Chwastnica ,komosa i inne trawy niszczące trawnik

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chwastnica jednostronna

Post »

zbyszekcz pisze:Witam wszystkich
1. Trawa uniwersalna zasiana około maja ( siewnik traktor )
2. Prędzej była przywieziona ziemia, przed zasianiem trawy - oranie pola.
3. Podejrzewam, że podczas orania dziadostwo to zostało wyorane na wierzch.
4. Wycinanie ręcznie strasznie ciężko idzie gdyby to był jakiś mały trawnik nie było by problemu ale to jest około 40 arów.
5. Czy jest jakiś oprysk co wytępi tą chwastnice bez potrzeby wycinania nie niszczący trawy.
6. I czy jeśli jest to roślina jednoroczna to jest sens wycinać, i czy te nasionka co spadły na wiosnę z nich powstaną nowe chwasty.
7. Proszę o pomoc
Pozdrawiam Zbyszek
Odp.:
1. Kto wpadł na pomysł siania trawy siewnikiem zbożowym? Lejki siewnika typu np. Poznaniak i podobnych mają rozstaw 10cm
siewniki do trawników mają dwa rozstawy, dla użytkowych(parki, place zabaw, trawniki typu łąka, uniwersalne) 3cm dla dekoracyjnych i
reprezentacyjnych 1.5cm. Co to oznacza? a no tyle, że nigdy nie uzyskasz przyzwoitego zagęszczenia, a luki powodować będą powtarzające się zachwaszczenie. Zapewne padnie pytanie jak teraz zagęścić? Oczywiście można zrobić to domowym sposobem, stosując wertykulator plus siewnik do nawozów wysypowy jakich jest dużo w każdym specjalistycznym sklepie. Po wysianiu przykryć cieniutka warstwą piasku. Można to zrobić jeszcze teraz.
2. No to zafundowałeś sobie najpiękniejszy zestaw wszelkiej maści chwastów którą przez kolejnych kilka lat będzie się pojawiać. Przeciętnie jest to 5 lat.
3. Pozostawione w ziemi na głebokości nawet 20cm wylezie
4. Opis na pierwszej stronie, kilka sposobów
5. Brak
6. wycinać tyle ile się da, to co opadło wzejdzie w przyszłym roku.
7. Myślę, że pomogłem choć trochę. Wybory należą do Ciebie.
zbyszekcz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 wrz 2012, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chwastnica jednostronna

Post »

Dzięki za tak szybką odpowiedź
Czyli trzeba wyciąć te chwastnice żeby posiać trawę miedzy lukami, a jakieś opryski nawozy itd co źle znosi ta chwastnica to dopiero na wiosnę? Jeśli chodzi o inne chwasty to bardzo dużo było lebiody ale po pierwszym skoszeniu było opryskane randapem z tego co pamiętam i w sumie co jakiś czas się trafia ale tego prosa to jest strasznie dużo.
Pozdrawiam Zbyszek
Piotradm
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 8 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chwastnica jednostronna

Post »

Stomp 330 EC taki środek użyłem na chwastnicę nawet jej nie ruszyło u mnie działa tylko ruondup i to ten mocniejszy bo po słabszym to nawet po 1 miesiącu była zielona.

Już nowy trawnik się robi wyrywanie ręcznie nie wiele pomogło ( pewnie wina zaniedbania trawnika i 7 lat zadomowienia się chwastnicy na nim)
Piotradm
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 8 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chwastnica jednostronna

Post »

Wyrywanie ręczne jest bardzo pracochłonne przy większych powierzchniach i pytanie w jakim stanie jest trawnik.
Ja osobiscie skalkulowałem że szybciej założe trawnik od nowa niż spędze całe dnie z widelcem w ręku :D
Awatar użytkownika
twojogrodnik
100p
100p
Posty: 101
Od: 25 lut 2013, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Chwastnica jednostronna

Post »

Bardzo pomocny wątek. Padają pytania i odpowiedzi jak się jej pozbyć. Natomiast skąd się ona bierze? Nasiona raczej z wiatrem się nie rozsyłają.
Zakładając trawniki spostrzegłem że wystąpiła tylko gdy:
1. Była nawieziona nowa ziemia do ogrodu.
2. Tylko w wypadku zastosowanie jednej mieszanki jednego producenta.

