraków zbudowano powoli, bo inaczej będziesz co roku przesadzać wszystko inaczej tak jak ja,
No dość mądrzenia
Pozdrowionka
Pozdrawiam Asiorek

Asiorlinki
Awatar użytkownika
rogalm1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1421
Od: 12 mar 2008, o 09:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Frido, ale masz tempo prac, podziwiam, czy mogłabyś mi pokazać jak sobie radzisz z lasem, my też mamy działkę z lasem i chciałabym jakoś to fajnie połączyć a może właśnie oddzielić!
Awatar użytkownika
Frida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1770
Od: 31 mar 2008, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

rogalm1 spróbuję zrobić parę fotek z lasu, to może będzie coś widać. Las został dość mocno przecięty, bo był gąszcz. Po prześwietleniu słońce dotarło do dna lasu i zaczęła rosnąć trawa, pokazały się konwalie w całkiem sporej ilości, kokoryczka, niezapominajki, las zaczął żyć.

JSZFRED - dziękuje za rady, też myślałam o różanecznikach i azaliach, wstępem był peris - ale ceny mnie przerażają. Mały różanecznik kosztuje najtaniej 40 zł. Na lilie mam ochotę, a jeszcze bardziej na irysy, które baaaaardzo lubię, a nie mam ani jednego.

Dziękuję za miłe słowa, pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Frida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1770
Od: 31 mar 2008, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

rogalm1 specjalnie dla Ciebie - las w różnych odsłonach.
Dopiero dzisiaj po południu udało mi się zrobić fotki, bo przez kilka ostatnich dni albo leje, alba pada, czasem siąpi. Maj zrobił się jesienny.
Moja działka i dom znajdują się w miejscu, które kiedyś (przed budową) było lasem. Wycięto tylko tyle, ile potrzeba na postawienie budynków, dlatego mam wokół domu dorodne drzewa, które staram się wkomponować w rabaty. Są to dwa duże dęby, dwa ogromne dęby oraz 2 brzozy. Te drzewa są poza lasem. Las kończył się ... no, niczym, był taki ucięty, toteż postanowiłam zrobić strefę przejściową, nawet to fachowo nazywa się ekotonem. Rośliny są jeszcze niewielkie, ale za 2 -3 lata powinno być lepiej. Posadziliśmy dziką różę, czarny bez, rokitnik, ognik szkarłatny, czeremchę (naszą rodzimą, nie amerykańską), kosodrzewinę, jałowce, żywotniki - niskie odmiany - dla ozdoby wkomponowany jest bez lilak oraz jaśmin. Las przechodzi w ogród, a tam rosną porzeczki, porzeczko-agrest, pigwowiec japoński, borówka amerykańska.
W niskiej strefie jest trzmielina, barwinki, konwalia, kokorycz, niezapominajki, pokrzywy: zwykła oraz jasnota biała, przytulia, trawa, ...
Wkleję fotki, bo co tu gadać?

Tutaj las tworzy zasłonę od ulicy
Obrazek Obrazek

Kilka ujęć "przejścia"
Obrazek Obrazek Obrazek

Garaż - pstawiony w fatalnym miejscu, kolejne zadanie to zamaskować koszmarka.
Obrazek

Tutaj brzeg lasu obwiedziony chodnikiem, jeszcze trochę nieporządku, ale "nie od razu Kraków zbudowali".
Obrazek

Potężny dąb podsadzony bluszczem, który - ku mojej radości zaczyna się wspinać po pniu.

Obrazek

A teraz dno lasu, czyli rośliny w poszyciu, fragment różnorodności. Ładnie to wygląda, nawet rośliny uważane za chwasty w lesie są "u siebie". Jesienią rosną grzyby.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
zuzia55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2993
Od: 24 kwie 2008, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Parczew

Post »

Witaj Frido !Ale Ty już masz ślicznie ,te alejki po prostu marzenie,rozumiem problemy z lasem,gdyż ja mam podobne ,ale u mnie dominują brzozy i jodełki no i chyba mój jest młodszy,ale zostawiłam go na razie własnemu losowi.Pozdrawiam i zapraszam.
Awatar użytkownika
Frida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1770
Od: 31 mar 2008, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Najstarsze drzewa, m.in. widoczny na zdjęciu dąb z bluszczem, liczony jest na 80 lat, młodsze drzewa mają ok. 40 lat.
zuzia55 masz rację z lasem, natura zrobi swoje, tylko zwracaj uwagę na szkodniki i choroby, szczególnie młodych drzew.
Dziękuję za miłe słowa, pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
rogalm1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1421
Od: 12 mar 2008, o 09:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Frido, dziękuję Ci za zdjęcia i informacje, my mamy problem z którego nie zdawaliśmy sobie wcześniej sprawy, że las, około 40 letni strasznie ekspansywnie wchodzi na naszą działkę, zwłaszcza brzozy i darnie i musimy jak najszybciej cos wymyślić, żeby nasze karczowisko nie zarosło. Muszę posadzić jakieś krzewy lub drzewa, które stworzą jakąś graniczną ścianę.
Awatar użytkownika
Frida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1770
Od: 31 mar 2008, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Oglądam inne ogrody forumowiczów z uwagą i zazdrością. Wszystko u nich kwitnie, rośliny aż kipią swoją urodą, pięknie się rozrastają. Przemiana jest zdecydowanie szybsza niż u mnie.
A w moim ogrodzie jest zdecydowanie zielono, zaczynają bardzo powoli pojawiać się kolorowe plamki.

Zakwitły dalie jednoroczne. Czy to prawda, że one też wytwarzają bulwę, z której wiosną wyrośnie roslina? Tak powiedziała pani na tergu.
Obrazek
Obrazek

Może ktoś wie jak nazywają się te białe gwiazdki?
Obrazek

Albo te podobne do dużych stokrotek? Czy to margerytki?
Obrazek

Zakwitła biała pelargonia, malutką sadzonkę posadziłam w gruncie i zaskoczyła mnie swoją urodą.
Obrazek

I jeszcze samosiejka - przyszła od sąsiada aksamitka wąskolistna, jest jeszcze kilka małych.
Obrazek

Mam jeszcze łubin - wyrósł z nasionka, szkoda, że fioletowy, ale zbiorę z niego nasiona, wysieję i może będą inne kolory?

Obrazek

Fioletem chwali się czosnek ozdobny, jedyny jaki się oparł zniszczeniom.
Obrazek

A na koniec roślina, którą kupiłam pod nazwą "wiesioł". ale nie mogę czegoś takiego odnaleźć. Znalazłam "wielosił" - dobrze?
Obrazek

Aha, dzisaj raniutko wychodząc do pracy zauważyłam pękający pąk róży.
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”