Co posadzić?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
natalia85w
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 maja 2012, o 23:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co tu posadzić?

Post »

Potrzebuję pomocy, dopiero zaczynam swoją przygodę z ogródkiem i nie wiem co tu posadzić

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ogrodek jest od polnocnej strony za domem wiec slonce jest tam dopiero poznym popoludniem
drugą sprawa jest to ze zima zalega tam snieg ktory spadnie z dachu wiec boje sie zeby on mi czasem roslinek nie polamal
z niecierpliwoscia czekam na rozne sugestie i rady
z gory dziekuje
Natalia
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: co tu posadzic

Post »

Takie stanowisko będzie dobre dla bylin cieniolubnych.
Wychodzą dość późno, więc zalegający śnieg im nie będzie przeszkadzał,nie połamie ich bo zimują pod ziemią a można stworzyć ciekawe kompozycje.
Dobrać barwne liście a także różne pod względem faktury...
Proponuję Ci posadzić tam różne odmiany host i żurawek lub świecznic a ich monotonię wysokości przełamać nasadzeniami dużych kęp irysów syberyjskich lub liliowców.
Zbyt wielu gatunków nie wprowadzaj tam bo powstanie chaos,nieciekawy mętlik .
Lepiej kilka niż za dużo. Możesz również 'ustawic' jakieś strzeliste kamienie ze trzy sztuki... :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
kusudama
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 9 sie 2012, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Co tu posadzić?

Post »

A może japoński ogród zen (kompozycja ogrodowa ze żwiru kamieni i piachu) a do tego np. sosny prowadzone w formie niwaków

ak
kusudama
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Co tu posadzić?

Post »

Jeżeli spada tam śnieg z dachu to iglaki odpadają, choć można posadzić jakiś w rogu działki.Nie robiłabym nasadzenia z wieloma drobnymi roślinami, takich 'szczegółów' w tym miejscu (wysokie ogrodzenie, mur domu) nie będzie dostrzeżone.Lepiej kilka większych i bardziej 'spektakularnych' roślin.Może jakiś wysoki miskant ozdobny jesienią + sadziec purpurowy.Ten duet naprawdę robi wrażenie, bo wiechy widać nad ogrodzeniem.Wiosną ładnie wygląda w nieco cienistym miejscu złotlin japoński, parzydło + duża funkia.
Furiko
100p
100p
Posty: 132
Od: 14 lis 2010, o 22:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Co tu posadzić?

Post »

Polecam cieniolubny krzew - żylistek.
Ewentualnie mięty różne - one zarosną wszystko w szybkim tempie nawet w cieniu, a bywają naprawdę ozdobne. I użytkowe przy tym.

A czy tej róży będzie tam dobrze? Różyczki wolą jednak stanowiska słoneczne...
Awatar użytkownika
Agga167
200p
200p
Posty: 207
Od: 2 wrz 2012, o 14:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Co tu posadzić?

Post »

Widzę, że to rabata od drogi. Ja przy ogrodzeniu posadziłabym powojniki, a resztę obsadziła jak radzi KaRo.
Agnieszka
wojti1830
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 21 kwie 2009, o 21:17

Co posadzić?

Post »

Witam wyjeżdżam z Polski do pracy na 3 lata i chciałbym żeby coś się mimo wszystko na działce działo. położyłem na całości czarną agrowłókninę bo nikt nie mógłby mi kosić trawy przez ten czas. Nie chcę żeby była tylko agrowłóknina bo to słabo wygląda, a poza tym boję się że ktoś po prostu by ją ukradł. Co mogę tam wsadzić żeby samo rosło (bez specjalnego podlewania itp) i ktoś przyszedłby tylko na zbiory? myślałem o malinach/ truskawkach/ agreście/ porzeczkach?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: wyjazd z kraju co posadzić na działce?

Post »

No... nie wiem czy to dobry pomysł...
Udostępnisz tym samym działkę z pewnością okazjonalnym,przypadkowym przechodniom?
Okazja czyni złodzieja to bardzo prawdziwe przysłowie...
Jeśli tak zdecydujesz to może jednak drzewa owocowe będą najlepsze?
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: wyjazd z kraju co posadzić na działce?

Post »

O owocowych raczej zapomnij.Jedynie może jagoda kamczacka i aronia da radę- posadzić i jechać.
Chociaż i to zależy jakie będą sezony.Najlepiej jak napisała Karo głowy sobie nie zawracać.Posadzisz jak wrócisz.
Jeszcze jakby ktoś od czasu do czasu tam wpadł , podlał czy opielił to jeszcze, a tak samemu sobie pozostawić to może nie mieć sensu, jak przeżyje to mogą ukraść.I tak koło się zamyka.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: wyjazd z kraju co posadzić na działce?

Post »

Żeby agrowłóknina nikogo nie kusiła, to warto na nią czegoś nasypać: korę, chwaty, ziemię. Masz ją porządnie przymocowaną? Jak przyjdą wiatry, to może pofrunąć.Jeśli wyjeżdżasz już, to niczego nie warto sadzić, natomiast jeśli późną jesienią, to drzewka, krzewy, warto zaryzykować.
Waleria
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: wyjazd z kraju co posadzić na działce?

Post »

Pod przysypaną agrowłókniną na całej działce życie biologiczne w dużym stopniu 'umrze', nie wiem czy sens coś sadzić.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: wyjazd z kraju co posadzić na działce?

Post »

Nie sądzę,żeby pod włókniną zamarło życie. Przecież ona przepuszcza powietrze i opady, a to powierzchniowe przysypanie nie zaszkodzi, bo proponuję materiały organiczne, nie folię. W zasadzie folia też mogłaby być, ale perforowana.
Waleria
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: wyjazd z kraju co posadzić na działce?

Post »

O ho ho, marzenie senne: posadzić, nic nie robić, niech samo sobie rośnie i przyjeżdżać tylko na ZBIORY...
Rzeczywistość się szybko upora z taką utopią.

Co do włókniny: najpewniej rozerwą ją chwasty. Owszem, na działce gdzie jednak ktoś dogląda i jest w stanie coś poprawić, pewnie by się tak nie działo, ale 3 lata bez opieki? Nie doceniacie chwastów.
Po zasypaniu włókniny ziemię chwasty sobie po prostu wyrosną na tej warstewce i tyle. Efekt - żaden.

Nie lepiej po prostu udostępnić tę działkę komuś na te 3 lata jako baże na grilla czy opalanie się (skoro i tak nic tam nie ma to i nic nikt nie zniszczy) a w zamian wymagać tylko koszenia od czasu do czasu?
Zielonym do góry!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”