I tu pojawia się pytanie, czy możliwe aby mieszanka była zanieczyszczona nasionami chwastnicy?

Pierwszy trawnik.
Wystąpiła tylko w tym miejscu gdzie używana była dana mieszanka. Na pozostałym terenie założonego trawnika nie wystąpiła. Dodatkowo najwięcej jej było w miejscu gdzie przez ok 2 tyg leżała wywrotka ziemi. Dany obszar ok 200m2 jest najbardziej nasłonecznionym miejscem. Pozostała przestrzeń gdzie nie wystąpiła chwastnica jest półcieniem od dużych drzew.

Drugi trawnik.
Na całym obszarze była zastosowana jednakowa mieszanka ta sama co wyżej. Wystąpiła na 3/4 powierzchni trawnika. Ziemia też była nowo nawieziona. Z innego źródła niż poprzednie.
W przygotowaniu...
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chwastnica jednostronna

Post »

twojogrodnik pisze:Bardzo pomocny wątek. ...
Chwastnica rozmnaża się z diaspor generatywnych, niezwykle żywotnych.
Mogą zalegać w ziemi nawet kilka/kilkadziesiąt lat i czekać na sprzyjające warunki.
Więcej informacji znajdziesz w książce Rene Van Acker z 2009.

Zruszenie ziemi zwłaszcza głębokie stwarza dobre warunki rozpoczęcia wegetacji.
Świeżo przywieziona ziemia też jest ich siedliskiem.
Metody pozbywania się chwastnicy przedstawiłem na początku wątku.
Od tego roku doszła jeszcze jedna metoda mechaniczna pozbywania się chwastnicy, za pomocą wertykulatora. Wertykulator wyposażony jest w specjalny wałek z nożami "podbierającymi" chwastnicę wraz z korzeniem, co pozwala na bardzo szybkie i dość skuteczne pozbycie się tego niechcianego gatunku trawy.
Wertykulator wyposażony jest w regulator stopniowania prędkości obrotowej wałka z nożami, co pozwala na dopasowanie parametrów maszyny do prawie każdych warunków na trawniku.
usermanual
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 lip 2013, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chwastnica jednostronna

Post »

Witam.
Również jestem posiadaczem tego paskudztwa. Jak jest napisane w poprzednim poście w moim przypadku sprawdza się teza, że chwastnica "czekała na sprzyjające warunki" bowiem podczas wykonywania chodnika z kostki na terenie trawnika musiałem podnieść teren w niektórych miejscach wzdłuż krawężnika ziemią, którą wykopano w celu przygotowania podłoża pod chodnik. I tutaj właśnie nastąpił dosłownie wysyp chwastnicy. Po przeczytaniu tego artukułu zabrałem się do plewienia. Kilka dni po 3 godziny, kilka wiader dziennie - praca z odciskami mimo pracy w rękawiczkach. Trawnik wygląda jak po jakiejś trąbie powietrznej - wiele pustych miejsc. Przed zapowiadanymi opadami dosadzę trawnik i przysypię nową ziemią. Mam nadzieję, że odbuduję go.
Co do metod tu prezentowanych mam następujace zdanie: koszenie niskie nie spowoduje usunięcia rośliny z korzeniami, jedynie zahamuje rozwój górnej części rośliny, która przechowuje nasiona na przyszły rok (pod warunkiem, że rośnie w górę, bo jak wiemy, większość leżących źdźbeł i tak pozostanie po koszeniu), przesuszenie trawnika - bzdura - przesuszają się inne gatunki trawy, a chwastnica dalej zielona. Chcę spróbować z jakąś chemią - niestety mimo dużego zapału jestem w stanie wyrwać tylko "dojrzałe" osobniki chwastnicy, te młode, które jeszcze pozostały w ziemi roziwną się wcześniej czy później, więc lepiej i tak podlać je jakąś chemią. Rozejrzałem się w tym temacie i praktycznie są: Stomp 330EC, Fusilade forte 150EC, TargaSuper 05EC. Wiem, pisano już o Stomp, ale chyba dawka była za duża i dlatego poschły inne trawy. Ja chcę mieć trawnik, a nie łąkę.

