Moja kolekcja - lbanek

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lbanek
200p
200p
Posty: 345
Od: 11 wrz 2012, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jedlicze, podkarpackie,

Moja kolekcja - lbanek

Post »

oto moje doniczkowe - kaktusowe ogródki, zrobiłam porządek z kaktusikami błąkającymi mi się po parapetach i w tym roku zdobiły balkon oto one:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Lucyna
Moje roślinki
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Moja kolekcja - lbanek

Post »

miszmasz te kompozycje ale mają swój urok, ważne że na zewnętrznym parapecie
Awatar użytkownika
lbanek
200p
200p
Posty: 345
Od: 11 wrz 2012, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jedlicze, podkarpackie,

Re: Moja kolekcja - lbanek

Post »

tez nie byłam pewna czy będzie im razem dobrze, ale po lecie jeden kaktus ma paczek kwiatowy (1. raz od 2 lat) a inne dorobiły się młodych odrostów, tak że chyba tak na razie zostawię
Pozdrawiam Lucyna
Moje roślinki
Moja kolekcja
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja kolekcja - lbanek

Post »

Witam!
No akurat zebranie ich do kupy to nie jest dobry pomysł, kaktusy i rojniki/eszewerie mają inne wymagania, ba, nawet różne rodzaje kaktusów mają odmienne potrzeby.
Chyba widzę pod kamykami czarną ziemię, to też nie dobrze ;:222 kaktusy potrzebuja przepuszczalnego podłoża ( w większości złożonego z piachu i żwiru i tylko w niewielkim stopniu z ziemi).

Wiem, że chciałaś dobrze i że się napracowałaś, ale te porządki na dobre im nie wyszły :wink:
Awatar użytkownika
lbanek
200p
200p
Posty: 345
Od: 11 wrz 2012, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jedlicze, podkarpackie,

Re: Moja kolekcja - lbanek

Post »

wielkie dzięki za podpowiedzi, jako początkujaca kaktusiara ;:14 moge robić błędy :oops: , czyli co? teraz na jesień jeszcze je rozsadzić i wymienić ziemię czy już zostawić a na wiosnę robić porządki ;:24 ? jedno co widze to ze zmiana doniczek na plytsze i wystawienie na parapet na lato trochę ich pobudziło do zycia :)
Pozdrawiam Lucyna
Moje roślinki
Moja kolekcja
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja kolekcja - lbanek

Post »

Spokojnie :)
No ja bym jednak je rozdzieliła przed zimą i przede wszystkim posadziła do przepuszczalnego podłoża. Jakoś bałabym się zimować w ziemi.
Tzn. rojniki możesz razem mieć w misie ale nie razem z kaktusami.
Jeszcze taka rada, nie sugeruj się w sklepie nazwą "ziemia do kaktusów", ją też trzeba "rozcieńczyć" piaskiem i żwirem (byle nie granitowym).
W podłożu musi przeważać piasek i żwir, czyli np. bierzesz jedną garść ziemi, dwie garści piachu i jedną żwirku i mieszasz. Na spód doniczki drenaż z kamyków/żwiru.

Co do doniczek, to fakt im mniejsze tym lepiej, ale np. dla opuncji płytki pojemnik to pomyłka, gdyż one mają bardzo rozbudowany system korzeniowy.
Oczywiście pobyt na świeżym powietrzu latem bardzo służy kaktusom.

Pytaj jak coś jeszcze jest niejasne.
Awatar użytkownika
lbanek
200p
200p
Posty: 345
Od: 11 wrz 2012, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jedlicze, podkarpackie,

Re: Moja kolekcja - lbanek

Post »

dziękuję bardzo :D , wszelkie rady bardzo cenię ;:215 , mam nadzieję, ze po zmianach moje kaktusy będa jeszcze bardziej cieszyły oko ;:138
Pozdrawiam Lucyna
Moje roślinki
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
lbanek
200p
200p
Posty: 345
Od: 11 wrz 2012, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jedlicze, podkarpackie,

Re: Moja kolekcja - lbanek

Post »

zrobiłam troche zmian, wymieniłam ziemię na mieszankę z piaskiem (prawie 2:1), z braku doniczek zostały stare,(te kubeczki jeszcze wymienię) zobaczymy jak wytrzymają do wiosny?! :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Lucyna
Moje roślinki
Moja kolekcja
Bo-enka
500p
500p
Posty: 813
Od: 12 lip 2010, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja kolekcja - lbanek

Post »

lbanek pisze:jako początkujaca kaktusiara
Dobrze powiedziane " początkująca "-- ale wszystko przed Tobą, Twoja kolekcja wzrośnie lawinowo po lekturze na forum.
Wiedza się podszlifuje i zdobędziesz informacje potrzebne dla lepszej pielęgnacji swoich pupili, jest dużo osób którzy chętnie doradzą
i pomogą w uprawie roślinek, korzystaj z wiedzy i doświadczenia innych.
Pozdrawiam :wit
BOŻENA
Awatar użytkownika
lbanek
200p
200p
Posty: 345
Od: 11 wrz 2012, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jedlicze, podkarpackie,

Re: Moja kolekcja - lbanek

Post »

mam jeszcze małe pytanko: kiedy zabrac kaktusy z parapetu zewn do domu? koniec września, październik? wiem ze lepiej chowac jak są dłuższe ulewy a w ogóle?
Pozdrawiam Lucyna
Moje roślinki
Moja kolekcja
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja kolekcja - lbanek

Post »

Ja zabieram z balkonu na noc, kiedy temperatury nie przekraczają 10 stopni. Na balkonie trzymam dwa giganty, które już zabrałam do domu (trochę tak chucham na zimne ;:173 ).
Generalnie chodzi o to żeby nie było przymrozków. Trzeba obserwować prognozy pogody :) aczkolwiek ja bym nie zdecydowała się na pozostawienie na zewnątrz kaktusów przy temp. 3-5 stopni.
Awatar użytkownika
lbanek
200p
200p
Posty: 345
Od: 11 wrz 2012, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jedlicze, podkarpackie,

Re: Moja kolekcja - lbanek

Post »

dzięki wielkie :D , czyli jak u nas w nocy bywa tak koło 7 st to ewentualnie mogą być, no nic zacznę przygotowywac miejsce w domu :heja ,
czy dobrze rozpoznałam że te kaktusik z paczkiem( te duże pały) to echinopsis eyriesii? :?:
Pozdrawiam Lucyna
Moje roślinki
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
lbanek
200p
200p
Posty: 345
Od: 11 wrz 2012, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jedlicze, podkarpackie,

Re: Moja kolekcja - lbanek

Post »

a i jeszcze bym chciała wiedziec co to te 3 po lewej stronie w dużej donicy?, mają takie czerwono bordowe kolce
Pozdrawiam Lucyna
Moje roślinki
Moja kolekcja
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”