Pozdrawiam wszystkich wyrywaczy chwastów!
Bolszakoof
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 13 sty 2010, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chwastnica jednostronna

Post »

Witam.

Jak Wam idzie walka z chwastnicą za pomoca PUMY? Podobno pomaga ale ja póki co nie widzę poprawy. Nie widzę też zmian na mieszance (kostrzewy, rajgras, wiechlina)

Póki co mój atak w chwastnicę to punktowanie roundupem, ale przy dobrze wykształconym systemie korzeniowym istnieje mozliwość przejścia środa po korzeniu z chwastnicy na sąsiadujący gatunek i tak też u mnie się dzieje niestety.
Piotradm
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 8 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chwastnica jednostronna

Post »

Polecilem całość rundapem i zasialem nowa trawę szkoda czasu na zabawę a efekt mizerny.U mnie Polecane środki nie zdały egzaminu
Bolszakoof
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 13 sty 2010, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chwastnica jednostronna

Post »

a próbował ktoś TARGA SUPER 05 EC?

PUMĘ zastosowałęm jakieś 2 tyg temu i póki co zadnego efektu. Pogoda nie była rewelacyjna ale nawet przy niskiej temperaturze powinno już być coś widać.
usermanual
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 lip 2013, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chwastnica jednostronna

Post »

Generalnie tak ze środkami bywa, że na jedno pomagają, ale na drugie szkodzą. Jak już wspomniałem tylko narzędzia ręczne i na kolana :cry: . U mnie rok temu miałem tego bardzo dużo, obecnie zostały tylko te niedobitki, które zdążyły umknąć mojej uwadze i zasiały się od poprzedniego miotu. Trzeba uważać, aby przy wyrywaniu nie dopuścić do wytrząśnięcia z koszyczka nasion, a teraz właśnie zauważyłem, że zaczynają się takowe pojawiać. Nie należy czekać, bo będzie potem już za późno. Szkoda tylko, że jest tak sucho, wyrywanie jest utrudnione. Chwastnica nie ma też zbyt głębokiego korzenia (przynajmniej ta, która teraz zaczyna dawać o sobie znać).
domelli
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 kwie 2015, o 08:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chwastnica jednostronna

Post »

Cześć

Poddaję się
Jest innych wiele ciekawszych zajęć niż zawracanie sobie głowy problemem, który raczej nie ustąpi. Proponowane na tym forum , a nieskuteczne w moim przypadku są metody chemiczne, bo ręczne metody przestałem juz dawno uskuteczniać.

Ostatni oprysk z proponowanych mieszanek herbicydowych zrobiłem na przełomie października i listopada. Nie ukrywam, nie miałem zbyt dużych nadziei, co oczywiście się ziściło. Widzę jak dużo nowych kłączy teraz się pojawia, a słabsze gatunki traw z wiosennej dosiewki ubiegłorocznej zabiegu nie wytrzymały.
Marzenia o ładnym trawniku u mnie nie maja racji bytu. Dlaczego? A bo sąsiedzi ma ten sam problem i nie będą nic z tym robić, wiec samoistnie inwazyjne nasionka będą sobie wędrować po okolicy :(

pozdr

A
usermanual
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 lip 2013, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chwastnica jednostronna

Post »

Witam, nie wiem jak Cię domelli pocieszyć i zmobilizować :wink: , ale przy trawniku jest zawsze dużo roboty. Sam trawnik bez pielęgnacji przerodzi się tylko w łąkę i teraz zależy od Ciebie co chcesz - łąkę czy trawnik. Ja się nie poddałem i już od roku nie mam problemu z chwastnicą, chociaż u sąsiada, który jeszcze nie założył trawnika wciąż jest chwastnica. Z tego co zauważyłem nie ma ona takiego dużego "zasięgu rażenia", raczej wysiewa się z koszyczków, o których pisałem wcześniej. Jeśli jednak nie masz trawy, tylko przeważa większość chwastów, to pozostaje tylko założenie trawnika od początku. Chemiczne środki nie są obojętne na pozostałe trawy, nawet popularnego "mniszka" stosuję praktycznie tylko na liście chwastu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”